Camelia – opis, warunki uprawy, pielęgnacja

Camelia to niezwykle elegancki kwiat, który udekoruje każdą przestrzeń. Ponieważ jest zimozielona, świetnie sprawdzi się w ogrodach zimowych. Całoroczna japońska roślina ma jednak swoje wymagania. Aby mogła czarować swoim urokiem, w poniższym artykule poznasz kilka porad, jak powinna wyglądać jej pielęgnacja.

Camelia — opis

Kamelia (Camellia) należy do roślin z rodziny herbatowatych Theaceae. W Polsce najpopularniejszą jej odmianą jest kamelia japońska (Camellia japonica). Ponadto wyróżnia się ponad 300 innych gatunków. W większości pochodzą one ze wschodnich i południowo-wschodnich regionów Azji, w tym Japonii i Chin. Niektóre gatunki można spotkać również na Archipelagu Malajskim i Himalajach. Od połowy XVIII wieku zaczęto je sprowadzać do Europy. Camelię japońską w Polsce, jako atrakcję, bez problemu zobaczymy w ogrodach japońskich bądź botanicznych.

Jest rośliną zimozieloną, co oznacza, że jest całoroczna. Występuje w postaci krzewu lub drobnego drzewka, choć najczęściej spotykana jest w tej pierwszej formie. Wyróżnia się pojedynczymi listkami z niepodzielnymi blaszkami. Roślina brodzi dużymi czerwonymi lub ciemnoróżowymi, rzadziej białymi, pąkami o średnicy 3-10 cm. Camelia japonica obrasta zaś kwiatami do 3-4 cm i są one bezwonnymi. Na zdrowej roślinie mogą utrzymać się do 2,5 miesiąca. Oprócz kwiatów wydaje także owoce w postaci torebeczki z jednym lub dwoma nasionami w środku.

Camelia — popularne odmiany

Warto wiedzieć, że najpopularniejsza z kameli, czyli camellia japonica ma swoje podgatunki. W warunkach atmosferycznych, jakie u nas panują, polecane do uprawy są:

  • Camellia ‘Black Lace’. Jest hybrydą dwóch gatunków i na tą porę najbardziej wytrzymałą na niskie temperatury (do -20° C). Wygląda bardzo efektownie nawet w okresie wegetacji, a to za sprawą skórzastych, lśniących liści. W pełni wykształcone kwiaty przypominają pąki dali, są ciemnoczerwone i utrzymują się do 8 tygodni.
  • Camellia ‘Donation’. Równie należy do odmian mrozoodpornych. Pąki kwiatów przyjmują formę półkolistą w odcieniach różu. Kwitną od stycznia do marca.
  • Camellia ‘Elegans’. Jest w stanie przezimować w temperaturze -15° C. Kwitnie w kwietniu pąkami o różowej barwie.

W celu zwiększenia mrozoodporności rośliny tworzy się krzyżówki różnych odmian. Na tę chwilę są doskonalone pod klimaty europejskie i amerykańskie.

Japońska camelia — stanowisko

Kamelia japońska nie należy do najłatwiejszych w uprawie. Dlatego trzeba się przygotować na poniesienie licznych błędów w codziennej pielęgnacji. Choć roślina jest mrozoodporna (do -10° C), to preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione lub półcień. Zaleca się, aby roślina była posadzona w doniczce. Ułatwi to szybką zmianę położenia w ciągu roku. Roślinę na okres zimy najlepiej schować do pomieszczenia. Może to być altana, weranda czy też klatka schodowa. Jednak warto zapewnić ochronę przed owianiem rośliny.

Jeśli zdecydujemy się na posadzenie rośliny do gruntu, należy zadbać o odpowiedni mikroklimat wokół rośliny. Stanowisko powinno być zaciszne, co oznacza, że wskazane jest nasadzanie przy murkach lub ścianach budynku. Dobre będą też zaułki lub sąsiedztwo innych, większych roślin, pozwalających na otulenie rośliny. Wszystko to jest potrzebne, by uniknąć przewiania rośliny. Sadząc kamelię w otoczeniu innych roślin, należy jednak zwrócić uwagę, aby nie odbierały jej w okresie wiosennym dostępu do promieni słonecznych.

