Drzewa cedrowe – gatunki, odmiany, uprawa

Wiele osób marzy o tym, by mieć w swoim ogrodzie drzewka cedrowe. Cedr znany jest od Starożytności. Chętnie był i jest wykorzystywany w budownictwie, meblarstwie. Ma wyjątkowy kolor i wydziela niesamowity cedrowy aromat. Można z niego robić pyszne nalewki. Ma właściwości zdrowotne. Jednak czy wiemy, jak powinno się je poprawnie uprawiać? W jakiej glebie drzewka cedrowe najlepiej rosną oraz jaki klimat lubią najbardziej? Czy można je posadzić w Polskich ogrodach?

Jak uprawiać drzewka cedrowe?

Cedry w ogrodzie wymagają  specjalnego traktowania. Cedry to drzewa, które są zawsze zielone. Są ogromne i rozłożyste. Dlatego potrzebują dużo miejsca do tego, by mogły zdrowo rosnąć. Z tego względu nie sprawdzą się w niewielkich ogrodach.

Najlepiej rozwiną się w dużym ogrodzie, w którym będą miały odpowiednio dużo miejsca. Wtedy też będą najlepiej wyglądały i się prezentowały.

W Polsce można uprawiać cedry w kilku odmianach. W polskich warunkach najlepiej radzi sobie cedr: atlaski, himalajski, libański.

Warto wiedzieć, że drzewko cedrowe lubi miejsca nasłonecznione. Może być również posadzony w półcieniu. Dobrze jest wybierać dla tego drzewka miejsca zaciszne. Dzięki temu, że nie będzie on stał w miejscu narażonym na duże wiatry, to odwdzięczy się nam pięknym i zdrowym rośnięciem.

Cedry w ogrodzie bardzo dobrze rosną od strony wschodniej. Kiedy chcemy, by nasze drzewko rosło bardzo dobrze i zdrowo to należy sadzić je na początku jesieni lub na wiosnę. Młode drzewka cedrowe dobrze jest palikować, gdyż mogą być one podatne na krzywienie ze względu na swój system korzeniowy, który wolno się tworzy. Dzięki temu też nasze cedry nie będą się przewracać. Jeśli ich odpowiednio nie zabezpieczymy, to albo ulegną zniszczeniu albo będą rosły bardzo krzywo.

Cedry – uprawa, pielęgnacja

Cedr
Źródło: pixabay.com

Cedry mają właściwości mrozoodporne. Tolerują temperatury nawet do minus 20 stopni.  Bardziej odporne są starsze drzewa. Młodsze okazy należy na zimę odpowiednio zabezpieczyć. Zaleca się okrywanie pędów specjalną warstwą ściółki. Powinna tworzyć grubą, nieprzepuszczalną warstwę ochronną. Zamiast ściółki można stosować też ścianki osłonowe. Zaleca się ich stawienie od strony wschodniej. Drzewa cedrowe nie mają dużych wymagań glebowych. Tolerują stosunkowo szeroki zakres pH.

Najlepiej je sadzić wiosną albo jesienią. Drzewa cedrowe powinny być regularnie podlewane, szczególnie w porach suchych. Zimą cedry powinno się podlewać sporadycznie. Szczególnie młode drzewa wymagają regularnego podlewania. Starsze okazy lepiej radzą sobie bez tego zabiegu pielęgnacyjnego. Nie wymagają specjalnego nawożenia. Jeśli chcemy, aby cedr rósł wyjątkowo szybko, to możemy zastosować nawóz do iglaków. Wówczas będą to drzewa szybko rosnące.

Co można zrobić z drzewa cedrowego?

Nalewki z młodych szyszek są bardzo dobre na odporność szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, kiedy to najbardziej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju choroby. Z drzewa cedrowego można zrobić wspomniane już wcześniej olejki eteryczne. Takich olejków eterycznych używa się do masaży, inhalacji, sauny, czy kąpieli.

