Borówka Chandler – sadzenie, cięcie, rozmnażanie

Borówka Chandler jako jedna z odmian borówki amerykańskiej cieszy się sporą popularnością. Dzieje się tak z powodu jej dużych rozmiarów owoców, które obrastają krzaki borówki Chandler. Ponadto, owoce charakteryzują się wysoką zawartością witamin oraz minerałów. Korzystnie wpływających one na zdrowie i do tego są bardzo słodkie. Nadają się do spożycia zarówno „na surowo”, czyli prosto z krzaka, jak i jako składnik domowych przetworów. Borówki na sklepowych półkach nie należą do najtańszych produktów. Dlaczego zatem nie spróbować samemu wyhodować owoców tej rośliny? Wystarczy zgłębić nieco temat, a afekty będą duże i słodkie!

W tym artykule znajdą się odpowiedzi na pytania:

  • Jak wyglądają rośliny borówka Chandler.
  • Skąd pochodzi borówka amerykańska i jej duża odmiana.
  • Jakie odmiany można znaleźć.
  • Gdzie uprawia się tę roślinę.
  • Jakie są jej wymagania uprawne.
  • Jak dbać o borówkę Chandler.
  • Jakie sadzonki borówki kupić najlepiej.

Borówka Chandler — opis i charakterystyka

W Polskich lasach głównie spotykamy jagody. Ich plony nie są jednak zbyt duże, przez co cena na sklepowych półkach może czasem odstraszać. Są to niewielkie owoce i zdecydowanie mniej słodkie od borówki. Z tych też powodów, borówka amerykańska powoli zastępuje gusta smakoszy jagodowych owoców. W szczególności odmiana borówki amerykańskiej Chandler cieszy się rosnącą popularnością. Jej owoce są duże, sięgają rozmiarami nawet trzech centymetrów średnicy. Owoce tej rośliny są bardzo słodkie w smaku i zawierają wiele witamin oraz minerałów, które korzystnie wpływają na ludzkie zdrowie.

O jakich witaminach i minerałach mowa?

W szczególności odmiana Chandler zawiera witaminę C, która jak wiadomo, wzmacnia odporność. Ponadto, zawiera także:

  • Witaminę B1,
  • Witaminę B2,
  • Witaminę B3,
  • Witaminę A,
  • Witaminę E,
  • Witaminę B6.

Co więcej, w składzie borówki amerykańskiej znajduje się duża ilość polifenoli, które posiadają działanie przeciwzapalne oraz przeciwdziałają chorobom układu krążenia. Jak więc widać, jest to roślina bogata w witaminy oraz minerały, które sprawiają, że borówka jest bardzo zdrowa.

Borówka chandler w opakawaniach
https://pixabay.com

Borówka amerykańska — pochodzenie

Skąd wzięła się borówka amerykańska w Polsce? Gdzie po raz pierwszy zaczęto ją hodować? Jeśli ktoś zadawał sobie wcześniej takie pytania, teraz ma szanse znaleźć na nie odpowiedź. Skąd zatem pochodzą owoce borówki amerykańskiej?

Jak sama nazwa wskazuje borówka amerykańska po raz pierwszy, została odkryta w Ameryce. Dokładniej mówiąc w Ameryce Północnej.  Później jednak stwierdzono, iż w sposób naturalny owoce tej rośliny rozprzestrzeniły się także po terytorium Japonii, Nowej Zelandii oraz w kilku rejonach Europy, takich jak Wielka Brytania czy Holandia. W Polsce owoce borówki pojawiły się nieco później, jednak również tutaj zaczęto je uprawiać. Skala plonów z uprawy dochodziła w 1999 roku ośmiuset ton na przestrzeni trzystu pięćdziesięciu hektarów.

Odmiany borówki

Wyróżnia się wiele odmian borówek. Jednak jak w każdej dziedzinie i tutaj znajdują się te najpopularniejsze. Jakie zatem są te najczęściej spotykane i hodowane odmiany borówki amerykańskiej?