Kamelia japońska — sadzenie i uprawa

Czerwona camelia krzew
Źródło: Freepik.com

Camelia japonica wymaga zapewnienia kwaśnej gleby o pH 6,5-5,5. W innym przypadku możemy doprowadzić do nieprawidłowego wzrostu rośliny z racji złego pH. Skutkami tego jest złe wchłanianie składników odżywczych i minerałów jej niezbędnych. Japońska camellia lubuje się w ziemi sypkiej, przepuszczalnej i obfitej w minerały. Przed posadzeniem warto przygotować odpowiednio podłoże, mieszając je z kompostem lub kupić gotowe podłoże do rododendronów.

Jako że roślina wywodzi się z Azji i panują tam inne warunki klimatyczne, nie zaleca się bezpośredniego sadzenia do gruntu. Roślinę najlepiej uprawiać w donicy lub wkopać ją w specjalnym pojemniku do ziemi. Istotą tego zabiegu jest, ochrona korzeni przed przemarznięciem i zgniciem. Rośliny pozostawione w donicach wolnostojących należy na okres jesienno-zimowy okryć. W tym celu używamy włókniny lub foli, którą owijamy wokół doniczkę. Innym sposobem ochrony jest przeniesienie japonici do pomieszczenia zamkniętego. Powinno ono zapewnić przede wszystkim ochronę przed wiatrem. Optymalnie powinno być jasnym o minimalnej temperaturze 5° C. Jeśli roślina zdążyła przemarznąć, należy ją stopniowo ogrzać. Nagłe zmiany temperatury lub próba ogrzania jej przez podlewanie ciepłą wodą może zakończyć żywot rośliny.

Jakich błędów warto unikać?

Częstym błędem w uprawie kameli jest obracanie doniczki. Roślina przyzwyczaja się do kierunku, z którego pada światło. W przypadku chowania rośliny w celu uniknięcia przymrozków należy zadbać, aby roślina była wystawiona na słońce od tej samej strony. Gwałtowne zmiany oświetlenia skutkują opadanie liści. Często doprowadza krzew do stanu obumarcia. Nieczęsto mylnie oceniamy sytuację, dlatego warto też w takim przypadku przyciąć roślinę do ziemi i poczekać. Możliwe, że roślina się zregeneruje i odrośnie.

Kupując kamelię w postaci sadzonki ze sklepu, przez pierwszy sezon należy ją przezimować. Przy wyborze z oferty sprzedażowej, kieruj się faktycznym stanem rośliny. W sklepach oferowane są najczęściej młode rośliny w okresie ich kwitnienia. Ilość pąków kwiatowych oraz ich wygląd mówi, czy roślina jest zdrowa.

Japonica jest niezwykle delikatną rośliną podatną na ataki patogenów. Pod wpływem nadmiernej wilgoci może nabyć chorób grzybiczych. Sygnałem do rozpoznania, są najczęściej pojawiające się brązowe plamy na liściach i szary nalot przypominający pleśń. W celu leczenia stosuje się oprysk fungicydowy na całą długość rośliny. Innymi zagrożeniami są wirusy, o których świadczą żółte plamy na pąkach i pędach. Zarażone części krzewu należy niezwłocznie usunąć, aby zapobiec rozprzestrzenieniu na pozostałe gałązki. Hodując kamelię japońską, warto mieć w zanadrzu preparaty insektobójcze. Do czołowych szkodników atakujących roślinę należą mszyce, przędziorki oraz tarczniki. Często wystarczy polać roślinę wodą, natomiast insekty mogą nawracać.

Kamelia japońska — hartowanie

Aby zmniejszyć wrażliwość krzewu na zmianę temperatur, warto go zahartować. Proces przeprowadza się na początku wiosny, po minięciu przymrozków. Wówczas przez pierwsze dwa tygodnie roślinę stopniowo wystawiamy na słońce, wieczorem chowając z powrotem do pomieszczenia. Po tym okresie roślinę można zostawiać na noc w otwartej przestrzeni. Jeśli jednak mamy obawy czy nie zmarznie, można na noc nakrywać ją włókniną.

Tak samo należy postąpić podczas przechodzenia z sezonu letniego na zimowy. Roślinie stopniowo skracamy dzień, przez szybsze, coraz częstsze chowanie do zamkniętego pomieszczenia. Należy pamiętać, że w przestrzeniach takich jak altana czy pokój panuje wyższa temperatura. Oznacza to, że wymagane jest odpowiednie przewietrzenie. Inaczej roślina może doznać szoku temperaturowego, co zapoczątkuje jej osłabienie. Oznakami tego mogą być suche i pociemniałe liście, które z czasem ulegają kruszeniu.