Olejek eteryczny z drzewa cedrowego jest bogaty w witaminy takie jak: B, C, E, K. Olejek eteryczny z drzewa zawiera również karoten, miedź, żelazo oraz magnez. Warto dodać, że takie olejki pomagają także w walce z trądzikiem, czy przeciwbakteryjnie. Może on także działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Cedr w ogrodzie wykorzystuje się także do walki z chorobą żołądka. Do tego wykorzystuje się kory cedru, która ma działanie ściągające i leczy biegunkę oraz poprawia pracę jelit. Właściwości cedru to także działania moczopędne. Warto też wspomnieć o żywicy z drzewa cedrowego. Ma ona właściwości i zastosowanie do działań odkażających, przeciwzapalnych, czy bakteriobójczych. Dlatego też właściwości i zastosowanie cedru jest bardzo wszechstronne. Jest on wykorzystywany na wielką skalę.

Olejek eteryczny z drzewa cedrowego. Właściwości i zastosowanie

Oprócz tego, że olejki eteryczne z drzewa cedrowego mają właściwości zdrowotne, są one też przydatne w pielęgnacji i relaksie. Ich zapach jest wyjątkowy i kojący. Wprowadzają do pomieszczenia niesamowite właściwości zapachowe. Olejki z drzewa cedrowego mogą stać się podstawą domowego SPA. Można je stosować jako element terapii antydepresyjnej. Mają kojące i uspokajające właściwości. Odrobina olejku dodana do kąpieli pozwoli na uzyskanie prawdziwego relaksu.

Warto wzbogacić to doświadczenie o odpowiednią, relaksującą muzykę. Można poczytać ulubioną książkę albo po prostu pomedytować. Aromaterapia z olejkiem cedrowym jest popularna i zalecana. Poleca się ją szczególnie tym osobom, które zmagają się z chronicznym stresem. Pomaga w walce z lękiem i zmęczeniem.

Jakie wyróżnia się odmiany drzewka cedrowego ?

W Polsce najczęściej spotyka się wspomniane już wcześniej drzewka cedrowe: atlaski, himalajski, libański. Występuje jeszcze cedr syberyjski. Warto jest  szczegółowiej przyjrzeć się każdej odmianie, gdyż każda z nich nieco różni się od siebie i ma inne wymagania co do uprawy. Mają także inne właściwości i zastosowanie.

Cedr Libański naturalnie rośnie na terenie Libanu, Syrii oraz Turcji. Tworzy rozgałęzione korony i ma zgrabne stożki. Igły są cienkie i ostre Lubią rosnąć w glebie umiarkowanej. Moze być także podłoże lekko kwaśne.

Cedr himalajski ma rozpostarte pędy na boki. Najbardziej znaną odmianą cedru himalajskiego w Polsce jest cedr himalajski golden. Cedr himalajski golden wyróżnia się żółtym kolorem, jest raczej krzaczastym i karłowatym drzewem.

Cedr himalajski
Źródło: pixabay.com

Natomiast decodara kari fuchs jest najbardziej mrozoodporna. Dlatego też decodara kari fuchs jest idealny na nasze polskie zimy.

Cedr altaski wyróżnia się tym, że ma igły, które przypominają niebieski kolor. Wymagają one nasłonecznionego miejsca. Musi być to też także miejsce osłonięte od wiatrów. Gleba zaś musi być lekko zakwaszona.

Cedr syberysjki jest rośliną długoletnią. Wyróżnia się tym, że ma zielononiebieki kolor igieł.  Cedr jest podobny do glauca, czyli świerka syberyjskiego. Glauca jest iglakiem, który może być posadzony w miejscu nasłonecznionym.10-letnie okazy tego świerku mogą dorastać nawet do 3 metrów.

Gdzie można kupić drzewka cedrowe ?

W Polsce drzewka cedrowe można kupić praktycznie w każdym większym agrocentrum. Są także dostępne na wszystkich targach roślinnych. Dzięki temu możemy na żywo zobaczyć, jak wygląda takie drzewko.

