Bambus ogrodowy – wymagania i uprawa

Wśród różnych pomysłów na zagospodarowanie zielonej przestrzeni, możemy spotkać ogrody stylizowane na styl orientalny. Cechuje je prostota, harmonia,designerskie mostki i altany. Styl ten prezentuje się niezwykle okazale. Tworzy wokół domu niesamowity klimat. W ogrodach tych dominują elementy drewniane, trawniki, kamień. Ogromne znaczenie w tej przestrzeni odgrywają rośliny zimozielone. Są symbolem długowieczności. Przy tworzeniu ogrodu orientalnego warto poznać wymagania roślin, dedykowanych dla tego typu stylu. Wiele z nich w polskim klimacie może przemarzać. Rośliną wartą dłuższej uwagi, wpisującą się w styl orientalny, całkowicie mrozoodporną jest bambus ogrodowy. Bambus to symbol Wschodniej kultury. Jest trwały i szybko rośnie. 

Charakterystyka bambusa ogrodowego

Bambusy są zachwycającymi roślinami, których egzotyczne pochodzenie nie powoduje, że nie poradzą sobie w trudniejszym klimacie. Wręcz przeciwnie, doskonale aklimatyzuje się w polskich ogrodach. Dzięki tej roślinie przydomowa przestrzeń nabierze wyjątkowego charakteru. Bambus ogrodowy nie jest skomplikowany w uprawie. Istnieje dużo gatunków tej rośliny, również całkowicie mrozoodpornych. Przy odpowiedniej pielęgnacji z powodzeniem przetrwają zimę oraz będą cieszyły oko długie lata.

Bambusy wywodzą się z rodziny traw, dlatego nie jest wymagający w hodowli. To, co jest charakterystyczne dla tej rośliny to zdrewniałe, sztywne pędy i pojawiające się na nich długie liście. Mają one barwę zieloną, żółto- zieloną, z paseczkami o jaśniejszym odcieniu. Bambus przyrasta niesamowicie szybko. Po osiągnięciu wysokości, charakterystycznej dla danego gatunku, przestaje przyrastać i zaczyna wypuszczać liście i łodygi boczne.

W zależności od wysokości wyróżnić można:

  • Bambusy okrywowe– maksymalnie dorastają do 30 cm. Ten gatunek powinien być intensywnie podcinany wczesną wiosną, aby wypuścić nowe, zdrowe pędy.
  • Bambusy kępowe– ich wysokość to 2 do 3 m.
  • Bambusy drzewiaste– dorastają nawet do 6 m.

Potrzebne jest skracanie wysokości rośliny, aby ją wzmocnić. Wyższe gatunki odmładza się co 4- 5 lat. Przycina się pędy przy samej ziemi.

Uprawa i pielęgnacja bambusa w ogrodzie

Bambus jest rośliną mało wymagającą. Cechuje go odporność na trudne warunki klimatyczne. Jest tak wiele gatunków tej rośliny, że do każdych warunków znajdzie się odpowiedni rodzaj. Słońce, zupełne zacienienie czy półcień, w każdym w tych miejsc da sobie świetnie radę.

Roślinę tę można z powodzeniem hodować nawet na niewielkim tarasie lub balkonie. Świetnie nadaje się do tego odmiana okrywowa. Bambus w doniczce można przykryć na zimę lub zabrać w miejsce, gdzie będzie wyższa temperatura niż na zewnątrz.

Bambus ma również szerokie zastosowanie przy tworzeniu żywopłotów oraz ekranów. Dorasta do dużych rozmiarów, doskonale znosi przycinanie. Bardzo łatwo formować go w żywe ogrodzenia ogrodów. Z obciętych pędów wyplatać można płotki i altany.

Uprawa bambusa w ogrodzie jest łatwa. Z powodzeniem z rośliną poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik. Wystarczy znaleźć dla niej miejsce o przepuszczalnej glebie, nie lubi piaszczystej i gliniastej ziemi. Sadzić bambusy możemy przez cały rok. Jednak najlepsze efekty możemy uzyskać, wybierając do tego celu wiosnę. Jeśli sadzonki umieszczamy w ziemi jesienią, roślina ma niewielką ilość czasu na odpowiednie ukorzenienie się przed zimą. Może to doprowadzić do przemarznięcia. Bambus należy do roślin wiecznie “głodnych”, warto jest regularnie dostarczać mu składników odżywczych.

