Charakterystyka borówki kamczackiej

Borówka kanadyjska, zwana również jagodą kamczacką (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.) – odmiana wiciokrzewu sinego (Lonicera caerulea), krzewu należącego do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae Juss.) Właśnie pod taką nazwą jest w Polsce najbardziej znana. Mimo tego, że jej prawidłowa nazwa to wiciokrzew kamczacki, ponieważ jest jego odmianą.

Borówka kanadyjska – opis

Rodzina ta obejmuje pnącza, jak i krzewy, które są cenione z powodu delikatnych, licznie występujących kwiatów. Kwiaty posiadają słodki zapach. Rośliny te wytwarzają jajowate bądź kuliste owoc, które w przypadku niektórych gatunków są szkodliwe dla ludzi. Najczęściej jagody są pożywieniem dla dzikich zwierząt i ptaków. Natomiast kwiaty stanowią źródło nektaru dla motyli i pszczół.

Borówka kamczacka nie jest szkodliwa dla ludzi. Jej owoce są jadalne i stanowią konkurencję dla borówek i jagód leśnych. Naturalnym środowiskiem występowania owej rośliny są rejony północno-wschodniej Azji, chociaż warunki klimatyczne panujące na północy Europu również są dla niej korzystne. Niestety w Polsce natkniemy się tylko na odmiany uprawne tego krzewu.

Dalsza charakterystyka rośliny

Borówka kamczacka potrafi osiągnąć wysokość od półtora do dwóch metrów i rozrasta się na szerokość półtora metra. Gdy rośnie w odpowiednich warunkach to uprawy te intensywnie wzrastają, wytwarzają co roku nawet półmetrowe przyrosty. Pojedynczy krzew składa się z kilkunastu gałęzi oraz rozgałęzionego, choć płytkiego, o długości od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu centymetrów, systemu korzeniowego.

Liście borówki kamczackiej utrzymują się aż do końca października. Kwiaty rośliny o długości około półtora centymetra mają wydłużony kształt oraz posiadają kolor kremowy. Owocami krzewu są zwisające granatowe jagody, które pojawiają się w ogrodzie jako pierwsze, ponieważ już pod koniec maja. Posiadają cylindryczny kształt, długość w graniach od dwóch do trzech centymetrów, a szerokość do jednego centymetra. Ich smak jest słodko-kwaśny z lekką nutką goryczy, co przypominać może leśne jagody.

Owoce borówki kanadyjskiej dojrzewają nierównomiernie, co skutkuje tym, że zbiór odbywa się przez cały okres owocowania drzewka. Jednoroczne pędy dzięki swej bordowej barwie i interesującym przylistkom, stanowią dodatkową ozdobę rośliny. Jagoda ta zalicza się do roślin długowiecznych, może żyć nawet trzydzieści pięć lat, co roku wydając owoce. Roślina ta posiada również bardzo wysoką wytrzymałość na mróz.

Borówka kamczacka  –  uprawa

Należy zagospodarować odpowiednie miejsce dla borówki kamczackiej w naszym ogrodzie, biorąc przede wszystkim pod uwagę jej wielkość. Te z krzewów, które zostały posadzone w ciasnym miejsc wydają owoce o bardzo cierpkim smaku. Nie powinno się również zapominać o fakcie, że trzeba sadzić drzewka parami, jeżeli chcemy by dobrze one owocowały. Na całe szczęście ten piękny krzew nie jest za bardzo wymagający, jeśli chodzi o jego warunki uprawowe.

Zapewnij roślinie prawidłowy rozwój!

Roślina prawidłowo rozwija się i wzrasta, w praktycznie każdej glebie oraz na każdym stanowisku. Jagoda kamczacka nie toleruje jedynie gliniastej, ciężkiej gleby, ponieważ obfituje ona w nadmierną dla tej rośliny wilgoć, co spowodować może gnicie systemu korzeniowego naszej borówki. Najlepiej zapewnić krzewowi ciepłe, nasłonecznione miejsce, aby nasze drzewko obficie owocowało.

