Cebule kwiatowe – jakie odmiany wiosenne i jesienne wybrać?

Wśród wielu roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie, znajdują się te cebulowe. Cebulki kwiatowe to wbrew temu, co niektórym się wydaje, nie tylko kwiaty zakwitające wiosną. W sprzedaży dostępne są również te, które ubarwią nasze rabaty jesienią. Jakie cebulki kwiatowe warto wprowadzić do swojego ogrodu? Które odmiany zasługują na naszą największą uwagę?

Gdzie najlepiej sadzić rośliny cebulowe?

Rośliny cebulowe wiosenne najrozsądniej sadzić na rabatach położonych pod drzewami. Wiosną, kiedy liście nie są jeszcze rozwinięte, tulipany, krokusy, hiacynty czy szafirki będą miały dość światła, aby pięknie zakwitnąć. Jednocześnie ubarwią one miejsce w ogrodzie, które na ogół jest puste. Takie rośliny świetnie sprawdzą się także na rabatach z bylinami, które na ogół zdobią ogród w późniejsze miesiące roku. Te jesienne warto wkomponować w miejsca w ogrodzie, które pod koniec sierpnia i na początku września robią się puste.

Decydując się na rośliny cebulowe, warto pamiętać, że dobrze czują się one prawie na każdej glebie. Trzeba pamiętać jedynie o tym, aby była ona dość przepuszczalna. Cebulki nie lubią bowiem nadmiaru wody. Jeśli gleba jest zbyt ciężka, a mimo to chcemy mieć w swoim ogrodzie rośliny cebulowe, wystarczy dodać do niej trochę kompostu lub obornika. To dobry sposób na rozluźnienie struktury gleby.

Krokusy — rośliny cebulowe, które trzeba mieć w ogrodzie

Jeśli mówimy o roślinach cebulowych, których w naszym ogrodzie nie może zabraknąć, nie możemy zapomnieć o krokusach. Niewątpliwym ich atutem jest bardzo wczesna pora kwitnienia. Pojawiają się na rabacie wówczas, gdy przyroda dopiero budzi się do życia po zimowym śnie.

Za ich wprowadzenie do ogrodu wdzięczne będą nam owady zapylające, dla których krokusy stanowią świetne źródło pokarmu. Krokusy nie mają dużych wymagań glebowych, a po kwitnieniu nie trzeba ich wykopywać. Na jednym stanowisku mogą rosnąć kilka lat. Nie straszny im również mróz. Nie wymagają okrywania na zimę. Ci, którzy nie muszą kosić trawnika mniej więcej do połowy czerwca mogą zdecydować się na zasadzenie krokusów na trawie. Kolorowy łan zachwyci wiosną każdego.

Do najpopularniejszych odmian krokusów zalicza się:

  • Pickwick;
  • Whitewell Purple;
  • Ruby Giant.

Krokusy mogą kwitnąć na fioletowo, żółto, biało. Dostępne są też odmiany dwukolorowe. Najpiękniej wyglądają krokusowe rabaty, na których znajdują się okazy w różnych kolorach. Dlatego osoby zainteresowane zakupem cebulowych mogą rozważyć produkt krokus mieszanka mix. Taki krokus mieszanka mix to gwarancja, że wiosną ogród będzie mienił się wieloma kolorami.

Przebiśniegi – w najwcześniej kwitnących roślin cebulowych

Jeśli zależy nam na tym, aby w ogrodzie kwiaty pojawiły się naprawdę wcześniej, koniecznie trzeba postawić na cebulki przebiśniegów. Te rośliny mogą cieszyć nasze oczy już w lutym! Świetnie sprawdzą się pod koronami drzew, można zasadzić je również pod krzewami. Tworzą piękne, niezwykle dekoracyjne kępy. Przebiśniegi najlepiej czują się w miejscach nieco zacienionych. Do dobrego wzrostu potrzebują żyznej i stale wilgotnej ziemi, która powinna mieć lekko kwaśny odczyn.

Tulipany – najpopularniejsze rośliny cebulowe

Cebulki kwiatowe
Źródło: Freepik.com

Tulipany to oczywiście najbardziej popularne rośliny cebulowe. Wśród wielu odmian dostępne są te zakwitające już w kwietniu, ale także te, które cieszą nasze oczy w maju i czerwcu.

