Aksamitka wąskolistna – wymagania i uprawa

Aksamitka jest wyjątkową rośliną i warto wprowadzić ją do swojego ogrodu. Znamy ją z przydomowych ogrodów naszych babć. Jest piękna. Wysiana gęsto, tworzy bardzo dekoracyjne, duże kępy.

Charakterystyka aksamitki wąskolistnej

Istnieje wiele odmian tej rośliny. Od miniaturowych, kilkucentymetrowych, poprzez formy krzaczaste, aż do aksamitek wyprostowanych osiągających wysokość do 150 cm. Odmiana wąskolistna osiąga wysokość do 20 cm. Na jej łodyżkach znajdziemy małe, pojedyncze kwiatki w kolorach od żółtego do ciemnoczerwonego.  Liście ma drobne, pierzaste.

Mając nawet niewielki ogród, możemy z samych aksamitek stworzyć piękną kompozycję.

Doskonale sprawdzi się mieszanka odmian, barw i odcieni kwiatów. Łącząc ją z innymi gatunkami roślin, uzyskamy wspaniałe struktury.

Aksamitka cieszy nasze oko już od czerwca do późnej jesieni. Nie jest odporna na przymrozki.

Najczęściej spotkamy ją w ogrodzie typu wiejskiego, na klombach oraz w parkach, przy ścieżkach i chodnikach. Nie ma dużych wymagań i dobrze znosi suszę. Zapach kwiatów jest bardzo charakterystyczny, lekko cytrynowy, nie każdemu przypada do gustu.

Uprawa i pielęgnacja aksamitki wąskolistnej

Aksamitka jest rośliną bardzo prostą w uprawie. Jej pielęgnacja jest nieskomplikowana. Z uprawą aksamitki wąskolistnej poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Roślina nie ma wielkich wymagań. Doskonale poradzi sobie na większości stanowisk, nawet w pełnym słońcu.

Roślinę traktujemy jako roślinę jednoroczną, ponieważ bardzo słabo znosi niskie temperatury. Wysiewamy na początku maja wprost do gruntu lub już w marcu przygotowujemy sadzonki do późniejszej rozsady.

Rozsadę możemy przygotować w małych doniczkach na parapecie w domu lub w szklarni. Pierwsze kiełkujące łodyżki możemy zauważyć już po kilku dniach. Siewki rosną bardzo szybko. Jeśli wysiewamy kwiaty wprost do gruntu, siewki należy przerwać, aby dać roślinie miejsce do wzrostu. Aksamitka musi mieć odpowiednią ilość miejsca do prawidłowego rozwoju. Idealna odległość między sadzonkami to kilka centymetrów.

Możemy w bardzo łatwy sposób pomóc roślinie w obfitym kwitnieniu, regularnie usuwając zaschnięte koszyczki kwiatowe. Dzięki temu roślina będzie bogato kwitła, a płatki będą miały piękną soczystą barwę.

Zaschnięte kwiaty pozostawione na roślinie są dla niej niebezpieczne. Poza tym takie suche koszyczki nie wyglądają korzystnie i szpecą roślinę. Suche koszyczki, pozostawione na roślinie do późnej jesieni obsypią się z nasion na glebę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyrosną w przyszłym sezonie w tym samym miejscu.

Rozmnażanie aksamitki wąskolistnej

Jest to roślina, która łatwo zawiązuje nasiona. W trakcie kwitnienia regularnie powinniśmy usuwać suche kwiaty.

Nasiona aksamitki możemy przechowywać do ponownego wysiewu w kolejnym sezonie. Dobrym pomysłem jest włożenie wysuszonych nasion do lnianego woreczka i umieszczenie go w ciepłym, przewiewnym miejscu. Nasiona można wykorzystać przez trzy do czterech lat, ponieważ długo zachowują zdolność do kiełkowania.

Zastosowanie kwiatów aksamitki w kuchni

Aksamitka to nie tylko roślina oczyszczająca, ozdobna, ale także roślina jadalna. Płatki są lekko gorzkawe, wspaniale sprawdzą się w sałatkach, idealnie komponują się ze słodkim smakiem deserów. Zawierają bardzo dużo luteiny, dzięki czemu spożywając płatki kwiatów, dbamy o nasz wzrok. W Hiszpanii oraz Portugalii spotyka się preparaty lecznicze na bazie aksamitek. Medycyna tzw. niekonwencjonalna korzysta z dobrodziejstw, jakie oferuje nam natura. Płatki zbieramy w miejscach czystych, dalekich od dróg, wolnych od zanieczyszczeń.