Podłoże powinno być natomiast żyzne oraz bogate w składniki mineralne, ważniejsze jest to by również było dobrze przepuszczalne. Borówka kanadyjska bardzo lubi glebę o odczynie pH lekko kwaśnym. Jeśli natomiast nie dysponujemy właśnie takim podłożem to wystarczy zakwasić je odpowiednimi do tego preparatami bądź nawozem naturalnym. Glebę ciężą można rozluźnić za pomocą piasku, kompostu lub używając kory, a podłoże lekkie zagęścić warto torfem.

Drzewko to odporne jest zarówno na mróz, jak i susze, dlatego też nawet przy ogromnych spadkach temperatur, aż do minus czterdziestu pięciu stopni Celsjusza jest w stanie przetrwać bez żadnych większych uszkodzeń. Oznacza to, że żadne polskie zimy, ani wiosenne przymrozki nie stanowią przeszkód.

Dzięki swojemu niezbyt wymagającemu sposobie uprawy roślina ta zyskuje coraz większą grupę miłośników wśród osób trudniących się uprawą.

Kiedy sadzić borówkę kamczacką?

Kwiaty jagody kamczackiej
Źródło: pl.wikipedia.org

Krzewy borówki kamczackiej sadzi się wiosną bądź jesienią. Przed samym posadzeniem warto dodatkowo użyźnić glebę nawozem naturalnym, obornikiem lub kompostem. Należy również zwrócić uwagę czy w wybranym przez nas miejscu nie wyrastają żadne chwasty. Jeśli tak, to przed posadzeniem trzeba odchwaścić stanowisko. Jagody można uprawiać tylko z sadzonek. Samo ich zbieranie nie jest tego warte, zwłaszcza że szkółka zapewnia dobrej jakości, wysokie, dobrze rozwinięte sadzonki w niskiej cenie.

Samodzielne rozmnażanie borówki kaukaskiej może wyczerpać naszą cierpliwość, ponieważ roślina ta nie zaczyna owocować bardzo późno. Najlepszą opcją jest kupowanie sadzonek w pojemnikach. Zasadniczo rośliny, które w nim rosną, mają dobry system korzeniowy, mają dużo wody i dostarczają nawozu. Ponadto można je sadzić przez cały rok, nie tylko jesienią czy wczesną wiosną. Kupując sadzonki warto sprawdzić jakość, wysokość i zagęszczenie liści. Metoda sadzenia powinna być zawsze taka, aby rośliny znajdowały się na tym samym poziomie, co rośliny w szkółce.

Borówka kanadyjska  –  pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne borówki kamczackiej, dokładnie tak jak jej uprawa nie powinny przynieść hodowcy żadnych problemów. Krzewy te nawozi się co dwa lub nawet co trzy lata. Gdy nadejdzie pora bardzo sucha, wtedy jagodę kamczacką można lekko podlać, zazwyczaj jednak dorosłe krzewy tej rośliny radzą sobie z tym bardzo dobrze same i pobierają wodę z występujących w naszym klimacie opadów. Cechą charakterystyczna dla tego krzewu jest to, że nie jest on atakowany przez żadne ze szkodników, w związku z czym częściej można sobie pozwolić o zapomnieniu pielęgnacji borówki kanadyjskiej. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że owoce jagody kamczackiej nie dojrzewają równie szybko. Ze względu na ten fakt owoce tego krzewu należy zbierać wybiórczo. Zaczyna ona owocować dopiero w drugim roku od jej posadzenia, natomiast owocowanie jest obfitsze z każdym kolejnym rokiem jej uprawy. Dorosły już krzew dostarcza około od trzech do czterech kilogramów jagód przez cały sezon.

Jagoda kanadyjska  –  jej odmiany i zastosowanie

Borówka kanadyjska to krzew przeznaczony nie tylko do rodzenia owoców. Owoce borówki mają też inne przeznaczenie niż tylko charakter użytkowy. Fakt, że najczęściej sadzimy je ze względu na smaczne owoce. Ta funkcja borówki kanadyjskiej zdecydowanie przeważa.

