Cynia Daliowa – charakterystyka i warunki uprawy

Cynie to rośliny jednoroczne, które chętnie uprawiamy na rabatkach. Kojarzą nam się z kolorowymi ogrodami babć. Inna nazwa na cynie to jakobinki. To niewielkie kwiaty o średnicy do 10 centymetrów. Kwitną od wiosny aż do jesieni. Przywędrowały do nas z Ameryki Północnej i Południowej. Tam porastają bezdroża i łąki. Co sprawia, że te egzotyczne kwiaty na dobre zagościły w Polsce? Jak uprawiać i pielęgnować cynię? Czym charakteryzuje się cynia daliowa? Dowiedz się!

Cynie. Ogólna charakterystyka

Jakobinki najobficiej występują w Meksyku. To właśnie tam rośnie najwięcej odmian tych kwiatów. Większość gatunków nie jest uprawiana w Polsce. Cynie mają proste, gładkie, jasnozielone łodygi, do których przylegają liście. Liście są jajowate i występują parami. Na końcu łodyg znajdują się kwiaty, które są różnobarwne i bardzo dekoracyjne. Zebrane są w koszyczki. Mogą mieć kolor żółty, pomarańczowy, czerwony, fioletowy, różowy i biały. Niektóre gatunki dorastają do 1 metra wysokości i mają kwiaty o średnicy nawet do 15 centymetrów. Charakteryzują się bardzo długim czasem kwitnienia. Przypada on na wiosenne, letnie, a także jesienne miesiące. Dlatego też stanowią dekorację wielu ogrodów. Można je również wykorzystywać jako kwiaty cięte.

W Polsce popularnością zaczęły się cieszyć w XIX wieku. Dziś kojarzą się z wiejskimi ogródkami. Dlatego są niezbędne w grodach w stylu naturalistycznym oraz rustykalnym. Czy tak ukochane przez nasze babcie cynie sprawdzą się też w nowoczesnych ogrodach?

Popularne odmiany cynii

W naszych rejonach często spotkana jest cynia wytworna. Odmiana cynii wytwornej Canary Bird ma żółte kwiaty. Rośnie do 80 centymetrów wysokości. Scarlet Glame rośnie na podobną wysokość. Jej kwiaty są jednak intensywnie czerwone.

Vilet Qeen osiąga podobne rozmiary. Ma kwiaty o barwie purpurowej. Cynia wytworna Illumination cieszy oczy różem i fioletem. Cynia wytworna Illumination dobrze komponuje się z żółtymi odmianami. Filet Illumination i żółć tworzą ciekawą, bardzo efektywną kompozycję kolorystyczną. Cynia wytworna Enyy jest nieco niższa. Osiąga wysokość do 60 centymetrów i ma zielonkawe kwiaty. Cynia wytworna chryzantemowa ma kwiaty wyglądem podobne do chryzantem. Osiąga wysokość 60 centymetrów. Cynia wąskolistna jest niższa i ma bardziej krzaczasty kształt. Rośnie zaledwie do 40 centymetrów wysokości. Może mieć żółte albo pomarańczowe kwiaty z brązowymi koszyczkami.

Cynia kaktusowa dorasta do 80 centymetrów. Występuje w kolorach pastelowych albo pomarańczowych. Swoim wyglądem przypomina igiełki kaktusów. Można zarówno wybrać jedną z odmian, jak i zakupić mieszankę mix kolorów. Wybierając jeden kolor, nadamy ogrodowi szyku. Decydując się na mix kolorów sprawimy, że stanie się on radosną feerią barw. Mix kolorów sprawdzi się szczególnie w ogrodach o wiejskim albo leśnym charakterze. Takich, które mają przypominać naturalne łąki.

Cynia Daliowa

Kolejną, bardzo popularną odmianą, jest cynia daliowa. Niektóre odmiany cynii mają kwiaty w wielu kolorach. Występują takie odmiany, których kwiaty w środku są żółte, a na zewnątrz pomarańczowe. Dostępne są też inne warianty. Te dwubarwne okazy są szczególnie atrakcyjne. Można wykorzystać również mieszankę, w której pojawi się wiele dwubarwnych odmian. Dostępne są też mieszanki różnych gatunków i odmian cynii. Każdy z nich ma podobne wymagania i pielęgnuje się go w podobny sposób. Dzięki temu mogą być sadzone w jednym miejscu. Nie trzeba o nie osobno dbać. Cynie maja też podobne wymagania do innych kwiatów, takich jak: jaskry, maciejki, niezapominajki i inne. Z tego względu bez trudu można je umieszczać na wspólnych rabatach. Cynie można też sadzić w bardziej uporządkowanych ogrodach. wystarczy wybrać jedną odmianę i jeden kolor. Jednobarwna, równa rabatka pasuje do ogrodów w stylu klasycznym.

