Charakterystyka i zastosowanie nasion lucerny

Lucerna jest rośliną pastewną wysokobiałkową, wielokośną i wieloletnią. W Polsce najczęściej uprawiana jest lucerna siewna (Medicago sativa L.) i lucerna mieszańcowa (Medicago x varia T. Martyn), dostępne w wielu odmianach. Wymienione gatunki zazwyczaj uprawiane są na zielonkę, kiszonkę, siano lub susz, od niedawna wzrasta też znaczenie lucerny w żywieniu ludzi oraz produkcji dodatków do pasz.

Zastosowanie lucerny

Lucerna siewna może być uprawiana na paszę niemal w całym kraju. Warunkiem udanych plonów jest właściwy dobór i przygotowanie gleb pod plantację (m.in. odpowiedni przedplon), wybór najlepszej odmiany nasion lucerny, a także zachowanie wysokiej kultury rolnej i ukierunkowanie produkcji.

Lucerna to doskonała roślina na uprawę w poplonie i wykorzystywana jest jako wysokowydajna, wysokobiałkowa pasza, głównie dla bydła mlecznego i opasowego oraz owiec. Ponieważ jest to roślina wieloletnia, często pozostaje na kolejne lata i staje się plonem głównym; w zależności od sposobu użytkowania (ilość pokosów w ciągu roku) może być eksploatowana od 2 do 4 lat. Zachowując podstawowe zasady uprawy i nawożenia w latach pełnego użytkowania, można osiągnąć wysokie plony lucerny w zakresie 12-15 t ha-1 suchej masy i 2,2-2,7 t ha-1 białka ogólnego. Uprawa lucerny w zmianowaniu poprawia strukturę gleby, jej aktywność biologiczną i żyzność oraz właściwości fizykochemiczne (podnosi zawartość azotu oraz próchnicy).

Właściwości lucerny siewnej

Plonowanie i trwałość plantacji lucerny w dużym stopniu zależą od uprawianych odmian. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki produkcji, warto poszukać sprawdzonego dystrybutora, który sprzedaje wyłącznie dobry jakościowo materiał siewny, jak np. DSV Polska.

Lucerna jest rośliną ciepłolubną, długiego dnia. Dlatego przy zakupie nasion trzeba brać pod uwagę charakterystykę odmiany. I tak np. na terenach wschodniej i północnowschodniej Polski świetnie poradzi sobie wyhodowana w Rumunii odmiana Madalina, która wyróżnia się doskonałą zimotrwałością, odpornością i dobrą tolerancją na suszę. Oprócz przydatności klimatycznej potencjał plonu tej odmiany stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z powszechnie stosowanymi odmianami.

Natomiast w przypadku uprawy lucerny na paszę dla bydła warto wziąć pod uwagę odmianę Fleetwood, która charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka lub Fraver – plenną, zdrową i zimotrwałą odmianę lucerny, która trafiła do Krajowego Rejestru w 2006 roku. Dobrym wyborem na międzyplon w każdym rejonie Polski jest sprawdzona odmiana Planet.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.