Ambrowiec amerykański, styraks amerykański – opis i charakterystyka

Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua) – znany również jako ambrowiec balsamiczny bądź styrakowiec amerykański. Jest to drzewo liściaste, które pochodzi z rodziny altyngiowatych.

Ambrowiec — odkrywamy sekrety uprawy

To drzewo ozdobne uznawane jest za jedno z najpiękniejszych. A to za sprawą swych niezwykle efektownych liści, które zachwycają różnokolorowym ubarwieniem jesienią. Ubarwienie to jest o wiele bardziej spektakularne w odmianie spotykanej u nas niż ojczystej.

Ambrowiec pochodzi z obszarów leżących na terenie Ameryki Północnej i Środkowej. Na swym ojczystym terenie zasiedla stanowiska leśne w pobliżu zbiorników wodnych. Jego ojczyzna to wschodnie rejony Ameryki Północnej. Dorzecze rzek Missisipi i Ohio.

Występuje na terenach obejmujących Nowy Jork na północy i Florydę na południu. Ambrowiec uprawiany jest w wielu krajach świata. Do Europy został sprowadzony w 1681 r. Bardzo licznie występuje w parkach w zachodniej części Europy. W Polsce ze względu na swoją wielkość występuje w parkach, głównie na zachodzie kraju. W naturalnym klimacie dorasta do ok. 40-45 metrów wysokości. Preferuje wilgotne, głębokie i żyzne gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Drzewo to uwielbia łagodny, ciepły klimat.

Dość szybko jednak się adaptuje i z powodzeniem może być uprawiany w naszym klimacie. Wygląd ambrowca rosnącego w naszym kraju bardzo różni się jednak od tego rosnącego na ojczystych terenach. Odkrywamy sekrety uprawy tej niezwykle ozdobnej rośliny. Dowiedz się więcej o pielęgnacji i zastosowaniu ambrowca amerykańskiego. Poznaj jego ciekawe odmiany.

Ambrowiec amerykański – charakterystyka

Liquidambar styraciflua to drzewo ozdobne. Jego największymi walorami dekoracyjnymi są duże, ozdobne liście. Liście ambrowca budową przypominają liście klonu. Ambrowiec amerykański posadzony w ogrodzie to gwarancja pięknego, różnobarwnego widoku na jesień. Liście ambrowca amerykańskiego na jesień przybierają przepiękne, intensywne barwy.

W zależności od odmiany przebarwiają się na kolor czerwony, pomarańczowy, fioletowy, różowy oraz brązowy. Na drzewach pozostają aż do późnej jesieni. A po opadnięciu odsłaniają pędy pokryte ciekawymi naroślami. Narośl ta sprawia, że drzewo to jest również ozdobne i zimą. Drzewo zakwita wiosną. Kwiaty ambrowca nie mają żadnych szczególnych walorów dekoracyjnych. Owoce kuliste, najeżone. Swoim wyglądem przypominają niedojrzałe kasztany. Utrzymują się na drzewie całą zimę, tworząc tym samym bardzo interesującą ozdobę.

Styraks amerykański

Styraks amerykański to drzewo o szerokiej, kopulastej lub jajowatej koronie. Pień tego drzewa jest masywny. Kora najczęściej ubarwiona na kolor popielaty, brązowy lub nawet czarny. Jej cechą charakterystyczną jest głębokie, podłużne bruzdowanie. Rozłożysty system korzeniowy. Charakterystyczne liście podobne do liści klonu. Bardzo powcinane, brzeg piłkowany, ułożone skrętolegle. Dłoniasto klapowate, gładkie, zielone. Blaszki liściowe umiejscowione na długim ogonku liściowym. Jesienią o różnokolorowym przebarwieniu.

Pędy, pączki i liście wydzielają przyjemny, balsamiczny aromat. Kwiaty niepozorne, bezpłatkowe, rozdzielnopłciowe. Roślina jednopienna.

Kwiaty męskie zebrane w groniaste kwiatostany o żółtawym kolorze. Kwiaty żeńskie zebrane w głowiaste kwiatostany o zielonkawym kolorze. Rosną na długich szypułkach. Owoce wyglądające jak kolczaste kulki.

