Cebulica – wymagania, uprawa, pielęgnacja

Cebulica i jej wszystkie odmiany należą do rodziny szparagowatych. Istnieje ponad 50 różnych gatunków cebulic. Można ją spotkać w Europie i Afryce. Najwięcej cebulic rośnie w Basenie Morza Śródziemnego. W Polsce występuje bardzo rzadko. Jest roślinną objętą ochroną.

Można ją spotkać w południowych rejonach kraju. Jej stanowisko jest zagrożone. Wynika to z postępującego zaburzenia gospodarki leśnej. Może być jednak uprawiana w ogrodzie. W Polsce zyskuje coraz większą popularność jako roślina ogrodowa. Jej dużą zaletą jest to, że nie ma dużych wymagań. W dzikim środowisku najczęściej występuje w buczynach i lasach łęgowych. Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym. Lubi próchniczą, przepuszczalną glebę. Ma historię zastosowania w medycynie ludowej.

Różne odmiany cebulicy

Cebulica ma ponad 50 różnych gatunków. Niektóre źródła podają, że jest ich aż 80. Bardzo popularną w Polsce odmianą jest cebulica syberyjska. Siberica cebulica syberyjska ma wiele różnych podgatunków. Może urosnąć nawet do 10 cm. Siberica cebulica syberyjska ma 2-3 liście i kilka pędów kwiatowych. Kwiaty są modre albo białe. Siberica cebulica syberyjska kwitnie już na początku kwietnia.

Cebulica peruwiańska

Cebulica peruwiańska ma kwiaty w kolorze niebieskim. Każdy płatek ma nieco ciemniejszą, podłużną pręgę. Kwitnie już na przełomie lutego i marca. Może osiągnąć wysokość 30-40 cm.

Jej cechą charakterystyczną jest występowania gęstego kwiatostanu. Jest on złożony z kilkudziesięciu kwiatów. Kwiaty są nieduże, gwiazdkowate. Nie jest mrozoodporna. Z tego względu jest rzadko uprawiana w Polsce. Wytrzymuje tylko w najcieplejszych rejonach kraju. Tylko pod warunkiem, że zostanie starannie okryta na zimę. Należy ją okryć grupą warstwą ściółki. Zimą można ją umieścić w donicy i przechowywać w pomieszczeniu.

Cebulica hiszpańska dorasta nawet do 30 cm wysokości. Ma nieco wydłużone kwiaty, o różnych kolorach. Najczęściej kwiaty są białe, niebieskie albo różowe. Kwitnie w czerwcu. Również nie jest mrozoodporna.

Cebulica dwulistna

Cebulica dwulistna kwitnie stosunkowo krótko. Jej kwiaty mają różne odcienie. Spotykane są kolory białe, błękitne, różowe, a nawet fioletoworóżowe. W Polsce dopiero zyskuje popularność. Jest ceniona za swoje dekoracyjne walory. Umożliwia stworzenie bardzo estetycznych kompozycji.

Dzięki niej ogród zyskuje niesamowity charakter. Można ją również sadzić w donicach. Ma pojedynczą łodygę. Jej kształt jest obły. Cebulka znajduje się pod powierzchnią ziemi. To właśnie z niej wyrasta łodyga. Rośnie wyższa niż siberica cebulica syberyjska. Może osiągnąć nawet 30 cm. Jej liście są zielone i wyrastają wraz z kwiatami. Występują kwiaty w różnych kolorach. Kwiaty są zebrane w grona.

Scilla cebulica dzwonkowata

Scilla cebulica dzwonkowata charakteryzuje się kwiatami, które wyglądają jak małe dzwoneczki. Na rynku dostępna jest specjalna dzwonkowata mieszanka mix. Cieszy się ona dość dużą popularnością. W tej mieszance scilla cebulica dzwonkowata występuje w wielu różnych kolorach. Dzięki temu ogród zyskuje barwny, dynamiczny charakter.

Cebulica mix 5 to mieszanka pięciu różnych odmian. Jej uprawa nie odbiega od uprawy każdego z gatunków. Lubi miejsca słoneczne, lekko ocienione. Najlepiej radzi sobie w glebie próchniczej. Gleba powinna być dosyć wilgotna. Sadzi się ją we wrześniu i październiku. 

