Azalia doniczkowa – dowiedz się, jak pielęgnować azalię w doniczce

Azalia to jest jedna z najbardziej spektakularnych roślin doniczkowych. Dzięki pięknym kwiatom, które obficie pokrywają krzewy, prezentuje się niesamowicie dekoracyjnie. Azalia należy do rodzaju rododendronów. W naturze te miniaturowe krzewy zimozielone lub liściaste żyją w Indiach, Japonii i Chinach. Można je również znaleźć w krajach południowoeuropejskich i na kontynencie północnoamerykańskim. Nazwa rośliny oznacza „suchy”. Czasami azalię można nazwać nazwą całego rodzaju — rododendronem, chociaż rośliny te mają wiele różnic, na przykład w liczbie pręcików.

Azalia odmiany

Azalia w doniczce ma kilkaset różnych gatunków. Pomimo swojej elegancji ten kwiat jest uważany za bardzo delikatny i kapryśny. Często zdarza się, że krzewy azalii wysychają lub zrzucają liście z powodu niewłaściwej pielęgnacji lub wkrótce po przyniesieniu rośliny ze sklepu. Aby zachować piękno i uzyskać zdrowy i silny krzew azalii, należy spełnić wszystkie wymagania dotyczące pielęgnacji. Liczne odmiany azalii mogą mieć różne okresy kwitnienia: wczesny (wczesna zima), średni lub późny (wczesna wiosna). Kwiaty mogą pojawiać się na krzaku od dwóch tygodni do dwóch miesięcy. Jednym z rodzajów rośliny jest azalia japońska doniczkowa albo azalia na pniu.

Jak pielęgnować azalię w domu?

Teraz azalia w doniczce jest dość powszechna wśród roślin domowych i jest bardzo pożądana ze względu na niezwykle piękne kwitnienie. Ale ważne jest, aby znać wszystkie zawiłości uprawy przed posadzeniem tego kwiatu w domu. Przestrzeganie wszystkich zasad pielęgnacji azalii pozwoli Ci uzyskać piękną roślinę, która cieszy się bujnym i długim kwitnieniem.

Krzewy doniczkowe przyciągają obfitością kwitnienia. Od 3-4 roku życia azalie zaczynają pokrywać się delikatnymi kwiatami. Ich paleta kolorów obejmuje szkarłat, liliowy, śnieżnobiały, liliowy i gorący róż. Piękna jest na przykład azalia japońska biała. Istnieją również odmiany dwukolorowe. Kwiaty mogą być proste lub mieć różny stopień zdwojenia.

Należy zachować ostrożność przy zakupie nowego krzewu azalii. Preferowane są z dużą liczbą niewydmuchanych pąków. W tym stanie azalia lepiej przystosowuje się do zmieniających się warunków. Roślinę należy również sprawdzić pod kątem oznak choroby lub obecności szkodników. Po przechyleniu krzewu warto szukać suchych liści. Duża ich liczba może świadczyć o tym, że roślina jest niezdrowa lub przez długi czas znajdowała się w niekomfortowych warunkach.

Oświetlenie

Azalia doniczkowa wymaga światła, ale jednocześnie zacienienia przed palącym słońcem. Nie toleruje bezpośrednich promieni na wszystkich etapach rozwoju. Zwykle krzak trzymany jest na dowolnych oknach, z wyjątkiem południowych. Kierunek wschodni jest uważany za najbardziej optymalny. W przypadku azalii odpowiedni jest również półcień.

Ze względu na to, że krzew zaczyna szczególnie aktywnie formować pąki kwiatowe w połowie jesieni, w tym czasie azalia szczególnie potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Jeśli brakuje naturalnego światła, można użyć lamp.

Temperatura

Mimo delikatnego wyglądu azalia doniczkowa nie jest uważana za roślinę ciepłolubną. Za optymalną temperaturę do uprawy w domu uważa się 15-18 stopni. Jesienią, gdy krzew zawiązuje pąki, temperaturę należy obniżyć do 10-12 stopni. Odpowiednia temperatura zapewni obfite i długotrwałe kwitnienie.

Szczególnie trudne może być osiągnięcie niezbędnych warunków w letnie upały. W tym czasie zaleca się wynoszenie azalii na chłodne balkony, które nie znajdują się od strony południowej. Rośliny uprawiane w domach prywatnych często przenosi się do ogrodu. Klimatyzatory można stosować w mieszkaniach, utrzymując temperaturę co najmniej 20 stopni. Zbyt gorąca pogoda może spowodować więdnięcie liści azalii. Czasami, w ekstremalnym upale, obok rośliny układane są kostki lodu. Musisz starać się nie umieszczać ich zbyt blisko kwiatka, ograniczonego do krawędzi doniczki .

