Brykiet drzewny jako paliwo opałowe – zalety rozwiązania

Brykiet drzewny to nadal bardzo popularny materiał opałowy, który jest również ekologiczny. Co ważne możesz kupić go w praktycznie każdym sklepie budowlanym i zachęca swoją ceną. Poznaj zalety takiego rozwiązania, zwłaszcza jeśli zależy ci na wysokokalorycznym źródle opałowym.

Jakie są zalety stosowania brykietu drzewnego?

Brykiet drzewny to biopaliwo, wykonane z rozdrobnionych odpadów drzewnych, takich jak choćby pellet. Najczęściej stosuje się go do rozpalania grilla, choć wiele osób ogrzewa nim dom, paląc nim w kominku.

Największą zaletą brykietu jest jego wartość opałowa – brykiet spala się powoli i stopniowo, co sprawia, że jest bardzo wydajny. Szybko się go rozpala, więc nie stanowi problemu nawet dla osób, które nie miały do czynienia z rozpalaniem w kominku. Najbardziej energetyczne są brykiety wyprodukowane z drzew liściastych.

To również paliwo suche, nie zajmujące wiele miejsca. Można łatwo go składować – jedna tona brykietu drzewnego zajmuje nie więcej niż 4 metry sześcienne. Wystarczy wydzielić miejsce w kotłowni lub garażu, by móc cieszyć się opałem na całą zimę.

Jedną z największych zalet tego naturalnego opału jest jego cena – brykiet z biomasy to koszt około 1500 do 3000 zł za 3 tony. Brykiet drzewny będzie więc tańszym sposobem ogrzewania domu oraz wody niż olej opałowy, czy gaz ziemny. Dodatkowo nie potrzebujesz drogiej instalacji grzewczej – wystarczy kominek z płaszczem wodnym, a także odpowiednia izolacja cieplna domu.

Brykiet drzewny jako ekologiczne źródło energii cieplnej

Podczas spalania nie wytwarza wiele dymu i sadzy. Po ogrzaniu domu nie zostawia osadów, dlatego jest uznawany za bardzo ekologiczny opał, który nie wydziela szkodliwych gazów oraz chemikaliów. Pod względem ekologii brykiet drzewny to najlepsze odnawialne źródło paliwa i energii. Do jego produkcji używane są również agroodpady i bioodpady, przez co jest także tani i w pełni naturalny. Wykorzystywanie bioodpadów do jego wytwarzania zapobiega problematycznemu wylesianiu i pozwala chronić zasoby naturalne. Podczas spalania nie wydziela również siarki, czy też popiołu lotnego, dlatego jest polecanym opałem dla alergików i chorych na astmę.

Ma kompaktowy kształt i nie brudzi, dlatego znacznie łatwiej jest go przechowywać, w porównaniu do węgla lub miału. Brykiet kompresyjny zmniejsza ilość odpadów nawet o 90%, dlatego uznawany jest za bardzo wydajny oraz mało kłopotliwy podczas codziennego palenia w kominku.

Zużycie brykietu drzewnego oraz koszt zakupu

Zużycie tego opalu jest uzależnione od ilości ciepłych dni w roku, ale również energooszczędności domu. W przypadku, kiedy musimy jednocześnie ogrzać pomieszczenia oraz wodę, rocznie powinniśmy zakupić około 2-3 ton brykietu drzewnego. Koszt takiej ilości opału to około 2000 zł.

Brykiet drzewny jest łatwodostępny – można kupić go w sklepach budowlanych oraz zamówić przez Internet z możliwością dowozu w wybrane miejsce.

Zapraszamy również do sklepu Andrewex (https://sklep.andrewex.com.pl/). W nim znaleźć można m.in. wyżej opisywany brykiet drzewny, a także blaty drewniane, deski tarasowe oraz inne elementy wyposażenia domu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.