Różne odmiany cebulic w ogrodzie

Cebulica turecka charakteryzuje się jasnoniebieskimi kwiatami. Kwiaty mają gwieździsty kształt. Jej liście są grube. To sprawia, że jest dość dominująca i wyróżnia się w ogrodzie. Najlepiej sprawdzi się w nieco większych ogrodach.

Scilla Pink Giant charakteryzuje się dość dużymi kwiatami. Kwiaty tej cebulicy są solidne i różowe. Przez to wygląda naprawdę efektywnie. Wyróżnia się w ogrodzie, nadając mu bardzo estetycznego charakteru. Ta odmiana kwitnie dość długo. Pasuje do różnych typów ogrodów.

Najlepiej jednak radzi sobie w ogrodach klasycznych. Pasuje do bieli, głębokiej zieleni. Dobrze komponuje się z ogrodowymi rzeźbami z marmuru. Jest bardzo elegancka. Nadaje ogrodom bardzo wykwintnego charakteru. W celu uzyskania najlepszych efektów należy posadzić kilka sztuk. Jeśli zasadzimy tylko jedną, pojedynczą sadzonkę, to nie będzie ona odpowiednio widoczna. 

Uprawa w ogrodzie i pielęgnacja pięknego kwiatu

Fioletowa cebulica
Źródło: pixabay.com

Uprawa i pielęgnacja pięknego kwiatu nie jest trudna. To rośliny niezwykle atrakcyjne i warto je mieć w ogrodzie. Zarówno scilla cebulica dzwonkowata, jak i cebulica mix 5 jest stosunkowo mrozoodporna. Jeśli jednak chcemy, aby rosła piękna i zdrowa, to można ją odpowiednio zabezpieczyć.

W celu zabezpieczenia rośliny przed zimą najlepiej jest użyć grubej warstwy ściółki. Można okryć cebulę torfem oraz gałązkami iglaków. Tak zabezpieczona roślina z pewnością przetrwa do następnej wiosny. Jak sadzić cebulicę? Jaka powinna być pielęgnacja pięknego kwiatu?

Cebulica – sadzenie

Roślina ta powinna być sadzona jesienią. Najlepiej to zrobić na początku września albo października. W listopadzie może być już za późno. Dzięki posadzeniu jej jesienią zyskamy czas na uformowanie się korzeni.

Cebulica powinna zakwitną wczesną wiosną. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna. To roślina, która nie lubi zbyt dużej wilgotności. Najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo nasłonecznionych. Tylko niektóre odmiany lepiej radzą sobie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych.

Cebulica dzwonkowata mieszanka mix powinna być posadzona na stanowisku półcienistym. Najlepiej je sadzią na dużych terenach. Jeśli się je odpowiednio posadzi, to można uzyskać efekt naturalnej łąki. Cebulki należy rozproszyć na całym obszarze. Jeśli chcemy uzyskać bukiet, to należy posadzić kilka cebulek w jednym miejscu. W celu posadzenia cebulic należy wykopać w ziemi otwór. Do niego trzeba wsadzić cebulkę. Następnie należy ją przykryć warstwą gleby. 

Pielęgnacja cebulicy

Gdy wszystkie cebulki zostaną posadzone, to trzeba namoczyć teren wodą. Podczas jesieni będą formowały się korzenie. Wiosną można się spodziewać kiełkowania i kwitnienia bulwy.

Cebulice nie lubią zbyt mokrej ziemi. Należy je podlewać tylko wtedy, gdy kwitną. Tylko pod warunkiem, że ziemia jest bardzo sucha. Gdy kwiaty obumrą należy je usunąć. Trzeba zaczekać aż liście faktycznie pożółkną i wyschną. Liście, które jeszcze nie obumarły do końca wciąż gromadzą światło słoneczne. Stanowi ono pożywienie dla rośliny i ma wpływ na przyszłe kwitnienie.