Ambrowiec balsamiczny kwitnie w maju. Drzewo to jest wiatropylne. Wymaga żyznej gleby. Jest mrozoodporny. Znosi temperaturę do -26°C. Gatunek charakterystyczny dla lasów łęgowych. Równie często występuje w lasach wiązowo-klonowych oraz bagiennych lasach cypryśnikowo-tupelowych.

Wraz z topolami i dębami wchodzi w skład mieszanych lasów liściastych. Lubi gleby aluwialne, czyli takie, które stanowią pozostałości po rzekach. Charakteryzuje się doskonałym wzrostem na glebach żyznych, bardzo wilgotnych nawet takich, które są długotrwale zalewane. Nie lubi bagien z zastojową wodą oraz suchych gleb na podłożu wapiennym. Może zasiedlać ugory i nieużytki. Lubi pełne nasłonecznienie. W młodym wieku szybko rośnie. Zaczyna kwitnąć w wieku 25- 30 lat.

Styraks amerykański — odkrywamy sekrety uprawy

Wymagania

Ambrowiec najlepiej rośnie na terenach obfitujących w żyzną ziemię. Idealna dla niego gleba to ta o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Lubi miejsca słoneczne, a jednocześnie takie, w których nie będzie narażony na działanie wiatru. Należy pamiętać, aby szczególną opieką otoczyć młode egzemplarze tego gatunku. Młode drzewa są bardzo wrażliwe na mróz. Wymagają ciepłych stanowisk osłoniętych od wiatru.

Właściwa uprawa i pielęgnacja gwarantuje optymalny wzrost młodej rośliny. Należy również pamiętać o szczególnej ochronie zimą. Dorosłe okazy nie są już tak wymagające. Doskonale radzą sobie z panującymi w Polsce niskimi temperaturami zimą. W Polsce ambrowiec najlepiej rośnie na stanowiskach suchych. Takie stanowisko sprawia, że łatwiej jest mu przeżyć zimę. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje przestrzeni. Nie lubi zagęszczenia. Nie akceptuje sąsiedztwa krzewów i bylin, dlatego w jego towarzystwie nie należy wykonywać nasadzeń roślin wieloletnich. Cechuje się dużą odpornością na choroby i szkodniki.

Uprawa i pielęgnacja

W naturalnym klimacie ambrowce rozmnażają się za pomocą nasion. Nasz klimat nie wpływa jednak korzystnie na taki sposób rozmnażania. Dzieje się tak, ponieważ w naszym klimacie nasiona ambrowca dojrzewają niezwykle rzadko. Nasiona można jednak sprowadzić z cieplejszych krajów. Następnie poddajemy je stratyfikacji w niskich temperaturach. Wiosną wysiewamy do ciepłego inspektu.

Ambrowca najłatwiej rozmnażać za pomocą sadzonek. Sadzonki pędowe pobiera się z młodych drzew na przełomie lipca i sierpnia. Zostają one później ukorzenione w wilgotnym, lekkim podłożu. Należy pamiętać, że tylko duże sadzonki gwarantują odpowiedni wzrost rośliny. Do rozmnażania wykorzystuje się również odkłady, wykonywane z młodych pędów.

Na czym to polega?

Pęd, który nadal połączony jest z rośliną mateczną, zostaje przykryty ziemią. Z upływem czasu pęd ukorzenia się, a wtedy możemy bezpiecznie go oddzielić. Staje się on wtedy oddzielną rośliną, którą możemy posadzić. Sadzonki ambrowca można również sprowadzić z cieplejszych krajów. A następnie po stratyfikacji w niskich temperaturach wysiać wiosną do ciepłego inspektu.

Ambrowiec to drzewo, które nie wymaga cięcia. Wykazuje jednak dużą tolerancję cięcia i dobrze znosi ten zabieg. Fakt ten można wykorzystać w uprawie. Dużą tolerancję drzewa na przycinanie można wykorzystać, aby nadać roślinie nowych walorów dekoracyjnych. Podczas uprawy młodą sadzonkę ambrowca można ukształtować w formę krzaczastą lub pienną.

