Cykoria podróżnik – jakie cenne właściwości posiada?

Cykoria podróżnik to roślina lecznicza. Niegdyś była powszechni stosowana w medycynie ludowej. Posiada bogate składniki odżywcze oraz właściwości lecznicze i zdrowotne. Zawarte w niej witaminy i minerały mogą często pomóc w leczeniu wielu chorób. Cykoria ma też duże znaczenie w procesie odchudzania. Jakie właściwości ma cykoria i jak można ją wykorzystać?

Ogólna charakterystyka

Cykoria jest rośliną należącą do rodziny astrowatych. To wieloletnia bylina. Obszary jej naturalnego występowania są dość szerokie, gdyż obejmują większość kontynentów. W Polsce cykoria podróżnik jest gatunkiem obcym, jednak bardzo dobrze się zaaklimatyzowała. Obecnie jest dość często spotykana, zwłaszcza na nieużytkach rolnych oraz w ogrodach. Traktowana jest najczęściej jako chwast i nie docenia się jej cennych właściwości leczniczych.

Jest rośliną o wysokiej, zielonej, miejscami owłosionej łodydze, sięgającej nawet do 120 cm. Wyróżniającą ją cechą są niebieskie kwiaty zebrane w kwiatostany, które wyglądem przypominają koszyczek. Cechą charakterystyczną dla tego kwiatostanu jest występowanie kwiatów języczkowych i rurkowatych. Pierwsze z nich występują na jego zewnętrznej części i posiadają ząbkowany brzeg. Kwiaty rurkowate zebrane są przy środku kwiatostanu. Obecność tego typu kwiatów sprawia, że kwalifikuje się ją do roślin rozsiewanych przez wiatr (tzw. anemochoria).

Owoce cykorii są podobne do nasion słonecznika i nazywane są niełupkami. Posiada ona korzeń palowy, który jest nieco gorzki w smaku. Korzeń ten jest istotnym elementem zawierającym wiele właściwości leczniczych. Roślina posiada zarówno w korzeniu, jak i łodydze biały, mleczny sok. Jej kwiatostany ulegają zamknięciu o pewnej godzinie.

Cykoria — właściwości lecznicze i zdrowotne

Ziele to jest rośliną posiadającą właściwości lecznicze. Warto więc zatroszczyć się o to, aby była uprawiana w naszym ogrodzie. Cykoria podróżnik ma drogocenne właściwości, zarówno w części zielnej rośliny, jak i w samym korzeniu. Jej zastosowanie jest dość szerokie. Samą część zielną w okresie wzrostu można wykorzystywać, chociażby do sałatek czy na kanapki. Jest bogata w witaminy i mikroelementy. Z powodzeniem zastąpi zwykłe listki sałaty.

Dodatkowo potrawa zyska na oryginalności. Jadalną, zielną część rośliny można zbierać w kwietniu. Korzeń cykorii należy zrywać późnym wrześniem oraz w październiku. Oprócz inuliny, cykoria posiada inne cenne substancje, takie jak: kwas cykoriowy, intubinę, pektynę czy fitosterole. Samo ziele jest bogate we flawonoidy, antocyjany, eskulinę oraz kwas walerianowy. Jej gorzki smak zawdzięcza się obecności dwóch substancji: laktucyny oraz laktupiryny.

Cykoria jest bogata w inulinę, a szacowana jej zawartość to ok. 40%. Inulina to probiotyk pochodzenia naturalnego, który stanowi nieocenione wsparcia dla układu pokarmowego. Jest pożywką dla dobroczynnych bakterii. Dzięki temu poprawia mikroflorę jelitową, co skutkuje zmniejszeniem się problemów ze wzdęciami, poprawia trawienie oraz apetyt. Stąd też jest zalecana do picia jako napar. Jeśli ktoś zmaga się z takimi problemami, będzie nieocenioną pomocą. Właściwości rośliny wpływają też dodatnio na perystaltykę jelit, co zapobiega zaparciom. Dodatkowo jest polecana dla osób posiadających problemy z wątrobą. Substancje, w które bogata jest cykoria, usprawniają proces wydzielania żółci. Cykoria podróżnik, dzięki dobremu działaniu na układ pokarmowy, może pośrednio wpływać na odchudzanie. Odradza się ją w przypadku nadwrażliwości układu pokarmowego.

Dodatkowe zalety cykorii podróżnik

Oprócz kluczowego wsparcia dla układu pokarmowego cykoria podróżnik jest też polecana przy problemach z nerkami. Wykazuje lekkie działanie moczopędne. Aby wzmocnić ten efekt, poleca się stosować z nią inne zioła. Encyklopedia ziół podaje również, iż cykoria ma właściwości pobudzające do produkcji krwinek. Dodatkowo dobrze wpływa na poprawę koloru i stanu skóry. Jej właściwości lecznicze i zdrowotne powodują hamowanie wzrostu cukru we krwi. Dzięki temu polecana jest również w przypadku problemów z cukrzycą.

