Działkowanie znów w modzie. Ile kosztują domki na działkę?

Działki rekreacyjne wracają do łask. Polacy znów zaczęli doceniać spędzanie wolnego czasu bliżej natury. Nurt slow jest coraz bardziej na topie. Sprawdzamy, ile kosztuje postawienie drewnianego domku na działce.

Działkowanie już nie tylko dla emerytów

Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy dużych miast na urlop wybierali zagraniczne kierunki. Spędzanie wolnego czasu w Polsce, poza miastem, zdecydowanie było passe. Królowały egzotyczne wyspy, rodzinne wakacje w kurortach i romantyczne wypady na Santorini. Później powoli zaczął wyłaniać się trend slow ii tym samym nieco zmienił potrzeby urlopowe Polaków. Pandemia Covid-19 spowodowała już boom na rekreację w kraju. Zaczęliśmy odkrywać miasteczka, wsie, uroki polskości. Niegdyś kojarzone z emeryckim życiem działkowanie, jest dziś luksusem niedostępnym dla każdego.

Nieruchomości coraz droższe

Szczęśliwi Ci, którzy działki rekreacyjne mają po dziadkach lub rodzicach. Zakup nieruchomości w dobrej cenie i lokalizacji jest już raczej niemożliwy, a wydzierżawienie działki ROD graniczy z cudem. W serwisach ogłoszeniowych nie brakuje ofert na sprzedaż działek ROD, jednak ceny poszybowały mocno w górę. Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego terenu bez nieruchomości na nim. Drewniane domki na działki nie są drogie, więc zakup działki bez zabudowań może okazać się tańszym sposobem.

Domki na działki: ile kosztują?

Gotowe drewniane domki na działkę dostępne są już od kilkunastu tysięcy złotych. Domki z np. 3 pomieszczeniami kupimy za około 23 tys. złotych, z 4 pomieszczeniami i tarasem za 47 tys. złotych. Warto zwracać uwagę na materiał, z jakiego wykonane są konstrukcje. Dobre jakościowo będą domki z drewna świerkowego. Budynek stawia się na wylewce betonowej,, kostce brukowej lub na bloczkach. Teren należy wcześniej odpowiednio przygotować.

Wybór domków na działki jest ogromny. Przeglądając chociażby stronę firmy https://www.domki-sodas.pl/ możemy znaleźć dziesiątki tego typu obiektów, dostosowując ich wygląd, rozkład oraz materiał wykonania w praktycznie dowolnym stopniu.

Jak postawić domek na działce? Prawo budowlane

Postawienie drewnianego budynku o charakterze rekreacyjnym nie będzie wymagało pozwolenia na budowę. Musimy jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Na zgłoszenie możemy postawić budynek wolnostojący i jednokondygnacyjny, który nie może mieć piętra lub poddasza o charakterze użytkowym. Domek może być natomiast wyposażony w strych lub antresole.  Ważnym punktem jest wielkość domku: powierzchnia nie może przekraczać 35 m2 w podstawie. Trzeba też pamiętać, że na działce o powierzchni 500m2 może znaleźć się tylko jeden taki budynek.

Zgłoszenia należy dokonać przed przystąpieniem do postawienia domku. Od momentu zgłoszenia należy odczekać 21 dni – właśnie tyle czasu ma urząd, by zgłosić swoje uwagi. Jeśli w tym czasie nie dostaniesz żadnego pisma, możesz zaczynać budowę domku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.