Datura – wymagania, pielęgnacja i uprawa

Datura to egzotyczna roślina pochodząca prawdopodobnie z Ameryki Łacińskiej lub terenów Indii. Zachwyca ogromnymi lejkowatymi kwiatami, dzięki którym jest znana także jako “anielskie trąby”. Datura posiada także właściwości odurzające i jest przez niektórych traktowana jako narkotyk. Jej nasiona potocznie nazywa się “haszyszem Targówka”. Uprawa datur nie należy do najłatwiejszych. Są one znane jako niezwykle wymagające. Wyposażony w odpowiednią wiedzę możesz stać się prawdziwym specjalistą od datury. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji, a stanie się ona ozdobą Twojego ogrodu.

Datura czy bieluń?

Datura jest nazywana wymiennie bieluniem, ale można też spotkać się z określeniem brugmansja. Fachowcy spierają się na temat jej pochodzenia oraz przynależności gatunkowej. Niektórzy twierdzą, że datura jest rośliną jednoroczną, sianą co roku. Jeszcze inni, że brugmansję wyróżnia się po drewniejących pędach. Jedno jest pewne brugmansja i datura to rośliny blisko ze sobą spokrewnione. Należą do tej samej rodziny psiankowatych, a każda z nich obejmuje kilka odmiennych gatunków.

Anielskie trąby

Czytając o daturze często spotkasz się z określeniem “anielskie trąby”. Ta popularna nazwa nawiązuje do wyglądu datury. Jej kwiaty są okazałe i przyjmują lejkowaty kształt, przypominający długą trąbkę. Mogą osiągnąć nawet 50 cm długości. Najczęściej są skierowane do dołu. Niektóre odmiany jednoroczne datury mogą mieć kwiaty mniejsze i zwrócone pionowo do nieba. Datury występują w kolorze pomarańczowym, żółtym, koralowym, różowym i białym. Ich cechą charakterystyczną jest przyjemny zapach, szczególnie wyczuwalny wieczorem. W Polsce dużą popularnością cieszy się datura czerwona. Nadaje się do upraw wewnątrz mieszkań, na tarasach lub w ogrodach. Datura czerwona zachwyca lejkowatymi kwiatami, których kolory przechodzą od czerwonego do pomarańczowego. W ciągu roku roślina potrafi kilkukrotnie obsypywać się pąkami i rozkwitać. Na uwagę zasługują również liście datury. Podobnie jak kwiaty zaskakują swoją wielkością. Mają ciemnozielony kolor i dekoracyjny dłoniowaty bądź owalny kształt.

Biały kwiat datury
https://pixabay.com

Zwodnicze piękno

Decydując się na uprawę datury, pamiętaj o jednej ważnej kwestii. Jest to roślina silnie trująca. Najlepiej zabezpiecz ją przed dziećmi i zwierzętami domowymi. Nie należy także pozwolić na zabawę anielskimi trąbami. Pracując przy daturze, przesadzając ją bądź przycinając, zakładaj rękawiczki. Szczególnie niebezpieczny jest bowiem wypływający z pędów datury sok. W przypadku kontaktu należy jak najszybciej przemyć skórę wodą. Jeśli sok z rośliny dostanie się do oka, bezwzględnie udaj się do lekarza. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, regularnie sprzątaj przekwitłe i opadłe kwiaty.

Podlewanie datury

Datura jest rośliną piękną, ale niezwykle wymagającą. Jej liczne liście sprawiają, że roślina traci znaczne ilości wody w wyniku parowania. Dużej wielkości krzew datury potrafi dziennie wypić nawet kilkanaście litrów wody. Najlepszym rozwiązaniem jest kilkukrotne podlewanie datury w ciągu dnia. Dzięki temu można dostarczyć roślinie wymaganej ilości nawodnienia i nie dopuścić do jej przelania.

