Bluszcz Hedera – odmiany, warunki uprawy, pielęgnacja

Bluszcz pospolity jest symbolem wieczności. Krzew pnący często spotykany jest na starych murach i ścianach domów, ale może być również stosowany jako wiecznie zielone ogrodzenie prywatności w ogrodzie. Hedera helix może być uprawiana na wiele sposobów, nawet jako roślina pokojowa. Czy to w wiszącym koszu, czy jako szybko rosnąca roślina pnąca. Prawie żadna inna roślina nie daje się tak łatwo zintegrować z otoczeniem. Wymagania co do miejsca i podłoża są niewielkie. Na pielęgnację tej rośliny zielnej nie trzeba poświęcać dużo czasu ani wysiłku.

Stanowisko i podłoże

Bluszcz pospolity jest rośliną niewymagającą. Równie dobrze radzi sobie na stanowiskach słonecznych, jak i w miejscach zacienionych. Aby zachować kontrastowe ubarwienie, gatunki te potrzebują wystarczającej ilości światła słonecznego. Należy jednak chronić Wonder o zielonych liściach przed południowym słońcem. Młode rośliny mogą doznać nieodwracalnych uszkodzeń liści na skutek promieniowania UV.

Starsze egzemplarze Hedera helix rosną bardzo szybko, podczas gdy młodsze rośliny przyrastają zaledwie kilka centymetrów rocznie. Jako pnącze korzeniowe bluszcz nie potrzebuje żadnych dodatkowych podpór. Dzięki elastycznym korzeniom czepnym roślina ta może wspinać się nawet po ścianach domu. Również podłoże nie ma specjalnych wymagań. Zamiast normalnego podłoża, bluszcz można uprawiać również w hydroponice. Wskaźnik poziomu wody niezawodnie wskazuje, kiedy konieczne jest podlewanie.

Podlewanie i nawożenie

Jak wiele innych rodzimych roślin, Hedera helix jest bardzo wrażliwa na stojącą wodę. Można skutecznie przeciwdziałać temu efektowi poprzez regularne spulchnianie gleby i rozluźnianie ciężkiego podłoża za pomocą kamyków. Rośliny rosnące w pomieszczeniach są mniej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Drenaż na dnie pojemnika sprawi, że nadmiar wody szybciej spłynie. Należy podlewać, gdy tylko wierzchnia warstwa podłoża wyraźnie wyschnie.

Bluszcz na rabatach ozdobnych lepiej radzi sobie z krótkimi okresami suszy niż rośliny rosnące w pomieszczeniach. Szczególnie w gorących porach roku należy regularnie sprawdzać wilgotność gleby i w razie potrzeby natychmiast podlewać. Bluszcz, jako roślina zimozielona, wymaga również dostarczania wody w zimnych porach roku. Rośliny potrzebują różnych minerałów i składników odżywczych do wzrostu i zwiększenia odporności. Bluszcz jest oszczędny, ale mimo to należy regularnie zasilać rośliny pnące płynnym nawozem.

Podczas sadzenia wystarczy wymieszać ziemię doniczkową z humusem. Od drugiego roku należy jednak nawozić co 4 do 6 tygodni. Zamiast nawozów płynnych sprawdził się również nawóz o spowolnionym uwalnianiu w postaci pałeczek. Zaprzestać dostarczania składników odżywczych najpóźniej od września. Mniej więcej od tego czasu rozpoczyna się przerwa w wegetacji i roślina nie wchłania już minerałów.

Rozmnażanie bluszczu hedera
https://www.pexels.com

Rozmnażanie

Bluszcz pospolity można łatwo rozmnażać przez sadzonki. Można na przykład wykorzystać pędy, które pozostały po przycinaniu rośliny. Najlepszym czasem na rozmnażanie jest wiosna, zanim roślina wypuści pędy i rozpocznie się ich formowanie. Najlepiej używać pędów, które są tylko lekko zdrewniałe i nie mają prawie żadnych korzeni przylegających. Im młodsze odrosty, tym łatwiej i szybciej tworzą korzenie.

Opuszczanie jest alternatywną metodą rozprzestrzeniania się bluszczu. Tutaj pędy bluszczu pozostają na roślinie macierzystej. Odegnij pęd do ziemi i lekko zaznacz miejsce. Przykryj to podłożem i utrzymuj stale wilgotne. Jak tylko po kilku tygodniach wytworzą się nowe korzenie, można odciąć sadzonkę i posadzić ją w wybranym miejscu.

