Dom z drewnianą elewacją – poznaj nowoczesne sposoby na ściany inspirowane naturą

O drewnianą elewację należy regularnie dbać – czyścić ją, impregnować i reagować, gdy deski zaatakują szkodniki. Ściany zewnętrzne domu pokryte drewnem wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale niska odporność na działanie czynników atmosferycznych może zniechęcać do tego materiału. Coraz częściej jednak projekty nowoczesnych domów uwzględniają wykorzystanie drewnianych akcentów na elewacji.

Dom z drewnianymi akcentami wygląda cieplej i przytulniej, a samo drewno można atrakcyjnie połączyć z białą elewacją, kamieniem lub dużymi przeszkleniami. Połączenie piękna drewnianych zdobień ścian z nowoczesną trwałością i niezawodnością jest możliwe – istnieją rozwiązania, dzięki którym nie musisz rezygnować z drewnianego wykończenia, a jednocześnie nowoczesne materiały wymagają dużo mniej działań, dzięki którym utrzymasz je w idealnym stanie.

Okładzina drewniana – duże koszty i sporo pracy

Drewno przeznaczone na elewację powinno być materiałem doskonałej jakości. Trzeba je też odpowiednio przygotować i zaimpregnować, a to przekłada się na spore koszty budowy. Drewniane elewacje lub fragmenty są często wykonywane z trwalszego drewna egzotycznego, chociaż klasyczne gatunki również nie są tanie.

Montaż drewnianych elementów na elewacji budynku również nie jest najprostszy – wymaga czasu, cierpliwości i precyzji, a to znów generuje kolejne wydatki. Są one najczęściej montowane na przygotowanym uprzednio stelażu lub konstrukcji rusztu na elewacji. Wszystkie wkręty i śruby stosowane przy instalacji należy odpowiednio zaizolować uszczelniaczem do drewna lub specjalnymi nakładkami, aby woda nie dostawała się między okładzinę.

Pośpiech i oszczędność w przypadku wykonywania elewacji drewnianej nie są wskazane. Niedokładnie wykonana okładzina już po kilku latach może ulec całkowitemu zniszczeniu lub przegniciu, a to oznacza jedno – kompleksową wymianę elementów drewnianych na nowe. Właśnie dlatego już na etapie wyboru projektu domu warto mieć to na uwadze.

Panele elewacyjne i profile drewnopodobne – taniej i efektownie

Nowoczesne elewacje domów uwzględniają tańsze, lecz równie efektowne rozwiązania, dzięki którym nie musisz rezygnować z drewnianych elementów – panele elewacyjne lub profile drewnopodobne (deski styropianowe wykonywane ze styropianu elewacyjnego). Gotowe elementy elewacyjne są dostępne w różnych wzorach i odcieniach drewna. Jeśli zaś chcesz samodzielnie stworzyć odpowiedni kolor, postaw na profile suche, które pomalujesz dowolnymi żywicami i lakierami.

Montaż paneli i profili jest mniej czasochłonny, gdyż część prac wykonasz bez pomocy fachowca, dzięki czemu zmniejszysz koszty wykończenia domu. Profile elewacyjne zakłada się na elewacje domu podobnie jak styropianowe kształtki sztukaterii elewacyjnej. Montaż nie wymaga zastosowania wkrętów, śrub czy kołków – wystarczy odpowiedni klej do styropianu elewacyjnego.

Istnieje kilka zasad montażu, o których należy pamiętać:

  • panele i profile można stosować na dowolnym systemie dociepleniowym – na docieplonej elewacji bądź wyprawie tynkarskiej;
  • panele i profile montuje się najczęściej jeszcze przed ostatecznym wykończeniem elewacji – przed nałożeniem tynków strukturalnych czy malowaniem docelowym;
  • panele i profile mogą być naklejone na gotową elewację – wtedy należy stosować specjalny klej lub spoiwa do styropianu;
  • panele i profile nieco trudniej zamontować na niegładkich tynkach – takich jak: baranek, tynki we wzory czy z ozdobną fakturą.

Elewacja drewniana to czasochłonne przedsięwzięcie, ale panele elewacyjne i profile drewnopodobne skutecznie imitują tradycyjną wykładzinę. Są za to szybsze w montażu, łatwiejsze w utrzymaniu i trwalsze. Co ważne, tego rodzaju elementy elewacyjne będą idealnie komponowały się z wieloma materiałami:

  • kamieniem (okładzinami kamiennymi i kamiennopodobnymi),
  • cegłą,
  • okładziną klinkierową,
  • szkłem,
  • elewacyjnymi płytami winylowymi,
  • każdym rodzajem tynku.

Panele i profile to również dodatkowa warstwa ocieplenia, która może być zlicowana z elewacją lub naklejona na gotowe ocieplenie budynku. Grubość elementów ze styropianu to około 1–3 cm (w zależności od systemu). Możesz jednak wykorzystać grubsze deski, aby nieco odstawały od całościowej elewacji. W ten sposób drewniane elementy zostaną bardziej wyeksponowane i podkreślą architekturę domu.

Winylowe panele drewnopochodne i odbicia – kolejne alternatywy dla drewna

Winylowe panele drewnopodobne są zdecydowanie tańsze od tradycyjnego drewna, ale droższe od profili styropianowych i paneli. Ich montaż wymaga jednak pracochłonnego wykonania, precyzji oraz specjalnego mocowania.

Na masie tynkarskiej można również wykonać na elewacji odbicie wzoru słojów drewna, by pomalować powierzchnię żywicami nadającymi wygląd i fakturę drewna. To rozwiązanie jest również pracochłonne, a dodatkowo koszt zakupu wykończeniowych żywic jest dość wysoki.

Gdzie sprawdzą się elementy drewniane?

Panele i profile drewnopodobne to optymalne rozwiązania i niedroga alternatywa dla drewnianych wykończeń elewacji. Jeśli zastosujesz takie materiały, zyskasz pewność, że elewacja przez lata nie nabędzie odbarwień i nie ulegnie zniszczeniu.

Panele i profile sprawdzą się doskonale jako:

  • drewniane akcenty wokół okien,
  • wykończenie wnęki tarasowej lub balkonowej,
  • wykończenie wokół drzwi wejściowych do domu,
  • wykończenie w domach piętrowych jednej kondygnacji,
  • wykończenie wnęk balkonowych.

Specjaliści pracowni Dobre Domy pomogą Ci wybrać najlepszy projekt, dopasowany do stylu życia i potrzeb wszystkich domowników.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.