Daktylowiec kanaryjski – zasady uprawy i pielęgnacji

W dzisiejszych czasach palmy można uprawiać w domu, a jeśli pojawi się takie pragnienie, warto rozważyć korzyści płynące z uprawy daktylowca kanaryjskiego. Roślina ta aranżuje radosną i przytulną atmosferę w pomieszczeniu, oczyszcza powietrze z kurzu i zanieczyszczeń. Tworzy komfortowy mikroklimat w domu. Przed posadzeniem palmy należy najpierw zapoznać się z warunkami jej uprawy.

Zalety i właściwości palmy

Daktylowiec kanaryjski należy do rodziny Areka. Ma krótki kolumnowy pień i niebiesko-zielone liście, które sprawiają, że wygląda lekko i zwiewnie. Roślina tworzy męskie i żeńskie kwiatostany, pierwsze kremowe, drugie pomarańczowo-żółte. W stanie dzikim drzewo osiąga wysokość do 20 m i tworzy pnie o wysokości do 1 m. Owoce są małe, owalne, koloru pomarańczowego.

Zaletą kanaryjskiej palmy królewskiej jest bezpretensjonalność. Dla dobrego wzrostu należy zapewnić jej jasne pomieszczenie i regularność podlewania. Do zalet palmy należą:

  • Dobra zdolność do adaptacji;
  • Zdolność do oczyszczania powietrza;
  • Dobrze rośnie w temperaturze od +10 do +18 °C, co czyni ją odpowiednią do uprawy na loggii.

Roślina jest w stanie osiągnąć duże rozmiary. Dlatego warto zawczasu zastanowić się, gdzie ją w przyszłości umieścić. W domu może osiągnąć wysokość 1,4 m. Najlepiej ustawić ją pod ścianą w miejscu, gdzie nie ma dużej aktywności ludzi i zwierząt.

Gatunki palmy

Obecnie na rynku upraw ogrodowych istnieje kilka odmian daktylowca kanaryjskiego, różniących się wyglądem i właściwościami wzrostu. Jedną z najbardziej popularnych jest Luxor, która jest uprawiana z nasion. Młode rośliny rosną w formie krzewu, który w późniejszym czasie może wykształcić pień.

Palma dorasta do 2 m. Przeznaczona do nasadzeń biurowych i przydomowych.

Uprawa daktylowca kanaryjskiego z nasion

Wielu miłośników roślin ma doświadczenie w uprawie palmy daktylowiec z nasion. Ważny jest odpowiedni dobór gleby, przygotowanie podłoża i warunki uprawy. Propagowanie daktylowca kanaryjskiego jest procesem długotrwałym, trwającym średnio 3 miesiące.

  • Wybór materiału siewnego do sadzenia. Nasiona do sadzenia pobiera się tylko z tych owoców, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Do tego celu nadają się daktyle suszone. Sadzenie kilku pestek w tym samym czasie zwiększy szanse na pojawienie się pędów.
  • Przygotowanie materiału siewnego. Przed sadzeniem ważne jest, aby prawidłowo przygotować kość, usuwając miąższ z jego powierzchni. Nieprawidłowe usunięcie spowoduje powstanie pleśni, a tym samym utrudni kiełkowanie pędów. Następnie kość umieszcza się w zimnej wodzie na 48 godzin, co jakiś czas zmieniając płyn na nowy. Po 2 dniach pestkowiec będzie oczyszczony z resztek miąższu.

Doświadczeni ogrodnicy radzą uciec się do kilku sztuczek, które przyspieszają pojawianie się kiełków. Niektóre z najbardziej popularnych to:

  • Umieszczenie doniczki z nasionami na 10 minut w gorącej wodzie. Pozwoli to na pojawienie się kiełków za kilka tygodni;
  • Zrobienie nakłucia na powierzchni nasion lub przeszlifowanie ich podstawy, aby umożliwić wnikanie wilgoci.

Gleba i technika sadzenia

Aby zapewnić jakość kiełkowania nasion, można użyć odpowiedniej gleby i nawadniania.

  • Niezbędny skład gleby. Aby roślina mogła z powodzeniem kiełkować i rosnąć, potrzebna jest lekka i luźna gleba. Palma ma słaby i delikatny system korzeniowy, dlatego ciężka gleba nie jest odpowiednia. Łatwiej jest kupić podłoże do daktylowca w specjalistycznym sklepie. Można też zrobić własne podłoże z trocin, humusu, torfu i piasku.
  • Technika sadzenia. Do sadzenia warto wziąć pojemnik o małej objętości, wystarczy wybrać 0,3-0,5 litra. W glebie formuje się płytki dołek, w którym umieszcza się pionowo nasiona i starannie przykrywa je ziemią. Następnie obszar sadzenia jest zwilżany, a pojemnik umieszczany w ciepłym miejscu w celu kiełkowania. Należy przewidzieć otwór drenażowy w celu odprowadzenia nadmiaru wilgoci.

