Charakterystyka i zastosowanie płotków przeciwśniegowych

Płotki antyśniegowe, zwane również przeciwśniegowymi, mają za zadanie zatrzymywać zsuwający się z dachu śnieg. W innym wypadku mógłby on spaść na ziemię, stanowiąc duże zagrożenie i doprowadzając przy okazji do znacznych zniszczeń. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego ochrona przed śniegiem ma aż tak duże znaczenie, a także czym dokładnie są płotki przeciwśniegowe i jakie są ich najważniejsze cechy.

Dlaczego warto zamontować bariery przeciwśniegowe?

Zalegający na dachu śnieg wygląda pięknie, nadając budynkowi wyjątkowego klimatu. Łatwo wtedy zapomnieć, jak duże potrafi stanowić zagrożenie, zwłaszcza podczas odwilży, gdy zaczyna się roztapiać. Waga śniegu zwiększa się wtedy kilkukrotnie, a on sam staje się śliski i stopniowo zsuwa się za dachu – tym szybciej, im bardziej stroma jest dana konstrukcja. Takie ciężkie śniegowe bryły potrafią łatwo doprowadzić do dużych zniszczeń: spadając, zrywają i wyginają elewację, łamią rośliny ogrodowe, wgniatają karoserie samochodów i uszkadzają ich szyby, a przede wszystkim stanowią zagrożenie dla przechodzących ludzi. Zamontowane na dachu płotki antyśniegowe potrafią skutecznie temu zapobiec.

Jak zbudowane są płotki antyśniegowe?

Płotki przeciwśniegowe mogą przybierać różne formy. Jedną z najpopularniejszych są płotki rurowe, sprzedawane między innymi w sklepie ONROOF – składają się one z jednej lub kilku metalowych rur zamontowanych na specjalnym wsporniku. Ułożone jedna nad drugą tworzą charakterystyczną barierkę. Zatrzymuje ona duże bryły śniegu, przepuszczając jedynie mniejsze fragmenty, które nie stanowią zagrożenia.

Płotki mogą być wykonane z różnych materiałów: między innymi z miedzi, aluminium oraz stali cynkowanej. Choć różnią się one właściwościami, w każdym przypadku zapewniają dużą wytrzymałość oraz ochronę przed korozją. Ich estetyczny, bardzo elegancki wygląd sprawia, że doskonale pasują do praktycznie każdego domu. W razie potrzeby można jednak pomalować je na kolor dopasowany do reszty budynku.

Jak wybrać odpowiednie płotki przeciwśniegowe?

Podczas wyboru tego akcesorium duże znaczenie ma typ pokrycia dachowego: różne wsporniki, na których montuje się płotki antyśniegowe, są przystosowane do instalacji na konkretnym jego rodzaju. Istotna jest również wielkość bariery – nie tylko jej szerokość, ale również ilość szczebelków. Najczęściej wykorzystuje się z płotki z jedną, dwoma lub trzema rurami. W obszarach, w których występują obfite opady śniegu, należy zastosować wyższe bariery i ustawić je w kilku rzędach: dzięki temu będą one w stanie znieść o wiele wyższe obciążenie, bez ryzyka uszkodzenia płotków.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.