Begonia zwisająca – wymagania, uprawa, pielęgnacja

Zwisająca begonia bulwiasta to piękny, wieloletni kwiat o wiszącym pokroju. Roślina ta znana jest również pod nazwą ukośnica, ze względu na niesymetryczne, ukośnie ścięte liście. Doskonale nadaje się do ogrodu, jak i na balkon czy taras. Sprawdzi się również w domu, jako roślina pokojowa. Wspaniale komponuje się z zielistką czy bratkiem. Jest byliną kwitnącą długo. Odpowiednio prowadzona ma mnóstwo pięknych kwiatów. Kwitnie od wczesnej wiosny, do późnej jesieni, nawet do pierwszych przymrozków.

Charakterystyka begonii zwisającej

Dostępnych jest wiele odmian begonii. Różnią się one od siebie kolorem kwiatów, rozmiarem rośliny oraz pokrojem. Ta różnorodność begonii daje nam możliwość tworzenia wspaniałych kompozycji. Wymagania begonii nie są duże. Należy poznać kilka ważnych zasad, którymi trzeba się kierować, aby uzyskać piękną roślinę na lata. Na balkonach i tarasach możemy zaaranżować begonię w donicach, łącząc jej różne odmiany lub inne rośliny.

W ogrodzie wspaniale sprawdzi się jako obrzeża ścieżek. Możemy tworzyć różne kompozycje w donicach i gruncie. To, co najbardziej istotne w uprawie, to zapewnienie begonii miejsca bez dużego słońca. Należy również uważać, aby bulwy rośliny nie stały w wodzie. Nie ma ona zbyt dużych wymagań. Z uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.

Odmiany begonii bulwiastej

Istnieje kilka odmian begonii zwisającej, do najbardziej popularnych należą:

  • Begonia zwisająca pendula — jest to odmiana begonii bulwiastej charakteryzująca się dużymi pełnymi lub pojedynczymi kwiatami. Ma atłasowo gładkie i mięsiste płatki. Odmiana ta ma kwiaty o mocnym wybarwieniu. W kolorach pomarańczowych, żółtych, purpurowych i ciemnoniebieskich. Pędy osiągają długość do 30 cm. Roślina ma sercowate, wąskie liście o ząbkowanych brzegach. Kwitnie od wiosny do września, a nawet jeśli jesień jest ciepła do października. Zwisająca pendula jest dość wrażliwa na niskie temperatury. Ma duże wymagania dotyczące gleby. Powinna być przepuszczalna, aby bulwy nie stały zamoczone w wodzie.
  • Begonia boliwijska zwisająca — jest to odmiana bardzo wcześnie rozpoczynająca kwitnienie. Kwitnie obficie i pięknie przez całe lato. Ma kilka podgatunków. Różnią się one kolorem liści i kwiatów. Nadaje się ona do podwieszanych doniczek na taras lub balkon. Preferuje stanowisko półcieniste z rozproszonym światłem. Nie lubi częstego podlewania. Ma rozłożysty, zwieszający się pokrój. Begonię należy chronić przed silnymi powiewami wiatru, warto ustawić donicę w miejscu osłoniętym. Długość pędów to do 50 cm. Kwiaty są wydłużone, spiczaste, dzwonkowate.
  • Begonia balleconia — odmiana ma pełne, duże kwiaty. Świetnie sprawdzają się posadzone w koszach, donicach i glinianych misach. Ich pokrój jest zwisający, dlatego muszą mieć miejsce do wzrostu i obwieszania łodyg. Kwitną bardzo obficie całe lato. Warto pamiętać, że źle znoszą zalanie. Lepiej podlewać po trochu, tak aby woda nie stała w doniczce. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna. Pomieszana z piaskiem. W okresie kwitnienia warto delikatnie nawozić wszystkie odmiany. Bulwy begonii zwisającej potrzebują energii do wzrostu i kwitnienia rośliny. Są atakowane przez choroby bakteryjne i grzybowe. Trzeba być ostrożnym i oglądać często liście i kwiaty rośliny. Można profilaktycznie spryskiwać naparami z ziół. W Polsce begonia belleconia uprawiana jest w ogrodach jako odmiana jednoroczna. Jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury i nie jest mrozoodporna.
Begonia w doniczkach
https://pixabay.com/

