Aster nowobelgijski – wymagania, uprawa, pielęgnacja

Zaczynają kwitnąć w okolicach sierpnia i cieszą nasze oko swym wyjątkowym ukwieceniem, aż do pierwszych przymrozków. Popularne marcinki, bo właśnie o nich tu mowa, zachwycają swym finezyjnym ukwieceniem. Jednak nie tylko tym. Na uwagę zasługuję również ich równy, kulisty pokrój. Doskonałe dla adeptów ogrodnictwa za sprawą małych wymagań co do warunków uprawnych. Doskonale nadają się na tereny słoneczne, jak i te nieco zacienione. Mrozoodporne i miododajne. Chcesz dowiedzieć się coś więcej na temat tej cennej rośliny ozdobnej? Jakie ma wymagania? Jak ją uprawiać i pielęgnować, aby cieszyła swoim widokiem podczas jesiennej słoty? Po lekturze tego artykułu na pewno zapragniesz mieć ją w swoim ogródku!

Charakterystyka

Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii) – bylina należąca do rodziny astrowatych. Znana również jako aster wirginijski. W Polsce byliny te zostały rozpowszechnione pod nazwą marcinki. Aster nowobelgijski pochodzi z Północnej Ameryki. Ten cenny dla naszego ogrodu kwiat ozdobny, jest zimozielony i mrozoodporny. Swoją popularność zawdzięcza spektakularnemu, wielobarwnemu ukwieceniu. W zależności od odmiany kwiaty są koloru różowego, fioletowego, czerwonego bądź białego. Aster nowobelgijski kwitnie od sierpnia do października. Oznacza to, że roślina ta jest najbardziej atrakcyjna na jesień. To jej wielki atut, ponieważ kwitnie, gdy inne rośliny w naszym ogrodzie przestają już kwitnąć.

Morfologia

Aster nowobelgijski charakteryzuje się sztywnymi, wysoko wzniesionymi łodygami, które osiągają wysokość do ok. 1,5 metra. Łodygi te od góry zabezpieczone kutnerowatym owłosieniem. Jego zadaniem jest ochrona rośliny przed zimnem. Liście różnokształtne, gładkie, ciemnozielone. Charakterystyczne różnobarwne koszyczki kwiatowe zebrane w wiechę. Roślina wieloletnia, zimozielona, zimująca w gruncie. Aster nowobelgijski charakteryzuje się silnym rozrostem.

Uprawa

Astry wymagają żyznej, dobrze przepuszczalnej, wapiennej oraz stale wilgotnej gleby. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych oraz ciepłych. Charakteryzują się wysoką mrozoodpornością. Rośliny te sadzi się mając na uwadze ich optymalny wzrost. Można założyć, że sadzenie ich w rozstawie co 80 cm jest wystarczające. Zaleca się co kilka lat odmładzać kępy poprzez ich dzielenie.

Rozmnażanie

Istnieją dwa sposoby na rozmnażanie astra nowobelgijskiego. Byliny te można rozmnożyć przez podział lub przez sadzonki. Podział polega na tym, że pobieramy zewnętrzne rozłogi z kępy rośliny. Pobrana część powinna mieć długość ok. 20 cm. Młode korzenie doskonale odnajdują się na nowym miejscu obsadzenia. Jeśli chodzi o sadzonki z młodych pędów, to pobieramy je wiosną. W momencie, gdy się ukorzenią, sadzimy je na rozsadniku. Tak rozmnożone astry zakwitają na jesień.

Pielęgnacja

Aster nowobelgijski biały
Źródło: Pixabay.com

Skupiając się na pielęgnacji tej byliny, należy pamiętać, aby miała stale wilgotną glebę. Należy uważać na to zwłaszcza podczas suszy. Wprawdzie astry to mało wymagające rośliny i niestraszny im czasowy brak dostępu do wody. Jednak jeśli zależy nam, aby cieszyły nasze oko swymi pięknymi kwiatami, warto o tym pamiętać.

Warto również pamiętać o ich odpowiednim nawożeniu. Aster nowobelgijski lubi żyzną glebę. Brak dostępu do odpowiednich składników mineralnych sprawi, że roślina ta zacznie przedwcześnie się starzeć. Jeśli zależy nam na tym, aby zbyt szybko nie traciła na swojej atrakcyjności, warto w okresie wiosenno-letnim zadawać o jej stałe nawożenie. Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, jest ich przycinanie. Zasada jest prosta. Podczas kwitnienia nie należy przycinać kwiatów. Za to po ich przekwitnięciu należy ściąć je przy samej ziemi. Zabieg ten to gwarancja na piękne kwitnienie w następnym roku. Odmianom wysokim należy zapewnić odpowiednie podparcie. Decydując się na uprawę tej byliny, należy pamiętać o zabezpieczeniu jej przed chorobami oraz szkodnikami.