Płatki kwiatów możemy ususzyć, zetrzeć i zastosować w kuchni. Sproszkowane, dodawane są do potraw, ryżu, makaronu oraz sosów. Aksamitkę często nazywa się namiastką szafranu, podobnie jak on barwi potrawy na pomarańczowo.

Suszony kwiat znajduje swoje zastosowanie w produkcji ziołowych nalewek oraz kosmetyków.

Nalewka

Nalewka z aksamitki jest źródłem cennych flawonoidów, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Znajduje zastosowanie w przypadku, stanu zapalnego, przeziębienia oraz niestrawności. Zalecane jest spożywanie nalewki 2 razy dziennie po łyżeczce. Zewnętrznie, rozcieńczona służy do nacierania, w celu złagodzenia bólu mięśni i stawów oraz do przemywania zadrapań i drobnych ran. Leczy rozmaite problemy skórne, takie jak odciski i pęknięcia na stopach.

Nalewki można użyć do przygotowania domowych kosmetyków, wcierek do włosów, toników.

Nawożenie i podlewanie

Aksamitka wąskolistna nie wymaga dodatkowego nawożenia. Jednak w przypadku, gdy zauważymy na liściach przebarwienia, możemy zastosować nawozy do roślin kwitnących lub nawozy uniwersalne. Wzbogacą one glebę w składniki mineralne. Należy uważać, aby w ziemi nie było zbyt dużego stężenia azotu Powoduje to duże rozkrzewianie się rośliny.  Uzupełnienie gleby w składniki odżywcze spowoduje, że roślina lepiej kwitnie, zawiązuje więcej pąków kwiatowych.

Aksamitka nie ma dużych wymagań w związku z podlewaniem, dobrze znosi krótkotrwałą suszę. W okresie rzadkich opadów, gdy temperatury są bardzo wysokie, warto roślinę podlewać, aby chronić ją przed zasuszaniem kwiatów. Brak wody nie jest dużym problemem, dużo gorzej aksamitka znosi przelanie. Należy przygotować miejsce pod uprawę tak, aby był zapewniony odpowiedni drenaż.

Kwiaty uprawiane na balkonach, w donicach podlewa się nie częściej niż dwa razy w tygodniu, bardzo niewielką ilością wody. Rośliny w gruncie nawadnia się tylko, gdy przez kilka kolejnych dni utrzymuje się susza i bardzo wysokie temperatury.

Źółta aksamitka wąskolistna
Źródło: Freepik.com

Wysiew aksamitki w celu ochrony innych roślin

Warto wprowadzić aksamitkę wąskolistną do ogrodu. Szczególnie gdy mamy glebę chorującą, która wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Nasiona aksamitki uzupełniają glebę w składniki odżywcze i mineralne.

Wielu ogrodników wysiewa tę roślinę w pobliżu innych upraw, aby zabezpieczyć je przed chorobami i szkodnikami. Zapach oraz smak kwiatów i liści aksamitki działa odstraszająco.

Aksamitka wąskolistna tak samo, jak jej inne odmiany działa fitosanitarnie. Jest rośliną oczyszczającą glebę z nicieni i wprowadza do niej substancje, które powodują jej odżywienie. Gleba sucha, piaszczysta i uboga bardzo skorzysta z sąsiedztwa tej rośliny.

Roślina ze względu na swój charakterystyczny zapach znajduje zastosowanie w odstraszaniu owadów takich jak komary, meszki. Warto więc sadzić ją w pobliżu miejsc, w których spędzamy najwięcej czasu.

Jest to roślina bardzo trwała, a różnorodność form i kształtów zachęca do komponowania różnych struktur.

Z racji tego, że pielęgnacja aksamitki wąskolistnej jest prosta,  zachęcamy do jej uprawy. Istnieje duża szansa, że pozostawiona nawet sama sobie, bez naszej pomocy i ingerencji, poradzi sobie.

Choroby i szkodniki

Rośliny kwitnące narażone są na wiele chorób, zagraża im dużo szkodników, warto przygotować się na to i dowiedzieć, jak możemy chronić ogród przed zniszczeniem.