    Od momentu sadzenia do pojawienia się kiełka może upłynąć dużo czasu, więc nie martw się, musisz tylko okresowo podlewać wodę, gdy wysycha. Najpierw pojawi się prosty liść, później powstanie strzałka 2-3 płytek

  • Optymalne warunki dla dobrego wzrostu drzewa. Daktyle kanaryjskie można uprawiać w domu, przestrzegając pewnych zasad uprawy. Specjaliści radzą, aby do tego celu wybierać nasiona, ponieważ istnieje znacznie większa szansa na wyprodukowanie sadzonek. Aby roślina dobrze rosła, musi być odpowiednio pielęgnowana.

Oświetlenie, temperatura i podlewanie

Daktylowiec kanaryjski musi być umieszczony od strony południowej, w przypadku braku światła roślina będzie hamować rozwój. W lecie palmę można również umieścić na zewnątrz w ogrodzie, stopniowo przyzwyczajając ją do słońca. Roślina dobrze znosi podmuchy wiatru i opady deszczu, nie boi się bezpośredniego nasłonecznienia i opadów.

W okresie zimowym zmniejsza się intensywność światła, co może mieć negatywny wpływ na palmę. Można tego uniknąć, obniżając temperaturę i jeśli to możliwe instalując sztuczne światło.

Kanaryjska palma jest zdolna do wzrostu w wysokich temperaturach, ale za optymalne dla jej uprawy uważa się temperatury w pomieszczeniach od +20 do +25 C. Obniżenie temperatury do +8 do +14 °C pomoże roślinie tropikalnej przetrwać zimę.

Okresowe wietrzenie jest jednym z najważniejszych wymogów dla uprawy palmy kanaryjskiej. Stagnacja i duszne powietrze będą miały negatywny wpływ na wzrost. Unikaj nagłych wahań temperatury. W biurach nie należy umieszczać palmy w pobliżu drzwi, które po otwarciu stwarzają ryzyko bezpośredniego napływu zimnego powietrza.

Dzięki właściwościom natury palma toleruje suche powietrze, ale problemem będzie wysuszenie końcówek blaszek liściowych. Wilgotność 50% jest optymalna dla daktylowca, a fontanna lub akwarium mogą być umieszczone w pomieszczeniach, aby ją zwiększyć.

Latem roślina wymaga obfitego podlewania, jednak nie powinno być stagnacji wilgoci. Zimą podlewanie przeprowadza się w mniejszej ilości, dbając o to, aby gleba w pobliżu systemu korzeniowego nie wysychała. Należy używać tylko ciepłej, miękkiej wody. Zimna lub twarda woda spowoduje brązowe plamy na liściach.

Nawożenie przeprowadza się w okresie aktywnego wzrostu raz na 14 dni. W okresie zimowym należy zwiększyć częstotliwość do 1 raz w miesiącu. Stosować na przemian mieszankę nawozów mineralnych i organicznych.

Kiedy i jak przesadzać kanaryjską palmę?

Daktylowiec kanaryjski
Źródło: Pixabay.com

W miarę wzrostu rośliny, warstwa ziemi w pojemniku jest zwiększana. Palmę należy przesadzać dopiero wtedy, gdy system korzeniowy szczelnie oplecie całą bryłę ziemi. Należy przestrzegać następujących zasad przesadzania:

  • Młode rośliny — nie częściej niż 1 lub 2 razy w roku;
  • Dorośli — raz na 3 lub 5 lat.

Większe rośliny powinny mieć wymienioną wierzchnią warstwę gleby. Ze względu na tę osobliwość, podczas przesadzania rośliny, garnki o wystarczającej pojemności powinny być wybrane z wyprzedzeniem, aby umożliwić roślinie rozwój przez kilka lat.

Nie można oczekiwać, że palma będzie owocować w domu. Palma daktylowa kwitnie tylko w warunkach naturalnych i może być zbierana wtedy, gdy osiągnie wysokość 15 m lub więcej.

Szkodniki i choroby — jak sobie z nimi radzić?

Palmy kanaryjskie są podatne na parcha i robaka mączniaka. Nadmierne przesuszenie powietrza zwiększa ryzyko zarażenia roztoczami. Aby uniknąć choroby, należy podjąć środki zapobiegawcze. Wystarczy okresowo sprawdzać roślinę. Przy pierwszych oznakach problemu liście są myte wodą i poddawane działaniu ukierunkowanego środka chemicznego.

Żółknięcie dolnych liści jest w niektórych przypadkach uważane za normę. Z czasem stare blaszki liściowe obumierają, a przebarwienia są pierwszym sygnałem, że proces ten już się rozpoczął. Jeśli żółknięcie rozprzestrzeniło się na dużą część korony, jest to najprawdopodobniej spowodowane brakiem światła i wilgoci.

Ciemne przebarwienia końcówek liści i ich wysychanie wskazują na zbyt suche powietrze. Zwiększ wilgotność powietrza i spryskaj roślinę ciepłą wodą. Pojawienie się dużych, ciemnych plam na liściach może być spowodowane zarówno nadmiernym podlewaniem — w niektórych przypadkach roślina reaguje na przechłodzenie lub transport.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.