Begonia bulwiasta – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Begonia bulwiasta znana również pod nazwą ukośnicy bulwiastej (łac. begonia x tuberhybrida) to rodzaj wieloletniej rośliny ozdobnej. Powstała ona ze skrzyżowania różnych rodzajów begonii dziko rosnących w Afryce i Andach. Begonia bulwiasta należy do rodziny roślin begoniowatych.

Charakterystyka begonii

Osiąga ona wysokość od 15 do 40 centymetrów, posiada delikatnie owłosione, niewielkie liście oraz dość pokaźnej wielkości kwiaty, o przeróżnym zabarwieniu. Begonia czerwona, pomarańczowa czy żółta są najczęściej spotykane – w mniej lub bardziej intensywnych wersjach wymienionych barw. Istnieją jednak także okazy dwukolorowe.

Ze względu na stosunkową łatwość w jej uprawie i multum możliwości wykorzystania można ją sadzić na zewnątrz, w gruncie, tworząc rabaty czy dekorując obrzeża. Świetnie sprawdza się także jako roślina doniczkowa ozdabiająca balkony, tarasy, altany. To także roślina stricte pokojowa. Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin ozdobnych.

Begonia bulwiasta — uprawa

Uprawy begonii bulwiastej nie można określić jako bardzo skomplikowanej i wymagającej. Dlatego też śmiało można stwierdzić, że poradzą sobie z nią nawet ogrodnicy amatorzy. Cały proces sadzenia begonii doniczkowej najlepiej wykonywać wczesną wiosną. Okolice marca, nie później niż do jego drugiej połowy, to idealny czas, jeśli celem jest zakwitnięcie rodziny w lecie.

Podstawą jest pozyskanie dobrej jakości cebulek kwiatowych. Drugi krok to umiejętne wybranie miejsca do ich zasadzenia. Zbyt duże nasłonecznienie nie jest dla nich sprzyjające. Kwitnienie jest wówczas dla nich problematyczne. Zdecydowanie lepiej rozwijają się w cieniu. Tyczy się to głównie begonii przetrzymywanych na tarasach czy balkonach.

Jeśli chodzi o begonie na balkonie, przy ich sadzeniu warto również zwrócić uwagę na to, aby do klasycznej ziemi torfowej w doniczce dosypać niewielką warstwę żwiru. W ogrodzie natomiast begonię najlepiej posadzić początkiem maja. Najbardziej doceni glebę żyzną, próchniczą. Dobrą opcją jest ściółkowanie podłoża — wspomoże to proces nawadniania. Jest to także wygodne ze względu na ograniczenie wzrostu chwastów. Bezpośrednio po sadzeniu należy ją podlać. Można także wykorzystać odrobinę specjalistycznego dla tego gatunku nawozu. W okresie wzrastania czynność tą można powtarzać, jednak nie za często, dostarczając jej w ten sposób składników odżywczych.

Begonia bulwiasta — wymagania i pielęgnacja

Begonia bulwiasta
Źródło: Freepik.com

Podobnie jak przy pielęgnacji większości innych roślin, tak i w tym przypadku, kluczowa dla prawidłowego rozwoju begonii bulwiastej jest regularność i umiar. Jest to rodzaj rośliny, która ma dosyć wysokie zapotrzebowanie na wodę. Najlepiej więc podlewać ją codziennie, niewielkimi ilościami wody. Co istotne, nie powinno się przy tym moczyć liści i kwiatów rośliny. Dbałość o stałą, nie za dużą wilgotność ziemi zaowocuje w okresie kwitnięcia. Należy również zwracać uwagę na to, aby woda nie zbierała się w doniczce w nadmiarze. Może to doprowadzić do jej gnicia. Niedobór wody jest jednak także zgubny w skutkach. Kwiaty niepodlewanej begonii uschną, a cała roślina oklapnie.

Begonie na balkonie, w altanach czy tarasach, zasadzone w doniczkach, warto przenosić do domu w czasie intensywnych opadów deszczu czy burz. Uchroni je to przed nadmierną ilością wody i wiatrem, który mógłby uszkodzić kwiaty i liście.

Begonie gruntowe, należy wykopywać jesienią. Jest to rodzaj ich ochrony przed zbliżającym się przymrozkami. Należy umieścić je w pojemnikach, których zawartością jest piasek i torf. Po oczyszczeniu, umieścić w nich i przez cały okres trwania zimy trzymać w temperaturze około 10 stopni.

