Domowe pieczenie chleba

Domowy chleb staje się coraz popularniejszym składnikiem posiłków w polskich domach. Świeże, chrupiące kanapeczki – dla większości z nas stanowią integralną część posiłku. Pieczenie chleba w domu nie jest trudnym zadaniem, warto przynajmniej od czasu do czasu spróbować zamienić chleb w sklepie na domowy pyszny chleb. W jakiej temperaturze piec chleb? Pieczenie chleba termoobieg czy góra dół? Na te pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Mąka mące nierówna

Chleb może być wypiekany z różnych typów mąki, oto najlepsze mąki i ich właściwości:

  • Mąka pszenna – w porównaniu z mąką żytnią ma wyższą zawartość glutenu. Pieczony z niej chleb jest elastyczny i puszysty.
  • Mąka żytnia – zawiera mniej glutenu, dzięki czemu chleb ma charakterystyczną gęstą strukturę.
  • Mąka orkiszowa – zawiera więcej cennych minerałów i witamin niż pszenica.
  • Mąka jęczmienna – w porównaniu z mąką pszenną zawartość glutenu jest niska. Najlepiej wymieszać ją z innymi mąkami.
  • Mąka owsiana- zawiera niewielką ilość glutenu, używana do wypieku razem z innymi mąkami, zawiera dużo błonnika i witamin z grupy B.

Oprócz rodzaju mąki bardzo ważny jest również jej typ. Wartość odżywcza chleba zależy od mąki, z której jest zrobiony. Im drobniejsza i lżejsza mąka, tym gorsza wartość odżywcza. Im ciemniejsza mąka, tym jest zdrowsza. W porównaniu z mąką pszenną mąka żytnia zawiera więcej witamin z grupy B, cynku, manganu i magnezu. Przy wypieku domowego chleba najciekawsza jest mąka pszenna: (ciasto (typ 450), luksusowe (typ 550), pieczywo (650/750), sito (typ 1400), pełnoziarniste (typ 1850), mąka pełnoziarnista) (Typ 2000) i żytnia: (typ lekki (typ 580), chleb (typ 720), sito (typ 1400), starogard (typ 1850), mąka pełnoziarnista (typ 2000) i pełnoziarnista (3000).

Kobieta sypiąca mąkę na pieczenie domowego chleba
Źródło: Pexels.com

Domowy chleb – spulchniacze

Najbardziej tradycyjnym jest oczywiście domowy enzym żytni. Do stworzenia zakwasu potrzebna jest mąka żytnia pełnoziarnista (typ 2000) i woda. Wlej 1/2 szklanki wody do szklanego lub ceramicznego naczynia, a następnie dodaj 1/2 szklanki mąki. Można też dodać kromkę chleba żytniego. Następnie wymieszaj wszystkie składniki, odstaw na 24 godziny, następnie dodaj 1/3 szklanki mąki i 1/3 szklanki wody i ponownie wymieszaj.

Czynność tę powtórzymy przez kilka dni – zaczyn powinien być gotowy za 5-7 dni. Kiedy pojawiają się bąbelki enzymu, enzym jest gotowy i pachnie lekko kwaśno. Chociaż z czasem będzie coraz lepszy, każdy kolejny bochenek staje się bardziej dojrzały i można go wykorzystać do wypieku pierwszego bochenka. Musimy pamiętać o przechowywaniu drożdży wyrastających w lodówce. Musisz go karmić co kilka dni, czyli dodawać mąkę i wodę. Jeżeli przygotowanie zakwasu jest dla nas zbyt skomplikowane i czasochłonne, z powodzeniem możemy wykorzystać drożdże (gotowe do spożycia lub świeże). Potrzebujemy mąki, drożdży, ciepłej (nie gorącej!) Wody i odrobiny soli, aby wzmocnić smak wypieku. Wymieszaj różne składniki i pozostaw na około dwanaście minut, aby drożdże zadziałały, a następnie ugniataj mąkę i inne składniki, aby wytworzyć enzym (jeśli używasz drożdży instant w proszku, nie musisz przygotowywać rozczynu.

Dodajemy je bezpośrednio do zagniecionego ciasta. Po kilku minutach wyrabiania ciasto przełożyć do foremki lub do miski. Będzie rosło w ciepłym otoczeniu przez około 1-2 godziny. Ciasto wyrosłe w misce należy uformować i położyć na blasze do pieczenia, ale jeśli od początku wyrosło w formie, nie trzeba cokolwiek z tym zrobić. Proszek do pieczenia jest jeszcze łatwiejszy w użyciu. Jego skład to: soda oczyszczona, regulator kwasowości oraz skrobia ziemniaczana. Ciasto z proszkiem do pieczenia jest lekkie i puszyste, bez ugniatania i puchnięcia. Proszek do pieczenia wytwarza dwutlenek węgla, który jest uwalniany w wysokich temperaturach (np. podczas pieczenia) w celu spulchnienia wypieków.

W jakiej temperaturze piec chleb?

Smak pieczywa wypiekanego w domu jest wyjątkowy, dlatego warto samemu przygotować, co nie jest trudne wbrew pozorom. Ale w jakiej temperaturze piec chleb?

Chleb należy wypiekać w wysokiej temperaturze – najpierw podgrzać piekarnik ustawiając temperaturę maksymalną, po osiągnięciu tej temperatury włożyć pieczywo, następnie po około 10-15 minutach obniżyć temperaturę do 220 stopni Celsjusza. W jakiej temperaturze piec chleb? W takiej, która pozwoli na upieczenie rumianego pieczywa.

Pieczenie chleba termoobieg czy góra dół?

Ustawiając termoobieg na „góra-dół” i jednocześnie umieszczając chleb na dolnej półce piekarnika do pieczenia, najlepsze rezultaty można uzyskać podczas pieczenia chleba.

Co trzeba zrobić przed pieczeniem?

Większość pieczywa wymaga nacięcia powierzchni przed pieczeniem. Zapobiega to ich późniejszemu pękaniu w niekontrolowanych lokalizacjach. Należy odciąć tylko odcięty chleb. Do krojenia chleba należy używać bardzo ostrego noża zanurzonego w wodzie. Smak pieczywa można dowolnie wzbogacać, dodając do ciasta ulubione dodatki. Sprawią, że nasz tost będzie bardziej atrakcyjny pod względem smaku i aromatu oraz będzie nieco bogatszy w dietę.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.