Dereń kousa – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Dereń kousa to krzew ozdobny, który wyróżnia się atrakcyjnością przez cały rok. Wczesną wiosną wytwarza żółte kwiaty, późnym latem czerwone owoce, a jesienią pięknie wybarwione liście. Owoce derenia są cenione ze względu na swoje właściwości lecznicze i mogą być wykorzystywane do produkcji likierów i wielu przetworów.

Dereń kousa — właściwości ozdobne

Dereń kousa rośnie powoli. Osiąga wysokość do 7 m i tworzy rozłożysty krzew o zaokrąglonej koronie. Jesienią liście przybierają kolor od bladoróżowego do pomarańczowego. Dereń zaczyna kwitnąć w lutym, zanim jeszcze pojawią się liście. Wczesne odmiany owocują w sierpniu, a późne w październiku. Szczególnie dekoracyjna jest odmiana kousa china girl — pospolity dereń o liściach z czerwonymi plamkami i białymi paskami. Krzewy mogą być sadzone pojedynczo, choć bardzo dobrze sprawdzają się także sadzone w formie żywopłotu.

Dereń kousa — właściwości kulinarne

Bardzo cenną cechą biologiczną derenia jest brak przemienności w owocowaniu. Owoce derenia mają słodko-kwaśny smak. Można je spożywać na surowo, ale także dodawać do ciast i deserów. Są również doskonałym składnikiem do wyrobu dżemów, marmolad, syropów i likierów. Suszone mogą stanowić przyprawę do marynat. Nie w pełni dojrzałe po zakiszeniu przypominają oliwki.

Dereń kousa — właściwości lecznicze

Dereń kousa ma wiele zalet zdrowotnych. Zawiera wiele witamin C, P, A, makro- i mikroelementów, cennych składników dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest przydatny w chorobach układu pokarmowego. Liście, kora i korzenie derenia są cennymi surowcami farmaceutycznymi.

Jak uprawiać dereń kousa?

Dereń kousa to roślina o niewielkich wymaganiach uprawowych. Preferuje miejsca zaciszne, słoneczne lub półcieniste. Derenie powinny być uprawiane na glebach średnio żyznych, piaszczysto-gliniastych, zasobnych w wapń. Gleba powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna i mieć pH neutralne lub zasadowe.

Termin sadzenia zależy od tego, czy wybierzemy sadzonkę z odkrytymi korzeniami, czy w pojemniku. Jeśli kupiliśmy drzewo z otwartym systemem korzeniowym, należy je posadzić wczesną wiosną lub jesienią, przycinając korzenie na długość około 15 cm. To samo robimy z cienkimi pędami. Rośliny w pojemnikach mogą być sadzone przez cały sezon wegetacyjny.

Przygotowanie dołu do sadzenia derenia polega na dodaniu do niego ziemi humusowej. Jeśli roślina jest sucha, można namoczyć korzenie w wodzie na kilka minut. Po kolei umieszczaj rośliny na tej samej głębokości, na której rosły wcześniej. Po posadzeniu roślin należy ubić i wlewamy wodę wokół roślin.

Inne zabiegi pielęgnacyjne związane z drzewem

Jest to przycinanie i nawożenie. Nawożenie powinno być ograniczone do minimum (początek sezonu wegetacyjnego). Krzew dobrze reaguje na nawozy organiczne.

Cięcie należy przeprowadzić wiosną po kwitnieniu, przerzedzając koronę i wycinając zagęszczające się gałęzie. Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się derenia kousa, należy co dwa lub trzy lata wycinać u podstawy kilka najstarszych pędów. Nowe pędy będą lepiej rosły i zwiększy się liczba kwiatów, dzięki czemu otrzymasz więcej zdrowych owoców.

Jeśli zamierzasz formować dereń kousa, musisz już w pierwszym roku pamiętać o przycinaniu. Główne cięcie dereń kousa powinno być wykonane późną zimą lub wczesną wiosną, cięcia korygujące można wykonać w trakcie sezonu wegetacyjnego. Boki powinny tworzyć trapez, aby dolne partie rośliny otrzymywały więcej światła i mogły się odpowiednio rozwijać.

Jak i kiedy sadzić dereń kousa?

Do sadzenia derenia należy przygotować glebę z dużym wyprzedzeniem, latem lub jesienią. Najlepszą porą na sadzenie jest wczesna wiosna, pod koniec marca lub na początku kwietnia, zanim otworzą się pąki. Jednak w sprzyjających warunkach pogodowych dereń można sadzić jesienią, ale nie później niż w połowie października, 2-3 tygodnie przed nadejściem mrozu.