Należą do nich:

  • Chandler,
  • Bluecrop,
  • Bluetta,
  • Blueray,
  • Duke,
  • Darrow,
  • Sunrise,
  • Patriot.

Uprawa borówki na świecie

Uprawa odmiany borówki amerykańskiej Chandler na skalę światową jest prowadzona w zaledwie kilkunastu krajach świata. Do największych krajów w tej dziedzinie produkcji należą kraje Ameryki północnej. Stamtąd pochodzi ta roślina i to tam właśnie najbardziej stawia się na jej hodowlę oraz poszukiwanie nowych odmian. Do takich regionów Ameryki Północnej, gdzie hodowla jest największa na świecie, należą Stany Zjednoczone.

Według przeprowadzanych badań, w ciągu pięciu lat uprawy, pierwszego dziesięciolecia dwudziestego pierwszego wieku, łączna ilość plonów borówki amerykańskiej z upraw wyniosła dwieście czterdzieści pięć tysięcy ton. Z czego ponad połowę zebrano w samych Stanach Zjednoczonych. Około jednej czwartej zebranych plonów z upraw znajdowały się w Kanadzie. Na trzecim miejscu w rankingu znalazła się Polska. Plony w tym kraju stanowiły mniej więcej pięć procent całości zebranych plonów.

Zbieranie borówki z krzaka
https://pixabay.com

Wymagania uprawne – Chandler późna odmiana

Przygotowanie podłoża pod uprawę

Borówka amerykańska Chandler posiada największe owoce ze wszystkich odmian borówki. Jest stosunkowo prosta w uprawie i ma niewielki wymagania. Odmiana amerykańska Chandler jest późna. Oznacza to, iż owoce na roślinie pojawią się stosunkowo późno w sezonie.

Jakie więc zatem wymagania uprawne posiada ta późna amerykańska Chandler borówka?

Roślina ta powinna mieć możliwie dobrze przygotowane podłoże do sadzenia. Dobrze rozwija się na glebach próchniczych oraz kwaśnych. Jeśli jednak taka gleba nie znajduje się w ogrodzie, w którym docelowo ma zostać posadzona sadzonka amerykańskiej Chandler, nie stanowi to większego problemu.

W jaki więc sposób posadzić tę roślinę w takim miejscu? Wystarczy wykopać dół o głębokości mniej niż pół metra i podobnej szerokości. Należy wypełnić go w następnym kroku mieszanką gleby z torfem kwaśnym, co rozwiąże problem o nieodpowiedniej do sadzenia sadzonek amerykańskiej Chandler.

Ten gatunek rośliny wymaga miejsca w ogrodzie, które będzie stosunkowo zaciszne i w razie możliwości osłonięte od wiatru. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest postarać się stworzyć jak najbardziej zbliżone warunki do ich naturalnych. To znaczy właśnie zaciszne i osłonięte miejsce. Dla przykładu takim miejsce może być przestrzeń między kilkoma różnymi drzewami w ogrodzie.

Z założenia, sadzonki amerykańskiej Chandler borówki są mrozoodporne, ze względu na warunki, w jakich naturalnie rosła przez wiele lat. Jednak, jeśli zima będzie wyjątkowo ostra, plony w przyszłym sezonie mogą nie być obfite, bądź nawet dalsza uprawa może stać się niemożliwa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja sadzonek amerykańskiej Chandler nie jest nadto skomplikowana. Największe owoce amerykańskiej Chandler borówki pojawiają się wtedy, gdy roślina jest regularnie podlewana oraz jest utrzymywany jest odpowiedni czynnik gleby. Aby utrzymać odpowiedni stan gleby, by późna amerykańska Chandler mogła swobodnie puszczać plony, wystarczy raz do roku skorzystać z odpowiednio przeznaczonego do tej rośliny nawozu.

