Centralne ogrzewanie w domu – na jaki piec zwrócić uwagę?

Kotły określane także jako piece centralnego ogrzewania, mają za zadanie zapewnić dostęp do ciepłej wody, która znajduje się w instalacji centralnego ogrzewania. Z racji dostępności różnych paliw zasilających te urządzenia, można skorzystać z rozwiązań na gaz, prąd oraz paliwa stałe. Co warto wiedzieć o piecach centralnego ogrzewania?

Jedno- i dwufunkcyjne piece centralnego ogrzewania

Kotły dostępne na rynku występują w dwóch odmianach: jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym.

Wybierając piece centralnego ogrzewania jednofunkcyjne, otrzymamy możliwość podgrzewania wody, która zostanie dostarczona do instalacji centralnego ogrzewania. Istnieje możliwość dołączenia specjalnego zasobnika na ciepłą wodę użytkową. Jego zadaniem jest magazynowanie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury, by w razie wystąpienia zapotrzebowania, móc przekazać i dostarczyć domownikom ciepłą wodę w kranach, bez utraty ciśnienia i temperatury.

Innym dostępnym rozwiązaniem są dwufunkcyjne kotły, które umożliwiają ogrzanie wody zarówno do celów grzewczych, jak i użytkowych. Urządzenie to nie wymaga dodatkowego zasobnika, ponieważ woda w nim podgrzewana jest na bieżąco. Istnieją jednak zasobniki, które można podłączyć do takich piecy.

Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać do domu?

Przed takim wyborem możemy stanąć, gdy np. zaplanujemy budowę domu. Warto mieć świadomość, spośród jakich urządzeń możemy wybierać.

Kotły gazowe

Takie urządzenia występują zarówno w wariantach jedno- jak i dwufunkcyjnych. Można je zastosować tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia się do sieci gazowej lub prywatnego zbiornika. Dostępne na rynku kotły kondensacyjne, pozwalają na uzyskanie wyższej sprawności, co przekłada się na efektywność ogrzewania. Nowoczesne kotły gazowe są stosunkowo ciche, dlatego umieszczenie ich w łazience, nie będzie powodowało dyskomfortu, związanego ze zbyt głośną pracą.

Kotły elektryczne

To rozwiązanie pozwala na zakup urządzenia o wysokiej sprawności. W tym przypadku urządzenia do ogrzania wody wykorzystuje grzałki, które pozwalają na podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury. W połączeniu z fotowoltaiką, jest to stosunkowo ekonomiczny sposób dostarczenia ciepłej wody, zarówno w kwestii c.o., jak i c.w.u.

Kotły na paliwa stałe

To rozwiązanie umożliwia wykorzystywanie np. grubego węgla, ekogroszku, pellet lub innej biomasy, do wytworzenia energii potrzebnej do ogrzania wody. W zależności od rodzaju paliwa, kotły mogą wymagać większej lub mniejszej konieczności obsługi co pewien czas – przede wszystkim by je zasilić.

Ile kosztują piece centralnego ogrzewania?

Rozpiętość cenowa tych urządzeń jest naprawdę duża. Ceny urządzeń o małej mocy i wpodstawowych wariantach zaczynają się od ok. 2 tys. zł. W przypadku mocniejszych kotłów lub z większymi możliwościami, cena będzie rosnąć.

By nie przepłacić za piec, warto jest sprawdzić jakie zapotrzebowanie będzie dokładnie potrzebne. Przewymiarowywanie pieca nie sprawi, że mając większą moc i nie wykorzystując w pełni potencjału, będzie oszczędniejszy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.