Białe tulipany – co symbolizują? Jak uprawiać białe tulipany w ogrodzie?

Rośliny zielone cieszą się w Polsce sporą popularnością. Coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach, na oknach, czy po prostu w wazonach. Dzięki temu, że kwiaty są w domu, można odnieść wrażenie, że atmosfera jest bardziej ciepła, przyjazna. Wchodząc do pomieszczenia z roślinami, cieszy nas ich zapach i piękny wygląd.

Ciekawymi roślinami okazały się białe tulipany. Sprawdzają się one nie tylko w ogrodzie, czy na działce, ale również jako kwiaty cięte do wazonów. W tym artykule będzie można poznać odmiany tych tulipanów, jak je uprawiać, dotykające je choroby oraz znaczenie kwiatów.

Charakterystyka tulipanów

Tulipany to rośliny cebulowate, które należą do rodziny liliowatych. Naturalnie występują w Chinach, Japonii, Turcji, Iranie, Kazachstanie, w Północnej Afryce oraz Europie Południowej. W Polsce kwiaty spotkac można głównie w uprawie.

Tulipany to rośliny jednoroczne. Charakteryzują się sztywną, prostą, gładką lub owłosioną łodygą. Z niej wyrastają szerokie, bezogonkowe jajowate lub eliptyczne liście. Czasami mogą być też równowąskie – lancelowate. Na łodydze pojawia się od 3 do 5 liści.

Biały tulipan w ogrodzie

Kwiaty tulipanów wyrastają na szczycie pędu. Najczęściej pojawia się tylko jeden kwiat, choć w niektórych przypadkach może zdarzyć się, że będzie ich kilka. W kielich można zauważyć duże pręciki i jeden pięknie prezentujący się słupek. Kolor płatków zależny jest od odmiany.

Tulipany zaliczane są do najpiękniejszych odmian kwiatów.

Zestwa najpiękniejszych odmian białych tulipanów

Tulipany to kwiaty, które można spotkać w praktycznie każdym kolorze tęczy, a wszystkie mają jeszcze swoje odmiany. Warto więc je poznać.

  • Tulipan spring green. To nietypowa odmiana o białych płatkach i  jasnozielonych brzegach. Liście są szerokie, lancetowate i ostro zakończone. Najczęściej pojawiają się blisko pędu. Są tylko odrobinę ciemniejsze od ozdobnych brzegów kwiatu. Tulipan spring green dorasta średnio do 50 cm wysokości.
  • Tulipan white dream ma całkowicie białe płatki, które ściśle do siebie przylegają. Liście są długie i z ostrymi końcówki w barwie jasnozielonej. Dobrze uprawiany tulipan white dream może osiągnąć do 50 cm wysokości.
  • Tulipan white wings ma bardzo charakterystyczny biały kwiat. Składa się on z sześciu płatków o ostrym zakończeniu. Płatki sztywno rosną ku górze. Pod koniec okresu kwitnienia wywijają się na zewnątrz. Liście tulipana white wings są ciemnozielone, długie, strzeliste i ostro zakończone. Nadaje roślinie nietypowego wyglądu i znacząco wyróżnia ją wśród innych odmian. Tulipan white wings może osiągnąć nawet 60 cm wysokości.

