5 zalet termoizolacji

Termoizolacja budynków stała się w ostatnich latach gorącym tematem. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na modernizację ocieplenia dostrzegając w tym wymierne korzyści. Na czym polegają zalety termoizolacji? Oto 5 najważniejszych!

1.     Niższe rachunki za ogrzewanie budynku

Do każdego właściciela domu z pewnością w pierwszej kolejności przemawiają względy ekonomiczne. Termoizolacja budynku polegająca na wzbogaceniu murów o warstwę ocieplenia, wymianie okien i drzwi na pasywne, a dodatkowo wymiana źródła ciepła na bardziej efektywne, wiążą się z pewną inwestycją. Jednak poniesione wydatki błyskawicznie się zwracają, dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. W każdym przypadku wysokość oszczędności będzie nieco inna ze względu na odmienną konstrukcję i powierzchnię. Współczesny ideał stanowią domy pasywne, będące prostymi bryłami z doskonałą izolacją termiczną, wyposażone w pompę ciepła. Ich właściciele praktycznie nie ponoszą kosztów związanych z ogrzewaniem.

2.     Względy estetyczne

Rzadziej wspominaną, ale także istotną zaletą termoizolacji budynku jest możliwość pokrycia go elegancką elewacją. Ta powinna świetnie komponować się z otoczeniem, jak również oknami i dachem. Dziś możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone, a o kolorze elewacji myślimy już w momencie projektowania domu.

3.     Lepsza trwałość elewacji budynków

Wróćmy do względów praktycznych. Nowoczesna termoizolacja budynku wykonana przez profesjonalistów podwyższa trwałość jego elewacji. Staje się ona bardziej odporna na warunki atmosferyczne, w tym ekstremalne – na przykład gradobicie. Niektóre elewacje posiadają zdolność do samooczyszczania – budynek prezentuje się wspaniale w każdych okolicznościach.

4.     Pokaźne dofinansowania

Wymieniając zalety termoizolacji nie sposób pominąć faktu, że właśnie panuje doskonała koniunktura na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Dzięki rządowemu programowi “Czyste powietrze” ich właściciele mogą liczyć na pokaźne dofinansowania i pożyczki. W niektórych przypadkach wysokość dofinansowania wynosi nawet 90% wartości inwestycji. Pieniądze można przeznaczyć na wymianę źródła ogrzewania na bardziej efektywne i oczywiście izolację ścian oraz wymianę okien.

5.     Troska o środowisko

Nie bez znaczenia w kontekście termoizolacji pozostaje troska o środowisko. Źródła ciepła można podzielić na bardziej i mniej ekologiczne. Do tych ostatnich zalicza się przede wszystkim węgiel kamienny – źródło szkodliwych pyłów i smogu. Drewno opałowe czy ekogroszek można umieścić w środku stawki, a do najbardziej ekologicznych źródeł ciepła należą gaz ziemny i pompa ciepła pobierająca energię cieplną z otoczenia. W przypadku każdego paliwa termoizolacja budynku zawsze będzie miała korzystny wpływ na środowisko ze względu na niższe zużycie!

Więcej na temat zalet Izo termoizolacji i współczesnych rozwiązań można przeczytać na stronie: knaufinsulation.pl.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.