Czy warto zdecydować się na ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe to metoda grzewcza, która w Polsce staje się coraz bardziej popularna. W rachubę wchodzi tu nie tylko ogrzewanie gazem ziemnym, ale także i płynnym. Czy LPG ze zbiornika to dobry wybór?

Jak powstaje beton komórkowy?

W procesie produkcji betonu komórkowego wykorzystywane są takie surowce jak: piasek, woda, wapno, cement, gips i środek porotwórczy. W każdym bloczku czy innym elemencie z betonu komórkowego podczas produkcji powstaje duża ilość porów, w których zamknięte zostaje powietrze, zajmując nawet 60-85 proc. całkowitej objętości elementu. To dzięki takiej strukturze wewnętrznej i dzięki zamkniętemu powietrzu – świetnemu izolatorowi materiał cechuje się wysoką izolacyjnością termiczną, skutecznie zabezpieczając przed nadmierną utratą ciepła przez ściany budynków.

Gdzie może być wykorzystywany beton komórkowy?

Producenci betonu komórkowego gwarantują, że można z niego wznieść każdą ścianę zewnętrzną budynku (również jednowarstwową), ściany wewnętrzne nośne czy też wewnętrzne ścianki działowe. Ten uniwersalny materiał można stosować do wznoszenia każdego typu przegród.

Beton komórkowy ma wiele zalet, do których zalicza się łatwe i szybkie murowanie ścian o parametrach zgodnych z obowiązującymi normami i przepisami towarzyszącymi. Bloczki z betonu komórkowego to elementy murowe o niewielkiej wadze i dużej dokładności wymiarowej. Niskie gęstości a więc niska masa elementów przekłada się na możliwość pracy z bloczkami o większych wymiarach, w porównaniu z innymi materiałami ściennymi, a tym samym na możliwość znacznego przyspieszenia prac murarskich. Natomiast dzięki dużej dokładności wymiarowej bloczki z betonu komórkowego można murować na spoinę cienkowarstwową, co wraz z systemem łączenia na pióro-wpust także wpływa na usprawnienie prac murarskich oraz ułatwia poziomowanie elementów w warstwie. Cienka spoina to również minimalizowanie ryzyka wystąpienia mostków termicznych czyli miejsc wzmożonej ucieczki ciepła z wnętrza budynku.

Elementy z betonu komórkowego można łatwo kształtować, nawet w przegrodach o niestandardowej geometrii (np. łuki) a także szybko i bez trudu docinać do pożądanych wymiarów – zastosowanie betonu komórkowego to ułatwienie pracy ekip budowlanych.

Jak analizować koszty wykonania przegrody ściennej?

Podstawowy błąd popełniany przez inwestorów to przyjęcie ceny jednostkowej materiału ściennego jako najważniejszego kryterium wyboru. Na etapie wykonawczym równie istotny jest czas i łatwość wzniesienia przegrody. Zwłaszcza mając na uwadze rosnące koszty robocizny i coraz większe utrudnienia związane z dostępnością wykwalifikowanych ekip murarskich. Co więcej w analizie kosztowej powinno się wziąć pod uwagę również czynnik eksploatacyjny czyli wszystkie cechy fizyczne materiału (np. energooszczędność ścian z betonu komórkowego), które w długoletnim okresie czasu mogą przynieść znaczące oszczędności kosztów eksploatacyjnych. Dopiero analiza wszystkich wymienionych aspektów pozwala uwzględnić w pełni kryterium kosztowe wzniesienia przegród murowych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.