Charakterystyka rośliny

Jej wigor i wytrzymałość sprawiają, że Hedera jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Umieszczony w odpowiednim miejscu, może stworzyć odporną osłonę lub zieloną dekorację ściany domu, płotów ogrodowych i altan.

Bluszcz może być jednak bez większego wysiłku uprawiany także jako roślina pokojowa. Możliwości aranżacyjne z tą rośliną są ogromne. Pozwól bluszczowi wyrosnąć z wiszącego kosza, aby przyciągał wzrok, wijąc się po balustradzie lub wspinając się bezpośrednio na ścianę.

Następujące kroki są niezbędne do utrzymania bluszczu jako rośliny pokojowej:

  • Wybierz solidną donicę.
  • Utwórz drenaż na dnie pojemnika z porowatego materiału.
  • Dokładnie dociśnij i podlej obficie wodą.
  • Przenieść na właściwe miejsce.

Aby uzyskać krzaczasty wygląd ogólny, należy umieścić kilka roślin bluszczu razem w wystarczająco dużej donicy. Jest to dobry pomysł na przykład na wiszące kosze.

Bluszcz na zewnątrz

Trzeba też poświęcić trochę uwagi przy sadzeniu bluszczu na zewnątrz. Rośliny zimozielone najlepiej sadzić z korzeniami wiosną lub wczesną jesienią. Rozluźnić dostatecznie glebę i uwolnić ją od resztek roślinnych i kamieni. W przypadku sadzenia kilku roślin obok siebie należy zachować minimalną odległość około 25 centymetrów. Aby ochronić roślinę przed przedwczesnymi przymrozkami, można zabezpieczyć ją u podstawy ściółką z kory lub chrustu.

Jeśli bluszcz ma być stosowany jako osłona, nie jest konieczne wiązanie pędów. Wystarczy określić kierunek wzrostu, układając pędy przy ścianie lub ogrodzeniu. Korzenie czepne bluszczu są elastyczne i odporne. Nawet najmniejsze szczeliny i wypukłości są obrośnięte przez roślinę. Raz zakorzeniona i mocno zakotwiczona w ścianach Hedera helix jest trudna i kosztowna do usunięcia. Nierzadko zdarza się, że po usunięciu rośliny pnącej ściany domu muszą być całkowicie odnowione.

Okres zimowy

Bluszcz pospolity może bez problemu wytrzymać dwucyfrowe temperatury poniżej zera na zewnątrz. Również w przypadku uprawy jako roślina doniczkowa na balkonie lub tarasie nie odnotowano znacznych strat spowodowanych mrozem, nawet bez stosowania środków ochronnych.

Gdy tylko rośliny przerwą wegetację w miesiącach zimowych, należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • W żadnym wypadku nie nawozić.
  • Unikać bezpośredniego sąsiedztwa aktywnych grzejników.
  • Regularnie podlewać.

Podlewanie roślin będących zarówno w ogrodzie, jak i w pomieszczeniach zamkniętych jest konieczne także w zimnych porach roku. Często zaniedbuje się tę czynność pielęgnacyjną i rośliny zimozielone usychają.

Przycinanie

Ta wiecznie zielona roślina jest niezwykle oszczędna, jeśli chodzi o wymagania dotyczące podłoża i stanowiska. Ale jeśli chodzi o przycinanie, może okazać się lekko problematyczna. W ciągu pierwszych dwóch do trzech lat po posadzeniu bluszcz rośnie bardzo słabo. W tym czasie należy zachować ostrożność. Cięcie wierzchołkowe należy wykonać tylko po to, aby dać młodym roślinom orientację co do kierunku i kształtu wzrostu. Można to zrobić wiosną lub późnym latem i odciąć tylko kilka centymetrów od końcówek pędów.

Starsze rośliny z kolei reagują mniej wrażliwie i nawet po radykalnym przycięciu mogą w bardzo krótkim czasie odzyskać siły. Gdy pędy mają ponad 5 lat, nie pną się już i nie rosną. Jednak w miesiącach letnich pojawiają się na nich kwiaty i owoce. Dlatego nie należy przycinać tych części rośliny. Na otwartej przestrzeni do przycinania i formowania należy używać ręcznych nożyc do żywopłotu, w przypadku roślin domowych wystarczą dobrze naostrzone nożyczki. Przycięte dłuższe i niezdrewniałe pędy mogą być wykorzystane jako sadzonki.