Uprawa i odmiany

Ambrowiec amerykański w ogrodzie
Źródło: Freepik.com

To wyjątkowe drzewo zyskało wiele ciekawych odmian. Za sprawą odpowiedniej pielęgnacji i zastosowaniu może stać się główną dekoracją naszego ogrodu. Różnorodność form i kształtów sprawia, że roślinę tą z łatwością dopasujemy do naszego ogrodu. Zwolennicy tego pięknego drzewa zadbali o wiele różnych odmian ambrowca.

Najbardziej interesujące to:

  1. Pendula – odmiana ta charakteryzuje się szeroko płaszczącą koroną oraz żółtym wybarwieniem liści na jesień. Rośnie wolno. Osiąga ok. 6 metrów wysokości oraz szerokości.
  2. Burgundy Flush – odmiana ta charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem oraz czerwonym wybarwieniem liści na jesień. Tak jak Pendula rośnie powoli. Dorasta jednak do ok. 15 m wysokości.
  3. Silver King – dla tej odmiany cechą charakterystyczną są liście o białych brzegach. Drzewo tej odmiany ma wąski pokrój i osiąga ok. 12 m wysokości.
  4. Foster – cechy charakterystyczne tej odmiany dotyczą zarówno liści, jak i kory. Liście są zaokrąglone, a kora ma niezwykle wydatne i charakterystyczne żłobienia w korze. Odmiana ta ma krzaczasty pokrój. Jest niezwykle wrażliwa na mróz.
  5. Slender Silhouette — odmiana ta to doskonały wybór do małych ogrodów. Dorasta do ok. 10 m wysokości. Dodatkowo korona charakteryzuje się wąskim pokrojem. Jesienią liście tej odmiany przybierają barwę purpurowoczerwoną, pomarańczową lub żółtą.
  6. Lane Roberts – odmiana ta charakteryzuje się szeroką i rozłożystą koroną. Liście jesienią koloru ciemnopurpurowego. Osiąga ok. 12 m wysokości.
  7. Aurea — Nieduże drzewko o pięknej stożkowej i regularnej koronie. Odmiana aurea charakteryzuje się wyjątkowo prostym pniem. Liście szerokie powcinane z żółtym obrzeżem.

Zastosowanie i ciekawostki

Ambrowiec amerykański to piękne drzewo ozdobne, które najlepiej prezentuje się jako soliter, czyli w pojedynczym nasadzeniu. To ciekawe i efektywne drzewo ze względu na swoje duże rozmiary może być uprawiane głównie w dużych ogrodach lub parkach. Jednak nie tylko. Doskonale nadaje się również do obsadzeń ulic i promenad.

Idealnie sprawdzi się do ogrodów leśnych lub naturalistycznych. Drzewo to zdobi nasz ogród nie tylko jesienią. Różnokolorowe liście to niejedyny walor dekoracyjny. Roślina ta, za sprawą korkowych narośli na pędach, zdobi nasz ogród również zimą.
Kolorowe liście zebrane jesienią można wykorzystać do jesiennych dekoracji. Forma pienna ambrowca amerykańskiego idealnie nadaje się do małych ogrodów. To również idealne rozwiązanie upraw w pojemnikach. Można z niej stworzyć niezwykle dekoracyjne drzewko bonsai.

Ambrowiec to niezwykle dekoracyjne drzewo. Swoją popularność zyskało za sprawą niezwykle ozdobnych liści. Ambrowiec zachwyca sobą nawet na mniej żyznych glebach. Ciekawostką może okazać się fakt, że im słabsze podłoże, na którym roście, tym ładniej wybarwione liście.

Wonna, oleożywica pozyskana z ambrowca znana jest pod nazwą: styraks amerykański. Wykorzystuje się go w przemyśle kosmetycznym, spożywczym oraz medycznym. Niegdyś był to surowiec aromatyzujący gumę do żucia. W medycynie stosowana jako środek leczniczy o właściwościach wykrztuśnych oraz bakteriobójczych. Głównie jako produkt łagodzący objawy chorób górnych dróg oddechowych. Drewno wykorzystywane jest do produkcji ekskluzywnych mebli. Surowiec ten zyskał popularność za sprawą swego wyjątkowego czerwono-brązowego koloru, często naturalnie zdobionego smugami i cętkami. Jest dość twarde i ciężkie, dlatego jest tak bardzo cenione przez stolarzy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.