5 najpopularniejszych odmian storczyków i ich charakterystyka

Storczyki to jedne z najbardziej cieszących się popularnością i najlepiej sprzedających się kwiatów doniczkowych. Możemy się z nimi spotkać w różnego rodzaju marketach na działach ogrodniczych, hurtowniach, czy w kwiaciarniach. W takich miejscach zwyczajowo będziemy mieli wiele rodzajów storczyków do wyboru. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każdy z nich będzie prosty w uprawie. Faktem jest, że rośliny te w pewnym stopniu są przeznaczone dla amatorów. W końcu kto z nas nie ma przynajmniej jednego z takich kwiatów w swoim domu?

Storczyki rosną praktycznie na całym świecie. Z tego względu będą mieć różne potrzeby, które musimy poznać, aby odpowiednio pielęgnować roślinę. Jest to jedna z najliczniejszych grup roślin nasiennych. Żeby mieć pewność, z jaką odmianą orchidei mamy do czynienia, warto zgłębić wiedzę w tej dziedzinie. W odpowiedzi prezentujemy Wam zbiór najpopularniejszych odmian storczyków doniczkowych oraz ogrodowych.

Najpopularniejsze rodzaje storczyków, uprawa i odmiany

Phalaenopsis i Dendrobium Phalaenopsis — uprawa i pielęgnacja

Phalaenopsis (falenopsis) i Dendrobium phalaenopsis zaliczają się do dwóch najpopularniejszych odmian storczyków doniczkowych. Falenopsis należy do najłatwiejszych w uprawie. W sprzedaży możemy spotkać również jego kuzyna — dendrobium phalaenopsis. Pomimo podobnej nazwy, oba kwiaty różnią się gatunkiem, rodzajem, a także wyglądem i wymaganiami. Oba mogę być hodowane w mieszkaniu, chociaż wymagają innych warunków. Który gatunek jest łatwiejszy w uprawie? Który się lepiej prezentuje?

Prosty w uprawie Phalaenopsis

Fioletowy storczyk
Źródło: Freepik.com

Phalaenopsis to najpopularniejszy przedstawiciel z gatunków storczyków. Charakteryzuje się mięsistymi, owalnymi liśćmi w ciemnozielonym kolorze. Dojrzała roślina posiada zazwyczaj od 4 do 8 liści. Poza ozdobą służą one do magazynowania substancji odżywczych. Pędy kwiatowe wyrastają pomiędzy liśćmi i może być ich kilka. Kwiaty mogą pojawiać się przez cały rok. Warto więc stale zaopatrywać roślinę w potrzebne dla niej składniki. Często też lubią tworzyć nowe rośliny. Dlatego warto sadzić je w większych misach, pozwalających na rozrost.

Storczyki — wymagania

Storczyki potrzebują odpowiedniego oświetlenia. W miesiącach zimowych mogą stać na oknie wschodnim południowym lub południowo-zachodnim. Takie ułożenie zapewni im wystarczającą ilość światła do rozwinięcia pędów kwiatowych. W miesiącach letnich, gdy słońca jest więcej, należy zmienić ich położenie i zapewnić więcej cienia. Przy długim i bezpośrednim kontakcie ze słońcem liście storczyków mogą zostać uszkodzone. Zbyt niska wilgotność powietrza nie jest problemem dla Phalaenopsis’a. Doskonale rozwijają się i kwitną przy normalnej wilgotności, jaką mamy zazwyczaj w mieszkaniach, tj. 50-60%. Również w przypadku temperatury nie mają większych wymagań. Dlatego uważane są za najłatwiejsze w uprawie.

W uprawie Phalaenopsis’a dużą rolę ma podlewanie. Najlepszą opcją jest nawadnianie poprzez zanurzenie doniczki w pojemniku z wodą. Woda nie powinna być zbyt zimna lub zbyt gorąca — najlepiej, aby miała temperaturę pokojową. Doniczkę należy zostawić w wodzie, do momentu aż podłoże równomiernie nasiąknie wodą. Po wyjęciu z pojemnika z wodą należy odstawić doniczkę, aby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć. Jeśli nie odsączymy dokładnie rośliny z nadmiaru wody, możemy doprowadzić do gnicia korzeni. Kolejne podlewanie powinno nastąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża.