  • Ślimaki – Wszystkie odmiany aksamitek mogą być zjadane przez ślimaki, kiedy lato jest deszczowe, temperatury niezbyt wysokie, ślimaki sa ogromnym problemem. Potrafią w ciągu kilku dni zniszczyć ogromne uprawy. Szkodniki te, lubią wilgoć, więc sprzyjać im może wieczorne podlewanie roślin. Jeśli zauważymy ich obecność trzeba je regularnie usuwać. Chowają się w zacienionych miejscach, tam, gdzie jest chłodno i wilgotno. Poza zbieraniem ślimaków i regularnym usuwaniem ich z ogrodu skuteczną metodą są pułapki. W sklepach ogrodniczych dostępne są też preparaty odstraszające.
  • Szara pleśń – Jest to najczęstsza choroba grzybowa. Mamy z nią do czynienia, jeśli na liściach lub kwiatach znajdują się plamy o jasnobrązowej barwie. Zarodniki grzyba przenoszą się z wiatrem. Są zagrożeniem dla innych kwiatów. Zaatakowaną roślinę trzeba jak najszybciej usunąć. W sklepach dostępne są preparaty do stworzenia oprysku.
  • Mączniak – Jest to odmiana choroby grzybowej, tworzy na kwiatach i liściach biały nalot. Podobnie jak w przypadku szarej pleśni pomóc może usunięcie chorej części rośliny i zastosowanie oprysku na resztę.
  • Mszyce – Najczęściej atakują odmiany aksamitek, które nie wytwarzają intensywnego zapachu. W przypadku tego szkodnika pomocne mogą okazać się opryski profilaktyczne. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele mieszanek. Na ich bazie możemy przygotować roztwór do oprysku. Bardzo skuteczną metodą jest naturalny oprysk, przygotowany z naparu z wrotycza. Świetnie sprawdzi się też pokrzywa, cebula lub czosnek.
  • Przędziorek – jeśli lato jest suche i gorące, sprzyja to występowaniu przędziorków. W momencie, gdy zauważymy, że nasze rośliny zaatakował ten szkodnik, możemy użyć produktów chemicznych lub samodzielnie skomponować oprysk. Doskonale do tego celu nada się gnojówka ze skrzypu.

Odmiany

  • Lulu – jest to cytrynowo-żółta odmiana, charakteryzująca się długim kwitnieniem. Idealnie sprawdzi się do uprawy w ogrodzie, jak i w pojemnikach, donicach i misach. Kuliste kępki osiągają wysokość 25-35 cm, roślina kwitnie do późnej jesieni.
  • Talizman – osiąga ok. 25-35 cm wysokości. jest obsypana ogromną ilością drobnych kwiatków o barwie mahoniowej. Kolor ten cudownie kontrastuje z mocnym, zielonym wybarwieniem liści. Tak samo, jak inne odmiany, doskonale nadaje się do tworzenia obwódek, do skalniaków oraz do ozdoby donic balkonowych.
  • Ornament – to odmiana o kwiatach czerwonobrunatnych.
  • Golden Gem – osiąga ok. 25-35 cm wysokości. Jej charakterystyczną cechą jest bardzo długi okres kwitnienia. jej kwiaty są nieduże, złoto- żółte. Wspaniała do tworzenia kompozycji na balkonach, niedużych rabatach, przy chodnikach i alejach. Idealnie sprawdza się przy zagospodarowaniu obwódek. Lubi miejsca słoneczne, ale równie dobrze poradzi sobie w lekko zacienionych miejscach.
  • Ursula – odmiana o płatkach pomarańczowo- żółtych. Doskonała do wszelkich kompozycji w ogrodzie i na tarasach. Wysokość rośliny to ok. 30 cm. Na pewno pięknie zaprezentuje się na tle innych odmian.
  • Red Gem – osiąga ok. 25-35 cm wysokości. Jest to roślina jednoroczna, której piękno charakteryzuje się brązowoczerwonymi kwiatami. Wspaniale ozdobi każdą rabatę. nadaje się do wysiewu w donicach balkonowych. Można ją z powodzeniem łączyć z innymi odmianami oraz gatunkami roślin o podobnych wymaganiach.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.