Uprawa i pielęgnacja begonii zwisającej

Roślina nie należy do bardzo wymagających. Pielęgnacja jest dość łatwa. Trzeba pamiętać o kilku zasadach, aby cieszyła nasze oko przez długie lata. Zwisająca begonia bulwiasta lubi miejsca osłonięte od wiatru. Warto znaleźć dla niej miejsce zaciszne. O rozproszonym świetle. Begonia źle znosi bezpośrednie wystawienie na silne słońce, dlatego balkon wschodni lub północny będzie idealny. W ogrodzie bardzo dobrze sprawdzą się miejsca pod drzewami, gdzie dociera słońce, ale nie bezpośrednio.

Nie trudno zapewnić roślinie odpowiednie warunki siedliskowe. Kwiaty zwieszają się zwykle długimi pędami, tworząc piękne aranżacje. Sadzone w wysokich koszach, glinianych dzbanach i podwieszanych donicach tworzą piękną ozdobę tarasu lub ogrodu. Cebulki begonii nie lubią stania w wodzie, dlatego gleba w donicy powinna być odpowiednia. Najlepsza jest mieszanka żyznej, przepuszczalnej gleby wraz z piaskiem. Pamiętać należy o dobrym drenażu w donicy. Można wykorzystać uniwersalną ziemię to kwitnących roślin pomieszaną z torfem. Wybrać należy dla niej miejsce osłonięte, ciepłe, ale lekko przewiewne, aby uniknąć chorób grzybowych. Donice na zewnątrz wystawiamy, gdy miną pierwsze przymrozki. Zazwyczaj w połowie maja jest już na tyle ciepło, że begonia dobrze sobie poradzi.

Bulwy begonii zwisającej, które znajdują się w ziemi magazynują wodę i składniki odżywcze, dostarczają je regularnie roślinie. Begonia dlatego nie wymaga bardzo częstego podlewania. Woda jest magazynowana i jej nadmiar może zaszkodzić bulwom.

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne usuwanie uschniętych kwiatów i liści. Wzmacnia to roślinę oraz powoduje lepsze kwitnienie. Wiechy kwiatowe są wtedy zdrowsze i mają więcej składników do rozkwitania. Lepiej się wybarwiają, ponieważ roślina nie musi tracić energii na obeschnięte kwiaty i liście. Uszkodzone lub zeschnięte łodygi również usuwamy.

W trakcie podlewania wodę lejemy do gleby. Liście i kwiaty rośliny są bardzo wrażliwe na wodę, dlatego nie warto ich moczyć.

Rozmnażanie begonii zwisającej

Sadzonkami begonii zwisającej są bulwy. Sadzimy je wczesną wiosną w donicach. W lutym lub marcu. Jeśli chcemy bulwy wsadzać bezpośrednio do gruntu, to warto przeprowadzić zabieg najwcześniej od połowy maja. Wcześniej przymrozki mogą uszkodzić bulwy. Sadzonki uzyskujemy poprzez podział bulw jesienią lub z podziału łodyg wraz z bulwami. Jest to tzw. rozmnażanie wegetatywne. Roślina w naszych warunkach klimatycznych nie przezimuje. Jest zbyt wrażliwa na niskie temperatury. Bulwy jesienią należy wykopać i przechowywać w ciepłym, przewiewnym miejscu do następnego sezonu. Postępujemy bardzo podobnie jak z mieczykami. Bulwy przechowujemy w drewnianych skrzynkach, podsypane piaskiem lub torfem. Najlepiej przechowywać w jasnych, suchych i ciepłych pomieszczeniach aż do wiosny.

