Bromelia – opis, uprawa, pielęgnacja

Efektowny wygląd i cała paleta prezentowanych barw – bromelie to piękne kwiaty, które bez wątpienia pomogą wprowadzić do twojego domu egzotyczną nutę. W zależności od konkretnej odmiany, rośliny te mogą różnić się kształtem i kolorem. Doda to pomieszczeniu różnorodności i barw. Niecodzienny wygląd bromelii mógłby zaś wskazywać na to, że ich uprawa musi być skomplikowana i czasochłonna. Nic bardziej mylnego – ich pielęgnacja tak naprawdę nie należy do szczególnie trudnych. Chociaż należy oczywiście przestrzegać pewnych zasad, aby móc cieszyć się ich urokiem przez jak najdłuższy czas.

Bromelia – pochodzenie i historia

Bromelia kolorowa jest zaliczana do grona roślin pierwotnych. Najstarsze odnalezione skamieniałe szczątki wskazują na występowanie przedstawicieli tej rodziny kwiatów na ziemi już ponad 60 milionów lat temu.

I co ciekawe, ich wygląd przez cały ten czas nie uległ wielkim zmianom. Dziś wciąż przypominają one te, którymi dziesiątki miliony lat temu mogły zajadać się roślinożerne gatunki dinozaurów.

Głównym obszarem występowania tej egzotycznej rośliny w warunkach naturalnych jest teren Ameryki Środkowej i Południowej. Dziko rosnący piękny kwiat bromelii można tam spotkać w zupełnie niespodziewanych miejscach i warunkach środowiskowych.

Bromelia – charakterystyka i budowa

Bromelia należy do rodziny roślin potocznie nazywanych mianem „ananasowatych”, od najpopularniejszego przedstawiciela tej rodziny, czyli bardzo popularnego także na polskich stołach ananasa jadalnego.

Co jednak ciekawe, a zarazem charakterystyczne dla wielu epifitów – bromelie wykorzystują inną roślinę wyłącznie jako podporę i ułatwienie lepszego dostępu do światła. Nie czerpią za jej pośrednictwem substancji odżywczych i wody. Nie są więc pasożytami i nie działają szkodliwie dla drzewa, które porastają.

Budowa bromelii https://pixabay.com

Bromelia kolorowa – gatunki

W naturze występuje ponad 2 tysiące dzikich gatunków bromeliowatych, a kolejnych kilkaset powstało przy udziale hodowców kwiatów i właśnie te odmiany są najczęściej dostępne w sprzedaży. Różnią się one kształtami oraz barwą. Podstawowe cechy budowy u wszystkich są takie same. Pierwszym z nich jest charakterystycznych lejek uformowany z liści ułożonych w kształt rozety, z którego wyrasta łodyga. Ta z kolei ozdobiona jest kolorowymi przylistkami, wśród których pojawiają się barwne kwiaty. U bromelii są one jednak bardzo małe i niezbyt widoczne. A tym, co tak pięknie przyozdabia roślinę i cieszy nasze oko, są tak naprawdę wspominane wcześniej przylistki.

Charakterystyczną cechą budowy bromeliowatych jest także obecność na ich liściach niewielkich łusek, nazywanych fachowo trichomami. Ich obecność pomaga roślinom rosnącym w tropikalnych warunkach zapobiegać utracie wody i chronić przed upałami. Łuski tworzą specjalny system pochłaniający, który nie pozwala roślinie tracić zbyt dużo wilgoci. Dzięki temu chroni ją przed zgubnym wpływem wysokich temperatur.

Popularne gatunki bromelii uprawiane w warunkach domowych to między innymi echmea, oplątwa, guzmania i frizea. Te dwa ostatnie gatunki bywają ze sobą mylone ze względu na podobieństwo w wyglądzie ich kwiatów. Liście obu są gładkie i zwykle zielone. Są też odmiany o wielobarwnym ulistnieniu, a w przypadku frizei zdarzają się także egzemplarze z dekoracyjnymi paskami na liściach.

Frizea jest też doskonałym przykładem rośliny, który warto postawić w sypialni ze względu na wysoką produkcję tlenu i zdolność oczyszczania powietrza. Echmea należy z kolei do najstarszych i równocześnie najbardziej znanych przedstawicieli rodziny bromeliowatych. Charakterystyczne dla tej odmiany są ząbkowane liście i różowe kwiaty, chociaż występują także rośliny z kwiatami w innych kolorach – białym, czerwonym czy pomarańczowym.

Bromelia – stanowisko do uprawy

Pod tym względem bromelia nie ma wielkich wymagań, ale należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim ten piękny kwiat najlepiej uprawiać w miejscach, gdzie dociera światło rozproszone. Szkodliwy dla rośliny będzie zarówno zbyt mały dostęp do promieniowania słonecznego, jak i stanowiska nadmiernie nasłonecznione.

Umiejscowienie doniczki na parapecie lub balkonie od strony południowej może zakończyć się wysychaniem, a nawet poparzeniem rośliny, co można rozpoznać po brązowawym odcieniu liści. Bardziej słoneczne warunki z pewnością nieco lepiej zniosą gatunki o szerszych, grubszych i srebrzystych liściach, ale jeżeli nasza roślina ma liście cienkie – ograniczmy jej dostęp do dużej ilości światła.

