Cyprysik domowy w doniczce – jak uprawiać?

Cyprysiki są mieszkańcami klimatu subtropikalnego i tropikalnego. Gatunki odporne na mróz uprawia się w ogrodach i parkach, a cyprys o dużych owocach jest popularny do hodowli domowej w doniczce. W kulturze chrześcijańskiej cyprys pojawia się jako symbol życia wiecznego i jest określany w Biblii jako drzewo rosnące w rajskich ogrodach.

Aby zorganizować kawałek rajskiego ogrodu na parapecie, cyprysowi należy zapewnić warunki zbliżone do jego naturalnego środowiska.

Pielęgnacja cyprysika domowego w doniczce

Przed posadzeniem cyprysu w doniczce należy zapoznać się z jego cechami i zasadami pielęgnacji. Ta procedura ma swoje własne zasady, które jeśli nie zostaną wzięte pod uwagę, mogą całkowicie zniszczyć sadzonkę.

Temperatura dla cyprysika domowego

W okresie letnim za komfortową temperaturę dla uprawy cyprysików w domu uważa się +18-20°C.  Nie jest to krytyczne, jeśli liczba ta wzrośnie do +25°C. Jednak wyższe temperatury nie są dobre dla rośliny. Doświadczeni hodowcy kwiatów radzą, aby obniżyć je poprzez umieszczenie kostek lodu w pobliżu pnia kwiatu.

Uwaga! Podczas układania lodu w pobliżu pnia cyprysu ważne jest, aby zapobiec odmrożeniom systemu korzeniowego.

Podwyższone temperatury przyczyniają się do spadku walorów dekoracyjnych rośliny.

Zaleca się umieszczenie doniczki w jak najlepiej oświetlonym miejscu mieszkania. Jednocześnie należy ją chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą spowodować oparzenie igieł. Przy braku światła korona rośliny przerzedza się, pędy stają się wydłużone. Jest również bardziej narażony na choroby i szkodniki.

Nawet zimą roślina potrzebuje dobrego oświetlenia.

Na lato lepiej przenieść cyprys w doniczce do ogrodu lub na balkon. Jeśli mamy własną działkę ogrodową, doniczkę z cyprysem umieszcza się pod drzewem, aby chronić przed bezpośrednimi promieniami słońca i zapobiegać poparzeniom. W razie potrzeby na balkonie organizowane jest sztuczne cieniowanie.

Ważnym warunkiem uprawy cyprysów w domu jest zapewnienie im normalnego reżimu wilgotności. Nie pozwólmy, aby gleba wyschła podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego. Powinna być ona umiarkowanie wilgotna, ale w żadnym wypadku nie podmokła.

W zimie dopuszcza się do wyschnięcia wierzchniej warstwy gleby, ale nie do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej. Warto stosować wodę niegazowaną o temperaturze pokojowej.

Opryskiwanie

Opryskiwanie cyprysika doniczkowego odbywa się tą samą wodą co podlewanie. Latem należy rozpylać płyn rano i wieczorem. Zimą można odmówić tej procedury, ale tylko wtedy, gdy przestrzegasz warunków obniżenia temperatury.

Uwaga! W przypadku, gdy garnek z cyprysem znajduje się w pobliżu akumulatora grzewczego, opryskiwanie odbywa się nawet zimą.

Dekoracyjny elegancki cyprys wieloszyszkowy preferuje wilgotne powietrze, dlatego najlepiej kupić sztuczny nawilżacz do pokoju. Jeśli nie jest to możliwe, w pobliżu rośliny umieszcza się małe otwarte pojemniki z wodą.

Sadzenie w ogrodzie

Sadzonkę sadzimy w dobrze zdrenowanej, zasobnej w składniki odżywcze i lekkiej glebie. W takim przypadku reakcja kwasowości powinna być słaba lub neutralna. Odżywczą mieszankę gleby można kupić w sklepie ogrodniczym gotową lub samodzielnie przygotować z następujących składników:

  • darń;
  • ziemia liściasta;
  • piasek z frakcją gruboziarnistą;
  • torfowiska.

Sadzonki przesadza się do gleby o neutralnym poziomie kwasowości

Uwaga! Górny opatrunek jest przygotowywany zgodnie z załączonymi instrukcjami, ale wskazaną dawkę zmniejsza się 2 razy.

Aby zachować ozdobną koronę rośliny, nie należy stosować żadnych stymulatorów wzrostu podczas jej uprawy.

Okres spoczynku cyprysika doniczkowego

Gdy nadejdzie zima, usuńmy doniczkę z dala od grzejników, ponieważ suche powietrze jest dla niej destrukcyjne. Najlepiej przenieść cyprysik doniczkowy na południowy parapet, gdy nadejdzie wiosna, usunąć go z bezpośrednich promieni słonecznych. Często w chłodniejszych porach roku stosuje się dodatkowe oświetlenie za pomocą żarówek dziennych. Komfortowa temperatura o tej porze roku dla cyprysika wynosi około +15°C.