Można bardzo łatwo poznać, czy liście są gotowe do usunięcia. Jeśli ich oderwanie stanowi jakikolwiek problem, to powinniśmy je jeszcze zostawić. Cebulic nie trzeba przesadzać nawet przez 5 lat. Większość odmian jest mrozoodporna. Nawozy nie są koniecznie potrzebne. Nawozy należy dawać tylko w razie problemów ze wzrostem. Podstawowa pielęgnacja polega na bardzo rzadkim podlewaniu. Ważne jest też, aby w odpowiednim momencie zebrać suche liście i kwiaty. 

Rozmnażanie

Cebulicę można rozmnażać na dwa sposoby. Wykorzystuje się nasiona albo cebule przybyszowe. W celu uzyskania cebulek, należy je odpowiednio oddzielić. Najlepszą porą jest wiosna. Dużo łatwiejsze jest rozmnażanie cebulic przez nasiona. Można uzyskać naprawdę dużo sadzonek. Należy jednak wysiać je do tac. W tacach powinno być specjalne podłoże do sadzonek.

W każdym gnieździe trzeba umieścić po dwie sadzonki. Należy je przykryć cienką warstwą ziemi. Przygotowane nasiona należy podlać. Najlepiej, jeśli będą stały w stanowisku półcienistym. Sadzonki zaczną kiełkować już po 10 dniach. Ziemię należy utrzymywać wilgotną. Nie może ona jednak być zbyt morka. Podczas kwitnienia rośliny bulwiaste wytwarzają też nowe cebulki. Te małe cebulki można oddzielić od rośliny i posadzić. Należy je wsadzić do osobnych doniczek i zakopać w ogrodzie. Jeśli ziemia jest zbyt wilgotna albo podmokła, to można zastosować drenaż. Ta roślina radzi sobie jednak najlepiej, jeśli je wsadzona bezpośrednio do gruntu. 

Cebulica w ogrodzie – zastosowanie

Cebulicę w ogrodzie warto dobrze rozmieścić. Może ona być sadzona w różny sposób. Jeśli posadzimy sadzonki osobno, to uzyskamy efekt naturalnej, górskiej łąki. Jeśli posadzimy sadzonki blisko siebie, to stworzą one dywan.

Cebulica pasuje do traw ozdobnych, krzewów. Można ją sadzić na rabatach, trawnikach. Można wybrać tylko jedną odmianę albo kilka różnych. Jeśli posadzimy kilka sadzonek w jednym miejscu, to uzyskamy efekt ogrodowych bukietów.

Cebulica ma bardzo naturalny i estetyczny charakter. Pasuje do różnych typów ogrodów. Świetnie sprawdzi się w ogrodach naturalistycznych, wiejskich. Pasuje też do bardziej klasycznych i zadbanych kompozycji roślinnych. Wszystko zależy od tego, jaką odmianę wybierzemy i w jaki sposób ją posadzimy. Może również rosnąć na skalniakach. Jeśli odpowiednio zaplanujemy kompozycję, to z cebulicą skalniak może wyglądać na dziki.

Możemy też wybrać różne odmiany i stworzyć kompozycję kwiatową. Jeśli wybierzemy gatunki, które rosną na różne wysokości, to kompozycja będzie pionowa. Podobny kształt kwiatów i różne kolory zawsze dają nieoczekiwane i bardzo estetyczne efekty.

Cebulica w ziołolecznictwie

Cebulicę stosowano w leczeniu różnych chorób. Leczono nią łagodną niewydolność serca. Stosowaną ją również w leczeniu problemów z żyłami. Niegdyś była wykorzystywana w leczeniu chorób płuc. Pomagała w zapaleniu oskrzeli i w leczeniu kokluszu. Jej działanie lecznicze nie zostało jednak potwierdzone. Z tego względu nie zaleca się jej stosowania w celach zdrowotnych. Jeśli ktoś chce się na to zdecydować, to najpierw powinien bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Schorzeń takich jak choroby serca nie powinno się leczyć na własną rękę. Szczególnie jeśli działanie rośliny nie jest naukowo potwierdzone.

Z całą pewnością z cebulicy można robić bukiety. Jest bardzo efektywna, wygląda estetycznie. Jej zaletą jest też to, że pasuje wizualnie do wielu roślin. Bukiet z cebulic można bez obaw postawić na stole albo udekorować nimi salon.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.