Dlaczego róża gubi liście

Początkowo piękna i zielona, a tuż po posadzeniu widzimy, że powoli traci swój urok. Jeśli jest to jesień to opadanie liści u róży jest normalne i nie ma się czym przejmować. Jeśli dzieje się to w połowie lata, to wymaga naszej reakcji. Powodów tego zjawiska może być kilka.

Brak opadów? Trzeba podlać

Mimo, że róża jest naprawdę wytrzymałym na suszę krzewem, wcale nie oznacza to, że nadmierne jej przesuszenie nie doprowadzi do jej całkowitego obumarcia. Często brak opadów połączony z niebezpiecznym atakiem szkodników powoduje zamieranie krzewu. Podatne są na to zwłaszcza róże wielkokwiatowe i pnące, które mają dużą ilość liści.

Susza

Jeśli susza trwa już jakiś czas, wystarczy wieczorem nawodnić ziemię wokół krzewu i wysypać ją na przykład korą, aby woda nie parowała przez dzień.

Nadmiar wody tez jest szkodliwy

Jeśli od jakiegoś czasu pada, a róża nie rośnie na przepuszczalnym podłożu i woda stoi wokół krzewu, to usychanie jest następstwem zatopienia korzeni. Nadmiar wody jest bardziej szkodliwy w przypadku tych roślin niż susza. Róże wielkokwiatowe oraz pnące, o dużej ilości pędów, szybciej pozbywają się wody i są mniej narażone na usychanie z tego powodu.

Wilgotność w normie, a liście opadają nadal

Taki przypadek wymaga już od nas większej uwagi. Należy dokładnie sprawdzić krzew, czy przypadkiem nie żerują na nim mszyce. Wtedy sprawa jest już prosta.

Nory pod powierzchnią darni wokół krzewu

Jeśli ziemia wokół krzewu jest poniesiona i po wkopaniu łopatki widzimy tunel tuż pod darnią, to winowajcą jest zazwyczaj nornica lub nornik. Zwłaszcza młode krzewy ozdobne są narażone na takie potraktowanie przez te szkodniki.

Larwy w obrębie korzeni

Szczególnie wiosną, w maju i późnym latem, w obrębie korzeni żerują pędraki oraz larwy opuchlaków, w dużej ilości są naprawdę szkodliwe i mogą doprowadzić do uschnięcia krzewu. Warto opryskać je biobójczym preparatem, dostępnym w sklepach ogrodniczych, zawierającym nicienie żerujące na tych szkodnikach.

Zamieranie pędów róży

Jeśli ucięty pęd róży zaczyna usychać i pojawiają się plamy różnego rodzaju, to znak że mamy do czynienia z chorobą grzybową zwaną zamieraniem pędów. Występuje ona w szczególności, gdy nie zachowujemy czystości narzędzi, którymi przycinamy róże. Po każdorazowym zabiegu ostrze należy umyć i odkazić denaturatem. Patogen ten roznoszą też szkodniki żerujące na krzewie.

Usychanie i opadanie liści róż może być też wynikiem choroby takiej jak mączniak rzekomy, czarna plamistość liści czy zamierania pędów. Każdy przypadek wymaga dokładnej analizy objawów, aby dobrze móc dopasować odpowiednie działanie, które uratuje krzew.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.