Co to jest płyta fundamentowa i czym się różni od tradycyjnych fundamentów?

Budując dom od podstaw należy podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór właściwego rodzaju fundamentów. W ostatnim czasie wielu budowlańców decyduje się na wykorzystanie tzw. płyty fundamentowej. Warto wiedzieć, czym ona jest i czym się różni od tradycyjnych fundamentów.

Co wybrać: fundament tradycyjny czy płytę fundamentową?

Fundament tradycyjne są oparte na ławach i ścianach fundamentowych. Dzięki nim ciepło ucieka przez ziemię. Dlatego w nowoczesnym budownictwie, które jest nakierunkowane na energooszczędności, wykorzystuje się płyty fundamentowe. Przede wszystkim pozwalają one na bardzo skuteczną termoizolację i cechują się dużą odpornością w przypadku podwyższających się wód gruntowych.

Decydując się na płytę fundamentową można zaoszczędzić sporo czasu. Beton schnie jedynie 5 dni, a po tym czasie ekipa może wrócić do kolejnych prac. Z kolei fundamenty tradycyjne schną dłużej, przez ten czas budowa stoi w miejscu.

Warto zaznaczyć, że płyta fundamentowa sprawdza się dobrze na gruntach, charakteryzujących się słabą nośnością. Fundament nie odkształca się, a siła rozkłada się na całej powierzchni, dlatego jest on lepszą podporą dla budynku i niweluje ryzyko pękania ścian.

Tańszym rozwiązaniem jest wykonanie tradycyjnego fundamentu. Kosztuje on ok 170 zł/m2, natomiast w przypadku płyty fundamentowej koszt wzrasta do około 500 zł/m2.

Jakie są zalety i wady płyty fundamentowej?

Wiele osób waha się czy wykorzystanie płyty fundamentowej to na pewno będzie dobre rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że w momencie wylewania płyty, koniecznie muszą być zaplanowane już wszystkie przyłącza, wszystko dlatego, że fundament staje się automatycznie podłoga parteru. Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim można oszczędzić wiele czasu i uniknąć konieczności wykonania kolejnych prac posadzkowych. Dodatkowo wylewając fundament, można też od razu zdecydować się na wykonanie ogrzewania podłogowego.

Wykonanie płyty fundamentowej krok po kroku

Konstrukcja pod płytę fundamentową
Źródło: Freepik.com

Decydując się na wykonanie płyty fundamentowej, można umieścić izolację termiczną pod nią lub nad nią. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji pod płytą, dzięki temu posadzka zachowuje właściwości przenikania temperatur. Stopniowo oddaje ciepło zimą, a chłodzi pomieszczenia w lecie.

Przed nałożeniem betonu należy odpowiednio rozmieścić instalacje podposadzkowe. Następnie całość można zabezpieczyć chudym betonem. Kolejnym etapem jest ułożenie izolacji termicznej, jak np. styropian lub polistyren ekstrudowany. Kiedy ten etap będzie gotowy, można rozpocząć zbrojenie. Musi ono przebiegać zgodnie z planem konstrukcyjnym.

Ostatnim krokiem jest betonowanie. Obwód fundamentu trzeba deskować i przy pomocy specjalnej pompy wylać beton na zbrojenia. Ważne jest to, aby wylewany beton miał klasę, która jest zaznaczona w projekcie.

Wykorzystanie płyty fundamentowej to bardzo dobre rozwiązanie odznaczające się duża trwałością i energooszczędnością. Warto bliżej zapoznać się z taką możliwością i rozważyć jej wykorzystanie na swojej budowie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.