Dereń pagodowy – opis, sadzenie, pielęgnacja

Derenie to grupa, do której należą zarówno drzewa, jak i krzewy. Dereń pagodowy jest drzewem. Stąd druga nazwa rośliny, czyli dereń drzewiasty. Przywędrował do nas z Chin, Japonii i Korei. Nazwa pagodowy pochodzi od pagody, czyli piętrowej świątyni buddyjskiej. Dereń przypomina ją z wyglądu. Czy można go uprawiać w naszych warunkach klimatycznych? Jak dbać o to drzewo? Jak wygląd dereń pagodowy i do jakich ogrodów pasuje?

Dereń pagodowy (cornus controversa) – ogólna charakterystyka

Dereń pagodowy cornus controversa ma krótki pień i rozłożyste gałęzie. Gałęzie rozpościerają się poziomo, tworząc estetyczną konstrukcję roślinną. Jego liście mają intensywnie zielony kolor. Osiągają długość do 15 centymetrów. Na spodzie są szare, aesienią zmieniają barwę. W okresie jesiennym stają się intensywnie czerwone.

Odmiana cornus controversa variegata ma na liściach kremowe obwódki. Czasem z dystansu drzewo wydaje się białe. Derenie to rośliny kwitnące.

Dereń pagodowy kwitnie na biało, na początku czerwca. Posiada też owoce. We wrześniu na drzewku pojawiają się ciemnoniebieskie jagody. Roślina jest niska i rośnie bardzo powoli. Może osiągnąć wysokość do 15 metrów. Przy odpowiedniej pogodzie liście derenia utrzymują się przez cały rok. Tworzy to niezwykłą dekorację zimowych ogrodów. Dereń lubi osłonięte stanowiska. Źle radzi sobie z silnymi wiatrami. Preferuje umiarkowaną wilgotność powietrza oraz gleby. Najlepiej go sadzić na żyznych glebach.

Jak dbać o derenie pagodowe? Jakie są porady dotyczące jego uprawy i pielęgnacji? Gdzie najlepiej posadzić to małe drzewo?

Gdzie sadzić derenie?

Dereń pagodowy dobrze sprawdza się jako soliter. Bez problemu może też stanowić tło dla innych roślin. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd będzie jednak mocno widoczny. To jedno z najlepszych drzew do bycia centralną ozdobą ogrodu.

Gdzie warto posadzić derenia?

Wybór miejsca jest bardzo ważny. Będzie miał wpływ na ogólną estetykę ogrodu. Warto umieścić go w dobrze wyeksponowanym miejscu. Dereń pagodowy przyciąga wzrok i uatrakcyjnia ogród. Dobrze wygląda na tle roślin o zimozielonej barwie. Powinien mieć też odpowiednie dla swoich wymagań stanowisko.

Zdecydowanie lepiej radzi sobie w cieplejszych częściach kraju. Nie jest w pełni mrozoodporny. Powinien poradzić sobie przy -20 stopniach C. Należy go jednak dobrze okrywać na zimę. Warto przykryć glebę wokół drzewa ściółką i okryć je dodatkowo odpowiednim materiałem. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Nie powininna być narażona na bezpośrednie działanie silnych promieni. Zbyt silne słońce może przypalić jej listki. To zdarza się w przypadku młodych okazów. Starsze drzewa nie mają tego problemu i radzą sobie nawet w pełnym słońcu.

Dereń lubi wilgotną glebę o lekko kwaśnym albo obojętnym odczynie. Dobrze, jeśli gleba jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Nie radzi sobie z silnym wiatrem. Powinien rosnąć w miejscu osłoniętym. Bardzo destrukcyjna jest dla niego susza. Dlatego należy go regularnie podlewać.

Jak sadzić derenie?

Sadzenie dereni nie jest trudne. Najpierw należy dokładnie oczyścić podłoże. Trzeba je odchwaścić i starannie przekopać. Jeśli gleba jest ciężka, to należy ją rozluźnić. Wystarczy dodać trochę kompostu i piasku. Następnie wykopać dołek o szerokości około 80 centymetrów. Głębokość powinna być podobna do pojemnika, w którym kupiliśmy sadzonkę. W takim dole bez trudu umieścimy korzenie drzewka. Przed posadzeniem należy podlać glebę, a po posadzeniu drzewko. Następnie należy wysypać warstwę ściółki. Dzięki ściółce ograniczymy szybkie odparowanie wody. Zaleca się również nawożenie dereni. Sprawdzą się naturalne nawozy organiczne. Najlepiej sadzić drzewko w okresie wiosennym.

Uprawa i pielęgnacja. Porady

Bardzo ważne jest to, aby dereń pagodowy cornus controversa był regularnie podlewany. Istotne jest też ściółkowanie drzewka. Nawadnianie powinno odbywać się od wiosny aż do późnej jesieni. Momentem przełomowym są pierwsze przymrozki.

