Dipladenia – wymagania, uprawa i pielęgnacja

Dipladenia (Mandevilla sanderi) to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, a konkretnie z terenów Brazylii. Mandevilla ma bardzo atrakcyjne kwiaty, które zdobią nasze balkony i ogrody. W Polsce występuje dość powszechnie. Swoją popularność zawdzięcza obficie kwitnącym kwiatom oraz wijącym się pędom z dekoracyjnymi listami. Jest bardzo łatwa w uprawie. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak wygląda dipladenia? Jakie są zasady jej uprawy i pielęgnacji? Czemu warto mieć ją w swoim ogrodzie i jakie roślina ma zastosowanie?

Mandevilla sanderii – ogólna charakterystyka

Roślina ta ma aż trzy nazwy: dipladenia, sundawilla oraz mandewilla. Jest kwiatem doniczkowym. Z wyglądu przypomina mały krzew, o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Cechą charakterystyczną dipladenii sundavilli są wijące się pędy. Pojedyncza łodyga może mieć nawet 3 metry długości. Na pędach pojawia się bardzo dużo liści. Mają one ciemnozielony kolor. Ich blaszki są błyszczące. Ułożone są na gałęzi przeciwlegle. Kwiaty kwitną w maju. Mają dzwonkowaty kształt. Są dużych rozmiarów. Mogą mieć różne kolory. Występują kwiaty czerwone, żółte, różowe lub białe. Mandewila kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Dzięki temu ogrody i balkony przez całą wiosnę i lato wypełnione są kwiatami.

Pochodzenie rośliny

Te kwiaty balkonowe nie są odporne na przymrozki. Nie mogą więc zimować w ogrodzie, czy na tarasie. Na zimę należy je przenieść do pomieszczenia. W innym wypadku kwiaty ulegną zniszczeniu.

Rośliny te pochodzą z południ Europy. Często spotykamy je nad Morzem Śródziemnym. Ozdabiają tamtejsze ogrody i balkony. W rejonach tych kwiaty sadzone są również na murkach. W Polsce nie ma możliwości zasadzenia kwiatów bezpośrednio w ogrodzie. Powinniśmy je trzymać w donicy. Tylko wtedy będzie można je przenieść na zimę do pomieszczenia. To roślina odporna na choroby i szkodniki. Jej pielęgnacja jest łatwa i nie sprawia większych problemów. Jak uprawiać te kwiaty balkonowe? Jakie stanowisko będzie najlepsze? 

Dipladenia. Stanowisko

Najlepsze dla dipladenii będzie jasne stanowisko. Może być uprawiana w ogrodzie, na balkonie, tarasie albo w domu. Dipladenia zawsze powinna być uprawiana w donicy. W domu najlepiej będzie rosła na oknie od południowej strony. Dipladenia nigdy nie narzeka na zbyt dużą ilość słońca i ciepła. Warto jednak pamiętać, że dipladenia sundaville potrzebuje wilgoci. Dotyczy to szczególnie okresu między marcem a początkiem maja. Potrzebuje zarówno dużej wilgotności podłoża, jak i powietrza. Warto obok niej ustawić nawilżacz. Jeśli donica umieszczona jest w ogrodzie, to można ją postawić obok oczka wodnego albo stawu. W ogrodzie lubi stanowiska słoneczne. Półcień i cień nie są dla niej wskazane.

Można ją umieścić na balkonie i tarasie. Najlepiej od południowej strony domu. Lubi też rabaty. Pod warunkiem, że nie znajdują się one pod krzewami albo koronami drzew. Dipladenia ma długie pnącza. Najlepiej zawiesić ją w miejscu, które umożliwia swobodne zwisanie gałęzi. Można zbudować dla niej specjalną konstrukcję, po której będzie się pięła. W domu można ją zawiesić na ścianie. Pod warunkiem, że jest ona odpowiednio oświetlona.

Dipladenia. Wymagania

Dipladenia lubi żyzne gleby. Podłoże powinno być bogate w próchnicę i składniki odżywcze. Z tego względu warto roślinę regularnie nawozić. Jeśli posiadamy ziemię uniwersalną, to warto do niej dodać torfu i piasku. Dipladenia potrzebuje określonej temperatury. W momencie, gdy rośnie i kwitnie, potrzebuje powyżej 18 stopni. Dotyczy to pory dziennej. Od maja może bez problemu nocować na balkonie albo w ogrodzie. To roślina, która rośnie w dżungli. Dlatego należy zadbać o to, aby było ciepło, jasno i wilgotno. Wtedy będzie rosła szybko, wiła się kaskadowo i tworzyła egzotyczną dekorację balkonu.

Dipladenia sundaville – uprawa i pielęgnacja. Porady

Te rośliny to doskonałe kwiaty balkonowe i ogrodowe. Nie są one szczególnie trudne w uprawie. Z całą pewnością wysiłek jest niższy, niż to, co od nich otrzymujemy. Za pomocą dipladenii możemy bardzo szybko zamienić stary balkon w kwitnący raj.