Aby azalia w doniczce otrzymała wystarczającą ilość wilgoci, należy przestrzegać następujących wymagań: azalie wymagają regularnego podlewania, ale w okresie kwitnienia należy je podlewać nieco obficie niż zwykle. Zwykle robi się to, co kilka dni. Jesienią kwiat jest rzadziej podlewany.

Reżim podlewania

Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna. Nie wolno dopuścić do wysychania gleby. Jeśli tak się stanie, umieść pojemnik z rośliną w letniej wodzie na kilka godzin. W tym okresie kwiat musi uzupełnić brakujące zapasy wody.

Przepełnienie jest również uważane za szkodliwe dla rośliny. Aby zapobiec gniciu korzeni azalii, cały nadmiar wody należy wylać z patelni. Regularne podlewanie można przeplatać z niższym podlewaniem.

Podlewając azalię wodą z kranu, musisz ją odstawić na co najmniej dwa dni. Tylko w tym przypadku cały chlor z niego wyparuje. Za najlepszą wodę do nawadniania uważa się wodę rozmrożoną lub deszczową. Możesz użyć przegotowanej lub przefiltrowanej wody, ale każda woda powinna być wystarczająco chłodna.

Do wody możesz dodać 2-3 krople soku z cytryny. Poprawi to kwitnienie azalii, ale tej metody nie należy stosować częściej niż raz na kilka tygodni.

Zimą, jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, na powierzchnię gleby można położyć kawałki śniegu lub lodu. Gdy topi się, woda przesącza się do gleby. Ale jeśli w pomieszczeniu jest gorąco, nie powinieneś tego robić – różnica temperatur może zaszkodzić roślinie.

Poziom wilgotności

Azalia w doniczce preferuje wysoki poziom wilgotności. Krzew jest okresowo spryskiwany zimną wodą. Podczas kwitnienia robi się to tak ostrożnie, jak to możliwe, aby krople nie spadały na kwiaty lub w ogóle nie spryskiwały roślin. Może to spowodować brązowienie i gnicie płatków.

Aby zwiększyć wilgotność, obok azalii można trzymać otwarte pojemniki wypełnione wodą. Umieszczenie rośliny na tacy wypełnionej wodą jest również odpowiednie, jeśli doniczka jest ustawiona na wzniesieniu pośrodku pojemnika i nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z wilgocią. Jeżeli powietrze jest stale nawilżane w ten sposób, miska musi być okresowo myta i czyszczona. Dodatkowo możesz użyć wszelkiego rodzaju nawilżaczy lub umieścić azalię obok ozdobnej fontanny. Zimą, gdy urządzenia grzewcze osuszają powietrze, wilgotność musi być szczególnie dokładnie monitorowana.

Gleba

Dla azalii domowych odpowiednia jest gleba kwaśna o odczynie około 4-4,5. Azalię rosnącą w doniczce należy karmić preparatami mineralnymi wolnymi od chloru. Ten element może być szkodliwy dla kwiatu. Najczęściej stosuje się specjalistyczne preparaty do azalii.

Wiosną i latem krzew jest karmiony co tydzień, ale nie częściej. Zimą ilość opatrunków jest znacznie zmniejszona. W tym czasie preparaty odżywcze należy stosować nie częściej niż raz w miesiącu. Wraz z nadejściem okresu pączkowania i podczas kwitnienia należy stosować preparaty do kwitnienia, w których przeważa potas i fosfor. Możesz również użyć roztworu superfosfatu (wymagane jest 15 g na 10 litrów wody).

Obcinanie i szczypanie

Cięcie azalii pomaga w uzyskaniu piękniejszej korony, a także obfitości jej kwitnienia. Aby to zrobić, krzak należy okresowo przycinać i szczypać.

Po wyblaknięciu rośliny usuwa się z niej wszystkie pojedyncze zwiędłe kwiaty. Powstałe na ich miejscu nasiona mogą znacznie osłabić krzew.

Pod koniec wiosny z azalii wycina się świeże młode pędy, pozostawiając na nich około 5 blaszek liściowych. To przycinanie, wraz z prawidłowym szczypaniem, sprzyja tworzeniu się pąków na końcach pędów. Czasy przycinania mogą się różnić w zależności od rodzaju rośliny. Azalie wcześnie kwitnące wymagają przycinania na początku.

Jak pielęgnować azalię doniczkową i odpowiednio ją przycinać?