Jak uprawiać bardziej wymagającego storczyka Dendrobium Phalaenopsis? 

Kwiat ten jest delikatniejszy i bardziej wymagający. Może wyrosnąć nawet do 120 cm wysokości, formując podłużne, szerokie, zielone liście. Wyrastają one po kilka sztuk z rozwijającej się nad ziemią pseudo bulwy. Jest zdobiony wieloma dużymi kwiatami, zebranymi po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt na szczycie pędu. Kwiaty rozwijają się w różnych porach roku i są zwykle koloru różowego. W niektórych, hybrydowych odmianach mogą być również białe, czerwone, liliowe, a także dwukolorowe. Warto zauważyć, że każda pseudo bulwa zwykle tworzy kwiaty tylko raz.

Dendrobium phalaenopsis to storczyk rosnący na drzewach o całkowicie innych wymaganiach niż popularny Phalaenopsis. Wywodzi się z górzystych regionów Australii, gdzie rośnie w koronach drzew. Spotkać go również można w zagłębieniach skalnych. Przez cały rok potrzebuje dużo światła oraz ciepła. Jego pozycja powinna znajdować się w miejscu bardzo jasnym, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Należy zapewnić dużo światła rozproszonego, np. przy użyciu firanki. Zbyt duże nasłonecznienie może poparzyć liście rośliny.

Storczyki to kwiaty ciepłolubne, które muszą mieć odpowiednią temperaturę przez cały rok. Latem najlepiej czują się w temperaturze ok. 25-30 °C, zimą natomiast wolą troszkę chłodniej, ale wciąż stosunkowo ciepło. Dendrobium lubi wilgotne powietrze, które dosyć ciężko zapewnić w mieszkaniu — zwłaszcza zimą. Dlatego warto umieścić w ich pobliżu nawilżacz powietrza. Dodatkowo możemy umieścić doniczkę w warstwie mokrych kulek keramzytu a liście systematycznie skraplać wodą. Do skraplania najlepiej używać przegotowanej i ostudzonej wody. Przy zraszaniu należy bardzo skrupulatnie omijać kwiaty.

Biała odmiana storczyka
Źródło: Freepik.com

Storczyki — pielęgnacja

Oprócz wilgotnego powietrza rośliny te wymagają także wilgotnego podłoża. Bardzo istotne jest kontrolowanie, aby woda nie zalegała w pobliżu korzeni i w doniczce po podlaniu. Warto stworzyć izolację od dna pojemnika używając solidnej warstwy drenażu. Latem należy częściej i obficiej podlewać dendrobium. Pomiędzy podlewaniami podłoże musi przeschnąć. Zimą natomiast nie możemy dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Pomimo całego swojego uroku, storczyki rodzaju Dendrobium nie należą do najłatwiejszych gatunków. Aby zawiązały się pąki kwiatowe i utrzymały przez cały rok, potrzebne jest ciepło i światło. Ciężko zapewnić takie warunki zimą, gdzie mieszkania są zazwyczaj zbyt ciemne. Jeśli zatem nie zapewnimy roślinom dodatkowego oświetlenia, możemy mieć problem z utrzymaniem kwiatów. Zdarza się, że pąki kwiatowe zawiązują się, a następnie od razu odpadają. Oznacza to, że warunki nie były odpowiednie.

Odmian storczyków doniczkowych jest mnóstwo. Warto jednak wziąć pod uwagę nasze możliwości w ich uprawie, zanim zdecydujemy się na ich kupno. Nie każdy bowiem ma czas i chęci na zapewnianie odpowiednich warunków temperaturowych czy wilgoci.

Rodzaje i odmiany storczyków ogrodowych

Storczyki są znane w szczególności jako rośliny doniczkowe. Jednak są wśród nich gatunki przeznaczone do uprawy w ogrodzie. Storczyki ogrodowe to bez wątpienia mistrzowska propozycja dla miłośników niebanalnych i wyjątkowych roślin. Jakie wymagania należy spełnić, aby hodować storczyki w zaciszu swojego ogrodu? W naturze rośliny te wybrały tereny wilgotne. Między innymi podmokłe łąki czy lasy z dużą ilością światła. Wapń w glebie to dla nich najlepsze podłoże.

