4 zaskakujące pomysły na urządzenie ogrodu

Ogród przed domem to idealne miejsce na relaks. Kwitnący wiosną, zielony latem. Idealna oprawa na grilla lub wieczory z przyjaciółmi. Przestrzeń ta wymaga jednak odpowiedniego rozplanowania, aby cieszyła nasze oko. Zastanawiasz się gdzie szukać inspiracji do ogrodu przed domem i poszukujesz pomysłu na wykorzystanie dostępnej przestrzeni? Stworzyliśmy wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć wymarzony ogród. Oto 4, naszym zdaniem najciekawsze, pomysły na zagospodarowanie ogrodu przed domem.

1. Mały ogródek przed domem w nowoczesnym stylu

Efektowne zaaranżowanie małego ogrodu nie jest wcale trudne. Będzie on równie piękny, jeśli tylko skorzystasz z ciekawy pomysłów na wykorzystanie dostępnego terenu. Fundamentem jest dobrze przemyślany projekt.

Aby urządzony ogród prezentował się lepiej, ogranicz liczbę roślin i ozdób, aby nie przytłoczyły otoczenia. Nowoczesny ogród to właśnie minimalizm i skromność. Unikaj zbyt wielu różnych gatunków roślin. Najlepiej zdecydować się na maksymalnie trzy gatunki roślin i dwa dominujące kształty. Dzięki temu zachowamy subtelność i spójność formy. Ciekawym pomysłem jest przyciągający uwagę jeden element. Może nim być np. oczko wodne w środku ogrodu. Idealnie pasuje do nowoczesnego stylu z nutką romantyzmu.

Na małej przestrzeni warto zachować spójność kompozycji przez cały rok. Warto zatem zaopatrzyć się w wiecznie zielone rośliny ozdobne. Dzięki takiemu zabiegowi nasz mały ogródek będzie się prezentował estetycznie w każdym miesiącu.

Pamiętaj, że rośliny należy starannie przycinać, aby nie tworzyły zbędnego chaosu. Minimalistyczne nowoczesne ogrody nie są miejscem dla rozległych klombów czy pnączy. To bardziej rośliny oddzielone od siebie w uporządkowanej harmonii.

Pomysł na ogród przed domem
Źródło: Freepik.com

2. Pomysł na mały ogródek przed domem w stylu chińskim

Jeśli przed domem masz mały ogródek oraz cenisz sobie harmonijny kontakt z naturą, aranżacja ogrodu w stylu chińskim może być właśnie dla Ciebie.  Ogrody w stylu chińskim dają możliwość bliskiego kontaktu z na pozór dziką przyrodą. W rzeczywistości jest to starannie zaplanowana przestrzeń, której aranżacja jest ściśle określona zasadami. W tym stylu nawet najmniejszy strumyk na wymiar symboliczny. Wynika to z odwiecznej tradycji feng-shui, gdzie feng oznacza wiatr, shui natomiast — wodę. Ponieważ te dwa elementy są w ruchu, jeden jest nieuchwytny a drugi niewidoczny. Współistnienie z nimi w harmonii umożliwia osiągnięcie pełni szczęścia. Zgodnie ze starożytną tradycją chińską, ogrody zaprojektowane zgodnie z feng-shui pozwalają na uchwycenie ożywczej energii qi, która występuje w naturze. 

Jak urządzić ogród w stylu chińskim? Oto kilka podstawowych zasad

Wbrew pozorom zaaranżowanie ogrodu w tym stylu nie jest takie trudne. Wystarczy trzymać się paru podstawowych zasad. Nie ma też większego problemu ze znalezieniem specyficznych, azjatyckich roślin. Od dawna są one dostępne na naszym rynku. Przy urządzaniu ogrodu liczą się nie tylko rośliny, ale przede wszystkim to, gdzie będą rozmieszczone, a także ich ilość. Ogród chiński musi się składać z liczby nieparzystej, aby wyglądał na niedokończony. Takie działanie ma na celu przypominać naturalne dzieło, a nie takie stworzone przez człowieka. Kolejną sprawą jest rozmieszczenie roślin, strumieni i ścieżek. Należy unikać linii prostych, które nadają dynamikę i przyśpieszają bieg wody. Tradycja feng-shui to przede wszystkim spokój i harmonia z naturą — zarówno wnętrz, jak i ogrodów. Ogród powinien składać się z wielu krętych ścieżek, wypukłości i wgłębień. Woda zaś powinna płynąć spokojnym i jednostajnym rytmem. Należy również unikać wystawności, zatem nowoczesny styl z minimalistycznym podejściem będzie tutaj jak najbardziej wskazany. 

