Gdy budynek traci ciepło, zacznij działać!

Zbyt szybkie wytracanie ciepła przez budynek zazwyczaj można łatwo odczuć. Obniżony komfort termiczny, zawilgocone ściany, a w skrajnych przypadkach nawet grzyb i pleśń, zdecydowanie zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie to główne sygnały źle wykonanej izolacji cieplnej lub jej braku, których nie powinniśmy lekceważyć. Przez niedostatecznie ocieplone ściany budynku może uciekać nawet 30% ciepła. To właśnie ocieplenie staje się kluczowym etapem budowy domu, a jakość jego wykonania wpływa na komfort życia oraz zdrowie wszystkich domowników. Nie zwlekaj, zacznij działać!

Niedostatecznie ocieplone ściany budynku

Warstwa izolacyjna ścian pełni funkcję ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. I nie są to wyłącznie niekorzystne warunki pogodowe, takie jak deszcz, czy grad, ale też możliwe uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie ważna jest jednak ochrona przed działaniem wilgoci i deszczem, na działanie których szczególnie narażone są ściany z północną ekspozycją. W konsekwencji braku ocieplenia lub jej niedostatecznej obecności czy nienależytego wykonania, ściany mogą pokrywać się grzybem oraz glonami. Nieestetyczny wygląd takiego budynku nie niesie za sobą jednak takiej szkody, jak niebezpieczeństwo powstania pleśni wewnątrz budynku. Pojawienie się takich oznak zawilgocenie niesie ze sobą konieczność ich jak najszybszego usunięcia. Wszelkie prace związane z odgrzybianiem, oczyszczaniem i zabezpieczaniem ścian wiążą się z dużym nakładem pracy i wydatkami.

Efekty nie docieplenia ścian wewnątrz budynku

O konsekwencjach niedostatecznej izolacyjności cieplnej lub jej braku najczęściej przekonujemy się w okresie jesienno-zimowym, kiedy ściany zewnętrzne o wiele szybciej się wychładzają, natomiast zimne powietrze ma ułatwiony dostęp do wewnątrz. W efekcie dochodzi do spadku temperatur w budynku, które z dnia na dzień stają się niekomfortowe, a w skrajnych przypadkach wartości te są zbliżone do warunków panujących na zewnątrz. Jeżeli nie podejmiemy szeroko zakrojonych działań dość szybko i ten stan będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, sytuacja może wymknąć się spod kontroli i możemy spodziewać się dalszego zawilgocania ścian zewnętrznych oraz powstawania nowych ognisk pleśni i grzyba, również na ścianach wewnętrznych. Niskie temperatury wewnątrz budynku dodatkowo generują większe zużycie energii grzewczej, a wytwarzane ciepło i tak będzie uciekać przez nieocieplone ściany.

Rozwiązanie – termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku jest wskazana wówczas, gdy mamy do czynienia z ucieczką ciepła przez ściany lub dach lub gdy obserwujemy zawilgocenie na ścianach wewnątrz lub na zewnątrz. U jej podstaw leży przeprowadzenie prac ociepleniowych, warto również zastanowić się nad wymianą stolarki okiennej oraz drzwiowej. Zaleca się też przeprowadzenie przeglądu urządzenia grzewczego pod kątem jego wydajności, a w razie potrzeby nawet jego wymianę.

Ocieplenie budynku jest pierwszorzędną potrzebą, stanowi barierę przed uciekającym ciepłem, zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza oraz pomaga obniżyć koszty ogrzewania. Ponadto, tworzy świetną barierę akustyczną budynku, odpowiednio go wyciszając i wpływając na komfort przebywania w nim.

Pomimo dość wysokiego kosztu inwestycji, jej zwrot następuje względnie szybko, bo średnio po ok 10 latach. Jest to możliwe głównie dzięki oszczędnościom na wydatkach za ogrzewanie budynku i jego zdecydowanie tańszej eksploatacji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.