Instalacja gazowa w kuchni – jak bezpiecznie ją zamontować?

Mimo rozwijającej się technologii, nadal kuchenki gazowe znajdują swoje zastosowanie we współczesnych aranżacjach kuchni. Niektórzy profesjonalni kucharze twierdzą nawet, że gotowanie na gazie gwarantuje zupełnie inny smak potraw. Jeśli i Ty również jesteś zwolennikiem tej formy gotowania, powinieneś koniecznie zapoznać się ze wszystkimi zasadami montażu instalacji gazowej u siebie kuchni.

Instalacja gazowa w domu – bezpieczeństwo

Zanim przejdziemy do montażu kuchenki gazowej w Twojej kuchni, musisz najpierw dowiedzieć się wszystkiego odnośnie bezpieczeństwa i zasad użytkowania w przypadku gazu. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że jeśli nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji ani wiedzy, nie powinieneś zabierać sam za instalację gazu w Twoim domu. Może to okazać się bardzo niebezpieczne, a niezbędne są tutaj wszelkie zdolności i wiedza praktyczna, by urządzenia sprawowały się nienagannie i przede wszystkim były bezpieczne dla użytkowników.

W tym celu polecamy Jotka Hydraulik Wrocław, która składa się z zespołu profesjonalnych i kompetentnych hydraulików.

Następnie trzeba pomyśleć nad umiejscowieniem kuchenki gazowej w Twojej kuchni, gdyż powinna ona spełniać kilka wymagań:

  • zachować odległość około pół metra od okna, by ewentualny podmuch nie wpływał na płomień gazu;
  • nie powinna być blisko lodówki, gdyż ciepło emitowane przez kuchenkę może wpłynąć również na większe zużycie energii chłodzenia;
  • lepiej nie montować kuchenki zbyt blisko zlewozmywaka, by krople wody nie gasiły płomienia i przypadkowo nie trafiły na patelnię z gorącym tłuszczem;
  • zachować optymalną odległość od sufitu i szafek pod zabudowę, by zapewnić sobie maksymalnie swobodny dostęp do kuchenki i uchronić meble przez zapryskaniem tłuszczem czy innymi składnikami podczas gotowania;
  • okap kuchenny zaleca się montować około 70 cm nad kuchenką gazową, dzięki czemu opary wchłaniane są szybciej i skuteczniej.

Teraz czas na ostatni, która również nakazuje zachować ostrożność, a mianowicie chodzi o podłączenie instalacji gazowej. Mamy do czynienia z różnymi rodzajami przyłącz gazowych, które definiują także typ gazu, który może zostać użyty.

  • gaz E wysokometanowy używany w instalacjach domowych;
  • Ls gaz ziemny zaazotowany;
  • Lw gaz ziemny wysokometanowy;
  • P jako propan;
  • B/P jako propan-butan.

Instalacja gazowa w kuchni – montaż

Możemy już przejść do konkretów, za które nie będziesz odpowiedzialny, o ile nie posiadasz niezbędnych kompetencji, ale na pewno warto, abyś wiedział jak powinno się postępować, by móc ewentualnie kontrolować postęp prac.

Urządzenie powinno zostać odpowiednio wypoziomowane, by następnie dokonać podłączenia do sieci gazowej lub butli z gazemPamiętaj, że gwarancja obejmuje wyłącznie urządzenia, które zostały zamontowane przez fachowców z oficjalnym potwierdzeniem. W przeciwnym razie możesz nie odzyskać pieniędzy za wadliwy sprzęt ani oczekiwać naprawienia go. Przewody wykorzystywane do montażu są odpowiednio przygotowane i produkowane z materiałów szczelnych i bezpiecznych.

Zewnętrzny oplot najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej, a wewnętrzna rura powinna być wykończona stalą kwasoodporną i austenitycznej. Na końcu znajduje się też obrotowa końcówka dla zwiększenia szczelności podczas przepływu gazu. Całość nie jest bardzo skomplikowana, aczkolwiek mowa tutaj o profesjonalistach z doświadczeniem, dlatego zawsze lepiej zaufać prawdziwym fachowcom.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.