Warto również wspomnieć, że przyczynia się do uszczelniania naczyń krwionośnych. Łagodzi też stany zapalne, dzięki temu zapobiega miażdżycy. Wpływa także na mniejsze wchłanianie cholesterolu do krwi, a nawet działa uspokajająco. Charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi i dobrze sprawdza się w stosowaniu zewnętrznym. Ziele to można używać przy leczeniu wyprysków i innych chorób skóry. Przyłożone w zranione miejsce wspomaga gojenie się rany.

Cykoria podróżnik a kawa zbożowa

Ciekawym zastosowaniem cykorii podróżnik jest jej wykorzystanie do produkcji kawy zbożowej. W tym celu niezbędny okazuje się korzeń cykorii, który praży się i mieli, dodając do reszty składników. Po uprażeniu cykoria przypomina w smaku paloną kawę. Dzięki temu uzyskuje się produkt dla osób, które nie mogą pić kawy z ziaren kawowca. Dlatego też kawa zbożowa jest idealna dla kobiet w ciąży. Kawa zbożowa bogata w cykorię jest też alternatywą dla osób, które zmagają się z niedoborami magnezu. Prawdziwa kawa niestety wypłukuje magnez z organizmu, lecz w przypadku zbożowej taki problem nie istnieje. Do kawy z cykorii można dodać mleka i cukru. Wtedy swoim smakiem przypomina zwykłą kawę z mlekiem. Jest jednak zacznie łagodniejsza. Mogą ją spożywać nawet dzieci. Nie zaleca się jednak podawania jej dzieciom w zbyt dużych ilościach. Może powodować podrażnienie ich układów pokarmowych.

Uprawa cykorii podróżnik

Cykoria może być z powodzeniem uprawiana w ogrodzie. Najczęściej jest ona spotykana na nieużytkach rolnych, a w ogrodach traktowana jest jako chwast. Jeśli jednak chce się ją uprawiać warto zapewnić jej jak najlepsze warunki. Roślina ta preferuje żyzne gleby, ale będzie również rosła na glebach piaszczystych. W takim przypadku jedynie jej kwiaty mogą charakteryzować się słabszym zabarwieniem.

Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Jej rozmnażanie opiera się na wysianiu nasion wprost do gleby. Zalecane jest, aby po wzejściu siewek, zostawić jedynie te silne i dobrej jakości. Spowoduje to jeszcze lepszy wzrost i rozwój wybranych roślin. Proces zbioru nasion wykonuje się w połowie lata. Można od razu ją zasiać lub dopiero na wiosnę bezpośrednio do gleby. Traktuje się ją jako warzywo, dlatego też wyróżnia się dwie odmiany użytkowe: cykorię siewną oraz sałatową. Odmiany te po odpowiedniej obróbce trafiają do sklepów. Często można je tam spotkać i wykorzystać później do potraw. Cykoria jest powszechnie dostępna i nie ma większych problemów z jej pozyskaniem.

Cykoria fioletowa
Źródło: pixabay.com

Dlaczego warto mieć cykorię w swoim domu?

Cykoria podróżnik od bardzo dawna była stosowana w lecznictwie. Jej cechą charakterystyczną jest posiadanie niebieskawych kwiatów, będących przez niektórych docenianych za walory estetyczne. Posiada też wiele właściwości leczniczych i zdrowotnych. Z sukcesem więc może być spożywana w postaci naparu przy problemach związanych z układem pokarmowych. Będzie dobrym wyborem we wspomaganiu procesu odchudzania. Warto jednak pamiętać, że odchudzanie to proces, który wymaga dużej kontroli i zbilansowanej diety. Bardzo ważny jest zdrowy i zrównoważony tryb życia. Nie można odchudzać się wyłącznie za pomocą cykorii. Nadmiernie spożycie zioła może skutkować wystąpieniem niepożądanych efektów.

Cykorię można również stosować jako dodatek do potraw na surowo, zwłaszcza jej młode części. Przypomina smakiem sałatę i dobrze komponuje się z oliwą i warzywami. Mieszankę ziół z dodatkiem cykorii lub susz z cykorii można z powodzeniem zakupić w każdej aptece lub też zebrać roślinę z łąk i nieużytków, a następnie ususzyć. Taki własnoręcznie wykonany susz dodatkowo może zapewnić nam satysfakcję z pracy. Z kolei to zmobilizuje nas do picia naparów z cykorii, co przysłuży się naszemu zdrowiu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.