Daglezje – charakterystyka, odmiany, zasady pielęgnacji

Daglezje to drzewa iglaste. Drzewo to słynie z tego, że jest jednym z najszybciej rosnących na całym świecie. Z tego względu osiąga imponujące rozmiary. Dodatkowym atutem jest nietypowy, bardzo estetyczny wygląd. Koronę me regularną, stożkowatą, igły zielone i pachnące. Istnieje do 8 gatunków tej rośliny. W Polsce jest jednym z najbardziej cenionych drzew. Co sprawia, że daglezja jest taka popularna? Jakie są jej odmiany i zasady pielęgnacji?

Ogólna charakterystyka

Drzewo to może rosnąć do naprawdę imponujących rozmiarów. Z tego względu lepiej sprawdzi się w większych ogrodach. Tylko niektóre gatunki rosną na niższe wysokości i nadają się do mniejszych ogródków. Bez wątpliwości to drzewo potrzebuje dużo przestrzeni. Wtedy też rozwija się prawidłowo i wygląda bardzo estetycznie. Daglezja jest drzewem zimozielonym. Należy do rodziny sosnowatych.

Jak wygląda daglezja zielona?

W odpowiednich warunkach może urosnąć nawet do 100 metrów wysokości. Jej korna ma bardzo harmonijny wygląd. Przyjmuje kształt regularnego, szerokiego stożka. W przypadku starszych drzew korona staje się nieco mniej regularna i bardziej rozłożysta. Z daleka może przypominać świerk. Pień jest prosty i dość gruby. Kora jest twarda i ma czerwonobrązowy kolor. Igły są zielone i błyszczą, a na spodzie mają woskowaty nalot.

Gatunki i odmiany daglezji

Najczęściej spotykanym okazem w Polsce jest daglezja zielona. Dzieje się tak ze względu na jej wytrzymałość na niskie temperatury. W Ameryce Północnej spotyka się gatunki: daglezja zielona oraz daglezja wielkoszyszkowa. W Japonii występuje odmiana japońska. Istnieje też daglezja meksykańska, a także daglezja chińska.

Drzewo dzieli się na dwa podgatunki: jedlicę zieloną (menziesii subsp. menziesii) oraz daglezję sinąDrugi podgatunek jest nieco mniejszy od typowej daglezji zielonej. Może osiągać do około 40 metrów wysokości.

Uprawa i pielęgnacja

Uprawa daglezji nie należy do najtrudniejszych. Jeśli jednak chcemy, aby drzewo rosło wysoko, było majestatyczne i zdrowe, to warto zadbać o kilka aspektów. Przede wszystkim drzewo to lubi żyzne gleby. Najlepiej sprawdzi się próchnicze podłoże, o lekko kwaśnym odczynie pH. Gleba powinna być dość wilgotna, ale nie podmokła. Nie sprawdzi się też piaszczyste podłoże. Na takich glebach mogą rozwijać się szkodliwe dla daglezji choroby. Na zbyt podmokłych terenach roi się też od niebezpiecznych szkodników. Jeśli sadzimy daglezję w ogrodzie, to warto wokół niej rozsypać ściółkę. 

Uprawa i pielęgnacja

Ta roślina dobrze znosi przesadzanie. Można ją zatem najpierw zasadzić drzewo w jednym miejscy, a potem wybrać inne. Warto jednak pamiętać, że można przesadzać tylko młode okazy. Przesadzone drzewo musi być regularnie podlewane i mieć stale wilgotne podłoże. Dobrze też znosi zimno. Szczególnie starsze drzewa mają dużą mrozoodporność. Młodsze okazy należy odpowiednio zabezpieczać na zimę. Warto ją okryć warstwą jutowego albo bawełnianego materiału. Plastikowe okrycia nie są odpowiednie, gdyż roślina nie może w nich oddychać. Najbardziej mrozoodporna jest daglezja sina. W naszym kraju to właśnie ona poradzi sobie najlepiej.

Uprawa i pielęgnacja: przycinanie

Drzewa te należy przycinać raz do roku. Najlepszym okresem jest wczesna wiosna albo koniec lata. Są to następujące miesiące: luty, marzec, sierpień, wrzesień. Dzięki przycinaniu można nadać koronie atrakcyjny wygląd. Pędy powinno się przycinać o 1/3 długości. Czasem pędy przycina się aż o połowę.  Nie należy przycinać drzew młodszych, niż dwa lata. Młode drzewka nie potrzebują też formowania, gdyż same w sobie tworzą bardzo atrakcyjne i harmonijne kształty.

Zastosowanie w ogrodzie

Daglezje Źródło: Pixabay.com

To drzewo, które wyjątkowo dobrze sprawdza się jako soliter. Niektórzy próbują też robić z niej żywopłot. Nie jest ona jednak do tego najodpowiedniejsza. Tylko karłowata odmiana może sprawdzić się w tej roli. Należy jednak wtedy regularnie i niezbyt radykalnie skracać i formować drzewa. Nie można tego robić zbyt szybko. Decydując się na daglezję lepiej wykorzystać ją jako pojedynczą roślinę albo tło dla innych roślin.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.