Większość odmian najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu, istnieją jednak też takie, które dobrze znoszą półcień, a nawet poradzą sobie i będą zdrowo rosły w zupełnym cieniu. Należy pamiętać ,że niektóre odmiany mają silnie rozbudowane korzenie. Rosną bardzo szybko, również w ziemi. Dlatego planując przestrzeń dla rośliny trzeba przeznaczyć dużo miejsca. Szczególnie dla dużych odmian. Do rodzaju o dużych rozmiarach należy bambus trzcinowy.  Jest to olbrzymi bambus, który osiąga wielkość do 30 m. W odpowiednich warunkach średnica pnia to 15 cm. Liście tej rośliny mogą osiągać długość nawet do 18 cm.

Rozmnażanie bambusa

Wybierając sadzonki w sklepie ogrodniczym, warto zwrócić uwagę na to, by były one zdrowe, o silnych korzeniach. Najpewniej jest kupować rośliny w pojemnikach, które są gotowe do przesadzenia w grunt. Bambus lubi stanowisko osłonięte od wiatru. Wybrać należy miejsce słoneczne lub lekko zacienione.

Sadzenie możemy przeprowadzać przez cały rok, jedynie należy uważać aby gleba nie była zamarznięta. Przed przystąpieniem do sadzenia warto ziemię pod roślinę wymieszać z obornikiem. Bambus nie lubi ziemi piaszczystej, woli stanowisko o odczynie obojętnym.

Przed wyborem lokalizacji należy zbadać kwasowość gleby, aby mieć pewność, że miejsce jest idealne. Sadzonki nie umieszczamy głęboko, maksymalnie na ok. 25 cm. Po umieszczeniu rośliny w ziemi lekko przysypujemy, bez udeptywania. Po podlaniu ziemia osiądzie. Od tej chwili gleba powinna być cały czas lekko wilgotna. Należy regularnie podlewać, często, ale małymi ilościami wody.

Bambus bardzo dobrze znosi formowanie. Warto przycinać pędy, aby wzmocnić roślinę. Należy pamiętać, że pędy przycinamy zawsze za węzłem. Pozwoli to ograniczyć w odpowiedni sposób wzrost. Ważne jest usuwanie uszkodzonych i chorych części rośliny.

Rozmnażanie bambusa

Rozmnażanie rośliny bez problemu można zrealizować samodzielnie. Na wiosnę trzeba pozyskać szczepki. Przycinamy niewielki fragment rośliny wraz z pędami, umieszczamy w pojemniku z ziemią, lub w naczyniu z ukorzeniaczem. Szczepki bardzo łatwo wypuszczają korzenie, młodziutkie rośliny rosną szybko. W następnym sezonie można sadzonki przesadzić do gruntu.

Roślinę można również wysiewać z nasion. W sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona różnych gatunków bambusa. Wysiew nasion jest bardzo prosty, Można wykonywać go przez cały rok w warunkach domowych. Nasiona przed sadzeniem należy namoczyć przez ok. 10 godzin w wodzie. Najlepiej sadzić do lekkiej gleby, warto wymieszać piasek z torfem. Siew płytki, na powierzchni, nasiona wystarczy przykryć kilkoma mm ziemi. Wystarczy zraszać ziemię wodą i odstawić w miejsce jasne i ciepłe. Nasionka kiełkują szybko. Siewki po kilku tygodniach można przesadzić do doniczek lub do gruntu.

Nawożenie i podlewanie

Od czasu do czasu warto zastosować nawozy dla roślin z rodziny traw. Można użyć nawozu azotowego, nie częściej niż co 10 dni w okresie wzrostu rośliny. Bardzo dobrze sprawdzają się nawozy ze związkami fosforu i potasu.

Podlewanie bambusa należy przeprowadzać regularnie. W niewielkich ilościach. Kiedy lato jest bardzo gorące i suche nie można dopuścić do przesuszenia korzeni. Może to bardzo zaszkodzić roślinie. W upalne dni warto zraszać bambusy wodą, aby zapewnić dużą wilgotność wokół rośliny. Bardzo dobrze czują się, rosnąc w pobliżu oczka wodnego, fontanny. Zbiorniki wodne zapewniają wyższą wilgotność powietrza w ogrodzie. Roślina ta lepiej radzi sobie w takim środowisku.

Bambus jest rośliną wiecznie zieloną, potrzebne jest podlewanie go również zimą. Gleba mimo niskich temperatur odparowuje, tracąc wilgoć. Korzenie mogą wtedy zasuszać się i bambus nie będzie miał szansy pobierania składników odżywczych z ziemi.

