Bramy szybkobieżne zewnętrzne wielkogabarytowe

Budując oraz wyposażając halę, magazyn, centrum logistyczne lub hangar bardzo często mamy do czynienia z koniecznością wyboru odpowiedniej bramy do wielkogabarytowego otworu. Optymalnym, stosunkowo lekkim, dedykowanym i praktycznym rozwiązaniem są bramy szybkobieżne wielkogabarytowe pcv rapid pack. Na czym polega to rozwiązanie i dlaczego jest ono takie popularne?

Budowa hal, magazynów czy obiektów specjalistycznych, które charakteryzują się nietypowymi rozwiązaniami, np. w zakresie bram, obarczona jest koniecznością stosowania dedykowanych rozwiązań, które nie tylko zapewnią bezpieczeństwo dla maszyn i osób pracujących, ale również będą odpowiednio estetycznie wyglądać oraz gwarantować szybkość, sprawność i komfort pracy. W przypadku większości obiektów będziemy mieli do czynienia z koniecznością magazynowania bądź dystrybucji towarów (często całodobowo), w przypadku przemysłu, stoczni, lotnictwa czy górnictwa – może wystąpić konieczność produkcji i serwisu maszyn czy urządzeń również całodobowo. Odpowiednio dobrana brama również w tym kontekście to podstawowy warunek, który trzeba spełnić, aby obiekt był w pełni użyteczny.

Bramy szybkobieżne wielkogabarytowe – na czym polega to rozwiązanie i dlaczego jest ono lepsze od rozwiązań bram klasycznych ?

Bramy szybkobieżne, do otworów wielkogabarytowych jak sama nazwa wskazuje to rozwiązania, których główną zaletą jest duża prędkość otwierania i zamykania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, a także duża tolerancja w kontekście nawet bardzo dużych otworów bramowych, do dwudziestu kilku metrów szerokości i kilkunastu metrów wysokości. Standardowe rozwiązania bramowe nie mogą poszczycić się takimi możliwościami adaptacji w tak ogromnych halach i zakładach produkcyjnych. Odpowiednią prędkość można osiągnąć nie tylko dzięki solidnej, dobrze dobranej automatyce, ale również solidności ramy, zastosowaniu bardzo wytrzymałych pasów o udźwigu do 2500 kg każdy (jest ich kilka, nawet do kilkunastu w zależności od gabarytów bramy), które układają się w nadprożu niczym składana kurtyna rzymska, a także kurtynie, która wykonana jest z lekkiego PCV oraz profili stalowych bądź ich alternatywnego odpowiednika, czyli elementów z włókna szklanego. Włókno szklane sprawia, że taka brama podczas kolizji np. z wózkiem widłowym nie zostaje uszkodzona. Ze względu na ogromne gabaryty takiej bramy nie może to być model samo naprawialny, ale dzięki poprzeczkom w płaszczu z włókna szklanego brama staje się naprawialna. Rola użytkownika po kolizji bramy sprowadza się tylko do ręcznego wprowadzenia płaszcza bramy z powrotem do prowadnic. Po takim zabiegu możemy się dalej cieszyć bezawaryjną pracą urządzenia. Stosunkowo lekka konstrukcja w porównaniu do bram tradycyjnych i prostota rozwiązania sprawiają, że brama działa sprawnie, cicho i bez problemów przez wiele lat, pod warunkiem dbałości użytkownika o regularny okresowy serwis i użytkowanie zgodnie z instrukcją obsługi.

Dzięki odpowiednim materiałom, które zostały wykorzystane do konstrukcji bram nie ma problemu, aby umieścić obok siebie ich większą ilość. Bramy w dużo mniejszy sposób obciążają konstrukcję ściany niż np. bramy segmentowe czy zwykłe stalowe bramy rolowane. Z tego też tytułu, ściana montażowa, do której ma zostać przytwierdzona brama szybkobieżna, nie musi mieć zastosowanych bardzo ciężkich stalowych lub żelbetowych nadproży, a jeśli już zajdzie potrzeba wykonania konstrukcji pod montaż to będzie ona stosunkowo lekka w kontekście rozwiązań dla zwykłych bram.

Bramy szybkobieżne wielkogabarytowe – komfort i bezpieczeństwo pracy, czy faktycznie mają takie znaczenie dla inwestora ?

Główną zaletą bram szybkobieżnych jest możliwość ich dopasowania do własnych potrzeb. Bez problemu można wybrać bramy wielkogabarytowe, które umożliwiają pracę np. w stoczniach lub miejscach, gdzie mamy do czynienia z montażem lub serwisem urządzeń o znacznej wysokości, a także przemieszczania się różnych obiektów tam i z powrotem, np. samoloty w hangarach samolotowych.

Bramy szybkobieżne wykonane są z komponentów charakteryzujących się bardzo dużą estetyką, trwałością, łatwością czyszczenia, odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym zmianę temperatury czy mróz. To przekłada się na komfort pracy i bezpieczeństwo. Bramy nie zamarzają, nie wypaczają się, nie rozrywają w trakcie uderzenia, przynajmniej te samonaprawialne lub te z poprzeczkami w płaszczu z włókna szklanego.

Bramy szybkobieżne – sprawna naprawa dzięki odpowiedniej technologii, czy to w ogóle jest możliwe w przypadku bram ?

W przypadku bram szybkobieżnych tych najbardziej klasycznych czyli ze wzmocnieniami w płaszczu w postaci rurek stalowych pod wpływem np. uderzenia wózka, maszyny lub podnośnika może wystąpić sytuacja, w której brama wypadnie z prowadnic, ale kurtyna wygnie się i ulegnie uszkodzeniu. To często oznacza blokadę, uszkodzenie bramy i w następstwie tych zdarzeń – awarię. W przypadku bram szybkobieżnych samonaprawialnych opisana sytuacja nie będzie miała miejsca. Zastosowano bowiem w tego typu bramach nowatorskie fleksybilne rozwiązania, dzięki którym po wypadnięciu z prowadnic kurtyna jest automatycznie zwijana i wprowadzana znów do prowadnic. Wszystko odbywa się samoczynnie, bez uszkodzeń, bez stosowania narzędzi, konieczności podnoszenia bramy i bez udziału użytkownika, który może się co najwyżej przyglądać funkcji samo naprawiana się bramy. Jeśli zaś mamy do czynienia z bramą szybkobieżną wielkogabarytową, gdzie funkcja samo naprawy nie może być zastosowana, technologia przychodzi nam w sukurs i daje możliwość zastosowania zamiast rurek stalowych, podobnych, lecz z włókna szklanego. Taki zabieg powoduje, że w przypadku uderzenia, brama nie ulega uszkodzeniu, tylko wypada z prowadnic, poprzeczki zaś po uprzednim chwilowym odkształceniu, za chwilę powracają do swojego pierwotnego kształtu, nie powodując awarii bramy. Wystarczy tylko po takim zdarzeniu ręcznie wprowadzić płaszcz bramy z powrotem do prowadnic i brama jest gotowa do dalszej pracy. To rozwiązania nowoczesne, bezpieczne, komfortowe, sprzyjające poprawie warunków pracy, zmniejszające koszty użytkowania, gwarantujące ciągłość cyklu transportowego i komunikacyjnego na hali produkcyjnej czy w zakładzie pracy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.