Cięcie hortensji bukietowych krok po kroku – terminy przycinania i podstawowe zasady

Hortensja zyskuje coraz większą polarność. Sprzedaż tej rośliny rośnie z roku na rok. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że hortensja jest tak chętnie kupowana?

To jedne z najbardziej okazałych roślin ogrodowych. Jej cechą charakterystyczną są obfite kwiatostany. Jest też rośliną dosyć wysoką. Może osiągać rozmiary nawet 4 metrów wysokości. To bardzo dekoracyjne krzewy ogrodowe. Jest wiele różnych odmian. Jakie są odmiany hortensji? Jak można ją wykorzystać? Jak trzeba ją uprawiać, pielęgnować? Czy ważne jest przycinanie hortensji?

Hortensja bukietowa – charakterystyka

Kwiatostany hortensji mają od 20 do 40 centymetrów. Roślina może urosnąć nawet do 4 metrów. Może mieć kwiaty w różnych barwach. Występują odmiany z kwiatami w kolorach: białym, różowym, zielonkawym. Dostępne są niskie i wysokie odmiany. Można uprawiać hortensje, które są mrozoodporne. Dzięki temu bez trudu radzą sobie one w naszym klimacie.

Najczęściej zdobią balkony, tarasy i ogrody. Sadzi się je na stanowiskach ciepłych, jasnych i słonecznych. Wtedy rosną najlepiej i rodzą najpiękniejsze kwiaty. Warto osłonić je od wiatru. Nie lubią przeciągów i silnych porywów. To może je uszkodzić. Hortensja bukietowa to odmiana wieloletnia.

Pochodzenie

Jest krzewem, który przywędrował do nas z obszarów Chin, Japonii, Azji. Jest odmianą mrozoodporną. Nie ma potrzeby okrywania jej na zimę. Choć w swoim naturalnym środowisku rośnie do 4 metrów, to w naszych rejonach najczęściej osiąga wysokość 2 metrów. Ma liście w kolorze jasnozielonym. Ich kształt jest obły, eliptyczny. Liście są dość duże. Kwiaty ma białe. Czasem zdarzają się odcienie różu i fioletu. Kwiaty tworzą rozłożyste i duże grona. Mogą mieć nawet 30 centymetrów średnicy.

Hortensja bukietowa kwitnie o okresie letnim. Czasem zdarza się, że kwiaty pojawiają się wczesną jesienią. Po okresie kwitnienia kwiaty wysychają. W tej postaci zdobią ogrody aż do wczesnej wiosny. Stanowią piękną dekorację zimowych krajobrazów. Pasują do różnych ogrodów. Można je umieścić w bardzo dekoracyjnych ogrodach, które są zadbane i wypielęgnowane. Sprawdzą się również jako ozdoba ogrodów dzikich. Jeśli posadzimy je o okolicach oczka wodnego, to stworzą piękną dekorację, również zimą.

Uschnięte kwiaty dobrze komponują się z trawami ozdobnymi albo pałkami wodnymi. Takie kwiaty można również zerwać i umieścić w domu. Będą całoroczną dekoracją wnętrza o charakterze rustykalnym. To dobry pomysł, szczególnie ze względu na rosnącą popularność suchych ozdób. To dekoracja naturalna, nieco dzika, ale elegancka. Również świeże hortensje mogą stanowić domową dekorację. Można je umieścić na stole w jadalni albo w salonie.

Niektórzy hodują hortensje na sprzedaż. Sprzedawać można zarówno piękne bukiety, jak i sadzonki. Bukiet hortensji to nietypowy prezent, który ucieszy tych, którzy znudzili się popularnymi różami.

Odmiany hortensji

hortensja bukietowa cięcie
Źródło: Pixabay.com

Istnieje wiele różnych odmian i gatunków hortensji. Różne gatunki, pasują do różnych ogrodów. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem hortensji, to należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Ważne jest to, jaką ilością miejsca dysponujemy. Różne gatunki hortensji potrzebują różnej ilości miejsca, aby prawidłowo się rozwijać. Roślinie należy zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju i wzrostu. Większość odmian potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby. Powinna ona być zawsze wilgotna. Należy o tym pamiętać, szczególnie gdy sadzimy hortensje w doniczkach.