Kamelia japońska — nawadnianie

Krzew podobnie jak inne rośliny w niskich temperaturach wymaga mniej wody. Mimo tego, że roślina radzi sobie z suszami, w okresie kwitnienia (od kwietnia do października) potrzebuje wzmożonej ilości płynów. Jeśli nie jesteśmy pewni jak podlewać roślinę, wprowadźmy zasadę cotygodniowego nawadniania. Z jednej strony roślina nie będzie przesuszona, z drugiej uniknie się przegnicia korzeni z powodu przelania. Z racji, że roślina lubi kwaśną glebę, dobrze sprawdzi się woda deszczowa. Oczywiści do podlania wystarczy także zwykła woda kranowa.

O tym, czy roślina potrzebuje więcej lub mniej wody, można stwierdzić po jej pąkach. Zbyt wolny wzrost lub brązowe plamy na płatkach oznaczają, że roślina ma za dużo wody. Zbyt mała ilość będzie skutkować z kolei kwiatami o bardzo małej średnicy, często z wyschniętymi brzegami. Oczywiście istotne jest też obserwowanie podłoża. Jak przy uprawie każdej rośliny, powinno ono być wilgotne na kilka centymetrów w głąb ziemi.

Kamelia japońska — kwitnienie

Do obfitego rozkwitnięcia przyczynia się długi okres wegetacji rośliny. W okresie poprzedzającym kwitnienie roślina jest zdolna do zrzucenia pąków, jeśli temperatura otoczenia jest zbyt niska. Utrzymanie optymalnej dla rośliny jest istotne, jak ukształtują się rozkwitające kwiaty. W przypadku japonici należy szczególnie zwrócić na to uwagę, gdyż roślina wymaga często ingerencji człowieka w usuwaniu pąków.

Kwitnienie krzewu utrzymuje się do 2,5 miesiąca. Podczas tego okresu sprzyjającą temperaturą jest 10-12° C. Zwiększenie temperatury skraca okres kwitnienia. Dzieje się tak, ponieważ pąki zaczynają opadać wraz z liśćmi. Jest to naturalny odruch obronny rośliny przed przeciążeniem. Niekorzystnym jest również w tym okresie zmiana położenia rośliny poprzez przenoszenie czy obracanie. Równie może skutkować zrzucaniem pąków lub liści przez krzew.

Gdy kamelia kwitnie lub ma jesienne pąki, warto zastosować nawóz wieloskładnikowy. W czerwcu można ponownie z niego korzystać. Roślina z łatwością przyswaja składniki odżywcze i ma tendencję do przenawożenia. Skutkiem są tzw. spalone korzenie, czyli suche i łamliwe niezdolne do pobierania wody z gruntu. Aby tego uniknąć, zalecane są nawozy o spowolnionym działaniu, które należy zmieszać z gruntem po okresie kwitnienia.

Kamelia japońska — rozmnażanie

Rozmnażanie kameli nie należy do łatwych zadań. Wymaga wielu kroków. Rozpoczyna się ją w okresie uśpienia rośliny na czas zimy. Należy odciąć 10-centymetrowy, kawałek zdrewniałego pędu oraz oberwać liście, pozostawiając jedynie 2-3. Koniec sadzonki należy odciąć pod ostrym kątem i zanurzyć w roztworze do ukorzeniania. Przygotowane sadzonki, które nasyciły się przygotowaną mieszanką, umieszcza się w torfie z piaskiem. Roślinę przenosimy do szklarni lub pomieszczeniu z oknem, gdzie panująca temperatura jest w okolicach 20° C. Od tego momentu rozpoczyna się najcięższy okres — roślinę należy szczególnie pielęgnować i doglądać. Podlewanie ogranicza się głównie do podlewania małą ilością płynów i spryskiwania jej wodą. Proces wypuszczenia korzeni może trwać bardzo długo, a nawet zakończyć się nabyciem choroby grzybiczej przez roślinę.

Camellia japonica — wykorzystanie

Oprócz walorów ozdobnych kamelia spełnia inne wykorzystania. Jednym z nich jest stomatologia. Stosuje się ją w zabiegach do zwalczania bakterii w jamie ustnej. W ziołolecznictwie znana jest z właściwości odkażających, co sprzyja w leczeniu ran, krost i stanów zapalnych. Ekstrakty z pąków kwiatów działają przeciwkrwotocznie i ściągająco.

Jako roślina ozdobna wspaniale prezentuje się w odosobnieniu na trawnikach lub wkomponowana w żywopłot. Szczególnie prezentuje się, kiedy umieszczona jest w okazałe donice, dodając wnętrzu orientalnego akcentu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.