Te kwiaty balkonowe i ogrodowe potrzebują regularnego podlewania. Dipladenia lubi wodę i potrzebuje jej dużo. Należy podlewać ją często, ale w niewielkich ilościach. Zbyt duża ilość wody sprawi, że korzenie zaczną gnić. Najlepiej wlać wodę do donicy, odczekać chwilę i wylać to, co wypłynie. Dipladenia nie lubi stać w wodzie. Zacznie ważniejsze jest to, aby powietrze było wilgotne. Należy ją podlewać do kilka dni. W trakcie upałów trzeba to robić codziennie. Zaleca się też zraszanie rośliny. Jeśli dipladenia rośnie na balkonie, to wystarczy zrosić ją zraszaczem raz na jakiś czas. W pomieszczeniu, w którym rośnie ta roślina, warto umieścić nawilżacz powietrza. To korzystne nie tylko dla kwiatów, ale również dla kondycji naszego organizmu.

Mandevilla sanderii – nawożenie

Z reguły kwiaty balkonowe i ogrodowe potrzebują nawożenia do prawidłowego rozwoju. Tak też jest z dipladenią. Dzięki nawozom szybciej rośnie, ładniej kwitnie. To zapewnia jej też ochronę przed szkodnikami i chorobami. Najlepszym okresem karmienia jest czas wzrostu i kwitnienia. Wtedy należy ją nawozić raz w tygodniu. Przypada to na miesiące marzec i kwiecień. W pozostałych miesiącach dawki nawozów należy zmniejszyć. Można ją wtedy nawozić rzadziej. Kwiaty balkonowe i ogrodowe lubią nawozy uniwersalne. Dipladenii przyda się uniwersalny nawóz do roślin kwitnących. Raczej nie ma ryzyka, że dostarczymy dipladenii zbyt dużo nawozów. Ta roślina jest dość żarłoczna. Każdy nawóz zamieni w piękne i obfite kwiaty.

Czy można ją przesadzać?

Mandevilla sanderi
Źródło: Pixabay.com

Roślina nie tylko może być przesadzana, ale powinna. Jej korzenie rozrastają się szybko. Dlatego często potrzebna jest nowa, większa donica. Należy ją raz na rok albo na dwa lata przenosić do większej donicy. Mandevilla sanderi lubi też mieć nowe podłoże. Można wykorzystać ziemię do roślin balkonowych albo kwitnących. Na dnie doniczki należy umieścić drenaż. W donicy powinny być otwory, a pod nią podstawka. To umożliwi roślinie sprawne pozbywanie się wody.

Mandebilla sanderi. Przycinanie

Roślina ta ma dość długie pędy. Dlatego co jakiś czas należy je przycinać. Pędy rośną bardzo szybko. Niestety zmniejsza to ilość oraz obfitość kwiatów. Jeśli będziemy je przycinali, to kwiatów będzie więcej. Dzięki przycinaniu roślina też bardziej się rozkrzewi. Najlepszą porą na cięcie jest luty. Nowe pędy będą ładniejsze, gęściej ulistnione i bardziej obfitujące w kwiaty. Należy pamiętać o rękawiczkach ochronnych. To roślina trująca. Bezpośredni kontakt ze skórą może skończyć się podprażeniem.

Zima w domu

Roślinę należy umieścić w domu późną jesienią, tuż przed przymrozkami. Jest w stanie wytrzymać temperatury do 7 stopni. Niższe temperatury sprawiają, że roślina obumiera. Kwiaty mogą wrócić do ogrodu dopiero w maju. W okresie spoczynku należy ją rzadziej podlewać i mniej nawozić. Najpierw należy ją umieścić w temperaturze pokojowej. Na kilka tygodni stycznia należy ją umieścić w chłodnym pomieszczeniu. Temperatura powinna mieć około 12 stopni. Wczesną wiosną należy wrócić do regularnego podlewania oraz nawożenia, aby roślina mogła obudzić się na wiosnę.

Rozmnażanie

Rozmnażanie rośliny jest trudne. Należy zerwać wierzchołek rośliny. Powinna znajdować się na nim jedna para liści. Należy go umieścić w ukorzeniaczu. Następnie włożyć do donicy. Wsypać piasek i żyzną ziemię. Warto jednak wiedzieć, że nie każda sadzonka się ukorzeni. To jedna z tych roślin, którą dość trudno rozmnożyć w domu. Na szczęście można ją kupić w wielu sklepach, przede wszystkim ogrodniczych. Cena sadzonki nie jest duża. Można kupić małą sadzonkę i rozwinąć ją samodzielnie do większych rozmiarów. Rozmnażanie rośliny jest zalecane tylko dla ambitnych ogrodników amatorów. Warto się tego podjąć, jeśli zależy nam na samym procesie. Dla tych, którzy chcą mieć kwitnący balkon, zaleca się kupienie sadzonki. Tym bardziej, że warto ją na balkonie umieścić już w maju. Wtedy będzie mogli przez długie miesiące cieszyć się domową oranżerią.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.