System korzeniowy datury jest delikatny i nie powinna ona stać w wodzie. Taka sytuacja może bowiem doprowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji zwiędnięcia rośliny. Podlewając daturę, zwróć szczególną uwagę na liście. Pozostawienie ich mokrych na słońcu spowoduje brzydkie odparzenia. Doświadczeni ogrodnicy polecają podlewanie brugmansji przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. Brak wody będzie widoczny gołym okiem. Datura zacznie gwałtownie więdnąć, a nawet zrzucać liście i kwiaty.

Uprawa datury

Brugmansja, nazywana daturą, może być hodowana na balkonie lub tarasie i w ogrodzie. Zasady pielęgnacji początkowo mogą się wydawać trudne i skomplikowane. Ich przestrzeganie sprawi jednak, że roślina odwdzięczy się szybkim wzrostem i pięknymi kwiatami. W ciągu jednego sezonu młode pędy mogą osiągnąć nawet metrowy przyrost!

W pierwszej kolejności należy znaleźć dla datury odpowiednie miejsce. Powinno być mocno nasłonecznione i osłonięte od wiatru. W okresie letnim im więcej datura ma słońca, tym lepiej. Silne podmuchy mogą złamać delikatne pędy datury. Jednocześnie trzeba zapewnić brugmansji wolną przestrzeń. Potrafi osiągać do 3 m wysokości, a przy tym ma bardzo rozłożyste gałęzie. Datura najlepiej czuje się w żyznej, próchniczej ziemi.

Uprawiając daturę w doniczkach, warto od razu wsadzić ją do większego rozmiaru. Zbyt ciasna spowoduje, że liście zaczną zmieniać kolor. Polecane jest także nasypanie na dno doniczki 2-5 cm keramzytu lub żwiru. Zastosowanie takiego drenażu ułatwi odpływ wody i zapobiegnie przelaniu. Plusem jest również odpowiedni dopływ powietrza do korzeni. Największy okres wzrostu datury przypada od wiosny do jesieni. Wtedy również datura powinna znaleźć się na balkonie lub w Twoim ogrodzie.

Datura na balkonie

Uprawa brugmansji na balkonie jest możliwa. Jeśli obawiasz się wieloletnich krzewów datury, które mogą osiągnąć znaczne rozmiary, postaw na odmiany jednoroczne. Nie są tak rozłożyste, ale potrafią równie pięknie zakwitnąć. W jednym sezonie nawet kilkukrotnie obsypią się trąbkowatymi kwiatami. Możesz zakupić małe sadzonki datury lub wysiać wybraną odmianę z nasion. Nasiona przed umieszczeniem w doniczce mocz w ciepłej wodzie 24-48 godzin. Następnie umieść w podłożu i pozostaw w ciepłym oraz nasłonecznionym miejscu. Dbaj o odpowiednią wilgotność podłoża — jak wiesz, brugmansja i datura to zachłanne rośliny. Po miesiącu nasiona powinny zakiełkować. W ten sposób możesz stać się posiadaczem takich odmian jak datura czerwona czy datura metal. Uprawa wielorocznej datury na balkonie wiąże się również z jej zimowaniem.

Datura zimą

Datura to roślina niezwykle wrażliwa na zimno. Jesienią nie czekaj na przymrozki, ale przenieś brugmansję do pomieszczenia. Datura uprawiana w doniczce jest pod tym względem znacznie prostsza w obsłudze. Jeśli roślina stanowi ozdobę Twojego ogrodu, konieczne będzie jej umieszczenie w domu. Daturę należy wykopać, przyciąć jej wierzchołki, pędy oraz korzenie. Następnie zasadzić w dużym pojemniku i obsypać torfem. Datury zimują w temperaturze 5-10 stopni Celsjusza. W okresie hibernacji nie potrzebują światła. Od czasu do czasu podlej daturę, aby nie dopuścić do przeschnięcia systemu korzeniowego. W marcu możesz rozpocząć proces budzenia rośliny.

