Ile kosztuje sufit podwieszany?

Budując nowy dom lub wykonując generalny remont, warto pomyśleć o zamontowaniu sufitu podwieszanego. Takie rozwiązanie daje nie tylko wiele możliwości rozplanowania, ale także pozwala na ukrycie innych instalacji izolacyjnych, wentylacyjnych czy elektrycznych. Chociaż sufity podwieszane wydają się odpowiednie tylko do mieszkań w wieżowcach, to na przykład w starych kamienicach, można je również zaprojektować, jako pomieszczenia o standardowej wysokości sufitu. Sufit podwieszany cena to kwestia dyskusyjna, gdyż nie istnieje jednakowa cena we wszystkich przypadkach.

Sufit podwieszany – jego zalety i wady

Przed podjęciem decyzji o montażu sufitu podwieszanego warto zastanowić się nad wszystkimi „za i przeciw” i określić, jakie funkcje ma on spełniać. Należy pamiętać, że jest to dodatkowe obciążenie, dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie wytrzymałości i jakości sufitu – w niektórych przypadkach zawieszenie sufitu może stanowić duże ryzyko. Niemałą ostrożność i wyczucie należy zachować również w bardzo niskich pomieszczeniach: źle zaprojektowane i zamontowane sufity mogą w takich miejscach wywołać przytłaczające wrażenie. Wadą posiadania tego typu sufitu może być również problem w przypadku, gdy instalowana w nim instalacja nie da się naprawić, panel należy zdjąć, a następnie ponownie zamontować. Sufit podwieszany cena jest zależna od wielkości wykonywanych prac remontowych.

Chociaż sufit podwieszany może sprawiać pewne trudności, to rozwiązanie ma znacznie więcej zalet. W zależności od wybranego przez nas drewnianego panelu, sufit może stać się elementem dekoracyjnym, zakrywającym wszelkie niedoskonałości sufitu (np. Widoczne, nieestetyczne rysy) i nadającym wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Inne zalety można uzyskać instalując sprzęt oświetleniowy w suficie podwieszanym. Mogą to być lampy halogenowe lub lampy LED, które powinny być ustawione w taki sposób, aby światło docierało do każdego zakątka pomieszczenia i tworzyło przyjemną atmosferę. Dodatkowo do wyboru mamy różnorodne kolory świateł w zależności od nastroju i okazji.

W suficie podwieszanym można również ukryć kanały wentylacyjne lub klimatyzacyjne, a nawet materiały izolacyjne. W ten sposób ocieplimy pomieszczenie (co jest szczególnie ważne, zwłaszcza w pokojach na poddaszu czy penthouse’ach) oraz zapewnimy lepszą ochronę przeciwpożarową. Warto również wspomnieć o efekcie izolacji akustycznej – taki strop jest niezawodną metodą izolacji akustycznej i może być stosowany w dźwiękoszczelnych pomieszczeniach lub mieszkaniach. Nie zaleca się jednak umieszczania urządzenia gazowego na suficie podwieszanym, ponieważ może to spowodować „wybuch”.

Wnętrze z pięknym podwieszanym sufitem i dużymi lampami
Źródło: Pexels.com

Sufit podwieszany cena – co na nią wpływa?

Jeśli chcesz obliczyć całkowity koszt montażu sufitu podwieszanego, musisz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak rodzaj sufitu, materiał, powierzchnia i charakter pomieszczenia (w pomieszczeniu o dużej wilgotności, takim jak łazienka, sufit itp.). Musi być wykonany z materiałów niechłonnych. Oprócz ceny materiałów, należy wziąć pod uwagę również cenę robocizny – cena robocizny zależy od rozwiązania, które chcemy zastosować (oświetlenie, ocieplenie, klimatyzacja), złożoności konstrukcji i powierzchni.

Sufit podwieszany cena – szczegóły

Za montaż stropów jednowarstwowych zapłacimy ok. 60-70 zł/m², a za stropy wielowarstwowe ok. 70-90 zł/m². Nieco tańsze są sufity skrzynkowe (ok. 40-60 zł/m²). Z drugiej strony, jeśli chcemy podkreślić funkcję dekoracyjną sufitu (np. uformowanie łuku), koszt może wzrosnąć o około 120 zł/m². Średni koszt izolacji stropu to ok. 20 zł/m². Ponieważ oświetlenie jest standardową konfiguracją dla sufitów podwieszanych, musimy również zwiększyć koszty związane z zakupem i montażem sprzętu oświetleniowego. Najpopularniejsze są diody LED: koszt montażu lampek w jednym kolorze to ok. 10-15 zł/mb, natomiast koszt montażu lamp kolorowych to ok. 17-20 zł/mb. Sufit podwieszany jest inwestycją, która z pewnością będzie cieszyć oko właściciela.

Sufit podwieszany – rodzaje

  • sufit pojedynczy jednowarstwowy,
  • sufit krzyżowy dwuwarstwowy,
  • sufit krzyżowy jednowarstwowy.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.