Begonia bulwiasta — rozmnażanie

Z reguły, begonię bulwiastą najlepiej rozmnażać poprzez podział bulw, w czasie, który jest najbardziej wskazany do ich sadzenia, czyli na przełomie lutego i marca. Wtedy najbardziej prawdopodobne jest, że cały proces przebiegnie pomyślnie, a sadzonka będzie rozwijać się w pełni prawidłowo. Rozmnażanie begonii bulwiastej przez nasiona jest możliwe tylko w przypadku niektórych odmian. Nie stosuje się jej tak powszechnie, jak wcześniej opisanej metody. Ze względu na większe wymagania i trudność, rozmnażanie przez nasiona stosuje się głównie w środowiskach produkcyjnych,

Begonia bulwiasta — odmiany

Wyróżnia się trzy odmiany begonii bulwiastej:

  • Begonia bulwiasta wielokwiatowa (Begonia tuberhybrida grandiflora). Charakteryzuje się kwiatami o pokaźnym rozmiarze niemal 10 centymetrów. Niektóre odmiany mogą przypominać nieco róże.
  • Begonia bulwiasta drobnokwiatowa. Wyróżnia ją to, iż kwitnie obficiej niż begonia wielokwiatowa, jednak jej kwiaty są zdecydowanie mniejsze w porównaniu do tamtych. Ich średnica wynosi około 4 centymetrów.
  • Begonia o zwisłych pędach. Jej zwisające pędy ukwiecone są pąkami. Okres kwitnienia charakteryzuje wyjątkowa obfitość. Jest także odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Begonia czerwona — idealna ozdoba każdego balkonu

Każda miłośniczka czy miłośnik roślin, nie zrezygnuje z możliwości stworzenia miniaturowego ogródka, nawet jeśli ma do dyspozycji tylko mikroskopijny balkon w bloku. I słusznie! Nie jest to bowiem argument, który uzasadniałby takie postępowanie. Ze względu na istnienie dziesiątek gatunków roślin, których wymagania do rozwoju, a także wymiary nie są zbyt wygórowane, w XXI niemal każdy może pozwolić sobie na ten luksus posiadania mini ogrodu.

Stojąc w obliczu tak trudnego wyboru i mnogości możliwości, warto kierować się rozsądkiem. Już od dawno wiadomo, że proste rozwiązania często okazują się tymi najlepszymi. Podobnie jest i w tym przypadku. Begonia bulwiasta to roślina ozdobna, po którą od lat sięga multum osób. Mieszkańcy domów z ogrodami, jak i właściciele mieszkań – z tarasami, czy też bez. Zdecydowana większość z nich jest zadowolona i rekomenduje uprawę właśnie tej rośliny.

Dlaczego? Jest to gatunek rośliny o stosunkowo niewielkich, tak naprawdę zupełnie podstawowych wymaganiach. Z łatwością przystosowuje się także do niesprzyjających warunków. Podsumowując, jest to idealny prezent dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z roślinami.

Begonie na balkonie czy begonie w ogrodzie — co wybrać?

Biała begonia bulwiasta
Źródło: Freepik.com

Jeśli kogoś przekonał szereg argumentów za tym, dlaczego zakup begonia x tuberhybrida jest jak najbardziej słusznym, nie powinien zastanawiać się ani chwili dłużej. Warto możliwie najszybciej wejść w jego posiadanie. Branża ogrodnicza wychodzi naprzeciw klientom i w multum przeróżnych centrów ogrodniczych dostępne są sadzonki właśnie tego produktu.

Przy wyborze należy sugerować się przede wszystkim stanem rośliny. Tym czy jej części nie są uszkodzone, co może zdarzyć się jeśli na ekspozycji rośliny są zbyt ciasno umiejscowione. Powszechnym jest także zjawisko nawet przypadkowych zniszczeń produktów przez klientów zatłoczonych sklepów. Kolejnym kryterium, którym można się kierować podczas zakupu rośliny jest gust. Feeria barw, w jakich jest dostępna sprawia, że każdy znajdzie okaz najbardziej sprzyjający nie tylko swoim upodobaniom, ale i stylowi otoczenia, w jakim będzie chciał ją umieścić. Rozmiar kwiatów czy liści również nie jest bez znaczenia.

Jak hodować begonie?