Jakie są gatunki hortensji, które spotyka się w polskich ogrodach?

Dostępna jest hortensja krzewiasta, nazywana też drzewiastą. Hortensja krzewiasta posiada ogromne kwiaty, Kwiatostany mają 20 centymetrów średnicy. Kwitną na biało i na różowo. Termin kwitnienia najczęściej przypada na lipiec. Pędy są jednoroczne. Po przekwitnieniu krzew należy przyciąć. Można ją sadzić zarówno w ogrodach, jak i na większych tarasach i balkonach.

Osiąga wysokość około 1,5 metra. Jej liście mają eliptyczny kształt i są dość duże. Jeśli chcemy uniknąć zniszczenia rośliny, to warto ją przywiązać do palików. Duże kwiatostany mogą ulec zniszczeniu. Mogą się połamać, szczególnie pod wpływem silniejszego wiatru. Ta odmiana jest odporna na mróz. Można ją sadzić w słońcu, a także w półcieniu. Raz na kilka lat można zrobić cięcie hortensji, które odmłodzi roślinę. Kiedy należy ją przycinać? W większych ilościach cięcie należy wykonać raz na cztery lata. Kwiatostany należy przycinać raz na rok.

Hortensja pnąca ozdobi każdy ogród o nieco bardziej dekoracyjnym charakterze. Ma ona charakter bujnego pnącza. Warto ją umieścić przy murze, drzewie albo specjalnej konstrukcji. Hortensja pnąca będzie się po nich wspinać. Może wspiąć się nawet na 25 centymetrów wysokości. Jej kwiaty wydzielają przyjemną woń podczas kwitnienia. Liście mają ciemnozielony kolor. Są eliptyczne, dość ostro zakończone. Potrzebuje żyznej ziemi, dość wilgotnej. Na szczęście rośnie nawet w cienistych rejonach.

Hortensja ogrodowa ma charakter krzewu. Rośnie do 2 metrów wysokości. Jej kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe, a nawet niebieskie. Kwitną od czerwca aż do przymrozków. Najlepiej radzi sobie w miejscach półcienistych.

Hortensja dębolistna osiąga do 1,5 metra wysokości. Jej cechą charakterystyczną są liście, które jesienią mają czerwonobrązowy kolor. To jedyna odmiana, której liście przebarwiają się na jesień.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa nazywana jest także wiechowatą. Jest to krzew, który może osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości. Ma białe kwiaty, które mają stożkowaty wygląd. Okres kwitnienia to miesiące letnie. Kwitnie od lipca, czasem aż do września. Gdy przekwitnie, to jej kwiaty stają się suchą ozdobą ogrodów. Kwiaty należy przycinać wiosną. Jeśli zrobimy to wcześniej, to nie będzie miała ona dekoracyjnego charakteru w zimowe miesiące.

Jest rośliną odporną na mrozy. Woli stanowiska półcieniste. Można ją jednak sadzić również na stanowiskach słonecznych. Warto jednak wtedy zadbać o to, aby jej gleba była nieustannie wilgotna. Regularne podlewanie to sekret uprawy tej rośliny. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Warto posadzić ją w miejscu, w którym nie zagrożą jej silne podmuchy. Przez nie może ulec zniszczeniu. Najlepiej uprawiać ją na glebie żyznej, lekko kwaśnej, przepuszczalnej. Do zbyt ciężkiego podłoża warto dodać kwaśny torf albo domowy kompost.

Uprawa

Uprawa hortensji bukietowej jest niewymagająca. Najczęściej kupuje się ją w donicy, albo niewielkim pojemniku. Można ją sadzić w różnych okresach. Dobrze się przyjmie wiosną, latem, a nawet późną jesienią. Zanim posadzimy hortensję, musimy jej przygotować odpowiednie stanowisko. Ziemię należy przekopać, dokładnie usunąć wszystkie chwasty. Dół musi być przynajmniej dwa razy większy niż korzeń.  Po posadzeniu rośliny warto dodać torf albo kompost. Należy ją obficie podlać. Najlepiej będzie rosła, jeśli przykryjemy ją warstwą kory. Między jednym a drugim krzewem należy zachować odpowiednią odległość. Najczęściej  jest to 1 metr albo, jeśli mamy duży ogród, 1,5 metra.