Bardzo znamiennym elementem w ogrodzie urządzonym po chińsku jest woda. Występuje w stawach, oczkach wodnych oraz wolno przepływających potokach. Niektóre rośliny, takie jak bambus czy lotos idealnie odnajdą się w towarzystwie strumyków wodnych. Z kolei tak zwane kolorowe „trawy” wydobędą swoje piękno przy krętych ścieżkach. Ważne stanowisko zajmują również kamienie, które są symbolem siły i solidności. W zestawieniu z delikatnymi roślinami podkreślają kruchość życia.

Ogród w stylu chińskim — rozmieszczenie

Jak widać, w chińskim ogrodzie nic nie pojawia się przypadkowo. Każdy element pojawia się celowo, symbolizując to, co pragnie podkreślić właściciel ogrodu. Rośliny, woda, kamienie i ziemia tworzą harmonijną całość. Można zw niej odnaleźć wytchnienie od zgiełku miasta i codziennych problemów.

Co bardzo ciekawe, a jednocześnie niezwykle ważne, żaden trawnik nie powinien się pojawić w prawdziwie urządzonym ogrodzie chińskim. Rośliny powinny wyrastać bezpośrednio na skałach lub ziemi. Kręte ścieżki natomiast mogą być wyłożone jedynie płaskimi kamieniami o obłych, regularnych kształtach. Przestrzeń ogrodu powinna być wypełniona roślinami azjatyckimi, takimi jak piwonia, chryzantema, czy wspomniana kolorowa wysoka „trawa”.

3. Duży ogród w stylu naturalistycznym — jak urządzić?

Ogród w stylu naturalistycznym to miejsce sprzyjające głównie relaksowi. Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na naturze, krajobrazie i naturalnej przyrodzie. W tym stylu idealnie odnajduje się chaos, brak wyraźnych granic i neutralna kolorystyka. Uspokajająca w swojej naturze dzikość przyrody.

Planując sadzenie roślin, należy wziąć pod uwagę ich naturalną formę. Stanowią one podstawę w aranżacji naturalistycznego ogrodu. Doskonale wpisuje się w krajobraz. Na leśnej działce wygląda jak polana, natomiast w okolicy pól — ukwieconą łąkę.

Duży ogród naturalistyczny jest dobrym pomysłem dla osób mieszkających z dala od miasta, lubiących prostotę. Taki ogród jest łatwy w aranżacji a w dodatku pełen ciekawych zakątków. Rośliny uznawane za chwasty tworzą idealne tło w tego rodzaju ogrodzie. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a komponują się niesamowicie pięknie i naturalnie. Do założenia ogrodu naturalistycznego często wystarczy wykorzystać istniejący już zestaw roślin i delikatnie uporządkować przestrzeń. Naturalnie wtapia się w otaczający krajobraz. Gdy na działce nie ma ogrodzenia, prezentuje się jeszcze lepiej.

Aranżacja ogrodu naturalistycznego

Porozrzucanie kamienie, pnie i głazy to najlepsze ozdoby do takiego ogrodu. Sprawiają wrażenie, jakby leżały tam od zawsze- nienaruszone przez człowieka. Warto zadbać o luźną formę sadzenia roślin, bez wyraźnych krawędzi. Z gatunków najlepiej wybierać te, które występują w okolicy naszej działki. Dzięki temu harmonijnie się wpasują w teren. Zaleca się unikać zbyt jaskrawych kolorów — nienaturalnie występujących w naturze. Równo przycięty trawnik zastąp kwiecistą łąką nadającą nieco rustykalny powiew. Jeżeli planujesz stworzyć oczko wodne, zadbaj, aby przypominało naturalny staw lub strumyk.