Przesadź daturę i przenieś do jaśniejszego pomieszczenia. Zacznij regularne podlewanie, by rozpocząć fazę wegetacji. Po upływie dwóch tygodni możesz już dokarmiać roślinę nawozem. Najlepszy jest nawóz przeznaczony dla roślin ozdobnych, który ma wysoką zawartość azotu. Zaleca się wystawiać daturę do ogrodu lub na balkon dopiero po 15 maja, gdy nie ma już zagrożenia przymrozkami. Nieco wcześniej możesz zacząć hartować roślinę. Przyzwyczajaj daturę do temperatury, otwierając okno lub wystawiając na godzinę na zewnątrz.

Owoce datury

Jednoroczne odmiany datury mają kuliste, kolczaste owoce. W Indiach nazywane są “kolczastymi jabłkami”. Co ciekawe, za pomocą kolców owoce datury mogą przyczepiać się do sierści zwierząt. Tak jak kwiaty, zwisają swobodnie w dół. Owoce przypominają kształtem torebki. Po ich pęknięciu wysypują się brązowe nasiona. Dzięki temu roślina może się rozsiać na dużym obszarze. Wieloroczne datury rosnące w naszym klimacie nie wytwarzają owoców. Jeśli zależy Ci na przyspieszeniu wzrostu rośliny, usuwaj formujące się owoce. Produkcja nasion powoduje duże zużycie energii datury. Po ścięciu owoców będzie ona przeznaczana na rozwój samego krzewu, jego pędów, liści i kwiatów.

Datura jest rośliną samopylną, a owoce pojawiają się bardzo często. Ich usuwanie należy więc przeprowadzać regularnie. W Polsce w naturalnym środowisku można się spotkać z daturą stramonium. Ta roślina jednoroczna zawiązuje nasiona w owocach przypominających wyglądem owoce kasztanowca.

Datura czerwona – nawożenie

Młode datury nie potrzebują nawożenia. Nawóz powinno się dodawać do ziemi od 2 roku upraw. Ogrodnicy stosują się do zasady – im starsza roślina, tym więcej składników mineralnych potrzebuje. Najlepsze są nawozy bogate w fosfor, azot i potas. Od wiosny do zimy regularnie odżywiaj swoją daturę. Niedostateczne ilości minerałów odbiją się na wyglądzie rośliny. Liście staną się żółte i zaczną gwałtownie opadać.

Kwitnąca datura
https://pixabay.com

Czy rozmnażanie datury jest trudne?

Brugmansję rozmnaża się poprzez wyodrębnienie sadzonek. Wczesną wiosną oraz od czerwca do jesieni możesz obciąć wierzchołki pędów o długości ok. 20 cm. Następnie oderwij dolne liście i pozostaw tylko kilka młodych na górze. Tak przygotowany pęd datury umieść w wilgotnym torfie wymieszanym z piaskiem i owiń perforowaną folią. Sadzonki datury potrzebują dużo wilgotności i ciepła, jednak unikaj bezpośredniego nasłonecznienia. Sadzonki należy regularnie zraszać. Po upływie miesiąca pędy ukorzenią się i mogą zostać przesadzone.

Młode datury, które osiągną 30 cm wysokości, można już rozkrzewiać. Wystarczy obciąć im wierzchołki. Rozmnożone sadzonki datury zakwitną w drugim roku.

Datura — roślina dla każdego

Z pewnością nieraz zachwycałeś się rośliną o lejkowatych kwiatach. Datura czerwona, biała czy niebieska jest szczególnie popularna. Brugmansja jest wymagającą rośliną. Wystarczy jednak, że zapamiętasz kilka zasad pielęgnacji i uprawa datury okaże się całkiem prosta. Zadbana roślina pięknie wygląda i odwdzięcza się szybkim wzrostem. Cieszy oczy niesamowitym ukwieceniem i intensywnym zapachem. Warto dać daturze szansę, by stała się ozdobą Twojego ogrodu lub balkonu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.