Corokia – jak ją uprawiać i pielęgnować w domu?

Corokia jest rośliną, którą botanicy zaliczają do rodziny Saxifragaceae lub Argophyllaceae. W kulturze wnętrzarskiej ten okaz zielonego świata planety jest raczej rzadkim gościem. Za rodzime terytoria tego egzotyka uważa się wyspiarskie tereny Nowej Zelandii, gdzie występują trzy gatunki z tej rodziny.

Pędy Corokii są smukłe i mają wyraźne załamania. Jej kontury są zygzakowate, gdyż w każdym węźle zmienia się kierunek wzrostu. Z tego powodu roślina ta jest popularnie nazywana “krzewem zygzakowatym”. Młode gałęzie charakteryzują się łysieniem, które z czasem zanika, a zabarwienie staje się ciemniejsze, szarawe i ulega zdrewnieniu.

Wygląd rośliny

Blaszki liściowe są bardzo małe, o konturach rombowych lub klapowanych, zwykle ułożone w uporządkowany wzór. Powierzchnia na tylnej stronie liścia jest srebrzyście pokarbowana. Do łodygi przymocowany jest długim ogonkiem liściowym. Z daleka roślina wygląda dość koronkowo i lekko jak pajęczyna, ze względu na ulistnienie.

Ta roślina okresowo produkuje małe pąki z żółtymi płatkami. Wyglądają one jak niewielkie gwiazdy w swoim zarysie, ale kwiaty są mało interesujące. Proces kwitnienia odbywa się w miesiącach zimowych. Jeśli roślina uprawiana jest dla przykładu w Wielkiej Brytanii, po zakończeniu zapylania kwiatów krzew zygzakowaty wytworzy owoce przypominające jagody. Ich ubarwienie powierzchni waha się od pomarańczowego do jaskrawoczerwonego.

Tempo wzrostu tego egzotycznego krzewu jest dość duże. Rocznie przyrasta w tempie 15-20 cm. Całkowita wysokość pędów może osiągać od 1,5 do 2 metrów.

Wskazówki dotyczące uprawy corokii i pielęgnacji rośliny

  • Poziom oświetlenia i wybór miejsca. Ten okaz flory jest raczej fotofilny i dlatego chętnie wystawi swoje liście na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Odpowiednie jest miejsce na parapecie okna zachodniego, wschodniego lub południowego.
  • Temperatura podczas pielęgnacji krzewu zygzakowatego nie powinna przyjmować wartości przekraczających 20 stopni wiosną i latem. Wraz z nadejściem miesięcy jesiennych stopniowo obniża się do 5-10 stopni, utrzymując te wartości podczas zimy. W przypadku wahań temperatury lub wystawienia kory na przeciąg dochodzi do opadania liści. Roślina nie radzi sobie zbyt dobrze na zewnątrz, ale można ją przenieść na balkon lub patio, gdy nie ma już zagrożenia porannymi przymrozkami (pod koniec maja).
  • Podczas uprawy tego krzaczastego egzotyka wilgotność powietrza powinna być utrzymywana na umiarkowanym poziomie. Chociaż, jak twierdzą eksperci, bardzo dobrze radzi sobie z suchością panującą w salonach czy biurach. Opryskiwanie zaleca się tylko w bardzo gorących miesiącach letnich, ale nie należy tego robić często. Te same procedury są zalecane, aby pomóc corokii poradzić sobie z warunkami panującymi w pomieszczeniach z grzejnikami i centralnym ogrzewaniem w okresie zimowym. Należy używać tylko miękkiej, letniej i ciepłej wody.

O czym jeszcze pamiętać podczas pielęgnacji?

Corokia w ogrodzie
Źródło: en.wikipedia.org
  • Podlewanie corokii powinno być wykonywane z umiarem, tak aby podłoże w doniczce było zawsze lekko wilgotne. Przesadzanie z podlewaniem nie wchodzi w grę. Punktem odniesienia dla podlewania jest stan gleby — pomiędzy podlewaniami powinna ona wyschnąć tylko do połowy.
  • Nawozy dla unikatowej corokii należy stosować z pełnym zestawem składników mineralnych i organicznych lub z roztworami dla roślin ozdobnych i liściastych, przechowywanymi w warunkach pokojowych. Regularność karmienia to raz na 14 dni, zaczynając od marca, a kończąc w październiku. Podczas zimy właściciel unikatowej corokii może znacznie ograniczyć nawożenie. Konieczne jest rozpuszczenie płynnych kompozycji w wodzie używanej do podlewania, ale jeśli nawóz jest w suchej konsystencji, wylewa się go na glebę pod krzewem.
  • Przesadzanie i wybór gleby. Tą unikatową piękność przesadza się nie częściej niż raz w roku, gdy korona jest młoda, ale dorosłym okazom raz na 2-3 lata zmienia się wazon i grunt. Na dnie należy umieścić warstwę keramzytu lub kamyków, tak aby materiał ten pełnił funkcję drenażu — warunek ten jest niezbędny dla wygodnej uprawy corokii. Grubość materiału powinna wynosić co najmniej 3-5 cm.
  • Cechy propagacji corokii. W lecie roślina powinna być wyniesiona na zewnątrz, dobrze reaguje również na powietrze w zadymionym pomieszczeniu. Ten zygzakowaty krzew może być używany jako bonsai. Należy regularnie przycinać pędy.

Domowe rozmnażanie corokia cotoneaster

Aby sprawić sobie przyjemność nowym krzewem zygzakowatym, można wysiać nasiona lub przeprowadzić sadzonki. Do rozmnażania w okresie letnim należy stosować jedną z tych metod.

Jeśli nasiona corokii mają zostać wysiane, pojemnik powinien być przechowywany w minihodowli o podwyższonej wilgotności i cieple. Pojemnik z nasionami powinien być przykryty plastikową torebką lub szklaną pokrywą. Należy pamiętać o wietrzeniu nasion i nawilżaniu podłoża za pomocą delikatnego spryskiwacza, jeśli wyschnie. Wadą tej metody jest to, że kiełkowanie trwa długo. Kiedy jednak sadzonki podrosną i pojawi się kilka blaszek liściowych, można je przesadzić do pojedynczych doniczek z odpowiednim podłożem.

Jeśli mają być pobierane sadzonki, należy używać gałązek półzdrewniałych. Długość sadzonek nie powinna być mniejsza niż 10 cm i powinny one zawierać od jednego do trzech liści.

Zwalczanie szkodników i chorób corokii

Corokia jest dość odporna na szkodniki i choroby. Ale jeśli warunki utrzymania nie są prawidłowe, będzie atakowany przez przędziorki i mszyce.

Podczas identyfikacji szkodników zaleca się traktowanie liści środkami owadobójczymi i roztoczobójczymi zgodnie z problemem. W przypadku pojawienia się grzyba należy usunąć porażone części, przesadzić do nowego, wysterylizowanego podłoża i nowego pojemnika. Przed sadzeniem należy wykonać zabieg fungicydowy.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.