Pamiętaj, że ogród naturalistyczny to również miejsce dla zwierząt i owadów. Możesz stworzyć malownicze wrzosowiska, skalniaki i miejsca przyjazne ptakom. W bezpiecznych i gęstych zaroślach będą w stanie założyć gniazda. Różnorodność gatunkowa wśród roślin, jadalne nasiona i owoce, a także rośliny miodowe to raj dla owadów.

4. Duży czy mały ogródek przed domem — styl rustykalny pomysłem na ogród dla obu przestrzeni

Ogród w stylu rustykalnym ma kilka odmian. Mimo że lepiej sprawdza się na mniejszych przestrzeniach ze względu na brak trawnika, równie dobrze można go skomponować na dużym polu. Brak trawnika może się wydawać niecodzienny, jednak bujne i obfite kwiaty nadrabiają ten fakt. Styl rustykalny powinien pasować do architektury budynku. Wiejski ogród będzie doskonale komponował się z tradycyjnym domem drewnianym. Przy budynkach nowoczesnych może prezentować się dosyć zabawnie. Jeśli jednak ten styl bardzo do nas przemawia, możemy wykorzystać tylko część jego elementów, aby uzyskać jego namiastkę.

Ogród w stylu wiejskim to miejsce zdominowane przez kolorowe rośliny. Bujne klomby, wylewające się na ścieżki. Zapach różnych gatunków kwiatów unoszący się w powietrzu. Jedna gama barw to za mało. Nie unikamy żadnego koloru. Przypadkowe zestawienie kolorów i kontrastowe rabaty tworzą mocny akcent kolorystyczny. Tak się cechuje styl rustykalny w ogrodzie. Wachlarz roślin pojawiający się w tym stylu pozwana nam na założenie go samodzielnie niskim kosztem.

Rustykalny ogród nastawiony jest na rodzinny wypoczynek. Dlatego powinny się w nim znaleźć meble ogrodowe — idealnie drewniane. W cieniu większych drzew gotowe na rodzinne uroczystości. Bardzo często pojawiają się też wygodne, drewniane ławki, na których można spokojnie podziwiać piękne otoczenie. Rodzina to również dzieci. Aby ogród był atrakcyjny również dla nich, musimy zadbać o miejsce do zabawy. Huśtawki, hamaki, ogrodowe place zabaw będą miejscem, gdzie rodzice znajdą chwilę wytchnienia.

Jak urządzić ogród dekoracjami rustykalnymi?

Im więcej ducha wsi, tym lepiej. Liczne doniczki, gliniane i wiklinowe. Malownicze okiennice, a także pergole zdobiące fasadę budynku. Stare garnki czy narzędzia ogrodnicze, również mogą pełnić funkcję ozdoby ogrodu. Ogród warzywny i taras można oddzielić uroczym, drewnianym płotkiem. Ozdobą są również wiklinowe podpory na warzywa i owoce, drewniane drążki do fasoli czy plecione płotki.

Rustykalny ogród to teren, na którym mogą podziałać również nasze dzieci. Dowolność kompozycji pozwala nam wyznaczyć dla dzieci grządkę, którą będą mogli pielęgnować. Z pewnością będzie to ciekawa lekcja o naturze i obowiązkach.

Pomysłów na ogród jest wiele i nieważne, czy mamy do dyspozycji większą, czy mniejszą działkę. Mały ogródek można urządzić w minimalistycznym stylu lub bardziej naturalnym. Zachowując pewne zasady w projektowaniu, możemy wyczarować nawet zaczarowany ogród. Wystarczy odrobina inspiracji i odpowiednich roślin. Duży ogród to duże pole do popisu. Każdy styl będzie miał tu szanse. Oczko wodne, strefa grillowa, huśtawki czy nawet grządki — wszystko możemy w nim zawrzeć. Pamiętajmy jednak, że o każdy ogród trzeba dbać — nawet  ten naturalistyczny i rustykalny. Może nas kusić pomysł, że niezadbany będzie wyglądał bardziej naturalnie. Jednak utrzymanie go w dobrej formie będzie sprzyjać zarówno nam jak wszystkim dookoła.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.