Do zabiegu potrzebny będzie specjalny sekator. Zwykle usuwaniu podlegają słabe lub zbyt wydłużone pędy. Małe pędy tworzące się obok pąków kwiatowych również należy przyciąć. Zbyt gęste gałęzie będą miały negatywny wpływ na kwitnienie. Świeże liście zwykle zaczynają pojawiać się 2-3 tygodnie po przycięciu. Bez terminowego cięcia, z biegiem lat krzew może słabnąć i kwitnąć znacznie skromniej.

Zaleca się przeszczepianie zarówno dorosłych, jak i nowo nabytych azalii, gdy tylko wyblakną. Ostrożnie przesuwaj krzak metodą przeładunkową. Pozwoli to zachować kulę glebową i spowoduje mniej uszkodzeń systemu korzeniowego. Korzenie azalii są uważane za bardzo delikatne, łatwo je uszkodzić, dlatego należy zachować ostrożność.

Do sadzenia wybierz szeroki, ale niezbyt głęboki pojemnik. Dzięki temu korzenie pozostaną w swojej naturalnej pozycji – blisko powierzchni gleby. Ze względu na tę cechę azalii rozluźnienie gleby w doniczce może być niebezpieczne – ryzyko uszkodzenia korzeni jest zbyt duże.

Młode krzewy należy przesadzać co roku, a dorosłe osobniki – mniej więcej raz na 3 lata. Jednocześnie suszone gałęzie, pędy i zwiędłe kwiaty są koniecznie odcinane od przeszczepionego krzewu.

Choroby i szkodniki

Najczęstsze przyczyny problemów z azalią to niewłaściwa pielęgnacja. Trudności z rośliną są często spowodowane niedostatecznym lub nadmiernym podlewaniem. Co więcej, zbyt jasnym słońcem lub gorącym pomieszczeniem lub odwrotnie, brakiem światła. Niewłaściwie dobrana gleba również może powodować problemy. Najczęściej jednak na różnego rodzaju choroby i szkodniki narażona jest azalia ogrodowa.

  • Więdnące lub żółknące liście – azalia domowa nie ma wilgoci lub stoi na zbyt gorącym słońcu. Po przeniesieniu w bardziej odpowiednie miejsce, zdrowy wygląd powinien powrócić do liści. Opadające żółte liście mogą być również spowodowane obecnością gliny w podłożu.
  • Żółknięcie, więdnięcie i opadanie kwiatów – może wiązać się ze zbyt twardą wodą. Aby azalia zregenerowała się, podlewa się ją przegotowaną wodą, do której dodano odpowiednie nawozy.
  • Krótki okres kwitnienia – może być spowodowany zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniu.
  • Oznaki szarej zgnilizny lub rdzy – wymagają dostosowania warunków kwiatu. Dotknięte części azalii należy usunąć.
  • Phytophthora – może wpływać na krzewy  z powodu zbyt obfitego podlewania. Zwykle wtedy kwiat azalii obumiera.

Szkodniki

Najgroźniejszymi szkodnikami w uprawie azalii doniczkowych są mączliki, wełnowce, ryjkowce bruzdowate, a także niektóre rodzaje owadów, roztocza i mięczaki. Mogą również pojawić się przędziorki lub roztocza truskawkowe, a także łuski. Aby się ich pozbyć, konieczne jest przeprowadzanie zabiegów specjalnymi preparatami. Możesz ich używać w połączeniu ze środkami ludowymi. Liście rośliny najpierw traktuje się wodą z mydłem, zmywa, a następnie stosuje się środek owadobójczy. Jako środek zapobiegawczy przeciwko pojawianiu się szkodników liście roślin należy częściej myć i spryskiwać, szczególnie w upalną i suchą pogodę.

Azalia w doniczce – podsumowanie

Azalia w doniczce
Źródło: Freepik.com
  • Poziom światła – preferowane jest światło rozproszone, ale może rosnąć w niewielkim cieniu. Niedopuszczalne jest bezpośrednie światło słoneczne.
  • Temperatura – optymalna temperatura to 15-18 stopni. Kiedy krzew tworzy pąki, temperaturę należy obniżyć do 10-12 stopni.
  • Reżim podlewania — wymagane jest regularne podlewanie, a w okresie kwitnienia należy podlewać obficie niż zwykle.
  • Wilgotność powietrza — roślina preferuje wysoki poziom wilgotności
  • Gleba — optymalna gleba to gleba kwaśna z odczynem około 4-4,5. Możesz także kupić specjalistyczną mieszankę.
  • Top dressing — powinny być karmione preparatami mineralnymi, które nie zawierają chloru.
  • Przycinanie krzew należy okresowo przycinać i szczypać.
  • Kwitnienie trwa około 2-3 miesięcy.
  • Okres uśpienia rozpoczyna się natychmiast po zwiędnięciu rośliny i trwa przez dwa miesiące.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.