Regularnie podlewane rośliny mają czas na zapuszczenie korzeni, dobrze zimują i wczesną wiosną natychmiast zaczynają rosnąć. Aby poprawić wzrost i owocowanie derenia kousa, przed sadzeniem należy zastosować nawozy organiczne. Dołki do sadzenia wykopuje się o średnicy 80-100 cm i głębokości 70-80 cm. Następnie wypełnia się je dobrą, żyzną ziemią wymieszaną z nawozami organicznymi i mineralnymi.

Ściółka i kompost są dzielone na dwie części — jedna część jest mieszana z wierzchnią warstwą gleby i nawozem mineralnym, a dół jest wypełniany do połowy w formie kopca. Druga część jest wypełniana korzeniami podczas sadzenia.

Sadzona roślina jest podlewana w ilości 30-40 litrów wody na jeden otwór, koła pnia są ściółkowane. Po posadzeniu pędy należy zawsze przyciąć o 1/2-1/3 wysokości, aby zrównoważyć część nadziemną i korzeniową.

Dereń kousa — pielęgnacja w ogrodzie

Dereń kwiaty
Źródło: Pixabay.com

Pielęgnacja roślin polega na usuwaniu chwastów, spulchnianiu gleby, nawożeniu i podlewaniu. Dereń kousa bardzo dobrze rośnie w lekkim cieniu, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu. Zaleca się nawożenie strefy korzeniowej młodych drzew jesienią lub wiosną substancją organiczną w ilości 2-3 kg/m2. Nawozy mineralne stosuje się w następujący sposób: fosfor (30-35 g/m2) jesienią, azot (15-20 g/m2) i potas (10-12 r/m2) wiosną. Roczne szczepione siewki derenia powinny być ściółkowane trocinami, torfem, mulczem lub ścinkami trawy.

Specjalne przycinanie w celu uzyskania owoców nie jest konieczne, ale w pierwszych latach należy przeprowadzić formowanie korony. Sadzonki powstają z łodygą o wysokości 50-70 cm i gałęziami szkieletowymi 5-7. Pędy poniżej planowanej wysokości pnia są usuwane. Dalsze przycinanie roślin owocowych sprowadza się do usuwania złamanych, związanych gałęzi i małych pędów, zagęszczania korony. W owocujących roślinach w wieku 15-20 lat wykonuje się przycinanie przeciwstarzeniowe. Należy je wykonać wczesną wiosną, przed rozpoczęciem przepływu soków.

Dlaczego warto uprawiać dereń kousa?

Ta niesamowita jagoda zawiera wiele witamin i pożytecznych mikroelementów. Ponadto w tradycyjnej medycynie wykorzystuje się nie tylko miazgę z derenia kousa, ale także liście, gałęzie, a nawet nasiona. Większość używa owoców do mikstur przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Nalewka na bazie jagód dereni obniża ciśnienie krwi. Świeże owoce przyspieszają procesy metaboliczne w organizmie, co pomaga spalać tłuszcz.

Dojrzały dereń kousa pomaga zwalczać przeziębienia, pomaga normalizować trawienie. Jagody zawierają dużą ilość pektyn, które usuwają z organizmu toksyny, promieniowanie i zanieczyszczenia. Medycyna ludowa zaleca spożywanie świeżych owoców derenia przy silnych bólach głowy i we wczesnych stadiach stwardnienia rozsianego. W takich przypadkach owoc ten, dzięki bogatemu kompleksowi minerałów i witamin poprawia ukrwienie mózgu i krążenie krwi w ogóle.

W jakich dolegliwościach pomocna jest ta roślina?

Dżem z dereni ma w swoim składzie dużo żelaza, które pomaga zwiększyć poziom hemoglobiny. Dereń kousa wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, dotlenia komórki i jest często stosowane w leczeniu tego typu dolegliwości:

  • gorączka;
  • różne grypy;
  • szkorbut;
  • artretyzm;
  • niedokrwistość;
  • odra;
  • hemoroidy;
  • większość chorób skóry.

Ludzie używają nie tylko świeżego derenia do celów medycznych, ale także suszonego, który jest w stanie zachować wszystkie swoje korzystne właściwości do 3 lat.  Suszone owoce są przydatne dla cukrzyków, ponieważ pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, a także są wykorzystywane do produkcji środków przeciwbólowych. Specjalne nalewki z suszonego derenia są stosowane jako balsam do suchej i łuszczącej się skóry.

Liście krzewu mogą być stosowane do zapalnych obszarów skóry oraz do obszarów wysypki.

Herbata z kwiatów i liści dereń kousa cornus gold star pomaga przy gorączce i częstych biegunkach.

Ból i sztywność stawów można złagodzić, przygotowując specjalną kąpiel, do której dodaje się odwar z kory i zielonych liści w ilości 5 łyżek stołowych na litr wody. Nalewka z kory i liści jest używana jako naturalny środek moczopędny, a także pomaga oczyścić wątrobę. Z nasion sporządza się nalewki na dolegliwości psychiczne. Odwar działa również jako środek uspokajający.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.