Grab pospolity – idealny na żywopłot

Szukasz rośliny, który idealnie sprawdzi się jako żywopłot? Grab pospolity to doskonałe rozwiązanie.

Stworzenie idealnego żywopłotu wokół posesji to duże wzywanie, z którym nie każdy wie jak sobie poradzić. Szczęśliwie istnieją gatunki roślinności, które sprawdzą się idealnie jako piękny żywopłot. Jednym z nich jest popularny w Polsce grab pospolity fastigiata.

Roślina dostosowana do polskiego środowiska naturalnego

Jest to jeden z najlepszych gatunków roślinności do wykorzystania na żywopłot. Przede wszystkim grab jest gatunkiem rodzimym występującym na obszarze Polski od tysięcy lat. Oznacza to, że radzi sobie doskonale z krajowymi warunkami klimatycznymi. Jak wygląda sytuacja w przypadku gleby oraz stanowiska?

Najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek niema większych problemów z wytworzeniem żywopłotu w miejscach mocno zacienionych. Gleba również nie odgrywa kluczowego czynnika w uprawie. Chociaż grab pospolity fastigiata preferuje ziemie lekkie i zasadowe to można go  hodować na glebie ciężkiej o niskim PH.

Gęsta całoroczna bariera przed otoczeniem

Tym, co wyróżnia grab na tle innych gatunków liściastych naturalnie występujących w Polsce to fakt niezrzucania liści na zimę. W przeciwieństwie do innych roślin grab zrzuca stare liście dopiero w okresie wczesnowiosennym. Oznacza to, że żywopłot z tej rośliny doskonale chroni przed wzrokiem i dźwiękiem przez cały rok.

W praktyce oznacza to, że przez okres wegetacji rośliny cieszyć się można gęstymi i głęboko zielonymi liśćmi, które na zimę majestatycznie wysychają tworząc piękną brązową barierę. Warto nadmienić, że grab pospolity fastigiata odznacza się wyjątkowo wysoką tolerancją na przycinanie. Ulega on efektywnemu i gęstemu rozgałęzianiu.

Jak sadzić grab pospolity na żywopłot

Należy pamiętać, że tak, jak w przypadku każdej rośliny istnieje optymalny okres oraz sposobu sadzenia. W przypadku grabu pospolitego zaleca się jego sadzenie w okresie wczesnowiosennym lub w czasie późnej jesieni.

Równocześnie należy pamiętać, że grab posiada jedną wadę. Jest nią stosunkowo powolny wzrost. Z tego względu kupując rośliny należy wybierać te drzewka, które mają  minimum 60 cm wysokości.

Tylko w takim wypadku można liczyć na stosunkowo szybkie wytworzenie niskiego żywopłotu. Tak samo, jak w przypadku każdej innej roślinności sadzenie grabu powinno odbywać się przy pochmurnej pogodzie. Tak, aby nie narażać rośliny na bezpośrednie światło.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.