Boazeria angielska inspiracje i cenne porady

Wielu osobom, zwłaszcza tym pamiętającym czasy PRL, słowo boazeria kojarzy się z przaśnym przedpokojem w stylu lat 90-tych. Cechowały go żółte, sękowate deski na ścianach, często lakierowane. Na całe szczęście boazeria angielska jest czymś zupełnie innym i nie ma nic wspólnego ze wspomnianym koszmarkiem. Tego typu dekoracja ścienna jest niezwykle elegancka i potrafi nadać wspaniałego charakteru wnętrzom. Łącząc ją ze stylową podłogą, dobranymi kolorystycznie ścianami albo dopasowaną tapetą jesteśmy w stanie odmienić na plus każde wnętrze.

Boazeria angielska: jakie ma zalety? 

Jeśli pragniemy połączyć wnętrza z jednoczesnym ciepłem i elegancją mamy wiele możliwości. Jednym z nich jest zyskująca na popularności boazeria angielska.

Po dosyć długiej absencji sposób na wykończenie wnętrz w tym stylu powrócił. Jego popularność bierze się z faktu, że pasuje praktycznie do każdego miejsca. Ozdobi zarówno klasyczne mieszkanie, jak i te w stylu nowoczesnym.

Najczęściej boazeria angielska gości w holach hotelów czy klasycznych kamienic oraz rezydencji. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że fantastycznie pasuje także do małych domów i mniej tradycyjnych mieszkań. Wystarczy rozejrzeć się po ofercie rynku aranżacji wnętrz a ciekawe rozwiązania, które możemy podpatrzeć, pomogą dobrać odpowiednią dla nas wersję boazerii oraz właściwy rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Mały pokój nabierze sznytu już przy jednej ścianie wykończonej w ten sposób. Przystępność cenowa i profesjonalny efekt dopełni całości.

Boazeria angielska: z jakich materiałów jest wykonywana?

Wybór materiałów jest bardzo szeroki. Możemy znaleźć wśród nich sklejkę, płytę stolarską, PCV, polistyren. Popularnością cieszą się też panele i listwy z drewna dębowego. Prawdziwym numerem 1 jest boazeria angielska z płyty MDF. Tak nazywamy materiał z tworzywa fornirowanego drewnem. Możemy wybierać wśród różnych kolorów paneli. Warto także zdecydować się na surową formę, którą pomalujemy wedle własnego uznania.

Boazeria angielska inspiracje i trochę historii

Biała angielska boazeria
Źródło: Freepik.com

Pierwotnie boazeria angielska nie spełniała wcale roli ozdobnej. Pochodzi ona z XVI wiecznej Anglii. W tym czasie miała za zadanie chronić dom przed zimnem i wilgocią, uszczelniając go. Tworzyły ją wówczas trzy elementy wykonane z dębowego drewna. Ścienne listwy były łączone na pióro i wpust, a przytrzymywane z góry i z dołu cokołami, gdzie górny nieco wystawał. Do dzisiaj boazeria angielska ma właśnie tego typu kształt. Przy kilku modyfikacjach nadaje charakter i styl aktualnym wnętrzom. Zmienił się natomiast materiał. Nowoczesne tworzywa są bardziej praktyczne. Można również zakupić już połączone ze sobą listwy (a raczej imitujące takie połączenia). Ich montaż dzięki temu jest łatwy i szybki.

W dzisiejszych czasach samodzielne zainstalowanie we własnych wnętrzach boazerii angielskiej jest proste i nieskomplikowane. Każdy może wykonać taki projekt. Efektem będzie profesjonalny wygląd mieszkania, jak po zawodowym, stolarskim wykonaniu.

Wytrzymała, piękna i praktyczna boazeria angielska to uosobienie wielu zalet. Oprócz dekorowania również ociepla wnętrza, utrzymując w nich właściwą temperaturę. Szeroki wachlarz wzorów i kolorów pozwala uatrakcyjnić mieszkanie. Właściwy ich dobór zapewni nowoczesny lub klasyczny klimat pomieszczeń. Listwy boazerii nadadzą im zarówno minimalistyczny, jak i bogato zdobiony charakter. Można je zastosować jako swoiste przedłużenie ściany lub podłogi. Wygląda pięknie w salonie i gabinecie, ale też na klatkach schodowych.

Wytrzymałość boazerii angielskiej ma swoje źródło w materiale, z którego jest wykonana. Płyta MDF jest odporna na wilgoć i dzięki temu świetnie sprawdzi się nawet w łazience. Oprócz tego ściany są chronione przed brudem i zniszczeniem, w znacznie lepszym stopniu niż poprzez malowanie czy tapetowanie. Konserwacja i czyszczenie to sama przyjemność. Lekko zmoczona ściereczka wystarczy do usunięcia zabrudzeń. Boazeria angielska jest wykonywana wg własnego projektu, w którym możemy uwzględnić każde niespecyficzne załamanie ścian i wykonać dokładną ich zabudowę. Mamy dowolność tworzenia wzorów i kolorów na własną modłę.