Wybierać można spośród tulipanów pełnych, jednokolorowych, dwukolorowych, postrzępionych. Każdy znajdzie więc odmianę idealnie wpisującą się w indywidualny gust i styl, w jakim urządzony jest ogród. Tulipany najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych.

Do pięknego kwitnienia i dobrego wzrostu potrzebują żyznego i przepuszczalnego podłoża. Bardzo ważne jest, aby w miejscu, w którym posadziliśmy cebulki tulipanów nie zalegała woda. Aby co roku cieszyć się pięknymi kwiatami, warto cebulki tulipanów po przekwitnięciu przekopać, a następnie wysuszyć. Ponownie sadzimy je w okresie od września do października.

Wśród odmian tulipanów wyróżnia się:

  • liliokształtne;
  • z grupy Triumph;
  • strzępiaste;
  • mieszańce Darwina;
  • papuzie;
  • pełne;
  • botaniczne.

Tak naprawdę wszystkie są piękne.

Czy warto wprowadzić do swojego ogrodu czosnki ozdobne?

Rośliny cebulowe to nie tylko typowo wiosenne krokusy i przebiśniegi. Na uwagę zasługują również czosnki ozdobne, które zakwitają nieco później. Jest to szeroka grupa roślin, która obejmuje zarówno te drobne, niewielkie, jak i te, które tworzą ogromne kuliste kwiatostany.

Niewątpliwym atutem czosnków są naprawdę niewielkie wymagania glebowe. Rośliny te świetnie czują się nawet na piaszczystym podłożu. Sadząc je, warto jednak pamiętać, że podobnie jak cebulki krokus, najlepiej znaleźć dla nich stanowisko słoneczne. Niskie odmiany czosnków ozdobnych warto sadzić na brzegach rabat. Te wysokie świetnie będą prezentowały się w wyeksponowanych miejscach. Można łączyć je z innymi roślinami cebulowymi. Tworzą piękne kompozycje z tulipanami, narcyzami, a także roślinami kwitnącymi zdecydowanie później.

Do najbardziej cenionych odmian czosnków ozdobnych zalicza się:

  • Globemaster;
  • Mount Everest;
  • Purple Sensation.

Czosnki ozdobne zajmują istotne miejsce w produkcji roślin cebulowych. Nie ma w tym nic dziwnego – są naprawdę chętnie kupowane.

Hiacynty – sposób na wprowadzenie do ogrodu nie tylko koloru, ale również zapachu

Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie było nie tylko kolorowo, ale również by unosił się w nim niezwykły zapach, koniecznie musimy wprowadzić do niego hiacynty. To jedne z bardziej niezwykłych roślin cebulowych. Kwiaty te dorastają na ogół do koło dwudziestu – trzydziestu centymetrów. Mimo tak niewielkiej wysokości nie są jednak roślinami niepozornymi. Warto sadzić je z przodu rabaty tak, aby były naprawdę dobrze widoczne.

Aby hiacynty obdarowały nas pięknymi kwiatami, należy zapewnić im podłoże żyzne i przepuszczalne. Optymalnie, jeśli odczyn gleby będzie zasadowy bądź obojętny. Hiacynty najlepiej czują się w miejscach ciepłych i pełnych słońca. Mogą rosnąć również na stanowiskach lekko zacienionych, ale wówczas mogą prezentować się mniej efektownie. Co ciekawe, ci, którzy nie mają ogrodu mogą uprawiać hiacynty w doniczkach. Aby jednak te w pojemnikach się udały, należy je solidnie zabezpieczyć przed mrozem.

Do odmian hiacyntów zasługujących na szczególną uwagę zalicza się:

  • Dark Dimension;
  • Jan Bos;
  • Gipsy Queen.

Rośliny te zakwitają na biało, różowo, fioletowo, niebiesko.

Lilie – rośliny cebulowe kwitnące latem

Rośliny cebulowe to nie tylko kwiaty wiosenne. Mówiąc o cebulkach, nie sposób nie wspomnieć o liliach. Sadzić można je zarówno jesienią, jak i wiosną. Są to kwiaty wyjątkowej urody, wśród których znajdują się również odmiany o mocnym zapachu. Dostępne są odmiany niskie, ale nie brakuje także tych naprawdę wysokich. Doskonale sprawdzają się na rabach w stylu wiejskim. Warto łączyć je między innymi z:

  • piwoniami;
  • ostróżkami;
  • malwami;
  • daliami.

