Dereń świdwa – charakterystyka, sadzenie, cięcie, rozmnażanie

Dereń świdwa to dość popularna w Europie roślina. Nie ma dużych wymagań. Jest to bardzo ozdobny krzew, który dorasta do kilku metrów wysokości. Może stanowić ozdobę pojedynczą niewielkiego ogrodu. Można też go sadzić w grupie z innymi roślinami. Sprawdza się też jako materiał na żywopłot. Jakie wymagania ma dereń świdwa? Jak wygląda ten krzew? Jak należy go uprawiać i pielęgnować? O tym, poniżej.

Dereń świdwa – ogólna charakterystyka

Dereń świdwa jest powszechnym krzewem zarówno w Europie, jak i Azji. Rośnie stosunkowo wysoko i dość szybko. Może osiągać do 4 metrów wysokości. Jego docelowa szerokość to 2 metry. Posiada ozdobne pędy. Kwitnie w okresie letnim. Posiada też owoce. Jego kwiaty są białe i tworzą rozległe baldachy, które mają aż 7 centymetrów średnicy. Owoce są czarne i okrągłe. Powstają z kwiatów. Są one niestety trujące.

Pędy rośliny mają zielony kolor. Jeśli krzew zostanie posadzony w odpowiednim miejscu, to jego pędy mogą stać się czerwone. Czerwienią się one pod wpływem słońca. Liście zmieniają kolor jesienią. Stają się ciemnoczerwone.

W okresie zimowym dereń świdwa pełni niezwykłą ozdobę ogrodów. Jego bordowe gałązki pięknie wyglądają na tle zimowego krajobrazu. Dereń jest krzewem pospolicie występującym w Polsce. Najczęściej spotykamy go nad brzegiem rzeki. Można go również spotkać na skraju lasów, szczególnie lasów liściastych. Najlepiej radzi sobie w półcieniu. Lubi luźne, wapienne gleby. Jest niezwykle odporny na mróz. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a jego uprawa jest łatwa. Można go spotkać również w ogrodach i parkach. Choć występuje pospolicie, to chętnie jest sadzony jako roślina ozdobna. Zawdzięcza to swoim niezwykłym gałązkom. Zarówno pędy, jak i kwiaty oraz owoce mają walory dekoracyjne. Warto go posadzić w swoim ogrodzie. Szczególnie dlatego, że jest on doskonale przystosowany do naszych warunków klimatycznych.

Dereń świdwa
Źródło: Pixabay.com

O co należy zadbać, aby dereń rozwijał się prawidłowo? Jakie są odmiany dereni? Którą z nich wybrać do ogrodu?

Jedną z ciekawszych odmian jest odmiana Winter Beauty. Cieszy się ona dużą popularnością. Winter Beauty jest wyjątkową odmianą ze względu na kolor pędów i liściNajpierw mają one żółty kolor, potem przebarwiają się na pomarańczowo, aby wreszcie przybrać kolor czerwony. Winter Beauty szczególnie dobrze wygląda zimą. Warto ją posadzić w okolicy stawu i na tle świerków. Zamrożony staw, porośnięty trawami ozdobnymi. Przyprószone śniegiem świerki i intensywny krzew. Wszystko to tworzy piękny zimowy krajobraz. Dużą sympatią cieszy się też odmiana Compressa. Jest to odmiana niska. Osiąga wysokość maksymalnie dwóch metrów. Liście tej odmiany są pofałdowane. Ma to bardzo dekoracyjny charakter. Ta odmiana nie kwitnie.

Wymagania i pielęgnacja

Dereń świdwa nie ma dużych wymagań. Poradzi sobie na każdym rodzaju gleby. Lubi zarówno podmokłe, jak i suche stanowiska. Jest mrozoodporny i dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Może być sadzony przy drogach szybkiego ruchy oraz w miejskich parkach. Dziko rośnie w lasach. Tworzy gęste zarośla. Można go spokojnie sadzić w towarzystwie innych roślin. Można go posadzić zarówno w słońcu, półcieniu, jak i w cieniu. Jeśli jednak chcemy, aby dereń odpowiednio się wybarwił, to najlepiej wybrać stanowisko słoneczne.

Compressa ma nieco większe wymagania. Najlepiej radzi sobie na stanowiskach wilgotnych. Podłoże powinno być obojętne albo lekko zasadowe. Nie lubi kwaśnych gleb. Pielęgnacja rośliny jest łatwa. Znacznie większej pielęgnacji wymagają młodsze osobniki. Młode krzewy należy regularnie podlewać, szczególnie w okresie suszy. Podlewanie jest ważne, jeśli dereń tworzy żywopłot. Pojedynczy krzew też wymaga podlewania, ale nie reaguje aż tak negatywnie na suszę, jak krzewy w żywopłocie.