Boazeria angielska: inspiracje twórcze

Zabudowę ścian możemy wykonać w każdym możliwym pomieszczeniu domu. Bez względu na to, czy jest to łazienka, sypialnia czy hol na zewnątrz.

Przedpokój

Przedsionek czy przedpokój jest idealnym miejscem na wykończenie ich boazerią. Bogato zdobiony gzyms w prosty sposób może zostać zastąpiony prostą listwą z kilkoma wieszakami. Praktyczność tego rozwiązania sprawia, że można na niej wieszać kurtki, czy odzież wierzchnią. Dopełnieniem prostoty jest pomalowanie całości jednolitą farbą.

Sypialnia

Najlepiej jest wykorzystać ścianę za łóżkiem do wyłożenia jej boazerią. W ten sposób zwróci na siebie uwagę jako główny punkt w pokoju, a także będzie można się o nią wygodnie oprzeć.

Aranżacja łazienki

Boazeria angielska doskonale sprawdzi się w łazience. Ze względu na duża wilgotność, która tam panuje, należy wybrać materiał MDF. Jest on odporny na wilgoć. W porównaniu ze “zwykłym” MDF nie pęcznieje on tak bardzo podczas zamoczenia. Dodatkowo należy zabezpieczyć listwy, malując je z dosłownie każdej strony. Również po stronie wewnętrznej, która ma być przytwierdzona do ściany.

W jaki sposób można połączyć na jednej ścianie boazerię i listwy podłogowe?

Sztukaterie ścienne i boazeria angielska to wymarzone elementy wykończeniowe. Można połączyć na jednej ścianie listwy podłogowe oraz boazerię. W jaki sposób to zrobić?

Jeśli w pomieszczeniu masz już wykonane listwy podłogowe, możesz pozostawić je na tych ścianach, gdzie nie będziesz kłaść boazerii. Na ścianach z boazerią należy odkleić listwy podłogowe. W razie potrzeby można je skrócić i ponownie przytwierdzić.

Boazeria angielska – jak ją przyciąć?

  • Dokładnie wymierz ścianę. Zwróć uwagę na wymiary przy podłodze oraz wysokość. Tam będzie montowany górny cokół i ozdobny gzyms. Jest to ważne, gdyż czasami w pomiarach występują niewidoczne na pierwszy rzut oka różnice. Kładąc boazerię, czy tapetę, łatwo przekonasz się, że ściany w twoim mieszkaniu nie zawsze są idealnie równe, jakby się to mogło wydawać.
  • Zaznacz właściwą długość i podocinaj boazerię. Możesz użyć do pomocy przydatnych narzędzi takich jak skrzynka uciosowa oraz ręczna piła.
  • Jeśli stwierdzisz, że po dokładnym sprawdzeniu elementu jest on odrobinę za długi, możesz oszlifować go papierem ściernym do idealnej i pożądanej długości.

A co zrobić w przypadku gniazdek elektrycznych występujących na ścianie przeznaczonej na pokrycie boazerią?

Wówczas należy zamontować pod- lub natynkowe gniazdka.

Wystarczy wyciąć w panelach otwór otaczający gniazdko lub wywiercić miejsce przez które można będzie przełożyć przewody. Same gniazdko powinno znajdować się na wierzchu paneli boazeryjnych. W zależności od stylu w jakim urządzasz mieszkanie, możesz zdecydować się na nowoczesne lub retro, aby pasowało do całości.

Boazeria angielska – malowanie

  1. Przycinamy na początku panele, następnie je malujemy, a na koniec zostawiamy ich klejenie.

Każdy z elementów przycinamy do odpowiedniej wielkości, pokrywamy każdy z osobna farbą, a kiedy wyschną, mocujemy do wybranej ściany.

Przy wybraniu tego sposobu nie trzeba wypełniać szczelin.

  1. Najpierw tniemy boazerię a potem mocujemy na klej do ściany. Malowanie paneli jest etapem końcowym.

Przed pokryciem farbą należy w tym wariancie wypełnić szczeliny w materiale. Inaczej gromadząca się w nich farba stworzyłaby brzydkie zacieki lub nie pozwoliłaby domalować niektórych obszarów paneli. Możemy w tym celu wykorzystać akryl malarski albo szpachlowy.

  1. Natryskowe malowanie boazerii

Jeśli ekonomicznie możemy sobie na to pozwolić, poszczególne elementy boazerii przed ich montażem można zlecić do malowania profesjonaliście.

Jeżeli kupujesz niepomalowaną boazerię angielską, nie zapomnij pokryć jej przed malowaniem podkładem. Po wyschnięciu pomaluj ją farbą w wybranym kolorze.

Pamiętaj o solidnym mocowaniu każdej płyciny do mocnej listwy podłogowej. Górne elementy można wykończyć ozdobną listwą, aby nadać wnętrzu elegancji.

