Ekologiczny kocioł CO – czy to w ogóle możliwe?

Ze słowem „ekologia” kojarzy się produkt naturalny, taki, który sprzyja środowisku i zdrowiu człowieka. Dlaczego więc w ofercie wielu producentów kotłów 5 klasy pojawia się właśnie ten przymiotnik? Czy to wyłącznie tania zagrywka marketingowa? A może ekologiczne kotły mają swoje sensowne wyjaśnienie? Spróbujmy przyjrzeć się tym nowoczesnym urządzeniom grzewczym i znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania…

Jak palenie w ekologicznych piecach węglem w ogóle może być „eko”?

To oczywiste pytanie, które ciśnie się na usta wielu polskim konsumentom. Palę, ogrzewam, a więc zanieczyszczam. To proste, nie doszukujmy się głębi – ekologiczne kotły grzewcze nie emitują nic zdrowego. Jednak stając w obronie rynku kotlarskiego jestem w stanie zrozumieć, dlaczego właśnie w ten sposób scharakteryzowano kotły 5 klasy. Ustawodawca, którym w naszym przypadku jest zarówno Polska jak i Unia Europejska, działa silnie w kierunku wyparcia starych, bezklasowych kotłów grzewczych (znanych jako kopciuchy). Ta gra słów ma znaczenie – „kopciuch” jest sformułowaniem pejoratywnym, ma zniechęcać, kojarzyć się z czymś brudnym i smolistym. Po przeciwnej stronie barykady ekologiczne kotły 5 klasy przywodzą na myśl coś korzystnego dla środowiska. Medialna gra słów to element, bądź co bądź bardzo zacnej i potrzebnej, strategii poprawy jakości powietrza w Polsce i Europie.

Ekologiczne piece grzewcze mają więcej sensu w swym brzemieniu jeśli potraktujemy je jako jeden z wielu dostępnych od lat produktów. Ewolucja od starych, zasypowych kotłów, gdzie zarówno dozowanie paliwa jak i sprawność spalania są zupełnie niekontrolowane, do nowoczesnych kotłów 5 klasy wyjaśnia, skąd przydomek „ekologiczne”. Kotły CO są ekologiczne względem kopciuchów. Reguluje to unijna norma, która ustala poziomy emisji spalin – dla kotłów 5 klasy są one bardzo restrykcyjne.

Fot. Kotły Pleszew www.kotly-bialek.pl

Dlaczego mowa o „ekologicznych” kotłach CO ?

Marketingowa zagrywka producentów kotłów 5 klasy ma swoje uzasadnienie w parametrach technicznych tych urządzeń. Przede wszystkim chodzi o maksymalizację sprawności spalania, bliską całkowitemu. Dzięki temu produkcja szkodliwych popiołów jest stosunkowo niewielka, a do osiągnięcia wymaganej temperatury potrzeba odpowiednio mniej opału. Ekologiczne koły wyposażone są w podajniki, sterowniki i zasobniki. Gwarantuje to zautomatyzowaną pracę – obsługa takiego kotła jest wygodna i czysta.

Ekologiczne piece to takie, które spalają optymalnie. Sterownik i podajnik gwarantują zasilanie komory spalania tylko precyzyjnie dobraną mieszanką opału i powietrza. W kopciuchach wnętrze pieca zasypuje się szuflą metodą „na oko”. Powoduje to przegrzewanie pomieszczeń i nieefektywne gospodarowanie opałem. Statystyki podają, że w przypadku ekologicznych kotłów na ekogroszek zużycie opału w sezonie grzewczym jest nawet dwukrotnie mniejsze. Kotły na ekogroszek z podajnikiem uniemożliwiają ponadto palenie opałem o niewymiarowej granulacji, a zatem ekologiczne kotły nie mogą być zasilane odpadami komunalnymi, np., butelkami PET, które trują nasze społeczeństwo.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.