Bromelie z grubymi liśćmi odnajdą się także lepiej w suchym otoczeniu, a te z liścmi cienkimi wolą miejsca bardziej wilgotne. Odmiany z szarymi włoskami można za to ustawić w miejscu suchym i pełnym słońcu.

Bromelia – warunki do hodowli

Jeżeli chodzi o temperatury, bromelia idealnie odnajdzie się w typowych warunkach mieszkaniowych w naszym klimacie. Optymalnymi dla niej są temperatury w zakresie 22-25 stopni Celsjusza.

W chłodniejszym okresie zimowym roślina bez problemu poradzi sobie z nieco niższymi temperaturami, oscylującymi w okolicach 18-20 stopni Celsjusza. W tym okresie można rozważyć także przestawienie doniczki bliżej okna, aby do rośliny docierało więcej światła.

Latem z kolei można przenieść bromelię na balkon lub do ogrodu. Oczywiście zachowując wspominane wcześniej zasady dotyczące odpowiedniego stanowiska, a w szczególności ilości docierającego do niego światła.

Bromelia nie lubi także suchego powietrza i przeciągów, dlatego przy przygotowywaniu stanowiska dla jej uprawy warto wziąć także te dwa kolejne elementy pod uwagę. Należy także uważać, by nadmiernie nie przewiać rośliny przy wietrzeniu mieszkania, zwłaszcza w okresie zimowym.

Ziemia dla bromelii

W naturalnym środowisku bromelie potrafią rosnąć na glebach jałowych lub skalistych (lub zupełnie bez gleby, gdy rosną na innych roślinach), ale decydując się na uprawę w warunkach domowych, warto zadbać chociaż w minimalnym stopniu o odpowiednie podłoże dla wzrostu naszej rośliny.

Bromelie zaleca się więc sadzić w uniwersalnej ziemi przeznaczonej do uprawy roślin pokojowych przemieszanej z piaskiem lub torfem. Najważniejsze jest, by gleba była przepuszczalna, a na dnie należy usypać warstwę drenażu złożoną z drobnych kamyków lub żwiru. Sama donica przeznaczona do uprawy bromelii nie musi być specjalnie duża, ważne, by zmieściła się w niej cała rozeta liści rośliny. Doniczki przez cały okres życia bromelii nie trzeba także wymieniać, a dzieje się tak dlatego, że rośliny te nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego i nie wymagają w związku z tym przesadzania.

Bromelia – wymagania i pielęgnacja

Bromelia nie jest rośliną trudną w uprawie i nie wymaga wielu prac pielęgnacyjnych. Do tych najważniejszych i najbardziej oczywistych należy oczywiście podlewanie. W przypadku tej egzotycznej rośliny należy je realizować jednak dość nietypowo. Wody nie wlewa się bowiem do doniczki, tylko bezpośrednio do wnętrza rozety złożonej z liści. Bowiem bromelia wchłania wodę właśnie tą drogą, a nie przez swoje korzenie.

Dodatkowe nawożenie bromelii nie jest niezbędne, ale w okresie od marca do października warto je zastosować. Gdy już się na to zdecydujemy, nawóz powinno stosować się oszczędnie i w niewielkich dawkach. Najlepiej stosować pałeczki nawozowe, które uwalniają składniki odżywcze wolniej, ale za to systematycznie. Jeżeli zdecydujemy się zaś na tradycyjny płynny nawóz do roślin kwitnących, należy go rozcieńczyć w co najmniej dwukrotnie większej dawce wody niż w przypadku innych kwiatów, a samego płynu nie stosować częściej niż raz w miesiącu.

Kwitnąca bromelia https://pixabay.com/

Bromelia – jak długo kwitnie?

Pierwszą i najważniejszą kwestią wymagającą wyjaśnienia od razu jest to, że bromelia kolorowa kwitnie tylko raz, a później zaczyna obumierać. Okres jej kwitnienia jest jednak długi, a może wynosić od trzech miesięcy do nawet pół roku. Przy kupowaniu tej egzotycznej rośliny warto więc wybierać okazy, u których kwiatostan dopiero zaczyna się tworzyć, bo wtedy możemy spodziewać się tego, że dłużej przyjdzie nam się bromelią i jej barwnymi kwiatami w domu cieszyć.

Bromelia – zasady rozmnażania

Rozety bromelii żyją zazwyczaj 2-3 lata, ale kwitną tylko raz. Później zaczynają obumierać. Kiedy zauważymy, że łodyga zaczyna zmieniać kolor na brunatny, należy ją wyciąć, ale o rozetę trzeba dalej dbać, bo może ona zostawić po sobie potomstwo. Można je później rozsadzić do innych doniczek i przy zachowaniu odpowiednich zasad liczyć na to, że za kolejne 2-3 lata będziemy mogli cieszyć się kolejnym pięknym kwiatem bromelii.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.