Roślina wymaga także regularnego przycinania. Przez pierwsze dwa do trzech lat przycina się tylko i wyłącznie te pędy, które są chore bądź słabe. Później jednak należy zacząć przycinać roślinę częściej. Ma to na celu pobudzenie jej do wydawania bardziej obfitych plonów. Należy także zwrócić uwagę na to, że stare pędy, czyli te, które mają już powyżej czterech lat, mogą wydawać mniejsze owoce i może być ich mało. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, trzeba pozbyć się tej części rośliny, po to, by w przyszłym sezonie znów mieć pełną owoców Chandler – późna odmiana i największe owoce.

Czy trzeba uważać na choroby?

Zdarza się, iż późna amerykańska Chandler zaczyna usychać, mimo wszelkich starań. Taka sytuacja ma miejsce w momencie, gdy borówkę, czy to w doniczkach, czy w ogrodzie, zaczyna dotykać niechciana choroba. Do najczęstszych chorób, jakie mogą napotkać zarówno borówki w ogrodzie, jak i te w doniczkach należą:

  • Szara pleśń. Pojawia się w miejscach zarośniętych, o dużej wilgotności powietrza. Objawami tej choroby są purpurowo-brunatna barwa liści oraz plamy na pędach, liściach i owocach rośliny. Objętą chorobą część należy koniecznie odciąć i spalić, by grzyb nie powrócił i znów nie dotknął rośliny.
  • Zgorzel pędów. Zgorzel pędów objawia się obumieraniem młodych pędów. Jednak to brązowe plamy na liściach oraz pędach rośliny pojawiają się wcześniej, nim pędy zaczną umierać. Można więc szybko zareagować i odciąć zainfekowaną część borówki amerykańskiej.
  • Mączniak prawdziwy. Objawem tej choroby borówki Chandler jest biały nalot na liściach rośliny. Zainfekowane liście będą się marszczyć. Takie chore pędy czy liście należy koniecznie odciąć, aby uchronić pozostałą część rośliny przed rozprzestrzenieniem się choroby.
  • Antraknoza borówki. Czyli szaro brązowe plamy na liściach rośliny. Skutkiem tej choroby jest brak dojrzewania pędów oraz obumieranie samej rośliny. W takiej sytuacji konieczne jest wycięcie wszelkich zainfekowanych chorobą elementów rośliny borówki amerykańskiej, aby uchronić pozostałą część przed zachorowaniem. Następnie należy spryskać roślinę odpowiednim środkiem chemicznym.
Niedojrzała borówka na krzaku
https://pixabay.com

Jakie sadzonki borówki Chandler wybierać?

W większości sklepów ogrodniczych sadzonki Chandler są 3-letnie.

Dlaczego? Ponieważ w pierwszych latach swojego życia, roślina nie jest zbyt płodna, przez co wydaje niewielką ilość owoców, a gdy już się pojawiają, to są one małe. Jeżeli jest taka możliwość, warto wybierać te rośliny, które są dobrze ukorzenione.

W zależności od tego, w której części sezonu zakupione zostaną sadzonki 3-letnie, mogą być one uliścione lub nie. Nie należy się zatem sugerować samą obfitością liści przy zakupie, gdy borówka Chandler jest 3-letnia.

Borówka amerykańska Chandler 3-letnia może być sadzona o każdej porze roku. Nie ma to dla tej rośliny większego znaczenia, jako iż jest to roślina przeznaczona głównie na hodowlę. Jest zatem przystosowana w pewnym stopniu do domowych czy ogrodowych warunków. Jeśli tylko roślina będzie miała odpowiednio przygotowane podłoże o odpowiedniej glebie oraz będzie regularnie podlewana i przycinana, jako roślina długoletnia będzie żyć dobrych kilka lat. Jej owoce można będzie wykorzystać do ozdoby, zjedzenia prosto z krzaka, jak i to konfitur.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.