Grab pospolity – idealny na żywopłot

Szukasz rośliny, który idealnie sprawdzi się jako żywopłot? Grab pospolity to doskonałe rozwiązanie.

Stworzenie idealnego żywopłotu wokół posesji to duże wzywanie, z którym nie każdy wie jak sobie poradzić. Szczęśliwie istnieją gatunki roślinności, które sprawdzą się idealnie jako piękny żywopłot. Jednym z nich jest popularny w Polsce grab pospolity fastigiata.

Roślina dostosowana do polskiego środowiska naturalnego

Jest to jeden z najlepszych gatunków roślinności do wykorzystania na żywopłot. Przede wszystkim grab jest gatunkiem rodzimym występującym na obszarze Polski od tysięcy lat. Oznacza to, że radzi sobie doskonale z krajowymi warunkami klimatycznymi. Jak wygląda sytuacja w przypadku gleby oraz stanowiska?

Najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych, aczkolwiek niema większych problemów z wytworzeniem żywopłotu w miejscach mocno zacienionych. Gleba również nie odgrywa kluczowego czynnika w uprawie. Chociaż grab pospolity fastigiata preferuje ziemie lekkie i zasadowe to można go  hodować na glebie ciężkiej o niskim PH.

Gęsta całoroczna bariera przed otoczeniem

Tym, co wyróżnia grab na tle innych gatunków liściastych naturalnie występujących w Polsce to fakt niezrzucania liści na zimę. W przeciwieństwie do innych roślin grab zrzuca stare liście dopiero w okresie wczesnowiosennym. Oznacza to, że żywopłot z tej rośliny doskonale chroni przed wzrokiem i dźwiękiem przez cały rok.

W praktyce oznacza to, że przez okres wegetacji rośliny cieszyć się można gęstymi i głęboko zielonymi liśćmi, które na zimę majestatycznie wysychają tworząc piękną brązową barierę. Warto nadmienić, że grab pospolity fastigiata odznacza się wyjątkowo wysoką tolerancją na przycinanie. Ulega on efektywnemu i gęstemu rozgałęzianiu.

Jak sadzić grab pospolity na żywopłot

Należy pamiętać, że tak, jak w przypadku każdej rośliny istnieje optymalny okres oraz sposobu sadzenia. W przypadku grabu pospolitego zaleca się jego sadzenie w okresie wczesnowiosennym lub w czasie późnej jesieni.

Równocześnie należy pamiętać, że grab posiada jedną wadę. Jest nią stosunkowo powolny wzrost. Z tego względu kupując rośliny należy wybierać te drzewka, które mają  minimum 60 cm wysokości.

Tylko w takim wypadku można liczyć na stosunkowo szybkie wytworzenie niskiego żywopłotu. Tak samo, jak w przypadku każdej innej roślinności sadzenie grabu powinno odbywać się przy pochmurnej pogodzie. Tak, aby nie narażać rośliny na bezpośrednie światło.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.