Dylemat w kwestii tego, czy lepiej zająć się hodowaniem begonii doniczkowych wewnątrz, na zewnątrz, czy też gruntowych jest zależna przede wszystkim od warunków. Dla osób mieszkających w domu z ogrodem prawdopodobnie najlepsza będzie opcja wykorzystania walorów dekoracyjnych begonii do obsadzenia nimi brzegu, czy rabat. W tym przypadku atutem może być brak konieczności podlewania.

Innym plusem może być to, że begonie na balkonie wymagają opieki w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Bardziej prawdopodobne jest także ich zniszczenie przez silny wiatr, grad, czy burze. Z kolei dla osób mieszkających w blokach, które marzą o stworzeniu dla siebie zielonego ogródka na świeżym powietrzu, begonie na balkonie i konieczność chronienia ich przed deszczem może nie być już takim dużym minusem. Głównie ze względu na brak możliwości wykorzystania do zasadzenia begonii gruntu.

Dla najbardziej wygodnickich, pracoholików i osób, które ogrodnictwem interesują się w stopniu minimalnym — najlepszym będzie zakup begonii w doniczce i pozostawienie jej na wewnętrznym parapecie. Ta opcja przysparza zdecydowanie najmniej zachodu. Zapewni jednocześnie funkcje estetyczne i dekorując wnętrze. Odrobina zieleni może nadać nawet najmniej przytulnemu mieszkaniu zupełnie innego charakteru.

Begonie na balkon — rośliny idealne dla ogrodników-amatorów

Choć begonia bulwiasta to jedna z popularniejszych odmian begonii, to oprócz niej istnieje 1500 innych gatunków. Każdy z nich ma inne atuty, które być może dla różnych osób będą bardziej przekonujące niż te charakterystyczne dla begonii bulwiastej.

Najbardziej rozpowszechnione i najczęściej uprawiane w Europie to: 

  1. Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflowers). Spotykana także pod nazwą ukośnica. Powstała ze skrzyżowania Begonia cucullata z innymi gatunkami. Jest to jedna z bardziej popularnych i często spotykanych roślin ozdobnych w polskich ogrodach, ale także miejskich parkach czy terenach zielonych. Charakteryzuje się bardzo długim okresem kwitnienia, który trwa, w zależności od posadzenia. Z reguły od maja bądź lipca, aż po pierwsze mrozy. W innych kwestiach, takich jak sadzenie i pielęgnacja, nie różni się bardzo od begonii bulwiastej. Najczęściej jest różowa, biała, lub czerwona, możliwe jednak są także podwójne kombinacje tych kolorów. Krzyżując tą odmianę z innymi gatunkami otrzymano rośliny niemal podwójnie większe od standardowych odmian begonii. Sięgają one nie raz niemal 80  centymetrów. Najczęściej atakowana jest przez szarą pleśń i mączniaka prawdziwego.
  2. Begonia wisząca (Begonia x tuberhybrida pendula). Charakteryzują ją zwisające pędy, które najbardziej okazale prezentują się na balkonach i tarasach. Dlatego też właśnie ta odmiana to zdecydowanie najlepsze kwiaty-begonie na balkon. Pod ziemią, w doniczce, znajdują się bulwy, które magazynują wodę oraz substancje odżywcze. Charakteryzuje się dość drobnymi kwiatami, które pojawiają się na pędach w okolicach czerwca.
  3. Begonia smocza (Begonia dragoni). Jest to skrzyżowanie Begonii stale kwitnącej z innym gatunkiem, w wyniku czego powstała roślina wyjątkowa odporna na różne warunki pogodowe. Jej rozmiar także można określić jako nieprzeciętny – jest to aż 70 centymetrów. Jej kwiaty przybierają najczęściej różowe lub czerwone odcienie.
  4. Begonia królewska (Begonia rex). Najbardziej charakterystyczne dla tej odmiany są niewątpliwie liście. O specyficznym ubarwieniu i sercowatym kształcie wyróżniają się na tle innych odmian begonii. Dość małe i niepozorne liście kwitną zazwyczaj w czerwcu.
  5. Begonia koralowa (Begonia maculata). Ze względu na swój nieco nietypowy i inny od standardowych begonii wygląd, begonia koralowa stała się jedną z popularniejszych odmian tego gatunku. Podłużne liście i ich niebanalne zabarwienie nadadzą każdemu wnętrzu alternatywnego charakteru.
  6. Begonia boliwijska (Begonia boliviensis). Kwitnie obficie przez całe lato, idealne begonie na balkon. Zasadzona w dużych pojemnikach będzie świetnie prezentować się zarówno na tarasie, czy przy drzwiach wejściowych.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.