Cynia daliowa

Czerwona cynia
Źródło: pixabay.com

Cynia wytworna daliowa to kwiat jednoroczny. Jej pędy są rozgałęzione. Kwiatostany wielobarwne i okazałe. Cynia wytworna daliowa osiąga wysokość do 80 centymetrów. Kwitnie wraz z początkiem lata, a jej kwiaty utrzymują się do pojawienia się pierwszych przymrozków. Nie jest mrozoodporna. W jej rodzimych stronach, czyli Ameryce, nie przystosowała się do niskich temperatur.

Wykorzystuje się ją jako ozdobę rabatek, balkonów, tarasów i domów. Po ścięciu może stać w wazonie nawet kilka tygodni. Jeśli chcemy, aby kwiaty były obfite, a pędy bardziej rozgałęzione, to pierwszy pąk należy odciąć.

Ten gatunek najlepiej radzi sobie na glebach żyznych i wilgotnych. Lubi słoneczne stanowiska. Jedną z jej najbardziej charakterystycznych cech są kwiaty o bardzo grubych płatkach. Nasiona kwiatów rozwijają się prawidłowo, a płatki są grube tylko wtedy, gdy cynia rośnie w słońcu. Na stanowiskach zacienionych sobie nie poradzi. Dlatego nie warto jej sadzić pod krzewami i drzewami, które uniemożliwią jej pełny dostęp do słońca. Świetnie natomiast radzi sobie wyeksponowana na rabatkach. Nie ma dużych wymagań, jest łatwa w uprawie i pielęgnacji.

Rozmnażanie cynii daliowej

Rozmnażanie odbywa się przez wysiew nasion. Jej nasiona kiełkują szybko i dobrze rosną. Należy je jednak umieścić w bardzo ciepłym miejscu. Jeśli chcemy wyhodować więcej nasion, to przydatna będzie szklarnia. Cynia daliowa uprawiana jest z rozsady. Najpierw nasiona kiełkują w ciepłym miejscy, a potem małe sadzonki przesadza się do ogrodu.

Najlepszą porą do wysiewu nasion jest koniec marca. Należy wtedy przesadzić sadzonki do osobnych doniczek. Potrzebna będzie wilgotna, żyzna gleba. Może to być podłoże gliniaste. Na wierzchu warto nasypać cienką warstwę piasku. Jeśli wysiewamy nasiona, to nie należy ich umieszczać głęboko w glebie. Powinny znajdować się tuż przy powierzchni. Sadzonki powinno się regularnie podlewać. Nasionka zaczynają kiełkować po tygodniu. Po połowie maja można przesadzić sadzonki do ogrodu. Wcześniej mogą one zostać zniszczone przez przymrozki.

Uprawa cynii jest łatwa, pod warunkiem zapewnienia jej ciepła i wilgoci. Istnieje też możliwość wysiewu nasion wprost do ziemi. Należy to jednak zrobić w połowie maja. Cynia wytworna daliowa dobrze znosi przesadzanie. Nasiona można wysiać w jednym miejscu, a potem rozsadzić po całym ogrodzie. To szczególnie przydatne w przypadku mieszanki cynii wytwornej daliowej. Jeśli jakieś kolory nie będą ze sobą współgrały, to można stworzyć nowe kompozycje poprzez ich przesadzenie.

Cynia daliowa. Jak skomponować idealny ogród wiejski?

Ogród wiejski to inaczej ogród rustykalny. Zyskał on ostatnio dużą popularność. Dzieje się tak za sprawą sentymentalnych powrotów do lat dzieciństwa i natury. Ogród rustykalny to gratka dla tych, którzy kochają dziką naturę, chaos, nieuporządkowanie, feerię barw i zapachów. Ogród rustykalny kojarzy się z wakacjami u babci, beztroską i lenistwem. Rosnące w nim rośliny przyciągają całe rzesze owadów. Roi się w nim od dźwięków, kolorów i intensywnych zapachów. Nawet w centrum miasta ogród rustykalny wygląda dziko. Cynia wytworna daliowa to idealna roślina do takich właśnie ogrodów.

Warto wybrać wielobarwną mieszankę. Cynia wytworna daliowa będzie się dobrze komponowała z innymi kwiatami rabatowymi, trawami ozdobnymi i krzewami. Można wokół ogrodu umieścić drewniany płot, a na nim winobluszcz. Należy unikać przystrzyżonych żywopłotów. Sprawdzi się dziki staw, porośnięty pałkami wodnymi i szuwarami. Zamiast kostki brukowej lepiej postawić na kamienie. Cynia daliowa może zostać wysiana wokół kamiennej ścieżki. Można też zostawić duży fragment ogrodu z wysoką trawą i pomiędzy nią rozsiać nasiona cynii. Obok cynii warto posadzić inne rośliny, takie jak: bratki, groszek pachnący, maciejki, nagietki. Odpowiednie będą też nasturcje, słoneczniki, niezapominajki. Za wielobarwną rabatką należy umieścić krzewy. Mogą to być dzikie róże, bez. Niezwykłą wonią ogród ubarwi jaśmin.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.