Warto jest też od razu zapytać sprzedawcy, jaka jest to odmiana cedru. Wtedy będziemy mogli wiedzieć, jaki rodzaj gleby będzie potrzebny do dobrej uprawy. Należy także przed kupnem zobaczyć, jakie drzewko cedrowe ma korzenie oraz igły. Stan igieł i korzeni ma bardzo duże znaczenie. Wtedy możemy wiedzieć, czy nasze przyszłe drzewko jest zdrowe, czy już na coś choruje. Ceny drzewek cedrowych są uzależnione przede wszystkim od tego, jaki rodzaj drzewka wybierzemy. Ważna jest także wielkość drzewa. Im większe i rozłożyste drzewko, tym może być większa cena.

Czy mając w ogrodzie drzewo cedrowe możemy sami zrobić nalewkę?

Właściwości i zastosowanie nalewki z drzewa cedrowego jest bardzo znana na całym świecie. Dlatego też mając w ogrodzie swoje drzewo cedrowe, nie sposób jest go nie wykorzystać do zrobienia takiej nalewki.

Będzie to kolejne dobro oprócz olejku eterycznego, które można zrobić z tej rośliny. By stworzyć taką nalewkę będzie nam potrzebne około 100 gram orzeszków. Do ich zebrania warto, jest zabrać ze sobą ręcznik, do którego się je włoży, gdyż mogą one być nasiąknięte żywicą. Orzechy należy dokładnie oczyścić i umyć.

Następnie tak przygotowane orzechy należy włożyć do litrowego słoika lub wiaderka i zalać alkoholem najlepiej czystą wódką. Kolejnym krokiem będzie trzymanie tak zamkniętych orzechów przez przynajmniej 20 dni. Ważne jest to, by było to ciemne i nienasłonecznione miejsce. Można także do osłody dodać miód. Zaleca się,  by pić jedną łyżkę stołową takiej nalewki dzięki, czemu będziemy odporni na różnego rodzaju zachorowania.

Cedr w budownictwie

Cedr był wykorzystywany od wieków. Jego drewno zyskało sobie dużą popularność w budownictwie, rzeźbiarstwie i meblarstwie. Wyjątkową popularność zawdzięcza on swojej strukturze. Jest lekki i miękki, a dodatkowo solidny i niezwykle wytrzymały. Drewno jest czerwone, ma bardzo intensywny kolor. Jest też wyjątkowo odporne na gnicie. Nawet ścięty cedr wydziela charakterystyczną woń. Odstrasza ona różne szkodniki. Z tego względu drewno cedrowe było wykorzystywane do wykonywania różnego rodzaju skrzyni i beczek. Wszystko, co było przechowywane w drewnie cedrowym, było bezpieczne przed szkodnikami. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości oraz walory zapachowe cedr jest chętnie wykorzystywany na rynku SPA.

Drewno cedrowe i SPA

Drewno cedrowe jest wykorzystywane do budowy saun oraz beczek do kąpieli. Wykonuje się z niego sauny suche i parowe. Podczas seansu w saunie wykonanej z takiego drewna, można poczuć jego charakterystyczną, przyjemną woń. Kąpiel w saunie cedrowej można dodatkowo wzbogacić olejkiem eterycznym o cedrowym zapachu.

Można również zrezygnować ze stosowania jakichkolwiek olejków. Wtedy zapach drewna będzie naturalny, delikatny i subtelny. Drewno cedrowe ma też kojące właściwości. Kąpiel w saunie jest doświadczeniem relaksującym, oczyszczającym ciało i umysł. Naturalne i subtelne doznanie zapachu cedru oraz jego odkażających, uspakajających i leczniczych właściwości jest warte polecenia.

Jedna ściana sauny ogrodowej może być wykonana ze szkła. Dzięki temu będzie można podczas kąpieli obserwować drzewo cedrowe, które rośnie w ogrodzie. Cedr i jego niesamowite właściwości był znany już od Starożytności. To z pewnością jedno z bardziej wyjątkowych drzew. Warto je mieć w swoim ogrodzie. Nie tylko w postaci żywego drzewa. Również meble z drewna cedrowego pięknie będą się prezentowały.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.