Korona cyprysu wewnętrznego nie wymaga formowania. Czasami jednak konieczne jest uszczypnięcie wierzchołków bardzo długich pędów, aby nieco zawiesiły wzrost. Wiosną wykonuje się przycinanie sanitarne, podczas którego należy usunąć wszystkie zdeformowane, suche lub uszkodzone gałęzie. Formowanie może być konieczne, jeśli Korona zaczyna rosnąć nierównomiernie, z odchyleniem w jednym kierunku.

Roślina nie wymaga dodatkowego formowania.

Jak rozmnaża się cyprys doniczkowy?

Jak samodzielnie wyhodować piękny cyprys? Możesz go pomnożyć na kilka sposobów. Jednocześnie preferowane są metody wegetatywne, ponieważ kiełkowanie nasion zajmuje nie tylko dużo czasu, ale także nie daje gwarancji zachowania właściwości odmianowych.

Kiełkowanie nasion

Nasiona cyprysika są najpierw stratyfikowane. Nasiona umieszcza się w pojemniku z mieszanką piasku oraz torfu i umieszcza to wszystko w lodówce. Po 2,5 miesiącach naczynie jest wyjmowane i umieszczane w dobrze oświetlonym miejscu w temperaturze około +20°C. Sadzonki muszą być przechowywane w szklarni, przykryte celofanem lub szkłem. Od czasu do czasu szklarnia musi być wentylowana i podlewana sadzonkami. Młode cyprysy sadzi się, gdy ich wysokość osiągnie co najmniej 5 cm.

Ukorzenianie sadzonek

Rozmnażanie zielonego przystojniaka jest możliwe dzięki ukorzenionym sadzonkom. W przypadku tej metody zeszłoroczne pędy są używane jako materiał do sadzenia.

Uwaga! Sadzonka w fazie aktywnego wzrostu nie ukorzeni się zbyt dobrze.

Najlepiej jest pobierać pędy o długości od 5 do 15 cm, a od ich dolnej części usunąć wszystkie igły i umieścić w uprzednio zwilżonej mieszaninie torfu i piasku. Za pomocą szklanego słoika lub celofanu tworzą się warunki szklarniowe i umieszczają pojemnik w dobrze oświetlonym miejscu. Okresowo szklarnia musi być wentylowana. Należy także usuwać nagromadzoną kondensację.

Spuszczanie powietrza

Ta technika jest stosowana głównie w przypadku cyprysów z rozłożystą koroną, ponieważ zakrzywione sadzonki są uzyskiwane z wyprostowanych. W pobliżu dorosłego krzewu umieszcza się inne naczynie z pożywną mieszanką gleby. Gałązka rośliny jest wygięta i przymocowana metalową klamrą, a następnie posypana ziemią i zwilżona. Warstwy są okresowo podlewane, gleba jest poluzowana, a część naziemna jest rozpylana. Po utworzeniu systemu korzeniowego warstwy są odcinane od krzewu macierzystego.

Inne opcje

Do tej pory nie stosuje się innych metod rozmnażania cyprysu pokojowego, ponieważ nie dają oczekiwanych rezultatów. Roślina nie tworzy pędów korzeniowych.

Przeszczep młodej sadzonki cyprysu do nowej doniczki należy wykonywać co roku wiosną. Kiedy procesy wzrostu znacznie spowalniają, taką procedurę należy wykonywać raz na 2-3 lata. Odbywa się to poprzez przeładunek, aby proces adaptacji był szybki, a mała sadzonka nie była chora. W przypadku dorosłych roślin wystarczy wymienić wierzchnią warstwę gleby.

Czy można sadzić cyprys w doniczce na zewnątrz?

Cyprysik domowy
Źródło: Pixabay.com

Ci, którzy mają domek letniskowy lub działkę, zastanawiali się, czy można przesadzić roślinę doniczkową na ulicę. Hodowcy kwiatów nie zalecają sadzenia tych rodzajów cyprysów na otwartym terenie. Z reguły te odmiany mają niską zimotrwalość.

Nawet w regionach o łagodnej pogodzie zimą cyprys pokrywany jest włókniną, żeby zapewnić dobrą izolację. Najczęściej cyprysik umiera w lutym lub marcu z powodu oparzeń słonecznych i zmian temperatury. Roślina może również wyschnąć, jeśli w porę nie zdejmie się osłony. Lepiej jest sadzić cyprysik w dużej doniczce i zanieść do pokoju na zimę.

Na zewnątrz rośliny domowe powinny być wysyłane w doniczce, aby móc je zabrać z powrotem do domu na zimę.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.