Jednak nie wszyscy są świadomi tego, że borówka kanadyjska może pełnić też funkcję ozdobnego krzewu lub niewielkiego drzewka o uroczym wyglądzie. Wiele osób sadzi borówkę kanadyjską, aby uzyskać krzew ozdobny. Co niektórzy tworzą nawet żywopłoty z krzewów borówki.

Pamiętajmy jednak o cenie sadzonek. Zależy to oczywiście od tego, gdzie kupimy sadzonkę i w jaką odmianę postanowimy zainwestować. Ceny będą się wahać od 8 do 20 zł za sztukę. Odmian jest wiele. Różnić się będą od siebie wysokością, pokrojem krzewu, a ponadto wielkością i kolorem owoców. Musimy też zastanowić się, w jakiej odległości posadzimy nasze krzewy. Będzie to miało wpływ na przykład na późniejszy wygląd naszego żywopłotu. Jeżeli zachowamy zbyt duże odstępy, to nie uzyskamy pożądanego efektu.

Borówka kanadyjska  –  właściwości lecznicze, kalorie, witaminy

Borówka amerykańska to owoc o niezwykłych właściwościach leczniczych. Jej zalety doceniają przede wszystkim osoby, które pragną zadbać o swój wzrok. Ciekawostką z tym związaną jest historia, która opowiada o tym, że w czasie II wojny światowej brytyjscy piloci jedli borówki po to, by poprawić swoje widzenie w złym świetle, zwłaszcza nocy. Ponadto, borówka kanadyjska ma też wpływ na naszą pamięć i wątrobę.

Najważniejsze właściwości prozdrowotne przypisywane borówce kanadyjskiej:

Korzystny wpływ funkcję zapamiętywania w naszym mózgu

Dzieje się tak ze względu na flawonoidy, które wpływają na odwrócenie przychodzących z wiekiem ubytków pamięci. Zostało to udowodnione naukowo podczas 12 tygodniowego eksperymentu. Już po 3 tygodniach odnotowano pozytywny wpływ borówek na procesy zapamiętywania. W kolejnych tygodniach efekty były coraz bardziej widoczne i wręcz spektakularne. Udowodniono, że dzieje się tak dzięki usprawnieniu połączeń istniejących w mózgu, które to dzięki borówkom usprawniają komunikację pomiędzy poszczególnymi komórkami. Dzieje się tak z powodu pozytywnej stymulacji regeneracji neuronów.

Borówka kanadyjska ma korzystny wpływ na zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu

Naukowcy udowodnili, że osoby, które jedzą około 200 gram borówek co najmniej raz na tydzień, zmniejszają ryzykowania zachorowania na nadciśnienie o 10%.

Borówka może pomóc w zapobieganiu nowotworom

Dzieje się tak za sprawą dużych ilości fitoestrogenu (czyli hormonu roślinnego) zawartego w borówkach. Dzięki niemu następuje skuteczne zablokowanie działania enzymów, które przyczyniają się do powstawania tzw. nowotworów hormonozależnych. Do takich nowotworów należy między innymi tak często w ostatnich latach występujący nowotwór piersi. Antynowotworowe właściwości zawiera też zawarty w borówkach kwas elagowy.

Borówki są w stanie zapobiegać marskości wątroby

Borówka kanadyjska hamuje replikację wirusa zapalenia wątroby typu C. Zawarta w liściach borówki proantocyjanidyna może spowolnić replikację wirusa HCV, który to jest zlokalizowany właśnie w wątrobie.

Borówka wspomaga pracę oczu.

Jest to chyba najbardziej znana z właściwości borówki kanadyjskiej. Dzięki temu stosuje się ją w chorobach oczu. Należą do nich zaćma i zwyrodnienia plamki żółtej.

Borówka ma korzystny wpływ na układ pokarmowy.

Błonnik i antyoksydanty zawarte w borówce kanadyjskiej biorą czynny udział w usuwaniu z organizmu toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.