Boazeria angielska: inspiracje i kilka praktycznych wskazówek:

  • Zapach farby zneutralizują nanocząsteczki dodawane do niektórych z nich. Ma to duże znaczenie, jeśli w domu przebywają zwierzęta lub dzieci.
  • Z pleśnią, która może chcieć “rozgościć się” w niektórych podatnych na nią pomieszczeniach, jak np. przedpokój, poradzą sobie farby teflonowe. Warto ich użyć, żeby temu zapobiec.
  • Aluminiowe farby lub zawierające rozjaśniacz optyczny, fantastycznie sprawdzą się w przypadku ciemnych wnętrz.
  • Jeśli chcesz uzyskać błyszczący efekt glamour, sięgnij po pigment dekoracyjny.

Właściwe, solidne przygotowanie ścian do malowania gwarantuje sukces przedsięwzięcia. Muszą one zostać oczyszczone i zagruntowane. To prowadzi do uzyskania wymarzonego efektu oraz gwarantuje jego trwałość.

Ciekawostki:

  • Farba zawiera kartę techniczną, informującą o sposobie usuwania zabrudzeń rekomendowanym przez producenta.
  • Tak zwana farba zmywalna jest zaprogramowana na minimum 800 czyszczeń.
  • Jest 5 dostępnych klas odporności, z czego pierwsza jest najwyższa.
  • Farba lateksowa ma wydajność około 15 m2 na 1 litr.

Jak zakamuflować drobne niedoskonałości? Kilka sprytnych sposobów.

Mieszkania pamiętające jeszcze czasy budownictwa PRL-u nikogo chyba już dziś nie zaskakują swoimi nierównościami i krzywiznami. Tak się kiedyś budowało – szybko, byle jak i z tego co było dostępne (czyli zazwyczaj z byle czego). Prostowanie ścian w tych budynkach nie zawsze jest łatwym zadaniem. Ich nierówności wychodzą pod tapetami a także zagruntowanymi farbami. Ciężko też na tym położyć również boazerię.

Rozwiązaniem w tym przypadku są farby strukturalne. Zawierają one w swoim składzie np. drobne cząsteczki tworzące na ścianie baranka.

Jest mnóstwo zalet ich zastosowania. Przede wszystkim nie musimy martwić się usuwaniem uwypukleń i innych nierówności ze ścian. Nie trzeba też tracić czasu na likwidowanie małych ubytków i niedoskonałości. Kolejny plus to sposób ich nakładania. Szpachlą, gdzie po wyschnięciu można im nadać właściwy kształt, który chcemy uzyskać na ścianie. Wzory zależą od naszej własnej wyobraźni. Narzędziami do ich stworzenia są wałki fakturowe (wiele odmian do wyboru), gąbka lub szmatka. Są to niezwykle praktyczne farby. Cechuje je odporność na uszkodzenia, brud, zaplamienia i odpryskiwanie. Są to również farby zmywalne.

Boazeria angielska w mieszkaniu. Co należy wziąć pod uwagę?

Najważniejsze w wykończeniach wnętrz są małe szczegóły nadające im specjalnego charakteru. Nie musisz być zakochany w stylu angielskim, żeby zastosować we własnym domu ten sposób dekorowania pomieszczeń. Boazeria angielska sprawdzi się zawsze. Jej elegancja oraz klasyczny styl znajdzie swoje miejsce w tradycyjnie urządzanych pomieszczeniach.

Natomiast ogromny wybór wzorów i kolorystyki sprawia, że miłośnicy nowoczesnego stylu także mogą ją wykorzystać u siebie. Bogactwo ornamentów, czy klasyka? Styl minimalistyczny w klasycznym wydaniu czy nowoczesny wystrój salonu? A może silniejszy akcent w ogólnej prostocie pomysłu aranżacji mieszkania? Na każde z tych potrzeb odpowie boazeria angielska. Dosłownie w każdej aranżacji znajdzie ona swoje zastosowanie, przy okazji spełniając inne funkcje, kryjąc niedoskonałości pomieszczenia, a także uszczelniając je.

Co należy mieć na uwadze, decydując się na wybór boazerii angielskiej?

Przede wszystkim harmonię i współgranie z całym domem. Należy jak we wszystkim zachować spory umiar. Jest to wyraźny akcent ścian. Jeśli decydujemy się na dużą ilość detali, reszta pomieszczenia powinna być nacechowana minimalizmem, prostotą mebli. Przy wyborze delikatnego stylu doskonale podkreślą go wzorzyste detale. To dzięki nim pokój zyska na przytulności. Wnętrze w surowym industrialnym stylu doskonale skomponuje się z podobną boazerią. Im więcej przestrzeni wokół, tym większe wrażenie swobody i nieskrępowanego niczym ruchu. Małe pomieszczenie zostanie nadmiernie przytłoczone zbyt bogatymi ozdobami. Ich nadmiar będzie tworzył ciasną atmosferę braku miejsca.

admindo

One thought on “Boazeria angielska inspiracje i cenne porady”

  1. Faktycznie boazerie wchodzą z powrotem do łask. Wydaje mi się, że nawet taką starą można by fajnie przerobić na całkiem znośną. Przemalować i skrócić, pewnie jakbym swojej nie zdarła kilka lat temu to bym teraz tak zrobiła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.