Czym charakteryzują się masy uszczelniające?

Masy uszczelniające są jednym z najczęściej wybieranych materiałów z zakresu chemii budowlanej. Łatwe w rozprowadzeniu, trwałe i odporne na wiele czynników stanowią doskonały materiał izolacyjny i uszczelniający w wielu gałęziach przemysłu. Swoje zastosowanie odnajdują w branży budowlanej i remontowej, branży motoryzacyjnej i przemyśle maszynowym. Jakie właściwości sprawiają, że masy uszczelniające są tak popularnym i skutecznym materiałem?

Zalety mas uszczelniających

Masy uszczelniające służą przede wszystkim do wypełniania szczelin i dylatacji. Są odporne na czynniki atmosferyczne, na działanie wody i pary wodnej, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystuje się je w pomieszczeniach narażonych na te czynniki, takie jak łazienki, pralnie, hale produkcyjne z branży spożywczej i farmaceutycznej. Wykazują doskonałą wytrzymałość termiczną i elastyczną, co pozwala na zabezpieczanie i mocowanie również elementów ruchomych oraz takich, na które oddziałują drgania i wibracje. Niewątpliwą zaletą mas uszczelniających jest skuteczna ochrona przed powstawaniem korozji.

Rodzaje mas uszczelniających

Pod względem specyfikacji technicznej masy uszczelniające stanowią bardzo dużą i zróżnicowaną grupę wyrobów. Poszczególne produkty różnią się składem mieszanek, a co za tym idzie – przeznaczeniem. Do najchętniej wykorzystywanych mas uszczelniających należą masy silikonowe. Charakteryzują się doskonałą odpornością na stały kontakt z wodą. Materiał może zyskać dodatkowe właściwości poprzez połączenie z innymi składnikami elastomerowymi oraz sposób utwardzania.

Równie skuteczne są masy akrylowe wykazujące wysoką elastyczność po stwardnieniu. Dodatkowo odznaczają się doskonałą przyczepnością do większości materiałów budowlanych. Masy akrylowe, w odróżnieniu od mas silikonowych, można pokrywać farbą. Ma to duże znaczenie ze względów estetycznych. Masą uszczelniającą z akrylu wypełnia się najczęściej szczeliny między pytkami ceramicznymi czy płytami gipsowo-kartonowymi, które wymagają szczególnej dbałości o wykończenie.

Do uszczelniania miejsc narażonych na zróżnicowane naprężenia sprawdzą się masy poliuretanowe. Jak wyjaśnia producent uszczelnień Larkis, choć wykazują mniejszą elastyczność niż masy silikonowe i akrylowe, niewątpliwą zaletą mas poliuretanowych jest większa twardość i doskonała przyczepność do wielu materiałów, w tym zarówno do materiałów budowlanych, takich jak ceramika czy beton, ale też metali.  Ten rodzaj masy uszczelniającej pełni nie tylko funkcję mocująco-uszczelniającą, ale również termoizolacyjną. To materiał niezbędny w montażu stolarki okiennej i drzwiowej.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.