Osoby, które planują w swoim ogrodzie storczyki, powinny uzbroić się w cierpliwość. Proces przygotowania gleby pod te rośliny zaczyna się od wszczepienia w glebę grzybów. Mają one zapewnić dobre przyjęcie się naszej odmiany storczyków. Gdy mamy już upatrzone miejsce na naszego storczyka, musimy zdjąć ok. 30 cm ziemi. Na dno powstałego dołka wysypujemy tłuczeń. Następnie uzupełniamy ziemią wymieszaną z wapniowym gruzem. Wyciągamy storczyki z pojemników i sadzimy ja na taką samą głębokość, na jakiej rosły. Przykrywamy ziemią, w której dojrzewały, a następnie tą wykopaną przez nas. Zaraz po posadzeniu podlewamy obficie wodą i pamiętamy, aby utrzymywać glebę wilgotną przez cały okres kwitnienia.

Najpopularniejsze gatunki storczyków ogrodowych

Storczyk odmiana z pomarańczowymi kwiatami
Źródło: Freepik.com

Bletilla striata, ogólnie zwana Bletillą pasiastą. O jej popularności zdecydował fakt, że bez trudności zakwita i w okamgnieniu się rozrasta. Późną wiosną, z podziemnych korzeni wyrastają rozety pięknych, dużych liści. Kwiaty pojawiają się latem w wielu odcieniach różu. Storczyk ten wymaga zacienionego miejsca z dobrze wilgotną glebą. Ukorzenia się dosyć długo, z kolei kwitnie już w pierwszym roku po zasadzeniu.

Warto zauważyć, że ten gatunek wymaga zabezpieczenia przed mrozem. Zaleca się zatem jesienią wykopać go wraz z korzeniami i po przesuszeniu przechowywać w temperaturze ok. 5 °C. Zapewni to okres zimowej wegetacji rośliny.

Storczyk Pleione formosana to niewysoki storczyk, charakteryzujący się kwiatami w kolorze czerwonym, żółtym i różowym. Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną jeszcze zanim wyrosną liście. Ze względu na brak odporności na niskie temperatury, jego kwiaty podziwia się na okiennym parapecie. Dopiero gdy na zewnątrz mamy już cieplejszą wiosnę, przesadza się go do zacienionego miejsca w ogrodzie. Do domowego zacisza roślina musi ponownie wrócić w październiku, przed kolejnymi mrozami.

Jednym z piękniejszych odmian storczyka ogrodowego jest Cypripedium calceolusm, znany również jako obuwik pospolity. Jest to najokazalsza odmiana storczyka w Polsce. Wpisany został do Czerwonej Księgi oraz na Listę roślin rzadkich jako gatunek narażony. Występuję głównie na glebach wapiennych oraz próchnicznych. Sprzyjają mu zacienione zarośla i lasy. Osiąga maksymalnie 60 cm wysokości. Jego wystawne kwiaty to brunatnoczerwone lub brązowe płatki z żółtą warżką. Zazwyczaj pojawiają się pojedynczo na łodydze. Okres kwitnienia rozpoczyna się w połowie maja i trwa do czerwca. Rozwijające się na nich liście charakteryzują się wydłużonym kształtem z widocznym na blaszce unerwieniem. Ułożone na łodydze naprzeciwległymi parami.

Pielęgnacja w okresie zimowym

Uprawa obuwika zależy od jego odmiany. Są one dosyć wymagające. Zwykle oczekują zacienionego stanowiska i umiarkowanie wilgotnego podłoża. Zwykle próchniczego i przepuszczalnego. Niektóre odmiany storczyków gustują w kwaśnej glebie, inne preferują podłoże zasadowe. W zależności od gatunku, rośliny mogą mieć różną odporność na mróz. Najpopularniejsze gatunki storczyków nie przetrwają na mrozie. Warto zatem zadbać o ich prawidłową wegetację w okresie zimowym. Obuwiki to piękne rośliny jednak bardzo wymagające. Głównie uprawiane są przez kolekcjonerów. Ślicznie prezentują się w zacienionych rabatach pod drzewami, a także w ogrodach naturalistycznych i leśnych.

Kupując storczyka, należy dokładnie sprawdzić jego odmianę. W zależności od gatunku rośliny te mają zróżnicowane wymagania. Zazwyczaj większość odmian storczyków wymaga dużo oświetlenia jednak nie bezpośredniego, a także sporej wilgotności powietrza.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.