Każdą wiosną należy spulchnić podłoże. Warto też dodać nawozy, takie jak naturalny kompost. Tak przygotowaną ziemię można przykryć świeżą warstwą ściółki.

Dereń pagodowy cornus controversa ma gałęzie ułożone poziomo. Tworzą one bardzo atrakcyjną konstrukcję. Z tego względu nie zaleca się ich obcinania. Ważne jest jednak, aby odpowiednio zabezpieczyć drzewko przed zimą. To szczególnie istotne w przypadku młodych okazów. Derenie młodsze niż dwa lata nie wytrzymają przymrozków. Podstawą jest okrycie ziemi ściółką i liśćmi. Istotne jest też zakrycie drzewka odpowiednim materiałem. Sprawdzą się naturalne materiały, które umożliwią oddychanie roślinie.

Sadzenie

Derenie należy sadzić pojedynczo. Najlepiej sprawdzą się jako soliter. Warto wybrać dobrze wyeksponowane miejsca. Roślina ta pasuje do ogrodów japońskich, chińskich i orientalnych. Dobrze radzi sobie w przydomowym ogrodzie. Szczególnie jeśli wokół niego znajduje się żywopłot, który chroni od wiatru.

Dereń rośnie bardzo wolno. Nie można przyspieszyć jego wzrostu. Wystarczy odpowiednio podlewać drzewko i cierpliwie czekać, aż osiągnie swoją maksymalną wysokość. Derenie można też rozmnażać. Najczęściej rozmnaża się je z nasion. Nasiona wysiewane są jesienią. Możemy je również wysiewać wiosną. Nasiona zbiera się we wrześniu. Jeśli chcemy je zasiać wiosną, to należy je przechować w okresie zimowym. Najlepiej przechowywać je w wilgotnym piasku. Odpowiednia temperatura to około 5 stopni. Siewki najlepiej trzymać w odpowiednim pomieszczeniu. Idealny będzie tunel foliowy. Młode sadzonki są bardzo wrażliwe. Nie są w stanie wytrzymać mrozów. Są również narażone na szybkie wysychanie. Należy dbać o to, aby miały odpowiednią wilgotność gleby.

Dereń pagodowy nie jest odpowiedni do rozmnażania generatywnego. W typ wypadku należy wykonać szczepienie na dereniu pagodowym. W okresie późnej jesieni należy pozyskać siewki i połączyć je ze zrazami. Roślinę warto trzymać w okresie zimowym w ciepłym miejscu.

Dereń pagodowy w ogrodzie

dereń
Źródło: pl.wikipedia.org

Dereń pagodowy cornus pasuje do wielu ogrodów. Ma też różne odmiany.

Odmiana green carpet jest bardzo niska. Może osiągnąć zaledwie 1,5 metra wysokości. Szerokość dojrzałego osobnika jest zbliżona do jego wysokości. Jego liście mają ciemnozieloną barwę. Jesienią są pomarańczowe. Ciekawe są jego owoce. Nie mają one niebieskiego koloru, a czerwony. Wygląda to bardzo atrakcyjnie.

Variegata ma białe obwódki na liściach. Dzięki temu jest to niezwykle atrakcyjna odmiana. Pasuje szczególnie do ogrodów japońskich. Dodatkowo kwitnie na biało. Stanowi biały akcent dekoracyjny w ogrodzie.

Pagoda cechuje się dużymi kwiatami. Jej konary są ułożone piętrowo. Cechą charakterystyczną tej odmiany są czerwone liście.

Marginata Nord rośnie do 4 metrów wysokości. Liście mają zielony kolor. Wokół pojawia się biała obwódka. Jest ona znacznie delikatniejsza niż u wcześniej wymienionej odmiany. Owoce mają granatowy kolor.

Różne odmiany dereni pagodowych nieznacznie się od siebie różnią wyglądem. Każda z nich jest bardzo atrakcyjna, szczególnie w Polskich ogrodach. To nietypowa roślina. Nie jest aż tak powszechna, więc jej dodatkowym atutem jest świeżość i wyjątkowość. Za dereniem warto posadzić drzewa, które będą miały zielony kolor. Sprawdzą się iglaki o zimnym odcieniu. Na tle zieleni derenie prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie.

okół dereni warto zagospodarować miejsce na rabatki. To dodatkowo podkreśli dekoracyjny charakter ogrodu. Jeśli ogród jest bardziej minimalistyczny, to sam dereń wystarczy. Nie warto umieszczać w nim dodatkowych dekoracji. Jest on bardzo ozdobny i w zupełności wystarczy jako element dekoracji średniego i małego ogrodu. W większym skwerze można posadzić inne krzewy i niskie drzewa. Należy jednak zadbać o to, aby dereń nie zniknął pośród innych roślin dekoracyjnych. To wyjątkowe drzewo, które należy odpowiednio wyeksponować.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.