Astry narażone są na takie choroby jak: mączniak prawdziwy, szara pleśń, oraz szkodniki: mszyce, oraz ślimaki.

Zastosowanie

Bylina ta doskonale nadaje się do uprawy dla początkujących ogrodników. Jest niezwykle wytrzymała i łatwa w uprawie. Za sprawą swego spektakularnego ukwiecenia idealnie komponuje się z innymi roślinami w ogrodzie. Jej uniwersalność sprawia, że idealnie nadaje się do uprawy zarówno w ogródku przydomowym, jak i parku. Ze względu na swój szybki rozrost szczególnie ceniona jest jako element rabat bylinowych w parku. Doskonała do nasadzeń rabat przydomowych. Idealna jako kwiat cięty. Świetnie sprawdza się do nasadzeń w pojemnikach. W takiej formie może zdobić nasze balkony i tarasy. Aster nowobelgijski jest rośliną miododajną. Przyciąga do siebie pszczoły i motyle.

Najpopularniejsze odmiany — aster nowobelgijski ‘Magic Pink’, aster nowobelgijski ‘Island Barbados’

Ten najpopularniejszy z astrów doczekał się wielu atrakcyjnych odmian. Odmiany te różnią się od siebie kolorem ukwiecenia oraz wysokością, do jakiej dorastają. Astry nowobelgijskie dzielimy na odmiany wysokie i karłowate. W zależności od ich rodzaju rosną na wysokość od 30 cm do nawet 2 metrów. Najbardziej popularne odmiany to: aster nowobelgijski ‘Magic Pink’, nowobelgijski ‘Island Barbados’, nowobelgijski ‘Marie Ballard’, nowobelgijski ‘Patricia Ballard’ oraz ‘Royal Ruby’. 

Aster nowobelgijski ‘Magic Pink’

Najpopularniejsza odmiana astra nowobelgijskiego. Bylina ta dorasta do ok. 150 cm wysokości. Odmiana ‘Magic Pink’ charakteryzuje się kwiatami o malinowym ubarwieniu. Aster nowobelgijski ‘Magic Pink’ posiada kwiaty, które tworzą zwarte baldachokształtne wiechy. W sprzyjających warunkach Aster nowobelgijski ‘Magic Pink’ kwitnie od początku sierpnia do listopada. Aster nowobelgijski ‘Magic Pink’ doskonale nadaje się jako tło byliny rabatowej. Aster nowobelgijski magic odpowiednio pielęgnowany może przyjmować formę karłowatą.

Island Barbados

Odmiana karłowata, dorastająca do ok. 30- 40 cm wysokości. Aster nowobelgijski ‘Island Barbados’ posiada kwiaty koloru fioletowego. Kwiaty te obficie kwitną, tworząc gęstą kępę o zaokrąglonym kształcie. Aster nowobelgijski ‘Island Barbados’ idealnie nadaje się do upraw w pojemnikach. Aster nowobelgijski ‘Island Barbados’ to również doskonała opcja do nasadzeń na obrzeżach rabat.

Marie Ballard

Odmiana o lawendowo-niebieskich kwiatach. Odmiana ‘Marie Ballard’ dorasta do ok. 100 cm wysokości. Aster nowobelgijski ‘Marie Ballard’ kwitnie od sierpnia do września. Odmiana ‘Marie Ballard’ ze względu na swój wysoki pokrój doskonale nadaje się jako kwiat cięty. Aster nowobelgijski ‘Marie Ballard’ równie dobrze sprawdzi się jako bylina rabatowa. Nadaje się również do pojedynczych nasadzeń.

Patricia Ballard

Odmiana o krzaczastym pokroju, dorastająca do ok. 70 cm wysokości. Aster nowobelgijski ‘Patricia Ballard’ charakteryzuje się kwiatostanami o intensywnie różowej barwie. Odmiana ‘Patricia Ballard’ posiada koszyczki kwiatowe zbudowane z licznych i wąskich płatków. Jej kwitnienie przypada od sierpnia do października. Aster nowobelgijski ‘Patricia Ballard’ doskonale nadaje się na rabaty bylinowe.

Royal Ruby

Odmiana charakteryzująca się intensywnie czerwonym kolorem kwiatów. Aster nowobelgijski ‘Royal Ruby’ zyskał na popularności ze względu na swoje wręcz karminowego koloru ukwiecenie. Odmiana ‘Royal Ruby’ dorasta do wysokości ok. 60 –80 cm. Aster ‘Royal Ruby’ kwitnie od sierpnia do października.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.