Fotowoltaika dla domu – 6 rzeczy o których musisz pamiętać

Fotowoltaika to jedno z najpowszechniejszych rozwiązań, przekładających się na wysokość rachunków za prąd. Poza tym taki sposób wykorzystywania energii z promieniowania słonecznego jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska naturalnego, nie wytwarza żadnych szkodliwych dla atmosfery substancji.

Fotowoltaika dla domu – wpływ na środowisko

Szczególnie duże zanieczyszczenie powietrza występuje zimą, kiedy spalane jest niskiej jakości drewno oraz węgiel. Zastosowana fotowoltaika dla domu sprawia, że jakość powietrza, którym oddychamy, poprawia się. Fotowoltaika dla gospodarstwa domowego działa na zasadzie przekazywania nadwyżek energii do zakładu energetycznego. Co powoduje, że zagład energetyczny również zużywa mniej węgla do wytworzenia prądu, na społeczne zapotrzebowanie, a to w konsekwencji powoduje mniejsze zanieczyszczenie atmosfery.

Fotowoltaika dla domu – co składa się na system fotowoltaiczny?

W skład systemu fotowoltaicznego wchodzą elementy PV łączone w sposób szeregowy lub równoległy, a także inwerter, który zmienia prąd stały na prąd zmienny, kontroluje również pracę instalacji, a w razie jakiejś awarii, wyłącza ją. Inne elementy, jakie posiada domowa elektrownia fotowoltaiczna to:

  • części montażowe, czyli rama, na której instalowane są panele,
  • moduły zabezpieczające pracę systemu,
  • inteligentny licznik energii oraz wiązki okablowania.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, jej właściciel nie ponosi już kosztów zakupu energii elektrycznej, oszczędza na rachunkach za prąd. Po kilku latach fotowoltaika dla domu stwarza możliwość korzystania z darmowego prądu, ponieważ suma oszczędności pokrywa koszt instalacji paneli. Pozostaje tylko kwestia opłat przesyłowych, które nie są wysokie. Zakład energetyczny pełni funkcję magazynu energii elektrycznej, nadwyżki energii przekazywane są do sieci, a za ponowne jej przekazanie płaci się niewielką opłatę przesyłową. Dla średniej wielkości domu jest to opłata około 300 zł w skali roku.

Fotowoltaika dla domu – jak obliczyć ilość potrzebnych paneli?

Ilość paneli, jakich potrzebuje fotowoltaika w domu, zależy od średniego rocznego zużycia energii elektrycznej. Dom jednorodzinny zużywa rocznie około 3 tys. kWh, to znaczy, że niezbędne będą panele w ilości 10 sztuk o mocy 300 kW. Znając powierzchnię panelu, możemy wyliczyć potrzebną powierzchnię dachu. Dla paneli o wielkości 1 m na 1,6 m trzeba będzie przeznaczyć 17 mkw. powierzchni dachu.

Fotowoltaika dla domu – gdzie zainstalować panele?

Miejscem instalacji paneli fotowoltaicznych nie musi być dach budynku, chociaż taki sposób wybierany jest najczęściej. Jeśli miejscem, gdzie jest montowana fotowoltaika dla domu, jest dach, należy wziąć pod uwagę jego kąt nachylenia, najlepiej, jeśli wynosi 40 stopni. Istotne jest również, aby panele umieszczone były od strony południowej. Instalacje montowane na dachu charakteryzują się niższym kosztem niż montowane na specjalnych konstrukcjach.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.