Pozostałe odmiany

  • Tulipan Casablanca może nas zmylić, ponieważ bardziej przypomina różę lub piwonię. Jego płatki są białe i mają złotawe zdobienia. Łodyga w tej odmianie jest średniozielona i matowa. Kwiat sprawia wrażenie bardzo delikatnego. Może osiągnąć do 50 cm wzrostu.
  • Tulipan lilokształtny Sapporo. Ta odmiana również ma białe płatki, które są długie i ostro zakończone. Jednak swoją barwą nabierają dopiero po jakimś czasie, ponieważ początkowo są kremowe. Liście i łodyga są soczyście zielone. Tulipan Sapporo może osiągnąć 55 cm wzrostu.
  • Tulipan white parrot to kolejna odmiana, która z wyglądu przypomina inny kwiat. White parrot wygląda bardziej jak piwonia niż tulipan. Jego płatki są oczywiście białe i delikatnie zamykają się do środka. Liście są mocno zielone i rosną ku górze bardzo blisko łodygi. Ta odmiana może również osiągnąć 60 cm wzrostu.
  • Tulipan Hakuun jest bardzo podobny do odmiany white dream. Białe płatki kwiatu przylegają do siebie. Łodyga jest długa i mocna. Natomiast liście są długie, silnie zielone i strzeliste. Osiąga od 50 do 60 cm wysokości.
  • Tulipan niski white Purissima. Płatki rośliny są kremowobiałe. Natomiast szerokie, zaostrzone liście delikatnie skręcają się do środka. Zarówno one, jak i łodyga są ciemnozielone. W takim połączeniu odmiana bardzo mocno przyciąga wzrok. Roślina jest jedną z niższych, zazwyczaj nie przekracza 40 cm wzrostu.

Uprawa tulipanów

Każda roślina sadzona w ogrodzie lub na działce ma większe, lub mniejsze wymagania uprawowe. O kwiaty należy odpowiednio zadbać, by mogły cieszyć oko jak najdłużej. Białe tulipany nie są wyjątkiem.

  1. Podłoże. Dla tulipanów najlepsza jest żyzna i przepuszczalna gleba. Nie może być też mocno zbita. Ponadto podłoże nie powinno być kwaśne i posiadać dużą zdolność podsiąkania.
  2. Podlewanie. Tulipanom należy zapewnić dostęp do wody, szczególnie w okresie letnim.
  3. Stanowisko. Te kwiaty bardzo lubią słońce, dlatego ich stanowisko powinno być wystawione na bezpośrednie działanie promieni. Należy jednak pamiętać, że tulipany są bardzo delikatne, więc trzeba je chronić przed wpływem silnego wiatru.
Białe tulipany na stole
https://pixabay.com

Sadzenie tulipanów

Tulipany najczęściej sadzone są za pomocą gotowych cebulek kwiatowych. Cebulki należy wysadzać do ziemi wczesną jesienią. Najlepiej jest robić to około dwóch miesiący przed pierwszymi, możliwymi przymrozkami. Po zakupie dobrze wybranej cebulki w sklepie trzeba podjąć decyzję, w jakim miejscu zostanie ona posadzona, pamiętając o dostępie do słońca oraz ochronie przed wiatrem.

W podłożu należy wykopać niewielki dołek na głębokość około 20 cm. Następnie można umieścić cebulkę w ziemi i delikatnie podlać grunt. Jeśli będzie sadzone więcej cebulek, należy zachować między nimi pewne odległości. Nie mogą być mniejsze niż 10 cm.

Przed zasadzeniem cebulki w glebie warto w najbliższej okolicy pozbyć się chwastów i kamieni.

Jak pielęgnować zasadzone cebulki?

W związku z tym, że cebulki tulipanów są dość wytrzymałe, nie potrzeba stosować przy nich jakichś szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim nie należy kwiatów podlewać. Wystarczy zrobić to raz, zaraz po wsadzeniu sadzonki do gleby. Później roślina radzi sobie sama, ponieważ odpowiednią ilość wody czerpie z jesiennych deszczy. Warto jednak sadzonki wesprzeć nawozem do roślin cebulowych i bylin. Pozwoli to tulipanom korzystać z wartości odżywczych z gleby aż do wiosny. W kolejnych etapach pielęgnacji roślin wystarczy uważna obserwacja, która pozwoli ocenić, czy nie dzieje się z nimi nic złego.

Czy należy nawozić tulipany?

Mimo krótkiego okresu kwitnienia nawożenie tulipanów jest niezbędne do tego, aby ich cebulki mogły przetrwać dłuższy czas. Najlepiej stosować jest specjalne nawozy do roślin cebulowych. Można również samemu przygotować nawozy, jednak wymaga to specjalistycznej wiedzy. Jeśli ktoś takiej nie posiada to lepiej skorzystać z nawozów dostępnych w sklepach.