Szkodniki i choroby

Nawet rośliny domowe nie są w żaden sposób zabezpieczone przed szkodliwymi owadami i chorobami. Na przykład w przypadku bluszczu, przebarwienia na liściach nie muszą wskazywać na błąd w pielęgnacji. Ostre, mocno odgraniczone czarne plamy z czerwonobrązowym brzegiem są jednak wynikiem zakażenia bakteryjnego. Zainfekowana tkanka ciemnieje i powoli obumiera. Owe bakterie preferują wilgotne warunki, często są przenoszone przez zakażone narzędzia ogrodnicze.

Skuteczne środki przeciwko samej chorobie nie istnieją, można jedynie podjąć środki zapobiegawcze.

  • Po użyciu należy wyczyścić i zdezynfekować nożyczki.
  • Zainfekowane części roślin należy natychmiast wyrzucić do odpadów domowych.
  • Przed przycinaniem nie należy podlewać bluszczu.

Przędziorki

Te milimetrowej wielkości szkodniki są szczególnie rozpowszechnione na roślinach domowych. Ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach sprzyja zarażeniu. Insekty żywią się sokiem komórkowym bluszczu i osłabiają roślinę żywicielską w miarę wzrostu populacji. Brązowe i srebrzyście błyszczące opryski na liściach są pierwszą oznaką obecności przędziorków. W późniejszym stadium dochodzi do zwijania się wierzchołków pędów i zamierania liści. Szkodniki można łatwo usunąć samodzielnie poprzez zwiększenie wilgotności powietrza. Efekt ten można osiągnąć poprzez całkowite owinięcie zainfekowanej rośliny przezroczystą folią i wcześniejsze obfite podlanie. Po około 2 do 3 dniach wszystkie dorosłe osobniki powinny być  martwe. W razie potrzeby powtórzyć ten proces kilka razy z rzędu. Można również spróbować spryskać owady wodą z mydłem.

Przycięty bluszcz hedera na ścianie budynku
https://www.pexels.com

Czy da się usunąć bluszcz ze ściany domu?

Ściany domu porośnięte bluszczem mają swój urok. Izolują dom od zewnątrz, a jednocześnie stanowią idealne siedlisko dla ptaków i owadów. Może być jednak wiele powodów, dla których trzeba pozbyć się owych roślin zimozielonych. A ten środek bynajmniej nie jest wcale taki prosty. Pierwszy krok zaczyna się od całkowitego wykopania korzeni. Samo przycięcie ich tuż przy ziemi nie wystarczy, aby pozbyć się bluszczu na stałe. Najprostszym sposobem, aby usunąć długie pędy z dala od ścian muru jest: Poczekać, aż pędy i liście całkowicie wyschną. Korzenie przylegające można jednak usunąć tylko z dużym wysiłkiem. Oprócz wysuszania można również użyć myjki wysokociśnieniowej. Jednak te kroki zawsze niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia ściany domu.

Jakie są odmiany bluszczu?

Z nielicznych gatunków bluszczu wykształciło się wiele odmian uprawnych, które różnią się między sobą siłą wzrostu, kształtem liści i barwą.

  • Hedera helix ‘Anne Marie’ – niebiesko-zielone liście z białymi brzegami
  • Hedera helix ‘Atropurpurea’ – ciemnoczerwono-zielone liście z zielonymi nerwami
  • Helix ‘Buttercup’ – liście prawie maślano-żółte
  • Hedera helix ‘Eva’ – bladozielone liście z grubymi, białymi brzegami
  • Hedera helix ‘Goldheart’ – kremowobiałe liście z grubymi zielonymi brzegami
  • Helix ‘Maple Leaf’ – odmiana zielonolistna o 3-klapowych liściach w kształcie klonu

Podsumowanie

  • Hedera helix Wonder nie ma specjalnych wymagań co do gleby.
  • Bluszcz jest wrażliwy na zalewanie wodą.
  • Wonder należy podlewać umiarkowanie, ale regularnie.
  • Rośliny zimozielone wymagają podlewania także w zimie.
  • Zimozielona roślina nadaje się do sadzenia przy balustradach balkonowych.
  • Idealna do sadzenia w wiszącym koszu.
  • Korzenie czepne pozostawiają ślady na ścianach domów i płotach ogrodowych.
  • Wszystkie części rośliny są trujące.
  • Starsze rośliny można przycinać wiosną i późnym latem.
  • Podatna na szkodniki i choroby bakteryjne.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.