Warto wiosną wspomóc roślinę nawozem azotowym. Nie powinno się nawozić później niż w czerwcu. Do nawożenia warto wykorzystać wieloskładnikowe nawozy naturalne. Sprawdzi się również kompost. Na glebie dobrze umieścić ściółkę. Pozwoli ona na ograniczenie wzrostu chwastów. Ściółkę należy wymieniać wiosną. Warto wtedy też spulchni podłoże. Korzenie dostaną dzięki temu dodatkową dawkę powietrza.

Dereń świdwa. Uprawa i sadzenie. Porady

Dereń świdwa rozrasta się w formie podziemnych rozłogów. Cechą charakterystyczną tego naszego krzewu jest to, że rośnie szybko i intensywnie. Jeśli chcemy go posadzić w grupie roślin, to muszę one być równie ekspansywne. W innym wypadku dereń świdwa je zagłuszy. Najlepiej sadzić go wczesną wiosną albo wczesną jesienią. Dereń podczas wzrostu potrzebuje wilgotnego podłoża. W tych pora ziemia jest najbardziej nasączona wodą. To pozwoli młodej sadzonce szybko rozwinąć system korzeniowy.

Przed posadzeniem krzewu należy przygotować podłoże. Trzeba je dokładnie przekopać. i usunąć wszystkie chwasty. Będą one stanowiły konkurencje dla rozwijającej się sadzonki. Tuż przed sadzeniem warto też spulchnić glebę. Można ją wymieszać z kompostem. To gwarantuje szybki wzrost i zdrowy krzew.

Nawóz najlepiej rozłożyć na dnie wykopanego dołka. To pozwoli korzeniom pobrać nawóz bezpośrednio z gleby. Warstwę nawozu należy przykryć cieniutką warstwą gleby. Po przygotowaniu podłoża można wykopać dołek. Powinien on być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej.

Głębokość dołu powinna być odpowiednia do wielkości donicy, w której rosła sadzonka. Do dołu wkładamy sadzonkę i dosypujemy kolejne warstwy gleby. Co jakiś czas należy poruszać sadzonką w górę i w dół. To pozwoli uniknąć powstawania kieszeni powietrznych pomiędzy korzeniami. Gleba musi ściśle przylegać do korzenia. W innym wypadku krzew może uschnąć. Tuż po posadzeniu należy obficie podlać krzew.

Przycinanie rośliny

Dereń świdwa powinno się też regularnie przycinać. Wynika to z faktu, że przebarwieniu ulegają tylko pędy jednoroczne. Starsze pędy nie zmieniają koloru. Dereń bez problemu radzi sobie z radykalnym cięciem. Nie przeszkadza mu intensywne skracanie gałęzi. Wszystkie gałązki można obciąć aż do kilku centymetrów ponad ziemią. Tak radykalne cięcie jest zalecane raz na 2 albo 3 lata. Corocznie warto usunąć kilka starych pędów. Dzięki regularnemu usuwaniu pędów dereń będzie gęsty i atrakcyjny.

Cięcie można wykonywać nawet w okresie przedwiośnia. Wynika to z faktu, że dereń jest bardzo odporny na mróz. Opisane powyżej cięcie jest cięciem odmładzającym. Można również wykonywać cięcie formujące. To w sposób szczególny dotyczy żywopłotów. Późnym latem warto uformować z krzewu wybrany kształt. Wiąże się to niestety z utratą owoców. Mają one dekoracyjny charakter.

Rozmnażanie dereni

Owoce Cornus sanguinea

Dereń świdwa jest łatwy do rozmnożenia. Można to zrobić poprzez wykorzystanie sadzonek zdrewniałych. Należy je pobrać jesienią. Ważne, aby zrobić to wtedy, gdy na krzewie nie będzie już liści. Powinno się wybrać pędy, które są zdrowe i silne. Należy je podzielić na fragmenty o długości 20 centymetrów. Nie powinno się wykorzystywać wierzchołków pędów. Wierzchołki ukorzeniają się bardzo słabo. Pędy należy związać w pęczki. Następnie włożyć je do wilgotnego piasku.

Pojemnik z pędami zaleca się przechowywać w piwnicy. Wiosną należy je umieścić na rozsadniku. Warto zadbać o to, aby podłoże było żyzne i przepuszczalne. Sadzonki umieszczamy w ziemi. Z ziemi powinny wystawać tylko ich górne fragmenty. Po około dwóch latach można przesadzić sadzonki do ogrodu.

Do tego czasu powinny one być przechowywane w rozsadniku. Należy uważać, aby nie wsadzić pędów złą stroną. Jesienią warto zaznaczyć, który koniec jest górą, a który dołem. Choć rozmnażanie dereni jest proste, to jest też czasochłonne. Z tego względu czasem warto po prostu kupić sadzonkę. Można ją dostać w wielu sklepach ogrodniczych. Na rozwój sadzonki trzeba czekać dwa lata. w Tym czasie możemy mieć już całkiem pokaźny krzew z sadzonki ze sklepu. Derenie rosną powszechnie. Możemy spróbować pozyskać pędy z dereni rosnących dziko. To doskonała okazja dla ogrodnika amatora, który chciałby samodzielnie wyhodować ten piękny krzew.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.