Decydując się na sadzenie lilii, należy pamiętać, że najlepiej czują się na stanowiskach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Podłoże powinno być próchnicze i przepuszczalne. Do lilii, które bez wątpienia warto mieć w swoim ogrodzie zalicza się te świętego Antoniego.

Zimowit jesienny – krokus, który zakwita jesienią

Cebulki krokus to nie tylko rośliny sadzone od września do października i zakwitające wiosną. Na uwagę zasługują zimowity jesienne, które sadzimy w sierpniu. Rabatę ubarwią już we wrześniu. Rośliny te najlepiej czują się w miejscach słonecznych bądź półcienistych. Warto sadzić je w glebie żyznej i próchniczej. Kiedy przekwitną, dobrze jest przykryć je ściółką bądź gałązkami drzew iglastych, zapewniając ochronę przed zbyt niską temperaturą. Zimowity nie wymagają wykopywania. Na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet kilka lat.

Narcyzy – rośliny cebulowe o niewielkich wymaganiach

Narcyzy z cebulek kwiatowych
Źródło: Freepik.com

Do roślin cebulowych, które wielu z nas bardzo mocno kojarzą się z wiosną, zalicza się narcyzy. Zakwitają one już w marcu. Wśród odmian znaleźć można te, których kwiaty utrzymują się do maja. Plusem narcyzów są stosunkowo niewielkie wymagania glebowe. Sadzić warto je w miejscach jasnych, słonecznych, choć poradzą sobie także na stanowiskach lekko zacienionych. Jeśli posadzimy je w glebie żyznej i dobrze uprawionej, nie musimy ich wykopywać nawet przez dziesięć lat. Wśród wielu odmian dostępne są te zakwitające na biało i żółto. Nowością są narcyzy, których kwiaty mają lekko różowy kolor. W produkcji są dziś też narcyzy pełne.

Najpopularniejsze odmiany narcyzów to:

  • Actaea;
  • Carlton;
  • Tête à Tête.

Ciekawie prezentują się kwiaty odmiany Rip Van Winkle. Decydując się na narcyzy, warto pamiętać, że dostępne są odmiany pachnące.

Szachownica – roślina cebulowa o ciekawych kwiatach

Do ciekawych roślin cebulowych zalicza się szachownice. Zwracają one uwagę charakterystycznym kształtem kwiatów. Postawić można na szachownicę cesarską, która wytwarza naprawdę duże kwiaty, jak i na szachownicę perską bądź kostkową. Te dwie ostatnie mają niewielkie, niezwykle subtelne kwiaty niezwykłej urody.

Z uwagi na to, że rośliny te wytwarzają wyjątkowej kwiaty, warto sadzić je w miejscach, w których będą naprawdę solidnie wyeksponowane. Szachownice – bez względu na odmianę – najlepiej czują się w miejscach słonecznych i ciepłych. Warto zapewnić im stanowisko osłonięte od wiatru. Lubią gleby żyzne i przepuszczane, których odczyn powinien być lekko kwaśny. Warto łączyć je z innymi kwiatami wiosennymi.

Jak dbać o rośliny cebulowe?

Bez względu na to czy postawiliśmy na krokus mieszanka mix, czy wybraliśmy bardziej szlachetne lilie, warto pamiętać, aby rośliny cebulowe regularnie nawozić. W pierwszym roku po posadzeniu nie musimy tego robić. Proces produkcji cebulek wiąże się bowiem z ich solidnym zasileniem składnikami pokarmowymi. Już jednak w kolejnych latach warto sięgnąć po specjalny nawóz do roślin cebulowych. Pod tym względem rośliny cebulowe nie różnią się od tych, które uzyskujemy, stawiając najpierw na odpowiednie nasiona.

Rośliny cebulowe nie bez powodu cieszą się dużą popularnością. Są tak samo chętnie kupowane, jak nasiona kwiatów jednorocznych i wieloletnich. Ich szeroki wybór sprawia, że każdy bez trudu znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu. Proces produkcji roślin cebulowych jest intensywny dzięki czemu kiedy nadchodzi sezon nie brakuje ich w sklepach ogrodniczych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.