Rozmnażanie hortensji bukietowych nie powinno stanowić problemu. Najczęściej wykorzystuje się odkłady poziome. Wiosną należy nagiąć jeden pęd i przytwierdzić go do gleby. Najpierw wykopujemy niewielki dołek, a potem przytwierdzamy do niego pęd. Do dołka należy wsypać próchnicze podłoże. Pęd należy regularnie podlewać. Po kilku tygodniach pojawią się korzenie. Można też wykorzystać sadzonki zielne. Pozyskuje się je latem. Można je wziąć tylko z tych pędów, które nie kwitną i mają od 2 do 4 węzłów.

Górne liście należy usunąć, a dolne skrócić. Trzeba też usunąć wierzchołek hortensji. Tak przygotowaną sadzonkę wkładamy do podłoża. Najlepiej użyć ukorzeniacza. Podłoże musi być przepuszczalne. Sprawdzi się mieszanka torfu i piasku. Sadzonki umieszczamy w miejscu zacisznym i zacienionym. Po kilku tygodniach pojawią się korzenie. Innym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Czy trzeba ciąć hortensję?

 Cięcie hortensji bukietowych. Porady krok po kroku

Osoby, które hodują hortensje, zastanawiają się, czy trzeba ciąć hortensję bukietową? Odpowiedź brzmi tak, trzeba ciąć hortensję. Jak wygląda cięcie hortensji krok po kroku? Najlepszy okres na cięcie krzewów to przełom marca i kwietnia. Cięcie wykonuje się po to, aby roślina miała więcej pędów. Szczególnie takich, które będą grube i mocne. Na takich pędach częściej zakwitają obfite kwiaty i tworzą rozłożyste kwiatostany. Cienkie pędy należy usunąć. Te grubsze trzeba przyciąć na odpowiedniej wysokości. Najczęściej jest to około 50 centymetrów nad pąkami.

Zabieg należy wykonać starannie, przy użyciu odpowiednich narzędzi. Najlepszy będzie ostry sekator. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia rośliny. Warto pamiętać, że przycinać należy przede wszystkim grube i mocne gałązki. Poprzez przycinanie można manipulować kształtem krzewu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest nadanie mu kształtu kulki. Krzew będzie wtedy niższy. Jeśli chcemy, aby urósł jak najwyżej, to najlepiej jest usunąć tylko suche kwiatostany. Dzięki temu krzew urośnie wyższy, a na jego gałęziach pojawi się więcej kwiatów. Będą one niewielkie, ale dosyć gęsto rozmieszczone. Te gałązki, które są słabe, chore albo wątłe należy wyciąć tuż przy ziemi. Najgrubszą gałąź należy podeprzeć. Do tego można wykorzystać specjalne konstrukcje albo zwykły palik. Wystarczy solidny kawałek drewna. To pozwoli hortensji zdrowo rosnąć, w pozycji pionowej.

Cięcie hortensji bukietowej obejmuje również regularne wycinanie odrostów. Należy też odcinać końcówki wierzchołków. Trzeba to zrobić wtedy, gdy roślina osiągnie pożądaną wysokość. Przyczyni się to do rozkrzewienia się hortensji. Jeśli hortensja będzie przycinana każdego roku, to będzie wyglądała młodo i okazane. Jej pędy będą dorodne, kwiaty obfite. Rośliny, których się nie przycina szybka tracą walory dekoracyjne. Wyglądają niezbyt okazale. Gałązki są wątłe, jest ich dużo, ale nie obradzają obficie kwiatami. Roślina, która nie jest przycinana przypomina raczej dziki krzew. Sprawdzi się tylko w ogrodach o charakterze naturalistycznym.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.