Gatunki i odmiany mrozoodporne bambusa

Zielony bambus w ogrodzie
Źródło: Freepik.com

Bambusy dzielimy na dwie główne grupy:

  • Fargesie – jest to gatunek, który doskonale nadaje się do hodowli w małych ogrodach oraz na tarasach czy balkonach. Jest mało ekspansywny. Roślina ma niezbyt grube łodygi, układa się w zagęszczone kępy. Liście na łodygach charakteryzują się ostrym zakończeniem. Gatunek ten ma wiele odmian o różnorodnych barwach. Przybiera wspaniałe kształty. Jest niezwykle dekoracyjny. Posiada wiele mrozoodpornych odmian do uprawy w ogrodach. Fargesia wymaga mało zabiegów pielęgnacyjnych w porównaniu do innych gatunków. Bambusy kępowe potrzebują też o wiele mniej miejsca niż bambusy drzewiaste. Świetnie czują się w donicach. Preferuje miejsce półcieniste, jeśli stoi w pełnym słońcu zwija liście w ruloniki. Jest to jej naturalna ochrona. Bardzo lubi wilgotne podłoże, jednak nie czuje się dobrze w stojącej wodzie.
  • Phullostachysy gatunek bambusów drzewiastych. Najlepiej rosną w miejscach jasnych, nawet w pełnym słońcu. Dobrze znoszą wysokie temperatury. Wspaniale rosną w ciepłych, osłoniętych od powiewów wiatru przestrzeniach. Podobnie jak inne gatunki bambusa, doskonale czują się w miejscu o odpowiedniej wilgotności. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Latem może to być nawet kilka razy dziennie. Trzeba uważać, aby nie zraszać liści rośliny w pełnym słońcu, może to grozić poparzeniem. Drzewiasty bambus potrzebuje dużo więcej miejsca, jego korzenie rosną nawet na kilka metrów. Należy stosować w ziemi blokady korzeniowe. Jest to gatunek bardzo ekspansywny.

Pozostałe odmiany

W grupach rozróżniamy kilkanaście odmian mrozoodpornych bambusów do uprawy w ogrodach, w polskim klimacie. Grupa Fargesie liczy kilka odmian wartych omówienia:

  • Fargesia rufa– rozłożysta odmiana bambusa ogrodowego. Rośnie szeroko, jest bardzo dekoracyjna. Bardzo dobrze czuje się w pobliżu oczka wodnego lub fontanny. Wyróżniają ją małe, lancetowate liście o soczysto- zielonej barwie. Osiąga wysokość do 4 m. Liście tej odmiany nie zwijają się w rulony, nawet gdy znajdują się na stanowisku nasłonecznionym. Odmianę tę można komponować z wysokimi trawami. Tworzy wtedy piękne kompozycje.
  • Fargesia nitida “Great Wall”– zwana inaczej “Niebieską fontanną”. Charakteryzuje ją niebieskawy odcień liści. Jej gałązki zwisają smukle na boki. Jest odmianą niezwykle urokliwą. Rośnie pionowo, końcówki łodyg zwisają, przypominając kształtem wazon. Doskonale czuje się w miejscach cienistych lub w półcieniu. Maksymalnie dorasta do 2- 3 m. Świetnie nadaje się do tworzenia żywopłotów. Sadzona zarówno w ziemi jak i w donicach czuje się doskonale, jeśli będzie miała zapewnione odpowiednie warunki.
  • Fargesia olbrzymia “Campbell”– jest jednym z najpiękniejszych bambusów ogrodowych. Wyróżnia ją kontrast kolorów, ciemno- zielone pędy i słomkowo- żółte osłonki łodyg. Może być sadzona w pełnym słońcu.

Choroby i szkodniki

Bambusy ogrodowe rzadko ulegają inwazji szkodników. Jest to roślina bardzo mocna. Czasem jednak mogą zagrozić im mszyce, ślimaki, czy przędziorki. Można zastosować ogólnie dostępne opryski, aby przeciwdziałać atakowi tych szkodników. Pajęczaków pozbędziemy się stosując środki naturalne. Mieszanki do sporządzenia oprysku są dostępne w sklepach ogrodniczych. Bez większego problemu stworzyć też można samodzielnie mieszankę naturalną. Przyda się gnojówka z pokrzywy lub napar z wrotyczu. Jeśli roślinę zaatakuje biała pleśń, na liściach zauważyć można będzie białawy nalot. Pomocne będą preparaty przeciw chorobom grzybowym. Roślinę można chronić również ściółkowaniem z mieszanki kory, kompostu, oraz trocin drewnianych. Warto wykorzystać też suche liście. Ściółkowanie chroni ziemię i korzenie rośliny przed utratą wilgoci. Wzbogaca glebę w składniki odżywcze.

Młode rośliny zimą trzeba chronić przed przemarznięciem. Wystarczy zastosować okrycie z agrowłókniny. Na spodzie położyć grubą warstwę ze ściółki. Młode, giętkie pędy należy położyć na ziemi i szczelnie okryć.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.