Tulipany rozmnażają się poprzez nasiona

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że tulipany mogą rozmnażać się przez nasiona. Podobnie jak w przypadku cebulek nasiona wysiewane do gruntu lub skrzynek są wczesną jesienią. Lepiej jednak wysiewać je do skrzynek. Bowiem skrzynki można przenosić, co pozwoli uchronić nasiona tulipanów przed silnymi mrozami. W kolejnych miesiącach należy podlewać i spulchniać glebę, najlepiej robić to przez całą wiosnę. Aby pojawiły się widoczne cebulki, niestety trzeba poczekać dwa lata. Po tym czasie należy wykopać mini cebulki i przesadzić je w inne miejsce.

Kiedy można ścinać tulipany?

Wiele osób, które mają tulipany w swoich ogrodach sadzą je tam, by później móc je ściąć i wsadzić do wazonu. Praktycznie wszystkie odmiany tulipanów bez względu na kolory i wysokość kwitną w maju. Aby kwiaty ponownie się pojawiły, należy ścinać kwiaty bez liści oraz kiedy pąki są jak najmniej rozwinięte.
Chcąc uzyskać zestaw najpiękniejszych kwiatów, nie trzeba ścinać ich wiele, wystarczy tylko kilka sztuk.

Jak wybierać sadzonki i jakie kupić?

Wybierając sadzonki tulipanów, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich wygląd. Muszą one być w nienaruszonym stanie i nie mogą być zbyt mocno wilgotne. Jeśli sadzonki tulipanów mają nadmiar wody, może to prowadzić do ich gnicia, co spowoduje, że kwiaty zwyczajnie nie wyrosną.

Cebulki można także kupić w Internecie, lecz w takim wypadku warto robić zakupy u zaufanego sprzedawcy.

Tulipany są sprzedawane w różnych ilościach. Można kupić 5,50,10 lub 12 sztuk. Wszystko zależy od tego ile miejsca mamy w ogrodzie. Istnieje również możliwość zakupu zestawu najpiękniejszych odmian tulipanów, w skład którego wchodzą różne cebulki.

Sadzonka tulipana
https://www.pexels.com

Choroby, które mogą dotknąć tulipany

Większość roślin narażona jest na atak jakichś chorób, tulipany wcale nie są wyjątkiem. U tych najpiękniejszych odmian kwiatów mogą wystąpić:

  • Szara pleśń, czyli choroba grzybowa objawiająca się wodnistymi plamami. Po jakimś czasie plamy zwiększają się, ciemnieją i pokrywają szarym nalotem. Roślinę leczy się przy pomocy specjalnych środków grzybobójczych.
  • Fuzarioza powoduje żółknięcie liści oraz zmniejszenie ich sprężystości. W związku z tym, że również jest to choroba grzybowa, zwalcza się ją odpowiednimi preparatami.

Jakie znaczenie mają białe tulipany?

Biel to kolor oznaczający czystość i niewinność. Biały jest także symbolem czystości, prawdy, prostoty i higieny. Ponadto symbolizuje odnowę życia duchowego i nowego początku. A jakie znaczenie mają białe tulipany?

Cięte białe tulipany w Polsce wykorzystywane są przy wielu okazjach. Najczęściej stosuje się je podczas ślubów i komunii świętej, ponieważ symbolizują czystość. Ponadto dzień ślubu to początek nowej drogi, więc właśnie tulipany w białym kolorze świetnie się sprawdzają.

Kwiaty często też są podstawą wiązanek pogrzebowych. Wynika to z tego, że dla wierzących pogrzeb to ostatnia droga, człowieka, który odchodzi. Właśnie w ten sposób wierni żegnają ukochaną osobę.

Co jeszcze oznaczają białe tulipany?

Białe tulipany oznaczają również przebaczenie i mogą zostać podarowane jako symbol przeprosin.

Natomiast wszystkie tulipany mają symboliczne znaczenie i wyrażają sympatię oraz ciepło emocjonalne.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.