Sadzenie begonii zwisającej

Z początkiem wiosny bulwy przygotowujemy do ponownego sadzenia. Donice powinny mieć dobry drenaż na spodzie. Wykonać go można z rozbitych kawałków donic, żwiru lub rozbitej cegły. Pozwala to na odprowadzanie wody w taki sposób, aby bulwy rośliny nie miały bezpośredniego kontaktu ze stojącą wodą. Bulwy wsadzone w połowie lutego powinny zakwitnąć już w maju.

Sadzonki warto przed wsadzeniem w glebę posmarować środkiem grzybobójczym, aby mieć pewność, że roślina będzie zdrowo rosła. Cebulki umieszczamy w glebie na głębokość ok. 8 cm. W górę ma być skierowana ta część sadzonki, która jest wklęsła. Jeśli chcemy bulwy wysadzać wprost do gruntu, to warto poczekać przynajmniej do połowy maja. Kwitnienie rozpoczną w połowie lub z końcem lata.

Zwisająca begonia bulwiasta uprawiana w warunkach domowych może być uprawiana przez cały rok. W okresie wegetacji zaprzestajemy nawożenie, zmniejszamy ilość podlewania. Roślina przezimuje, a od wiosny znów będzie pięknie kwitła.

Możliwe jest rozmnażanie begonii z nasion, ale jest to proces długotrwały i takie sadzonki kwitną dopiero w kolejnych sezonach. Nasiona wysiewa się w styczniu lub lutym. Rozsady robimy w małych pojemniczkach z otworami na dnie. Naczynia należy wypełnić glebą specjalnie przygotowaną do wysiewów. Taka specjalna gleba dostępna w sklepach ogrodniczych jest odpowiednio drobna i odkażona. idealnie dostosowana do wszelkich wysiewów nawet bardzo drobnych nasion. Nasiona begonii są bardzo malutkie. Nie ma potrzeby przysypywania ich ziemią po wysianiu. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność w pojemniczkach, zraszamy ziemię i przykrywamy folią. Podłoże powinno być cały czas wilgotne. Pojemniczki należy ustawić w jasnym i ciepłym miejscu. Pikujemy w oddzielne doniczki, gdy sadzonki urosną.

Zadbana begonia w doniczce
https://pixabay.com

Podlewanie i nawożenie

Regularne podlewanie begonii jest bardzo ważne. Roślina tak samo, jak przelanie, źle znosi niedobory wody. Może to skutkować usychaniem liści i kwiatów. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia bulw oraz do rozwijania się chorób grzybowych. Zwisająca begonia bulwiasta woli umiarkowane, regularnie nawadnianie. Podczas podlewania trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie polewać wodą, ani liści, ani kwiatów. Roślina źle to znosi. Begonie rosnące w gruncie można zabezpieczyć, rozkładając wokół ściółkę. Ograniczy to znacznie wyparowywanie wody i wysuszanie się podłoża. Musimy uważać, aby w trakcie ciepłego i suchego lata nie doprowadzić do przesuszenia bryły. Ściółka z kory ułatwi sprawę. Zabezpieczy glebę przed zbytnią utratą wilgoci i ograniczy wyrastanie chwastów.

Co 2-3 tygodnie można wspomóc begonię nawozem, aby dostarczyć jej odpowiedniej ilości składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Warto wykorzystać gotowe nawozy do roślin pokojowych kwitnących. Mają odpowiednią ilość fosforu i azotu. Roślinę nawozimy przez cały okres kwitnienia.

Choroby i szkodniki

Begonia jest narażona na atak szkodników i chorób bakteryjnych oraz grzybowych. Do ochrony rośliny przed atakiem chorób można wykorzystać napary i gnojówki z ziół. Takie naturalne preparaty można stosować profilaktycznie oraz w sytuacji, gdy zauważymy, że coś zaczyna się dziać z rośliną. To, co pomoże nam w zachowaniu begonii w zdrowiu to ochrona przed deszczem, gradem i silnym wiatrem. Warto wnosić donice do pomieszczeń w razie nieodpowiedniej pogody. Jest to delikatna roślina. Silny deszcz, wiatr mogą uszkodzić jej kwiaty.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.